Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Астрофізика, радіоастрономія


Любчик Юрій Петрович. Моделювання спектрів зір пізніх спектральних класів : Дис... канд. наук: 01.03.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Любчик Ю.П. Моделювання спектрів зір пізніх спектральних класів.- Рукопис.

Дисертация на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.03.02 – Астрофізика, радіоастрономія. - Головна астрономічна обсерваторія НАН України. Київ, 2001.

Дисертація присвячена проблемі моделювання спектрів зір пізніх спектральних типів. В процесі роботи були проаналізовані моделі атмосфер зір різних авторів, розглянуто наближення JOLA для врахування молекулярної непрозорості, а також застосування списків ліній молекули TiO Плеза (1998) та Швенке (1998) для розрахунків спектрів зір пізніх спектральних класів.

Показано, що використання спрощуючих методик врахування молекулярної непрозорості виправдано при моделюванні спектрів зір пізніх спектральних типів з низькою та помірною роздільною здатністю. Для моделювання спектрів з високою роздільною здатністю необхідно використовувати “лінія за лінією” розрахунки синтетичних спектрів з списками ліній атомів та молекул. Розрахунки синтетичних спектрів з списками ліній молекули TiO Плеза (1998) та Швенке (1998) дали приблизно однакові результати.

В роботі було визначено вміст літію та ряду інших елементів в атмосферах двох пар зір спектральних типів F та G із околиць Сонця.

Був змодельований розподіл енергії в спектрах двох пізніх М-карликів GJ1111(М6.5 V) и GJ51(M5 V), а також коричневого карлика Teide 1( M8) та підтверджена можливість використання методики розрахунків спектрів зір пізніх спектральних класів для моделювання спектрів квазізоряних об’єктів – коричневих карликів. Також були розраховані спектри двох молодих М-зір, які ще не вийшли на Головну послідовність, V927 Tau (M5.5 IV) и FN Tau (M5 IV) та визначено вміст літію в цих зорях.

Ключьові слова: зорі пізніх спектральних класів, моделі атмосфер, синтетичні спектри, вміст літію.

В даній Дисертації представлені результати чисельного моделювання та кількісного аналізу спектрів зір пізніх спектральних класів. В ході роботи були проведені дослідження впливу різних наближень та вхідної їнформації на результати моделювання спектрів зір.

В результаті роботи було отримано наступні результати.

Проведено порівняння синтетичних спектрів, розрахованих для списків ліній молекули TiO Плеза [14] і Швенке [16]. Продемонстровано, що ці списки дають приблизно однаковий опис спектрів зір пізніх спектральних класів, хоча розрахунки з списком TiO Швенке більш точно відтворюють деякі деталі в спектрах холодних зір кисневої послідовності.

Досліджувались результати моделювання спектрів за методикою “лінія за лінією” та з використанням наближеної методики врахування молекулярної непрозорості JOLA. Показано, що наближення JOLA може бути використане для аналізу спектрів з низькою та помірною роздільною здатністю. Для спектрів з високою роздільною здатністю потрібно використовувати прямі методи врахування молекулярної непрозорості.

В області резонансного дублету Li 6708 A визначено вміст літію, алюмінію, кремнію, кальцію та заліза в атмосферах двох пар зір спектральних класів G та F. В компонентах однієї з пар зір знайдено суттєво різний вміст літію.

Визначено вміст літію в атмосферах двох молодих зір, які ще не вийшли на головну послідовність.

Була продемонстрована можливість використання профілю лінії KI 7699А для визначення прискорення сили тяжіння в атмосферах М-зір.

Публікації автора:

1. Любчик Ю.П., Павленко Я.В. Моделирование оптических спектров поздних М-карликов // Кинематика и физика небесных тел. – 2000. - т.16, N 4. - c.324-335.

2. Любчик Ю.П., Павленко Я.В. Моделирование спектров молодых М-звезд // Кинематика и физика небесных тел. – 2001. - т.17, N1. - c.17-23.

3. Павленко Я.В., Любчик Ю.П. Содержание лития в атмосферах молодых звезд V927 Tau и FN Tau // Кинематика и физика небесных тел. – 2001. - т.17, N2. - c.134-145.

4. Любчик Ю.П., Мартин Е., Басри Г., Павленко Я.В. Анализ спектров двух двойных систем звезд солнечного типа // Кинематика и физика небесных тел. – 2001. - т.17, N6. - с.530-537

5. Lyubchik Yu., Pavlenko Ya. Lithium abundances in atmospheres of PMS stars FN Tau and V927 Tau // Kinamatics and Physics of Сelestial Bodies. Suppl Ser. – 2000. - N3. - p.360-362.