Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Зварич Ігор Теодорович. Моделювання процесу економічного зростання регіону : дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Зварич І.Т. Моделювання процесу економічного зростання регіону. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання – Київський національний економічний університет, Київ, 2006.

У дисертації наводиться нове вирішення наукової задачі моделювання процесу економічного зростання регіону в умовах постійної зміни його основних чинників.

Аналіз теоретичних та методологічних засад такого моделювання виявив еволюцію теоретичних поглядів на економічне зростання як критерію економічного розвитку, що призводить до поступової зміни в орієнтирах його факторного аналізу від чинників фізичних (капітал, природні та трудові ресурси) до зумовлених науково-технічним прогресом інформаційних. Всебічне їх врахування дозволило зробити узагальнюючі пропозиції щодо вдосконалення методики вимірювання та оцінки впливу основних чинників економічного зростання з метою побудови таких його моделей, які б враховували циклічний характер їх зміни і тим самим були придатними і доцільними для використання у подальшому підвищенні ефективності управління регіональним економічним розвитком.

Апробовані на практиці багатофакторна модель процесу економічного зростання регіону і динамічні моделі його основних чинників та алгоритми їх оптимізації дозволяють здійснювати теоретичні та експериментальні дослідження шляхом багатоваріантного аналізу різноманітних альтернативних сценаріїв економічного зростання, наближуючи їх до реальних умов та цілей управління соціально-економічним розвитком відповідних територіальних соціально-економічних систем залежно від наявних можливостей і сподівань їх основних економічних суб’єктів, передусім населення .

У дисертації наводиться нове вирішення наукової задачі моделювання процесу економічного зростання регіону в умовах постійної зміни його основних чинників. Аналіз теоретичних та методологічних засад такого моделювання виявив еволюцію теоретичних поглядів на економічне зростання як критерію економічного розвитку, що призводить до поступової зміни в орієнтирах його факторного аналізу від чинників фізичних (капітал, природні та трудові ресурси) до зумовлених науково-технічним прогресом інформаційних. Всебічне їх врахування дозволило зробити узагальнюючі пропозиції щодо вдосконалення методики вимірювання та оцінки впливу основних чинників на процес економічного зростання з метою побудови таких його моделей, які б враховували циклічний характер їх зміни і тим самим були придатними і доцільними для використання у подальшому підвищенні ефективності управління регіональним економічним розвитком. Результати проведеного наукового дослідження дають можливість зробити наступні висновки:

1. В умовах перехідної економіки під економічним зростанням слід розуміти такий економічний розвиток, коли впродовж певного періоду кількісно і якісно зростає суспільне виробництво, яке перебуває у постійному русі, у динаміці. Водночас, з метою економетричного аналізу цих процесів з позицій системного підходу як регіональну соціально-економічну систему (регіон) необхідно розглядати саме область. Вона, по-перше, є відносно цілісним утворенням. І, по-друге, у його складі також можна виділити елементи (підсистеми): економіку (господарство), географічне середовище (природні ресурси), територіальні громади та різні суспільні угрупування, що об’єднують населення. Цей процес регулюється певними нормами і, що не менш суттєво, відповідними регіональними органами управління та у взаємодії із ними – територіальними структурними підрозділами центральних органів державної виконавчої влади. При цьому така регіональна система сама є елементом цілісного територіального утворення вищого рівня – держави.

2. Внаслідок проведеного в дисертації аналізу впливу на економічне зростання регіональних соціально-економічних систем його окремих чинників встановлено, що його темпи визначаються також змінами реального валютного курсу гривні у допустимих межах, а їх оцінка має враховувати роль у посиленні динамічності розвитку регіональної економіки прямих іноземних інвестицій і всіх наявних у регіоні видів зайнятості населення. При цьому в роботі обґрунтовано, що для визначення впливу на економічне зростання регіону внутрішніх і зовнішніх інвестицій в цілому доцільне застосування моделі, запропонованої П.Вельфенсом і П.Джесінскі, у якій виробнича функція описує його через приріст валової доданої вартості. З цією метою цю модель модифіковано з врахуванням того, що визначена нею умова одночасної ефективності внутрішнього капіталу та прямих іноземних інвестицій загалом не підтверджується, а також передбачивши циклічний характер тих змінних, які використовуються для її побудови. Водночас, в результаті дослідження взаємозв’язку зайнятості та економічного зростання на прикладі регіону в роботі обґрунтовано, що у подальшому розгляді методологічних засад багатофакторного моделювання процесу його економічного зростання доцільно використовувати модель динаміки кількості зайнятих, що також включає циклічну компоненту.

3. Побудовані в дисертації динамічні макро(мезо)економічні моделі процесу економічного зростання регіону, які виражають залежність валової доданої вартості від обсягів основних виробничих засобів та кількості зайнятих із врахуванням їх циклічної зміни, дозволяють враховувати такі вагомі характеристики процесу виробництва, як його суттєву залежність не лише від зазначених чинників, а й від зміни ефективності використання виробничих ресурсів у часі або науково-технічного прогресу, циклічної зміни періодів спаду і зростання виробництва та його експоненційний характер. Проведення числової апробації таких моделей на прикладі Івано-Франківської області підтвердило доцільність їх використання для дослідження процесу економічного зростання регіональних соціально-економічних систем.

4. Побудована на цій основі багатофакторна модель з врахуванням циклічності зміни усіх основних чинників економічного зростання дозволяє покращити аналітичні можливості класичних виробничих функцій при його дослідженні, а, отже, адекватно відображати динамічні зміни у внутрішніх та зовнішніх чинниках регіонального соціально-економічного розвитку загалом. Саме такі підходи до побудови цієї моделі дають також можливість виявити відповідні аналітичні залежності, що визначають такі типи економічного зростання, як збалансоване та незбалансоване. Водночас у роботі доведено ефективність використання такої моделі з метою аналізу загальної динаміки процесу економічного зростання шляхом застосування аналітичної теорії неперервних дробів.

5. Запропонована багатофакторна модель процесу економічного зростання регіону і динамічні моделі його основних чинників та алгоритми їх оптимізації дозволяють здійснювати теоретичні та експериментальні дослідження шляхом багатоваріантного аналізу різноманітних альтернативних сценаріїв економічного зростання, наближуючи їх до реальних умов та цілей управління соціально-економічним розвитком відповідних територіальних соціально-економічних систем залежно від наявних можливостей і сподівань їх основних економічних суб’єктів, і передусім населення.

6. Практичні результати проведених досліджень можуть надалі використовуватись державними та регіональними органами управління, зокрема, відповідними структурними підрозділами обласних та інших місцевих державних адміністрацій і органами місцевого самоврядування, у тому числі утвореними ними комісіями з розробки та реалізації регіональних і менш локальних стратегій і програм соціально-економічного розвитку, при визначенні механізмів забезпечення економічного зростання в нових умовах. Їх практичне застосування слугує не лише вдосконаленню оперативного аналізу економічної інформації, а і її ефективному використанню з метою прискореного адаптування різного рівня територіальних соціально-економічних систем до ринкових засад їх функціонування.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1.Зварич І.Т. Модель процесу (динаміки) економічного зростання регіону // Зб.наук.праць „Моделювання регіональної економіки”. – Івано-Франківськ: Плай. – 2005. - № 1(5). - С. 116-129, 0.75 д.а.

2.Зварич І.Т. Модель економічного зростання з врахуванням циклічної зміни основних факторів // Вісник Хмельницького націон. ун-ту. - 2005. - №5'/2005/ч.2, т.2. – С. 218-220, 0.2 д.а.

3. Зварич І.Т. Модель впливу валютного курсу на економічне зростання // Економіст. – 2005. - №9. – С.34-36, 0.18 д.а.

4.Зварич І.Т. Моделювання розвитку депресивних (гірських) регіонів: світовий досвід // Зб. наук. праць «Моделювання регіональної економіки». – Івано-Франківськ: Плай. – 2004. – №3. – С. 51-59, 0.44 д.а.

5.Зварич І.Т. Про використання кластерних технологій організації виробництва в реалізації стратегії розвитку промислово-виробничого комплексу Івано-Франківщини // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Стратегічне планування регіонального розвитку (Збірник наукових праць). Вип. 5 (ХLІХ) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп.ред.акад. НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2004. – С.71-76, 0.28 д.а.

6.Зварич І.Т., Прокопенко О.Ю., Петренко В.П. Щодо доцільності використання інноваційних технологій стратегічного планування місцевого соціально-економічного розвитку на рівні сільських громад // Наук. вісник Чернівецького торговельно-економічного ін-ту КНТЕУ. – Чернівці, АНТ Лтд, 2004. – Вип. ІV. – С.247-257, 0.55 д.а. (особисто автору належить 0.18 д.а.: розглянуто проблематику використання інноваційних технологій стратегічного планування сільськими територіальними громадами).

В інших виданнях:

7.Зварич І.Т. (керівник проекту). Івано-Франківщина: стратегія і тактика ринкових перетворень (1997-2000 роки) // Ів.-Фр. обл. держ. адміністрація, Івано-Франківськ.-2001. – 130с., 7.2 д.а. (особисто автору належить 0.28 д.а.: наукове редагування та рекомендації як керівника авторського колективу).

8.Зварич І.Т., Васильченко Г.В. Деформації в розміщенні продуктивних сил регіонів та їх вплив на стратегічний розвиток економіки України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Стратегічне планування регіонального розвитку (Збірник наукових праць). Вип.5 (ХLІХ) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп.ред.акад. НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2004. – С.234-242, 0.47 д.а. ( особисто автору належить 0.22 д.а.: проаналізовано вплив деформацій у розміщенні продуктивних сил на економічний розвиток окремих територій регіону).

9.Зварич І.Т., Кузьмин В.М., Федорук З.І. Організація управління процесом реалізації стратегії розвитку регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Стратегічне планування регіонального розвитку (Збірник наукових праць). Вип.5 (ХLІХ) /НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп.ред.акад. НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2004. – С.21-29, 0.44 д.а.(особисто автору належить 0.3 д.а.: запропоновано модель управління процесом реалізації стратегії регіонального розвитку).

10.Зварич І.Т., Андрусяк П.В., Василишин Н.Є., Півнєв Ю.С., Петренко В.П. Регуляторна реформа і проблеми управління розвитком підприємництва в регіоні // Наукові вісті ін-ту менеджменту та економіки. – Івано-Франківськ. – 2002. – №2. – С. 21–28, 0.44 д.а. (особисто автору належить 0.18 д.а.: розглянуто проблеми розвитку підприємництва у регіоні).

11.Зварич І.Т., Лосєва М.С., Мартинюк Ю.І., Петренко В.П. З досвіду використання механізмів і процедур банкрутства для покращення стану суб’єктів господарювання промислово-виробничого комплексу Івано-Франківщини // Наук. вісник Ів.-Фр. націон. техн. ун-ту нафти і газу. – Івано-Франківськ. – 2002. - №2(3). – С. 94-100, 0.54 д.а. (особисто автору належить 0.25 д.а.: проаналізовано ефективність запровадженої в області системи управління оздоровленням фінансового стану підприємницьких структур).

12.Зварич І.Т., Летюк В.М., Семанів М.З., Петренко В.П. Вплив органів державної податкової адміністрації на процеси санації та банкрутства підприємств виробничо-господарського комплексу Івано-Франківщини // Наук. екон. журнал «Актуальні проблеми економіки». – Київ. – 2003. – №4(22). – С. 76-79, 0.25 д.а. (особисто автору належить 0.08 д.а.: проаналізовано особливості регулюючого впливу податкових адміністрацій на стан територіальних господарських систем).

13.Зварич І.Т. Проблеми і перспективи реформування економіки України // Матеріали регіон. наук. конференції «Україна: державність, історія, перспективи», Івано-Франківськ: «Плай», 1999. - С. 17-26, 0.48 д.а.

14.Зварич І.Т. Про стан і перспективи розвитку малого бізнесу в області // Матеріали Міжнарод. наук.-практ. конференції «Міжнародний досвід сприяння місцевих органів влади розвиткові малого бізнесу і шляхи його впровадження», Івано-Франківськ, 23-24 вересня 1999 року, С.33-42, 0.56 д.а.

15.Зварич І.Т., Мартинюк Ю.І., Лосєва М.С. Щодо створення і розвитку інфраструктури управління процесами фінансово-організаційного оздоровлення підприємств регіонального промислово-виробничого комплексу // Наук. вісник Чернівецького торговельно-економічного ін-ту КНТЕУ: Зб. наук. праць за матеріалами XIII міжнарод. наук.-практ. конференції „Моделі формування інфраструктури регіонів” (9-10 квітня 2002 року, Чернівці). Вип. II. Економічні науки. У 2-х ч. – Чернівці: АНТ Лтд, 2002. – ч. II. – С. 133-137, 0.22 д.а. (особисто автору належить 0.18 д.а.: розглянуто можливості впливу регіональних органів управління на процеси залучення інвестицій у промисловий сектор).

16.Зварич І.Т., Андрусяк П.В., Василишин Н.Є., Петренко В.П. Регуляторна реформа і управління розвитком підприємництва в регіоні //Матеріали Другої міжрегіон. конференції „Проблеми розвитку малого бізнесу. Тіньовий бізнес”, Харків – Львів, 22-26 листопада 2002 року, С. 13-14, 0.12 д.а. (особисто автору належить 0.05 д.а.: проаналізовано вплив регуляторної реформи на регіональний розвиток).

17.Зварич І.Т., Табахарнюк М.О., Никифорук В.Д. Регуляторна політика і регуляторна реформа – важливі чинники інноваційного розвитку економіки України // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конференції «Державне управління і регуляторна реформа в Україні: теоретичні засади і практичні результати», Івано-Франківськ, 27-29 листопада 2003 року, С. 17-20, 0.19 д.а. (особисто автору належить 0.09 д.а.: проаналізовано чинники інвестиційно-інноваційного розвитку регіону).

18.Зварич І.Т., Петренко В.П. Використання інтелектоінтегруючих управлінських технологій – основа ефективної реалізації стратегії економічного і соціального розвитку Івано-Франківщини // Матеріали наук.-практ. конференції «Івано-Франківщина – поступ у майбутнє», Івано-Франківськ, 17 лютого 2004 року, С. 27-29, 0.14 д.а. (особисто автору належить 0.08 д.а.: розглянуто проблематику запровадження у практику органів державного управління та місцевого самоврядування сучасних управлінських технологій).

19.Зварич І.Т. Про стратегію сталого розвитку Івано-Франківщини до 2015 року // Наукові вісті ін-ту менеджменту та економіки. Матеріали 1-ї наук.-техн. конференції за міжнарод. участю „Еколого-економічні проблеми Карпатського Єврорегіону”, 24-29 травня 2004 року, Івано-Франківськ. – Івано-Франківськ. – 2004. – № 1(5). – С. 12-22, 0.5 д.а.

20.Зварич І.Т., Васильченко Г.В. Деформації в розміщенні продуктивних сил регіонів та їх вплив на розвиток економіки // Наукові вісті ін-ту менеджменту та економіки. Матеріали 1-ї наук.-техн. конференції за міжн. участю „Еколого-економічні проблеми Карпатського Єврорегіону”, 24-29 травня 2004 року, Івано-Франківськ. – Івано-Франківськ. – 2004. №1(5). – С.28-35, 0.39 д.а. (особисто автору належить 0.2 д.а.: проаналізовано причини незбалансованого розвитку регіонів України та вплив у цьому деформацій у розміщенні продуктивних сил).

21.Благун І.С., Зварич І.Т. Економічне зростання регіону: моделі та методи аналізу // Тези доповідей Х наук.-метод. конференції „Проблеми економічної кібернетики” з нагоди 40-ї річниці „Економічної кібернетики”, 15-17 вересня 2005 року м. Київ. – Донецьк: ТОВ „АПЕКС”, 2005. – С.175-177, 0.11 д.а. (особисто автору належить 0.05 д.а. : запропоновано моделі процесу економічного зростання регіону).

22.Зварич І.Т. Модель впливу інвестиційної політики на економічне зростання // Теорія і практика сучасної економіки. Матеріали VІ Міжнарод. конференції : Черкаси, 28-30 вересня 2005 року / Відповідальний редактор Хом’яков В.І. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С.376-379, 0.17 д.а.