Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Андрiєнко Володимир Миколайович. Моделювання процесiв реiнжинiрингу систем управлiння економiчних об'єктiв : Дис... д-ра наук: 08.03.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Андрієнко В.М. Моделювання процесів реінжинірингу економічних об’єктів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – Економіко-математичне моделювання. Донецький національний університет, Донецьк, 2002 р.

Проведено дослідження сучасних моделей економічних об’єктів та їх систем управління. Доведено необхідність перебудови систем управління відповідно до економічних змін. Визначено провідну роль реінжинірингу, як найбільш перспективного напрямку менеджменту для вирішення проблем перебудови і адаптації сучасних систем управління до ринкових перетворень.

Розроблено концепцію побудови системи управління економічного об’єкту, яка використовує технологію реінжинірингу бізнес-процесів. В її основу покладено індуктивний підхід до вибору методів економіко-математичного моделювання і нових інформаційних технологій, доповненої механізмами, що обгрунтовують необхідність проведення реінжинірингу і вибору пріоритетних напрямків перепроектування.

1. Трансформаційний цикл економіки України обумовив інфляційну напруженість, різке зростання конкуренції, банкрутство підприємств, зміни в структурі суспільного виробництва і державного управління. Але в даний час фіксується стабілізація і поступове збільшення рівня продуктивності праці і зріст обсягів виробництва на стадії трансформаційного підйому.

2. Економіка країни представлена її складовими – економічними об'єктами: підприємствами, організаціями, установами. На етапі трансформаційного

спаду багато економічних об'єктів України побудували свою діяльність відповідно до антиеволюційної концепції «теорії виживання». Функції управління підприємства забезпечує система управління – організаційна структура, що поєднує в сукупність управлінські ланки, які розташовані в строгій співпідпорядкованості й забезпечують взаємозв'язок між управлінською системою і системою, що управляється.

3. У зв'язку з кардинальною зміною економічних відносин у період реформ, наслідком яких з'явилося різке падіння виробництва, доцільна активізація діяльності окремих підрозділів підприємства за рахунок використання їхніх внутрішніх резервів і делегування повноважень по веденню господарської діяльності й участі в розподілі доходів. Такий підхід до організації системи управління з виділенням центрів відповідальності, що має назву дивізиональний, одержав широке поширення в період трансформаційного спаду і стабілізації економіки.

4. Ринкова економіка і трансформаційний цикл, зокрема, ставлять перед економічним об’єктом дві основні проблеми: інфляція і конкуренція. Для рішення цих проблем підприємство повинне постійно шукати механізми, що знижують інфляційні втрати і підтримують його конкурентоспроможність. У противному випадку необхідно змінювати стратегію і тактику функціонування, перебудовуючи організаційну і функціональну структури. Динаміка економічного життя останніх десятиліть свідчить про те, що такі зміни приходиться здійснювати досить часто. Найбільш ефективним механізмом менеджменту, що дозволяє здійснювати кардинальні зміни організаційної і функціональної діяльності економічного об’єкту, є реінжиніринг бізнес-процесів.

5. Розроблено концептуальну модель системи управління підприємством, що використовує методичні, технічні й інструментальні засоби реінжинірингу, механізми визначення необхідності його проведення, пріоритетних напрямків перетворень і методики проведення аудиту комп'ютерних систем підтримки прийняття рішень. Перепроектовані бізнеси-процеси використовують економічні механізми системи контролінгу економічного об'єкту, а також сучасні досягнення в області комп'ютерних технологій, що дозволяють поліпшити кількісні і якісні показники функціональної, організаційний і інших видів діяльності економічного об’єкту і тим самим знизити інфляційні втрати і підвищити конкурентоспроможність.

6. Аналіз стратегій функціонування сучасних економічних об’єктів визначив, що однією з проблем активного використання підходів до вирішення задач стратегічного управління є представлення моделі економічного об'єкту у виді, в якому її можна було б оглядати, легко модифікувати в процесі функціонування, була б можливість оцінювати ефективність одержуваних альтернативних варіантів і визначення переваги. У дисертаційній роботі в рамках мережних технологій представлено рішення задачі створення «віртуальних утворень», що є об'єднанням технічних, програмних, інтелектуальних і інших ресурсів, і які представляють «ідеальні» моделі бізнес - систем, реалізацію яких економічний об'єкт здійснює виходячи зі своїх можливостей.

7. Розроблено моделі для систем управління, що вирішують стратегічні задачі і використовують ідеї реінжинірингу бізнес-процесів:

модель державного управління коштами бюджетних установ;

модель стратегічного планування контролюючої організації, що використовує економіко-математичні моделі для складання планів проведення ревізій;

стратегічні моделі фінансового менеджменту, що використовують економічні механізми (укладення довгострокових договорів, управління витратою коштів, використання буферних операцій, внутрішні кредити під заробітну плату), що знижують інфляційні втрати.

8. Ефективне оперативне управління фінансово-господарською діяльністю економічного об’єкту можливо лише при наявності достовірної, актуальної на сучасний момент інформації про надходження і витрати коштів по кожному центру відповідальності. Розроблена в дисертації модель системи бюджетування є складовим елементом системи контролінгу економічного об'єкту. Система бюджетування лежить в основі моделі управління платежами економічного об'єкту, що дозволяє вирішити проблему черговості оплат, а також ліквідації дебіторської і кредиторської заборгованостей.

9. Розроблено моделі організації управлінського і фінансового обліку в системі контролінгу фінансового менеджменту вищих навчальних закладів. Наведено схеми аналізу реалізації засобів стратегічного контролінгу, а також напрямку робіт служби контролінгу при наявності і відсутності впливів, що збурюють.

10. У трансформаційному циклі економіки зростає роль механізмів планування, управління і моніторингу персоналу в зв'язку з необхідністю залучення в штат економічного об’єкту ініціативних, цілеспрямованих, висококваліфікованих працівників, а також вироблення ефективних механізмів мотивації, стимулювання і компенсації за виконану роботу. У дисертаційній роботі розглянуто модель бізнес-системи «Управління персоналом і контролю виконавчої дисципліни економічного об'єкту», що дозволяє скоротити чисельність працівників і вирішити важливу проблему оборотності коштів держави.

11. У зв'язку з різнорентабельністю центрів відповідальності перед економічними об’єктами стоїть актуальна задача підтримки нерентабельних центрів відповідальності за рахунок високорентабельних. У дисертаційній роботі розглядається модель розрахунку і регулювання собівартості підготовки фахівців ВНЗ по «престижних» і «непрестижних» спеціальностях (центрам відповідальності). Визначається розмір відрахувань у загальний фонд ВНЗ кожним центром відповідальності і дотації нерентабельним центрам відповідальності. Усе це дозволяє здійснювати підтримку спеціальностей, попит на фахівців яких у даний момент не затребуваний, але може бути затребуваний у майбутньому, зберегти наукові школи, що підтримують престиж ВНЗ в науковому світі.

12. Розроблено формальні механізми, що дозволяють керівникам приймати рішення про необхідність проведення реінжинірингу системи управління економічного об'єкту. На прикладі бізнес-системи побудовано моделі оцінки ефективності перепроектованих процесів. Розроблено методику аудиту систем управління, яка дозволяє визначити науково-технічний рівень системи управління до і після проведення реінжинірингу. Для визначення черговості проведення перепроектування бізнес-процесів запропоновано механізми функціонально-вартісного аналізу.

13. Складовою реінжинірингу є сучасні інформаційні технології і, насамперед, для організації збору, обробки і надання в зручному виді великих обсягів інформації для прийняття управлінських рішень. У роботі запропоновано метод інформаційно-логічного моделювання предметної області на прикладі рішення задачі «Облік матеріальних цінностей», в основу метода покладено ідеї виділення об'єктів предметної області і встановлення зв'язків між ними без прив'язки до конкретної моделі збереження даних і використання системи управління базами даних. Запропоновано моделі синтезу інтегрованих систем, в основі організації яких лежить технологія «клієнт-сервер». Доведено необхідність застосування для програмної реалізації процесів реінжинірингу об’єктно-орієнтованого підходу.

14. Розглянутий у дисертаційній роботі підхід до застосування моделей і методів реінжинірингу в системах управління реалізовано у Донецькому національному університеті, Донецькому державному університеті економіки і торгівлі, контрольно-ревізійному управлінні по Донецькій області, центральному апараті Міністерства освіти і науки України. Розроблено інтегровану комп'ютерну систему підтримки прийняття рішень, що є джерелом інформації для застосування економічних механізмів планування і регулювання в системах управління ВНЗ. Приведено модель оцінки економічної ефективності процесів реінжинірингу в ДонНУ. Економічний ефект від упровадження результатів дисертаційного дослідження склав 2 млн. 255 тис.грн.

Публікації автора:

монографії:

1. Андриенко В.Н. Модели реинжиниринга систем управления. – Донецк: ДонНУ, 2001. – 184 с (10,69 д.а.).

2. Андриенко В.Н., Беликова Т.И., Лысенко Ю.Г. и др. Стратегия управления персоналом. – Донецк: ООО «Юго-Восток», 2002. – 156 с (11,39 д.а.). Особистий внесок: автором розроблено прецедент- та об’єктні моделі бізнес-системи “Управління персоналом” (3,6 д.а.).

3. Андриенко В.Н., Лев Т.А. Система финансового менеджмента государственного высшего учебного заведения (практика построения и использования). – Донецк: ООО «Юго-Восток».- 92 с (5,28 д.а.). Особистий внесок: автором розроблено модель інформаційно-обчислювальної системи підтримки рішень у фінансовому менеджменті ВНЗ, запропоновано метод оцінювання ефективності функціонування системи фінансового менеджменту (2,64 д.а.).

4. Васильев А.А., Лысенко Ю.Г., Андриенко В.Н. Организация контрольно-ревизионной деятельности в регионе . – Донецк: Донеччина, 2000. – 160 с (8,4 д.а.). Особистий внесок: автором запропоновано використання елементів реінжинірингу у концептуальній моделі системи управління регіонального КРУ; розроблено моделі стратегічного планування перевірок та механізмів контролю за фінансово-господарчою діяльністю організацій; проведено аналіз віртуальних утворень, розроблено моделі віртуального КРУ (2,88 д.а.).

у наукових фахових виданнях:

  1. Андрієнко В.М. Контролінг інновації господарської діяльності ВНЗ //Економіка освіти / Збірка наукових праць науково-дослідницького центру “Економіка вищої освіти”. – Тернопіль: Економічна думка, том 1, 2001.- С. 111-116 (0,54 д.а.).

  2. Андрієнко В.М., Лисенко Ю.Г. Перебудова фінансування в державному ВНЗ. - К.: “Економіка України”, № 5. – 2002.- С.- 68 – 75 (1,08 д.а.). Особистий внесок: автором проведено дослідження динаміки надходження бюджетних та позабюджетних коштів, виконано розробку механізмів запобігання інфляційних втрат, розроблено модель оцінки ефективності реінжинірингу системи управління ВНЗ (0,54 д.а.).

  3. Андрієнко В.М., Прігунов О.В. Методи визначення пріоритетів перепроектування прецедентів бізнес процесів / Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі та громадянського харчування (випуск 12). – Донецьк: ДонГУЕТ, 2001. – С.16-21 (0,25 д.а.). Особистий внесок: автором розроблено суміщену структурно-функціональну модель, яка дозволяє визначити питомі витрати на функції, що виконуються об’єктом, та побудувати діагностичну функціонально - вартісну діаграму (0,13 д.а.).

  4. Андриенко В.Н. Концептуальная модель стратегического управления денежными средствами бюджетных учреждений // Новое в экономической кибернетике: Модели и методы стратегического управления / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г. Лысенко. – Донецк: ДонГУ. – 2001. – №2. – С. 28-34 (0,48 д.а.).

  5. Андриенко В.Н. Виртуальные образования компьютерных систем // Новое в экономической кибернетике: Модели виртуальных образований экономических объектов / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г. Лысенко. – Донецк: ДонГУ. – 2001. – №3 .- 6-15 (0.61 д.а.).

  6. Андриенко В.Н. Метод оценки моделей при проведении реинжиниринга бизнес – процессов предприятия // Новое в экономической кибернетике: Модели и методы реинжиниринга систем управления / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г. Лысенко. – Донецк: ДонГУ. – 2000. – №4. – С. 17-27 (0,54 д.а.).

  7. Андриенко В.Н. Метод решения задачи текущего планирования работы регионального КРУ / Вісник Східноукраїнського національного університету. – Луганськ: СНУ. – 2001.- №9(43).- С. 8-12 (0,26 д.а.).

  8. Андриенко В.Н. Методы реинжиниринга в управленческом консультировании // Новое в экономической кибернетике: Модели и методы управленческого консультирования / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г. Лысенко. – Донецк: ДонГУ. – 2000. – №1. – С. 42-55 (0,81 д.а.).

  9. Андриенко В.Н. Механизм управления портфелем заказов ревизий государственных учреждений и организаций // Новое в экономической кибернетике: Модели финансового менеджмента государственных предприятий и учреждений / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко. - Донецк: ДонГУ, 2001. - №1. – С. 30-40 (0,48 д.а.).

  10. Андриенко В.Н. Механизмы снижения инфляционных потерь в финансовом менеджменте предприятия // Новое в экономической кибернетике: Модели и методы финансового менеджмента / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко. - Донецк: ДонГУ, 2000. - №3. – С. 4-10 (0,22 д.а.).

  11. Андриенко В.Н. Методы сопровождения интегрированных программных комплексов // Новое в экономической кибернетике: Дистанционное обучение / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко. - Донецк: ДонГУ, 2002. - №1.- С.15-22 (0,39 д.а.).

  12. Андриенко В.Н., Васильев А.А., Новиков Д.Г. Моделирование подсистем бюджетирования предприятия // Вісник технологічного університету Поділля. – Хмельницький: ТУП, 2000. - №4, ч.1. - С.174-178 (0,52 д.а.). Особистий внесок: автором класифіковано перемінні, та розроблено модель розрахунку надходжень та витрат по окремим напрямкам бюджетів (0,17 д.а.).

  13. Андриенко В.Н., Лев Т.А. Концептуальная модель финансового менеджмента ВУЗа. // Новое в экономической кибернетике: Модели контроллинга. / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко. - Донецк: ДонГУ, 1999. - №4. – С. 4-18 (0,72 д.а.). Особистий внесок: автором розроблено моделі механізмів фінансового менеджменту для державного ВНЗ (0,36 д.а.).

  14. Андриенко В.Н., Лев Т.Н., Смоктий К.В. Моделирование системы управления платежами предприятия / Вестник ДонГУ (серия А). – Донецк: ДонГУ, 1998. - № 2. – С. 192-199 (0,4 д.а.). Особистий внесок: автором розроблено функціональну модель управління платежами, запропоновано критерії виконання оплат (0,13 д.а.).

  15. Андриенко В.Н., Лев Т.Н., Шамарин Ю.В. Инфологическая модель подсистемы «Учет материальных ценностей» // Модели управления в рыночной экономике / Сб. научн. трудов выпуск № 2. – Донецк: ДонГУ, 1999.- С. 263-275 (0,8 д.а.). Особистий внесок: автором розроблено модель функціональних зв’язків між об’єктами предметної області (0,2 д.а.).

  16. Андриенко В.Н., Лысенко Ю.Г. Концептуальная модель реинжиниринга бизнес-процессов ВУЗа. / Вісник Донецького університету (сериія В) .- Донецьк, 2000.-№2.- С.182-188 (0,49 д.а.). Особистий внесок: автором запропоновано концептуальну модель реінжинірингу процесів ВНЗ, приведені прецеденти державного ВНЗ, конкретизовано напрямки реалізації сформульованих цілей, які необхідно досягти при проведенні реінжинірингу (0,25 д.а.).

  17. Андриенко В.Н., Лысенко Ю.Г. Методы планирования в реинжиниринге систем управления. – Донецк: «Экономическая кибернетика», №1-2(13-14).- 2002 С. 71-82 (0,64 д.а.). Особистий внесок: автором формалізовано задачу цілочисельного програмування та запропоновано метод її вирішення, що використовує ідеї метода гілок та границь (0,32 д.а.).

  18. Андриенко В.Н., Лысенко Ю.Г. Пути решения проблем стратегического управления предприятием. // Новое в экономической кибернетике: Модели и методы стратегического управления/ Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г. Лысенко. – Донецк: ДонГУ. – 2001. – №2. – С. 4-12 (0,64 д.а.). Особистий внесок: автором розглянуто доцільність використання віртуальних організацій у системах управління підприємствами та існуючі інформаційні механізми (0,32 д.а.).

  19. Андриенко В.Н., Мичкивский С.Н., Пригунов А.В. Стабилизация финансового состояния государственного ВУЗа. / Вісник Донецького університету (сериія В). – Донецк: ДонГУ, 1999.-№2.-С. 161-164 (0,26 д.а.). Особистий внесок: автором виконано постановку задачі визначення кількості студентів, які навчаються на договірних умовах, для вирішення проблеми підтримки нерентабельних спеціальностей за рахунок рентабельних (0,08 д.а.).

  20. Андриенко В.Н., Новиков Д.Г. Планирование, контроль и анализ в системе бюджетирования предприятия. / Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі (серія “Економічні науки”).- Донецьк: ДонГУЭТ, 2000.- №7.-С. 140-144 (0,5 д.а.). Особистий внесок: автором розроблено концептуальну схему системи бюджетування підприємства (0,25 д.а.).

  21. Андриенко В.Н., Шамарин Ю.В. Интегрированные информационные системы управления экономических объектов // Модели управления в рыночной экономике / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г. Лысенко. – Донецк: ДонГУ. – 2000. – №3. – С. 239-244 (0,49 д.а.). Особистий внесок: Автором визначено місце і роль інтегрованих інформаційних систем при вирішенні питань оперативного управління економічних об’єктів. Розглянуто технічні та програмні засоби, що використовуються при побудові таких систем. Виконано постановку задач синтезу інтегрованих інформаційних систем за різними критеріями побудови та обмежень (0,22 д.а.).

за матеріалами конференцій:

1. Андриенко В.Н. Комплексная автоматизированная система управления финансово-хозяйственной деятельностью ВУЗа // Материалы республиканской конференции «Моделирование процессов финансового менеджмента ВУЗа». – Донецк: ДонНУ, 2000.- С. 9-11 (0,1 д.а.).

2. Андриенко В.Н. Реинжиниринг экономических процессов в государственном ВУЗе. // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта-2002”.–Том 18.– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002.- С.3-4. (0,09 д.а.).

3. Андриенко В.Н., Лев Т.А. О необходимости применения методов контроллинга в финансовом менеджменте ВУЗа. // Материалы IV Всеукраинской конференции по проблемам экономической кибернетики. – Донецк: ДонГУ, 1999. - С. 32-34 (0,1 д.а.). Особистий внесок: автором запропоновано механізми, які входять до системи контролінгу фінансового менеджменту ВНЗ і знижують інфляційні витрати та підтримують його конкурентоспроможність. (0,05 д.а.).

4. Андриенко В.Н., Лев Т.А. Система информационной поддержки в финансовом менеджменте ВУЗа. // Материалы IV Всеукраинской конференции по проблемам экономической кибернетики. – Донецк: ДонГУ, 1999. - С. 29-32 (0,2 д.а.). Особистий внесок: Автором запропоновано комплекс технічних та програмних засобів компьютерної системи підтримки прийняття рішень у фінансовому менеджменті ВНЗ (0,1 д.а.).

5. Андриенко В.Н., Лев Т.Н., Шамарин Ю.В. Управление равновесием финансовой системы в холдинге. // Теория активных систем / Труды юбилейной международной научно-практической конференции. М.: РАН ИПУ, 1999. – С. 97-98. (0,12 д.а.). Особистий внесок: автором виконано класифікацію перемінних, формалізовано зв’язок між ними (0,04 д.а.).

в інших виданнях:

1. Андриенко В.Н., Берсуцкий Я.Г., Скобелев В.Г., Томяковский А.С. Системы баз данных. Экономические приложения.- Донецк: ДонГУ, 2000.- 213 с. (13,3 д.а.). Особистий внесок: автором розглянуто питання застосування баз даних, як основи інформаційного забезпечення систем прийняття рішень, формальний апарат реляційних баз даних та приклад реалізації бази даних за технологією “клієнт-сервер” (4,6 д.а.).

2. Андриенко В.Н., Лев Т.А. Концепция организации финансового менеджмента в высшем учебном заведении. – Донецк: ДонГУ, 1998. – 32 с (2,0 д.а.). Особистий внесок: автором виконано обробку статистичної інформації з різних напрямків бухгалтерського обліку, виявлено основні тенденції надходження і витрачання бюджетних та позабюджетних коштів, проведено аналіз фінансових потоків. ВНЗ. Розроблено структуру комп’ютерної системи підтримки фінансових рішень (1,0 д.а.).