Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Кирилишен Ярослав Вікторович. Моделювання процесів менеджменту в інформаційних системах : Дис... канд. наук: 08.00.11 - 2008.



Анотація до роботи:

Кирилишен Я.В. Моделювання процесів менеджменту в інформаційних системах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. Донецький національний університет, Донецьк, 2007 р.

Здійснено дослідження особливостей менеджменту бізнес-процесів, реалізованих в інформаційних системах управління в сучасних умовах в Україні і в світовій практиці. Визначено завдання, місце і роль менеджменту бізнес-процесів з використанням концепції механізмів процесного менеджменту інформаційних систем управління.

Розроблено концепцію організації процесного менеджменту інформаційних систем управління, що дозволяє підвищити їх ефективність при вирішенні завдань та досягненні цілей підприємства під час їх промислової експлуатації.

Розроблено моделі механізмів процесного менеджменту інформаційних систем управління: конфігурації роботи інформаційної системи управління на роботу конкретного користувача - побудови динамічного профілю; ефективного планування і контролю потоків робіт користувачів в інформаційній системі управління в рамках її бізнес-процесів; контролю ефективності функціонування бізнес-процесів; збору та аналізу кількісних і якісних показників ефективності функціонування бізнес-процесів інформаційної системи управління.

Розроблено структуру та варіанти реалізації інформаційної системи підтримки прийняття рішень, побудовану з використанням сучасних інформаційних технологій, що дозволяє ефективно реалізовувати цілі та завдання менеджменту інформаційних систем управління.

У дисертаційній роботі розглянуто теоретичні, методологічні і практичні питання розробки та реалізації механізмів процесного менеджменту інформаційних систем управління для підвищення ефективності їх функціонування. При цьому отримано такі результати:

  1. Здійснений аналіз існуючих підходів до організації менеджменту інформаційних систем управління дозволив виділити основні недоліки в структурі й особливостях функціонування інформаційних систем управління, в результаті яких вони припиняють виконувати покладені на них керівництвом функції або виконують їх з низькою ефективністю, яка відрізняється від декларованої при впровадженні.

  2. У результаті дослідження методології механізмів процесного менеджменту та впровадження її структурної і динамічної складових запропоновано підходи для підвищення ефективності функціонування інформаційних систем управління за рахунок впровадження механізмів процесного менеджменту в контур їх функціонування.

  3. Під час дослідження було сформульовано концепцію моделювання механізмів процесного менеджменту інформаційних систем управління, в основу якої покладено ідеї контролінгу, процесного підходу до управління і сучасних інформаційних технологій. Визначено цілі, завдання і функції, що виконуються цією підсистемою на етапі планування, контролю, аналізу функціонування бізнес-процесів, які реалізовані в контурі інформаційної системи управління підприємства. Представлено концептуальну схему функціонування цієї підсистеми в рамках інформаційної системи управління.

  4. Розроблено модель налаштування інформаційної системи управління на виконавців - концепція динамічного меню і динамічного профілю користувача, в основу яких покладено принципи розмежування доступу до об'єктів і ресурсів інформаційної системи, методи економіко-математичного моделювання та інтелектуальних систем, які дозволили за рахунок зменшення рівнів управління підвищити ефективність організації роботи користувачів.

  5. Розроблено моделі планування і контролю роботи користувачів в інформаційній системі управління з урахуванням обмежених трудових ресурсів підприємства, в основу моделей покладено алгоритми оперативного і перспективного планування робіт користувачів, а також побудови оптимального розкладу їх виконання, що дозволяє менеджерам ефективно використовувати персонал для реалізації бізнес-процесів. Ці моделі дозволили менеджерам за рахунок впровадження методів економіко-математичного моделювання ефективно використовувати персонал для реалізації бізнес-процесів інформаційної системи управління.

  6. Розроблено модель збору інформації за показниками ефективності функціонування бізнес-процесів, які реалізовано в інформаційній системі управління, а також описано основні статистичні методи для їх аналізу для прийняття управлінських рішень. Використання цієї моделі в рамках сучасних інформаційних технологій і спеціального програмного забезпечення у вигляді інтегрованої системи підтримки прийняття рішень дозволили забезпечити необхідний рівень оперативності, достовірності і несуперечності інформації, а також побудувати оптимально необхідну кількість показників для аналізу інформації про функціонування інформаційної системи управління і прийняття на її основі управлінських рішень.

  7. Запропоновано варіанти побудови інформаційного сервісу, який надає система підтримки прийняття рішень у вигляді інформаційного порталу підприємства в розрізі спеціалізованих інтерфейсів для різних груп користувачів, що забезпечили можливість використання порталу різними групами персоналу (вищим керівництвом, менеджерами-власниками бізнес-процесів, рядовими виконавцями), не обізнаними в галузі інформаційних технологій.

  8. Реалізація моделей виконано з використанням інформаційної системи підтримки прийняття рішень в інформаційній системі управління підприємством, в основі якої покладено інтегровану розподілену базу даних. При проектуванні інформаційної системи використано такі інформаційні технології: реляційний підхід при проектуванні інтегрованої бази даних; об'єктно-орієнтований підхід до розробки програмного забезпечення, сучасні апаратні і програмні засоби, що підтримують n-рівневу технологію «клієнт-сервер». Використання сучасних інформаційних технологій дозволяє значно скоротити терміни підготовки звітів для прийняття управлінських рішень.

Публікації автора:

монографії:

1. Лысенко Ю.Г., Андриенко В.Н., Кирилишен Я.В. и др. Система компьютеризированного финансового менеджмента высшего учебного заведения / Под ред. Ю.Г.Лысенко, В.Н. Андриенко. - Донецк: Юго-Восток, 2007. – С.85-100 (Автором запропоновано структуру інформаційної системи обліку бюджетів центрів відповідальності).

2. Лисенко Ю.Г., Андрієнко В.М., Кирилишен Я.В. та ін. Фінансовий менеджмент вищого навчального закладу з використанням новітніх інформаційних технологій / За ред. Ю.Г.Лисенка, В.М.Андрієнка. - Донецьк: Юго-Восток, 2007. -С. 79-93 (Автором запропоновано реалізацію інформаційної системи обліку бюджетів центрів відповідальності ВНЗ).

у фахових виданнях:

1. Кирилишен Я.В., Богомол Н.И. Электронный архив в виртуальном образовании предприятия // Новое в экономической кибернетике: Модели и методы виртуальных образований экономических объектов/ Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко. - Донецк: ДонГУ, 2001.-№3.-С.70-76 (Автором запропоновано структуру інформаційної системи управління електронним архівом в рамках віртуального підприємства).

2. Кирилишен Я.В., Васильев А.А. Моделирование информационных потоков контрольно-ревизионной деятельности // Новое в экономической кибернетике: Моделирование информационных потоков в корпоративных системах управления/ Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко. -Донецк: ДонГУ, 2002.-№4.-С.42-50 (Автором запропоновано структуру інформаційних потоків в системі управління основною діяльністю КРУ).

3. Кирилишен Я.В., Мандра В.В. Динамическая модель менеджмента в информационной системе поддержки принятия решений // Новое в экономической кибернетике: Моделирование нелинейной динамики экономических систем / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко. - Донецк: ДонНУ, 2005.-№1.-С.108-113 (Автором запропоновано модель оцінки ефективності менеджменту в інформаційній системі).

4. Кирилишен Я.В. Моделирование менеджмента информационных систем // Модели управления в рыночной экономике/ Cб.науч.ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко.-Донецк: ДонНУ, 2005. - Том 2. – С.336-341.

5. Кирилишен Я.В. Моделирование менеджмента информационных систем // Новое в экономической кибернетике: Модели управления в системе финансового менеджмента / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко.-Донецк: ДонНУ, 2006.-№1.-С.98-106.

6. Кирилишен Я.В. Концепция динамического меню: ключевой механизм менеджмента информационных систем // Новое в экономической кибернетике: Модели информационного сервиса в системах управления / Сб. науч. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко. - Донецк: ДонНУ, 2007.-№1.- С.38-44.

за матеріалами конференцій:

1. Кирилишен Я.В., Бойченко Н.Г. Информационные потоки корпорации с распределенными центрами ответственности // Тези доповідей IX Всеукраїнської науково-методичної конференції „Проблеми економічної кібернетики” 17-18 вересня 2004 р. м. Запоріжжя. -Донецьк: ООО „Апекс”, 2004.-С.117-118 (Автором запропоновано структуру інформаційних потоків в системі управління корпорації з розподіленими центрами відповідальності).

2. Кирилишен Я.В., Мичкивский С.Н., Цванг В.А., Щеглов С.С. Модель информационных потоков контрольно-ревизионного управления в регионе // Тези доповідей Наукової конференції студентів математичного факультету ДонНУ (27-28 квітня 2004р.).- Донецк: Донецкий национальный университет, 2004.-С.50-52 (Автором запропоновано структуру інформаційних потоків в системі управління основною діяльністю КРУ).