Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Буткевич Оксана Вікторівна. Моделювання планування витрат регіону на соціальні потреби : дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Донецький ун-т економіки та права. — Донецьк, 2006. — 174арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 150-163.



Анотація до роботи:

Буткевич О.В. Моделювання планування витрат регіону на соціальні потреби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – Економіко-математичне моделювання. Донецький національний університет, Донецьк, 2006 р.

Дисертацію присвячено дослідженню і науковому вирішенню актуального завдання розробки комплексу економіко-математичних моделей і методів планування витрат регіону на соціальні потреби в умовах обмеженості фінансових ресурсів. Запропоновано концепцію планування соціальних витрат у регіоні, засновану на використанні методології управління соціальними ризиками, що дозволяє задовольняти потреби населення у соціальному захисті в умовах обмеженості фінансових ресурсів регіону. Розроблені в роботі моделі визначення кількісних характеристик соціальних ризиків при впровадженні в практику планування соціальних витрат в регіоні дозволяють підвищити ефективність розподілу фінансових ресурсів регіону по соціальних напрямках. Розроблений комплекс моделей прогнозування соціальних витрат регіону дозволяє визначати прогноз коштів, що потрібні для покриття несприятливих проявів соціальних ризиків. Вдосконалено організаційно-економічний механізм планування соціальних витрат у регіоні на основі впровадження інформаційних технологій, що дозволяє ухвалювати адекватні соціально-економічному становищу в регіоні рішення з планування витрат регіону на соціальні потреби.

У дисертаційній роботі подано наукове рішення актуального завдання моделювання підготовки управлінських рішень при прогнозуванні соціально-економічного розвитку і перспективному плануванні соціальних видатків у регіоні. Проведене дослідження дозволяє зробити наступні основні висновки і практичні рекомендації.

1. Сучасний період соціально-економічного розвитку регіонів України характеризується одночасно складним економічним становищем населення і необхідністю соціального розвитку. Це вимагає першочергового рішення завдань, пов'язаних з розробкою методологічного апарату прогнозування і планування соціально-економічних параметрів розвитку регіону, а також дієвого методичного забезпечення з використанням економіко-математичного моделювання цих процесів. Аналіз методів і моделей прогнозування і планування соціально-економічних параметрів розвитку регіону дозволив виділити напрямки вдосконалення процесу планування витрат регіону на соціальні потреби.

2. Для реалізації основних завдань планування витрат регіону на соціальні потреби запропоновано концепцію моделювання планування соціальних витрат в регіоні, засновану на використанні методології управління соціальними ризиками у процесі планування соціальних витрат регіону, що дозволяє задовольняти потреби населення у соціальному захисті в умовах обмеженості фінансових ресурсів регіону.

3. У дисертації показано доцільність використання у практиці управління соціальними витратами методичного підходу, заснованого на використанні методології управління ризиками. В роботі досліджено поняття соціального ризику, виділено види соціальних ризиків, визначено сутність управління ризиками, доведено, що використання зазначених підходів сприятиме підвищенню якості управління соціальними витратами регіону і ефективності використання виділених коштів. Запропоновано комплекс моделей визначення кількісних характеристик соціальних ризиків, який засновано на синтезі моделей ідентифікації та оцінки ризиків, реалізація якого в практику планування соціальних витрат в регіоні дозволить підвищити ефективність розподілу фінансових ресурсів регіону на соціальні витрати.

4. Для кількісної ідентифікації ризику пропонується використовувати розроблені моделі Mf і Ms. Модель ідентифікації факторів ризику із застосуванням експертних методів (Mf) дозволяє оцінити вплив факторів соціального ризику на інтегральний показник рівня ризику. Як методичний інструмент застосовано метод аналізу ієрархій. В результаті застосування такого методу одержано вектор пріоритетів обраних факторів, що відбиває об‘єктивний вплив кожного з них на загальний рівень соціального ризику. Одержані в такій спосіб вагові коефіцієнті як вхідні параметри використовуються у моделі ідентифікації ризику за допомогою статистичного аналізу Ms.

5. Кількісну оцінку соціального ризику в дисертації пропонується здійснювати з використанням запропонованих моделей Mv і Mp. Оцінка ризику в кількісних ознаках за імовірнісними моделями (модель Mv) дозволяє одержати прогноз структури розподілу населення регіону за рівнем соціального ризику, що дозволяє складати більш ефективні плани щодо розподілу витрат регіону на соціальні потреби. Оцінка ризику в натуральному виді за моделями потенційного вимірювання (модель Mp) призначена для оцінки впливу негативних наслідків реалізації соціальних ризиків на потенціал життєздатності населення регіону, що дозволить керівництву приймань більш обґрунтовані рішення щодо пріоритетних напрямків витрачання коштів на соціальні потреби.

6. Для бюджетного планування витратної частини необхідно мати чіткі прогнози щодо потреб населення у соціальній допомозі, забезпеченні соціальними благами, тощо. Для цього в дослідженні розроблено комплекс моделей оцінки соціальних ризиків у грошовому еквіваленті, об‘єднаних у моделі прогнозування витрат регіону на соціальні потреби Mz. Відповідно до виділених видів соціальних ризиків розроблено окремі моделі розрахунку і прогнозу коштів, що потрібні для покриття несприятливого прояву окремого виду ризику.

7. В умовах обмеженості коштів місцевого бюджету розраховані прогнозні суми, що потрібні для покриття наслідків соціальних ризиків, не можуть повністю профінансовані. Для більш раціонального перерозподілу коштів місцевого бюджету в дисертації розроблено модель синтезу (Msnt). У моделі використовуються результати попередніх розрахунків, а також вимоги (обмеження) керівництва щодо розміру видаткової частини бюджету. У результаті обробки інформації на виході моделі маємо планований розподіл видатків регіону на соціальні потреби, який дозволяє раціонально розподілити кошти залежно від реального соціально-економічного становища у регіоні.

8. В дисертаційній роботі запропоновано SADT-метод моделювання процесу планування витрат регіону на соціальні потреби. Розроблена за цим методом структурна модель процесу планування витрат регіону на соціальні потреби дозволяє забезпечити розуміння структури розробки соціально-економічного прогнозу розвитку регіону і динаміки процесів, що відбуваються у ньому; створити базу для формування потреб до програмного забезпечення, що автоматизуватиме процес планування витрат регіону на соціальні потреби; забезпечити навчання співробітників відділу прогнозування роботі з розробленим на основі моделі програмним забезпеченням.

9. На основі розроблених моделей запропоновано підходи до організації підготовки й ухвалення управлінських рішень при плануванні витрат регіону на соціальні потреби. Практична реалізація розробленого в дисертації комплексу моделей показала їх адекватність та ефективність вживання у практиці управління як на рівні окремого району, так і на регіональному рівні, що підтверджено відповідними довідками: Головного економічного управління Донецької міської ради (№ 01-10/6730 від 15.12.2005 р.); Кіровоградської обласної державної адміністрації (№ 18-17/5 від 31.03.06); а також використано в навчальному процесі Кіровоградського інституту комерції (довідка №77/02 від 21.03.06).

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

1. Лепа Р.Н., Петрачкова Е.Л., Буткевич О.В. Особенности принятия решений в управлении экономическими объектами: Монография / НАН Ук-раины. Ин-т экономики промышленности. – Донецк, 2004. – 108 с. (особистий внесок здобувача: розділ 5, розроблено структурний підхід до моделювання планування витрат регіону на соціальні потреби).

2. Буткевич О.В. Визначення підходів до моделювання соціального ризику // Вісник ДонУЕП. – Донецк: ДонУЕП, 2005. – №2. – С. 192-197 .

3. Буткевич О.В., Кононенко Г.Н. Оцінка соціального ризику в натуральному виразі//Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Вип. 204. – Т. 5. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 1196-1201. (особистий внесок здобувача: запропоновано методологію оцінки соціального ризику).

4. Буткевич О.В. Моделювання соціальних процесів з використанням теорії графів // Вісник східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – 2005. – № 5 (87). – С. 23-26.

5. Буткевич О.В. Прогнозування витрат у зв'язку з ризиком загального захворювання // Экономика промышленности. Сб. научн. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2005. – С. 9-17.

6. Буткевич О.В. Концепція синтезу моделей панування видатків регіонального бюджету // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 100-2. – Донецьк, Дон-НТУ, 2005. – С. 85-93.

7. Буткевич О.В. Організаційні підходи до вдосконалення механізму планування соціальних витрат у регіоні // Модели управления в рыночной экономике. Сб. науч. тр. Спецвыпуск. - Донецк: ДонНУ, 2005. - С. 44-53.

8. Буткевич О.В. Інформаційні технології прийняття рішень у соціально-економічних системах // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. – ДЕГІ МОН України; ІЕПД НАН України. Вип. 2 (20). – Донецьк: ТОВ «Юго-восток, Лтд», 2006. – С. 227-229.

за матеріалами конференцій:

9. Буткевич О.В. Моделювання оцінки соціального ризику з використанням теорії марківського випадкового процесу//Матеріали наук-практ. конф. «Моделі та інформаційні технології в управлінні соціально-економічними, технічними та екологічними системами» – Луганськ: СНУ, 2005. – С. 95-96.

10. Буткевич О.В. Компоненти комплексної системи моделей управління соціальним ризиком//Всеукраїнська науково-практична конференція «Економічні проблеми промислового розвитку в Україні». – Донецьк: ІЕП НАН України, 2005. – С. 277-279.

11. Буткевич О.В. Автоматизація процесу управління соціальним ризиком // Тезисы докладов межвузовской научно-практической конференции «Проблемы построения операционных систем в условиях неопределенности и динамичности внешней среды». – Днепропетровск: ДУЕП, 2005. – С. 54-56.

12. Буткевич О. Методичні підходи до розрахунку розміру витрат у зв'язку з професійними ризиками // Шевченківська весна: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України. – Вип. ІV: У 3-х част. – Ч. 2. Актуальні проблеми економічного розвитку в глобальному середовищі / За заг. ред. проф. В.Д. Базилевича. – К.: Логос, 2006. – С. 240-242.