Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Гіковатий Володимир Михайлович. Моделювання механізмів взаємодії підприємства та споживача: дисертація канд. екон. наук: 08.03.02 / Харківський держ. економічний ун-т. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Гіковатий В.М. Моделювання механізмів взаємодії підприємства і споживача. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 - економіко-математичне моделювання. - Харківський державний економічний університет, Харків, 2003.

У дисертації розроблена концепція моделювання механізмів взаємодії підприємства і споживачів продукції виробничо-технічного призначення. В основі даної концепції лежить ідея стратифікації споживачів по рівнях купівельної готовності, якісному показнику, що характеризує готовність споживача зробити покупку. Для реалізації положень концепції в дисертації розроблена модель представлення даних про результатам взаємодії підприємства і споживача; запропоновано метод виявлення рівнів купівельної готовності на основі логічного аналізу суджень споживача в процесі прийняття ним рішення про покупку; удосконалена модель процесу прийняття споживачем рішення про покупку за рахунок її представлення у вигляді імовірнісного дерева рішень споживача; розроблена ігрова модель вибору оптимальної стратегії підприємства при взаємодії зі споживачем; удосконалений комплекс методів і економіко-математичних моделей визначення значень параметрів механізмів взаємодії підприємства і споживача; запропонована імітаційна модель взаємодії підприємства і споживача, призначена для одержання прогнозних значень параметрів і перемінних механізму взаємодії підприємства і споживача; запропонований механізм багатоканального рефлексивного керування взаємодією підприємства і споживача.

1. Моделювання механізмів взаємодії підприємства і споживачів варто здійснювати на основі стратифікації останніх по рівнях купівельної готовності. Побудова таких механізмів повинна ґрунтуватися на запропонованій у роботі концепції моделювання механізмів взаємодії підприємства і споживача. Стратифікація споживачів по рівням купівельної готовності дозволяє підвищити якість взаємодії підприємства і споживача.

2. Визначення елементарних станів споживача, формування рівнів купівельної готовності, а також встановлення послідовності переходів споживачів з одного РКГ на іншій варто здійснювати за допомогою методу виявлення рівнів купівельної готовності, заснованого на логічному аналізі суджень споживача з використанням інструментарію штучного інтелекту.

3. Взаємодія підприємства і споживачів того чи іншого рівня купівельної готовності доцільно представити у вигляді некооперативної, безкоаліційної гри з ненульовою сумою. Рішення даної гри дозволить підприємству провести аналіз сформованої на ринку ситуації і визначити оптимальну для себе стратегію при взаємодії зі споживачем, а також прийняти рішення про кількість споживачів, з якими підприємству варто взаємодіяти на кожному рівні купівельної готовності.

4. Імітаційна модель прогнозування значень параметрів механізмів взаємодії підприємства та споживача дозволяє враховувати характеристики кожного споживача, що дозволяє підвищити точність та надійність результатів, отриманих на її основі.

5. Модель процесу прийняття споживачем рішення про покупку доцільно представити у вигляді імовірнісного дерева рішень споживача, що дозволяє наділити модель здатністю описувати даний процес не тільки якісно, але і кількісно.

6. Використання механізму багатоканального рефлексивного управління взаємодією підприємства і споживача дозволяє удосконалити існуючі схеми персональних продажів, за рахунок формування підприємством впливів адекватних психологічному, інформаційному та економічному стану споживача.

7. Основними параметрами механізмів взаємодії підприємства і споживача є: число латентних споживачів на ринку; імовірність переходу споживача з одного рівня купівельної готовності на іншій; величина планових витрат на взаємодію зі споживачами; граничне число впливів на споживача. Для визначення значень даних параметрів варто використовувати запропоновані в дисертації методи і моделі, що дозволяють виявляти вузькі місця при продажу продукції виробничо-технічного призначення, раціоналізувати витрати підприємства на взаємодію зі споживачами і скоротити тривалість циклу продажу товару.

8. Для забезпечення оперативності і надійності рішення задач, що виникають у контурі управління взаємодією підприємства та споживача й простоти використання економіко-математичного інструментарію, механізми взаємодії повинні бути оснащені системою підтримки прийняття рішень, що забезпечує не тільки кількісну обробку даних, але і змістовний аспект процесу управління.

9. Практична апробація розробленого в дисертації концептуального, методичного й економіко-математичного інструментарію як цілісної системи підтвердила можливість реалізації усіх функцій контуру управління взаємодією підприємства і споживача.

Публікації автора:

1. Павленко Л.А., Гиковатый В.М. Прогнозирование покупательского спроса на продукцию малых предприятий. // Вісник ХДЕУ. – 1998. – №4(8). – С.57-59.

2. Гіковатий В.М. Метод прогнозування продажів на основі імовірнісної моделі. // Вісник Харківського державного університету. – 2000. – №456. - С.213–214.

3. Гіковатий В.М. Закон збільшення ступеня ідеальності виробничо–економічних систем. // Управління розвитком. Збірник наукових робіт. – Харків: ХДЕУ. – 2002. – №1(1). – С.94–97.

4. Пушкарь А.И., Гиковатый В.М. Механизм многоканального рефлексивного управления взаимодействием предприятия и потребителя // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 138. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С.19–26.

5. Гиковатый В.М. Модель выбора оптимальной линии поведения предприятия при взаимодействии с потребителями. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 161. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С.191-198.

6. Гиковатый В.М. Стратификация потребителей. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 164. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С.110-121.

7. Гиковатый В.М., Пушкарь А.И. Рефлексивное управление взаимодействия предприятия и потребителя // Труды филиала МГТУ им. Н.Э.Баумана в г. Калуге. Специальный выпуск: материалы международного симпозиума «Наука и предпринимательство» (г. Трускавец, 14–19 февраля 2000 г.). – Калуга: Изд-во Н. Бочкаревой, 2000. – С.97–101.

8. Гиковатый В.М. Метод оценки емкости рынка // Матеріали 3 міжнародної міждисциплінарної науково–практичної конференції „Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління”. – Харків, ХДУ. – 2002. – С.53-54.