Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Фрунзе Ігор Аркадійович. Моделювання адаптивного управління_мережевими об`єднаннями підприємств : Дис... канд. наук: 08.03.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Фрунзе І.А. Моделювання адаптивного управління мережевими об’єднаннями підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – Економіко-математичне моделювання. Донецький національний університет, Донецьк, 2002.

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження систем управління об’єднаннями підприємств в України, розроблено нову концепцію адаптивного управління мережевими об’єднаннями підприємств, яку побудовано на основі застосування методології управління фінансово-господарським профілем, що дозволяє адекватно реагувати на впливи зовнішнього середовища.

На основі даної концепції розроблено комплекс економіко-математичних методів і моделей управління об’єднаннями і методи його реалізації з використанням нових інформаційних технологій.

Створення економіко-математичних моделей, впровадження систем підтримки прийняття адаптивних управлінських рішень на їх основі висуває ряд нових, унікальних вимог до настройки систем управління об’єднань підприємств. Необхідність прийняття ефективних рішень, обмеженість часу, територіальна розподіленість підсистем у просторі – все це характерно для умов функціонування промислових об’єднань в Україні. Саме тому задача створення адаптивної системи управління мережевими об’єднаннями підприємств виглядає сьогодні дуже актуальною.

В дисертаційній роботі зроблено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі моделювання адаптивної системи управління мережевими об’єднаннями підприємств, що відповідно до мети і задач відображено у наукових результатах:

на основі проведеного дослідження об’єднань підприємств в Україні проаналізовано особливості та існуючі моделі управління ними, формалізовано функції та структуру їхніх систем управління. Проведено шостирівневу декомпозицію цілей і задач мережевого об'єднання;

проведено системний аналіз фінансово-господарського профілю мережевих об’єднань підприємств. Показано, що управління профілем об'єднання полягає в постійному і систематичному вивченні динаміки потреб ринку та приведенні у відповідність з нею сукупності всіх ресурсів об'єднання;

розроблено концепцію адаптивного управління мережевими об’єднаннями підприємств, що побудована на основі застосування методології управління фінансово-господарським профілем та дозволяє адекватно реагувати на впливи зовнішнього середовища;

запропоновано математичну модель адаптивного функціонування підприємства як складної виробничо-економічної системи, що дозволяє підвищити точність і якість інформації для прийняття ефективних рішень в об’єднанні та враховує динамічні властивості процесів управління. Модель синтезовано на основі прогнозування траєкторій розвитку, що є фазою управління фінансово-господарським профілем і визначається на основі стану зовнішнього середовища;

розроблено комплекс моделей управління діяльністю мережевих об’єднань підприємств. Зокрема, запропоновано модель механізму фінансування розвитку підприємств у складі об'єднання, яка оптимізує напрямки фінансових потоків, шляхи надходження і витрат коштів підприємств. Її синтезовано як композиційну, локальні критерії оптимальності відбивають у першу чергу внутрішні інтереси підсистем, а задачею центрального елемента – МОП – є узгодження їхніх інтересів і загальної мети. Реалізація моделі за допомогою сучасних імітаційних комп'ютерних систем забезпечує високі гнучкість і адаптивність прийнятих управлінських рішень. У моделі комутативного маркетингу у виробничо-споживчих системах вирішуються проблеми вибору цільової аудиторії, оптимізації витрат на рекламну діяльність, формування рекламного бюджету, сегментування споживчого ринку, що складає основу комутативної політики маркетингу мережевого об'єднання та дозволяє реалізувати одну з головних задач управління фінансово-господарським профілем – підтримку відповідності цілей об'єднання вимогам зовнішнього середовища, які диктуються ринком;

запропоновано схему побудови системи підтримки прийняття адаптивних рішень в мережевому об’єднанні підприємств на основі принципу розподілених систем, що дозволяє враховувати процедури прийняття рішень у слабкоструктурованих задачах, суб'єктивізм осіб, які їх приймають, а також груповий облік факторів, що впливають на ці рішення. Це забезпечує оперативність та точність їх прийняття на заданому рівні.

Впровадження результатів дослідження при організації систем управління ТОВ “Рівнеазот” (м.Рівне) і ТОВ “Стахановський завод технічного вуглецю” (м.Стаханов) дозволило одержати економічний ефект у розмірі 560 тис. грн. за рахунок підвищення адаптивності систем управління цими підприємствами, поліпшення використання виробничих і фінансових ресурсів.

Публікації автора:

Опублікованих у провідних наукових спеціалізованих виданнях

1. Фрунзе И.А. Методы и механизмы коммутативного маркетинга в производственно-потребительских системах // Новое в экономической кибернетике (Сб. науч. ст.) Под общ. ред. Ю.Г. Лысенко; Донецкий гос. ун-т. // Модели и методы реинжиниринга систем управления – Донецк: ДонГУ, 2000. – №4. – С. 27-39.

2. Фрунзе И.А. Применение векселей при расчетах в электроэнергетике // Модели управления в рыночной экономике: (Сб. науч. тр.) Общ. ред. и предис. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац.ун-т. – Донецк: ДонНУ, 2001. – Вып.4 – С. 88-91.

3. Лысенко Ю.Г., Кафтанников А.Ю., Фрунзе И.А. Системы поддержки принятия адаптивных решений // Вісник Харьківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – Харків, 2001. – № 535. – С. 242-249. (Здобувачем окреслені задачі систем підтримки прийняття адаптивних рішень та наведені сучасні методи їхнього вирішення).

4. Лисенко Ю.Г., Фрунзе І.А. Концепція адаптивного управління мережевими об’єднаннями підприємств // Економічна кібернетика. Міжнародний науковий журнал. – Донецьк, 2002. – №3-4. – С.11-17. (Здобувачем проведено аналіз функціонування об’єднань в Україні, структуровано цілі та функції управління фінансово-господарським профілем, запропонавано підходи до моделювання адаптивного управління в мережевих об’єднаннях підприємств).

5. Ануфрієв М.Ю., Фрунзе І.А. Моделювання механізму фінансування розвитку підприємств // Модели управления в рыночной экономике: (Сб. науч. тр.) Общ. ред. и предис. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац.ун-т. – Донецк: ДонНУ, 2002. – Вып.5 – С. 191-195. (Здобувачем розроблено модель фінансування розвитку підприємств у складі об’єднання).

Опублікованих за матеріалами конференцій

6. Фрунзе И.А. Проблемы современной электроэнергетики Украины // Модели управления в рыночной экономике: (Сб. науч. тр.) Общ. ред. и предис. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац.ун-т. – Донецк: ДонНУ, 2000. – Спец. вып. – С. 181-185.

7. Левицький С.І., Фрунзе І.А. Удосконалення профілю об'єднання підприємств // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта - 2002”. – Том 18. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 23-24. (Здобувачем дана оцінка динамічних імітаційних моделей в дослідженні управління профілем об’єднань підприємств).