Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Математичне та програмне забезпечення обчислювальних машин і систем


Глибовець Микола Миколайович. Моделі та методи створення і супроводу високопродуктивного розподіленого навчального середовища : дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.05.03 / Національний ун-т "Києво-Могилянська академія". — К., 2006. — 396арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 311-333.



Анотація до роботи:

Глибовець. М.М. Моделі та методи створення і супроводу високопродуктивного розподіленого навчального середовища. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.05.03 - математичне та програмне забезпечення обчислювальних машин і систем - Національний університет “Києво-Могилянська академія”, Київ, 2006.

Розроблено нові науково обґрунтовані моделі колаборативного розподіленого навчального середовища (КРНС) та методи побудови програмної системи його підтримки. Створено теоретичні основи для дослідження інтелектуалізації КРНС за рахунок введення організаційних онтологій, орієнтації на використання семантичного вебу і агентно-орієнтованих методологій. В практичній частині даної роботи розглядається комбінація двох підходів до програмування та структурування програмного забезпечення. Побудована нова інтерпретація автоматної моделі для моделювання роботи РНС мережного типу та її використання для дослідження оптимізації управління такої системи. Розроблено нову модель взаємодії навчальних середовищ. Розроблено нові алгоритми визначення зупинки розподіленої асинхронної системи, мінімізації булевих функцій, визначення ізоморфізму графів, поширення активації семантичного пошуку.

Розроблено архітектуру цілісної програмної системи підтримки (ПСП) КРНС. Реалізовано модель захисту.

Запропоновано використання функціонального підходу до розподілення ескпертно-навчаючих систем (ЕНС). Запропоновано і реалізовано агентну компонентно-функціональну модель ПСП ДО. Запропоновано новий ефективний метод пошуку в розподілених базах знань.

Практична значимість дослідження полягає в тому, що всі запропоновані в роботі моделі та алгоритми реалізовані та апробовані в реально діючій автоматизованій системі управління навчального закладу, яка інтегрована з системою підтримки навчального контенту. Розглянуті підходи, моделі, алгоритми та розроблені ПСП КРНС можуть бути використані як базові для реалізації державної програми розвитку дистанційної освіти в Україні.

У дисертаційній роботі здійснено значний розвиток і вдосконалення моделей і методів розв'язання складних задач створення і супроводу високопродуктивного розподіленого навчального середовища, проведено порівняльний аналіз запропонованих автором і відомих моделей, методів, технологій та створено як теоретичні, так і практичні основи для прискорення реалізації державних програм.

Основні наукові результати дисертації:

1. Запропоновано цілісні підходи до побудови моделі та програмної реалізації комп’ютерних систем підтримки навчального середовища розподіленого типу з організацією ефективної взаємодії між підсистемами LMS i СLMS.

2. Побудована нова інтерпретація автоматної моделі для моделювання роботи РНС мережного типу та її використання для дослідження оптимізації управління такої системи.

3. Розроблено нову модель взаємодії навчальних середовищ на рівні обміну пакетами навчальних матеріалів.

4. Запроваджено новий підхід до побудови електронного репозиторія та систем тестування.

5. Розроблено новий алгоритм визначення зупинки розподіленої асинхронної системи (доведена коректність алгоритму), нові евристичні алгоритми мінімізації булевих функцій та визначення ізоморфізму графів.

6. Розроблено новий алгоритм поширення активації семантичного пошуку.

7. На базі розробленої архітектури реалізовано цілісну програмну систему підтримки (ПСП) КРНС.

8. Запропоновано і реалізовано базові моделі ПСП ДО: Web-орієнтованого типу (система “ArtLearn”), на основі РЕС (з використанням технології CORBA та постреляційної СКБД Cache), агентно компонентно-функціонального типу на базі архітектури JADE (Java Agent Development Framework).