Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Тижненко Людмила Олександрівна. Моделі комплексної оцінки фінансового стану підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.11 - 2007.



Анотація до роботи:

Тижненко Л. О. Моделі комплексної оцінки фінансового стану підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. – Харківський національний економічний університет, Харків, 2007.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню та удосконаленню методичного забезпечення моделювання комплексної оцінки фінансового стану підприємства.

Сформовані основні напрямки вдосконалення застосування методів і моделей оцінки фінансового стану, обґрунтована доцільність стохастичного моделювання при проведенні заходів комплексної оцінки, розглянуті його основні принципи і розроблено метод рішення задачі регресії в умовах мультиколінеарності, що дозволив побудувати систему комплексних оцінок, засновану на регресійних моделях узагальнюючих показників.

Розроблено методичне забезпечення порівняльного аналізу показників фінансового стану підприємства із застосуванням вербально-числових шкал, що розширює можливості його застосування, а також дозволяє реалізувати формалізовану методику визначення індикаторів причин погіршення фінансового стану підприємства.

Запропонована стохастична модель комплексного показника оцінки фінансового стану підприємства, структура якої формалізує методику визначення індикаторів причин його погіршення, що дозволяє застосувати розроблений генетичний алгоритм моделювання оптимізаційних процесів необхідних для формування обґрунтованих пропозицій з підвищення рівня фінансового стану підприємства.

В дисертаційній роботі вирішено важливе науково-практичне завдання, що полягає в розробці економіко-математичних моделей комплексної оцінки фінансового стану підприємства за допомогою досліджень на трьох рівнях: теоретичному, інструментальному і прикладному.

На підставі отриманих у роботі результатів можна зробити такі висновки.

1. Однією з найважливіших складових процесу управління фінансово-господарською діяльністю підприємства є комплексна оцінка фінансового стану під якою розуміється процедура втілення комплексу заходів, що включають аналіз найважливіших параметрів фінансово-господарської діяльності із застосуванням сучасних методів фінансового аналізу для забезпечення інформаційної бази прийняття обґрунтованих управлінських рішень, спрямованих на створення умов для усталеного розвитку підприємства.

2. Аналіз методів і моделей комплексної оцінки фінансового стану підприємства показав, що не існує загальноприйнятого підходу до виміру його рівня і дозволив виявити недоліки існуючого методичного забезпечення комплексної оцінки, що зумовило необхідність його подальшого вдосконалення з метою розробки оптимальних заходів щодо підвищення рівня фінансового стану підприємств.

3. В роботі обґрунтована доцільність використання стохастичного моделювання як основного напрямку вдосконалення методичного забезпечення комплексної оцінки фінансового стану підприємства. Використання основного методу стохастичного моделювання – регресійного аналізу, для дослідження економічних явищ, в більшості випадків супроводжується проблемою мультиколінеарності. Вдосконалено метод рішення задачі регресії в умовах мультиколінеарності із застосуванням збіжного ітераційного алгоритму, що розширює рамки застосування регресійного аналізу, тобто дозволяє включати в модель всі показники, які обрані у відповідності до мети оцінки та не мають функціонального зв’язку, а також виключити методичні помилки, які виникають у процесі оцінювання взаємовпливу показників.

4. Для проведення комплексної оцінки фінансового стану підприємства, що функціонує в умовах невизначеності зовнішнього середовища розроблена система комплексних оцінок, яка складається із моделей узагальнюючих показників, інтегральних показників, що дозволяють оцінити окремий напрямок фінансово-господарської діяльності, і комплексного показника, для визначення рівню фінансового стану, з урахуванням стохастичного впливу екзогенних факторів.

5. З метою виявлення факторів-стимуляторів і дестимуляторів для обраного відносного показника фінансового стану, а також оцінки ступеню їхнього взаємовпливу, в роботі розроблений комплекс регресійних моделей, що дозволяють побудувати узагальнюючі показники, сутність яких полягає в урахуванні: динаміки відносних показників фінансового стану, впливу факторів-стимуляторів і дестимуляторів, а також невизначеності впливу зовнішнього середовища.

6. Запропонована стохастична модель комплексного показника оцінки фінансового стану підприємства, розроблена на основі агрегування інтегральних і узагальнюючих показників з використанням методу максимальної правдоподібності і імітаційного моделювання, яка дозволяє провести оцінку і дослідити динаміку фінансового стану з врахуванням впливу зовнішнього середовища, а також створює підґрунтя для моделювання оптимізаційних процесів підвищення рівня фінансового стану на підприємстві. Вибір і обґрунтування системи показників використаних в моделі комплексного показника здійснювалися згідно досягнень теорії фінансів і виходячи із мети оцінки, яка полягає в проведенні деталізованого фінансового аналізу, що дозволяє отримати достовірну комплексну оцінку фінансового стану підприємства.

7. Кількісні результати оцінки фінансового стану підприємства потребують якісної інтерпретації для проведення порівняльного аналізу показників, як необхідного етапу комплексної оцінки. Проведені дослідження показали, що вербально-числові шкали є зручним інструментарієм кількісно-якісної оцінки фінансового стану. Базуючись на аналізі основних властивостей універсальної вербально-числової шкали Харрінгтона, запропонована її модифікація, що дозволяє вирішити проблему якісної градації як додатних, так і від’ємних критеріїв; також запропоноване лінійне перетворення показників, що отримало назву динамічної шкали, для якісної інтерпретації кінцевої сукупності кількісних показників фінансового стану, що змінюються у довільних границях. Використання модифікованої і динамічної шкали розширює можливості порівняльного аналізу з використанням вербально-числових шкал.

8. Структура запропонованої моделі комплексного показника в поєднанні з використанням вербально-числової шкали Харрінгтона дозволила розробити формалізовану методику визначення індикаторів причин, що є основними чинниками незадовільного фінансового стану підприємства або його спадної динаміки, створюючи необхідні передумови розробки обґрунтованих рекомендацій, спрямованих на його підвищення.

9. Для моделювання оптимальних змін обраних показників, що є індикаторами основних чинників погіршення фінансового стану, застосовується генетичний алгоритм, який дозволяє знаходити оптимальне рішення у просторі дискретних функцій, що характерно для задач оцінки фінансового стану підприємства. Аналіз основних принципів побудови генетичного алгоритму виявив ті з них, які ускладнюють обчислювальний алгоритм та призводять до дуже повільної його збіжності. На основі такого аналізу запропонована модифікація моделі генетичного алгоритму, що полягає у спрощенні методики обчислення, для уможливлення практичного застосування генетичного моделювання в економічних дослідженнях. Розроблена модель генетичного алгоритму дозволяє реалізувати оптимізаційний процес підвищення якісного рівня фінансового стану підприємства, який полягає у пошуку і розрахунку оптимальних змін показників, створюючи базис для розробки обґрунтованих рекомендацій при вирішенні задач планування та управління фінансово-господарською діяльністю підприємств.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Тридед А. Н., Тыжненко Л. А. Диагностика предприятия в трансформационный период развития экономики // Економіка розвитку. – 2004. – № 4 (32). – С. 52–55.

    Тридед А. Н., Тыжненко Л. А. К вопросу определения обобщающих показателей // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць, вип. 193: в 5 т. Том 3. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 842-846.

    Тридід О. М., Тижненко Л. О. До проблеми адекватності визначення інтегральних показників стану економічного об'єкта // Економіка розвитку. – 2004. – № 3 (31). – С. 70-72.

    Тыжненко А. Г., Тыжненко Л. А. К вопросу адекватного решения задачи регрессии при наличии мультиколлинеарности // Економiчна кiбернетика. – 2004. – № 5-6. – С. 79-85.

    Тыжненко Л. А. Рейтинговый критерий уровня согласованности экономических процессов на предприятии // Економіка розвитку. – 2005. – № 3 (35). – С. 94 – 99.

    Тыжненко Л. А. Значение комплексной оценки финансового состояния для осуществления финансово-хозяйственной деятельности предприятия // Економіка розвитку. – 2006. – №2 – С.74 -77.

    Тыжненко Л. А. Методическое обеспечение комплексной оценки финансового состояния предприятия // Бизнес-Информ. – 2006. - №3. – С. 54-59.

    Інші публікації та матеріали конференцій

    1. Тыжненко Л. А. Аддитивно-мультипликативная модель рейтинговой оценки уровня финансового состояния предприятия // Бізнес-Информ. – 2005. – № 5-6. – С.80 – 92.

      Тридід О. М., Тижненко Л. О. Застосування регресійного аналізу в адекватній формуліровці для розрахунку інтегральних показників // Тези доповідей ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції "Економіко-математичні методи прийняття рішень на сучасному етапі". – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 109-111.

      Тыжненко Л. А. К проблеме своевременной информационной обеспеченности процессов принятия управленческих решений // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції "Фінансово-економічні проблеми розвитку підприємства в Україні". – Житомир: Ред.-вид. відділ ІПСТ, 2005. – С. 64-67.

      Тижненко Л. А. Використання генетичного алгоритму для розробки рекомендацій щодо поліпшення фінансового стану підприємства // Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми управління економічними процесами промислових підприємств». – Харків: Вид. ХНЕУ, 2006. – С. 116 – 118.