Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика твердого тіла


Пеньков Олексій Володимирович. Міжшарова взаємодія у багатошарових нанорозмірніх покриттях на основі молібдену та кремнію при опроміненні іонами гелію та нагріві : Дис... канд. наук: 01.04.07 - 2006.



Анотація до роботи:

Пеньков О.В. Міжшарова взаємодія у багатошарових нанорозмірніх покриттях на основі молібдену та кремнію при опроміненні іонами гелію та нагріві. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – фізика твердого тіла. -Інститут електрофізики і радіаційних технологій НАН України, Ха-рків, 2006.

Дисертація присвячена встановленню механізмів атомного перемішування у багатошарових нанорозмірних плівкових композиціях на основі кремнію за іонно-променевої, термічної та радіаційної дії; дослідженню закономірностей іонно-променевого перемішування і дифузії у багатошаровій плівковій композиції (БПК) з бар’єрними шарами

Досліджено процеси іонно-променевого перемішування в БПК Mo/Si при опроміненні іонами He+ з енергією 40 кеВ і дозами до 41016 см-2. Вивчено вплив температури на іонно-променеве перемішу-вання БПК. Встановлені інтервали слабкої і сильної залежності пере-

17

мішування від температури. Визначено енергію активації процесів перемішування для цих інтервалів. Вивчена роль вуглецевих бар'єрів в ослабленні перемішування як при термічній, так і при іонно-променевій дії. Досліджена дифузійна взаємодія в БПК Mo/Si в інтервалі температур 275 - 450 С.

У дисертаційній роботі вирішена задача щодо встановлення закономірностей і механізмів іонно-променевого перемішування і дифузійної взаємодії в багатошарових періодичних покриттях на

13

основі нанорозмірних шарів молібдену і кремнію при опроміненні іонами гелію, нагріві і сумісній дії цих факторів. У результаті комплексного застосування таких методів дослідження як просвічу-вальна електронна мікроскопія, рентгеноструктурний фазовий аналіз, малокутова рентгенівська дифрактометрія у поєднанні з комп'юте-рним моделюванням, рентгенівська фотоелектронна спектроскопія та інш., отримані такі наукові і практичні результати.

1. Встановлено, що іонно-променеве перемішування в БПК Mo/Si
при опроміненні іонами гелію з енергією 40 кеВ і дозами опромінення
31015 - 41016 см-2 при кімнатній температурі характеризується такими
особливостями:

реалізується балістичний механізм перемішування, інтенсивність перемішування лінійно зростає із збільшенням дози опромінення, основний внесок до перемішування вносять первинно-вибиті атоми;

перемішування відбувається переважно за рахунок перерозподілу речовини між перемішаними зонами і кремнієм, спостерігається зменшення товщини шарів молібдену і кремнію і збільшення перемі-шаних зон, товщина перемішаних зон збільшується за рахунок виби-вання молібдену з початкових зон в шари кремнію, що приводить до збільшення концентрації кремнію в перемішаних зонах і зменшення їх густини;

перемішування протікає неоднорідно по товщині багатошарового покриття відповідно до розподілу енергії, яка виділилась в пружних зіткненнях;

при опроміненні формуються стискаючі механічні напруження, що призводить до деформації підкладки з БПК.

  1. Показано, що залежність інтенсивності іонно-променевого перемі-шування в БПК Mo/Si від температури має дві чітко виражені лі-нійні ділянки з точкою перегину поблизу 260С . На ділянці слабкої температурної залежності (T < 260С) реалізується балістичне пере-мішування первинно-вибитими атомам, а на ділянці сильної температурної залежності (T > 260С) – дифузійне перемішування за рахунок міграції радіаційних дефектів.

  2. Вперше показано, що вуглецеві бар'єрні шари товщиною 0.5 нм, нанесені на міжфазні межі в БПК Mo/Si, істотно уповільнюють іонно-променеве перемішування при опроміненні іонами гелію з енергією 40 кеВ за рахунок усунення внеску перемішаних зон MoSi2. Перемі-

14

шування в БПК Mo/C/Si/C при дозах, більших ніж 1.51016 см-2, відбувається за рахунок імплантації молібдену в бар'єрні шари і кремній і імплантації кремнію і вуглецю в молібден.

  1. При пострадіаційному відпалі БПК Mo/Si, опромінених іонами гелію при кімнатній температурі, відбувається насичення перемі-шаних зон, що сформувалися при опроміненні, молібденом. При цьо-му спостерігається зменшення товщини шарів молібдену і деяке збільшення товщини перемішаних зон. Товщина шарів кремнію не змінюється. Після того, як густина перемішаних зон зростає до значень, відповідних щільності силіциду MoSi2, структура БПК при подальшому збільшенні тривалості відпалу не змінюється.

  2. Показано, що зміна швидкості росту перемішаних зон на поча-ткових стадіях відпалу викликана збільшенням енергії активації ди-фузії. Енергія активації дифузії на межі Si-на-Mo збільшується з 0.1 до 2.2 еВ, а на межі Мо-на-Si з 0.7 до 2.2 еВ.

  3. Вперше визначений хімічний склад аморфних перемішаних зон в БПК Mo/Si в початковому стані. Показано, що вони складаються з си-ліциду молібдену MoSi2.

  4. Ефективним способом підвищення радіаційної стійкості молібден-кремнієвих рентгенівських дзеркал при опроміненні іонами гелію разом з введенням вуглецевих бар'єрів на міжшарових межах є створення дзеркал на основі фазово-рівноважної системи MoSi2/Si, в якій іонно-променеве перемішування при опроміненні іонами гелію не спостерігається до дози опромінення 21016 см-2.

  5. Продемонстрована ефективність методики спільного використання електронної мікроскопії поперечних зрізів і малокутової рентгені-вської дифрактометрії з комп'ютерним моделюванням дифракційних кривих для дослідження іонно-променевого перемішування в багато-шарових періодичних композиціях на субнанометровому рівні.

  6. Збільшення товщини прошарку MoSi2 на межах Si/Mo і Mo/Si до 4 нм у початковому стані призводить до того, що на першому етапі опромінення (до 11016 см-2) процес перемішування відбувається ті-льки на фазово-нерівноважних межах Mo/MoSi2. При цьому зміни періоду БПК не спостерігається. Друга стадія починається тоді, коли підвищується концентрація молібдену в силіциді, і порушується хімічна рівновага на межах між силіцидом і кремнієм. Друга стадія перемішування супроводжується зменшенням періоду БПК.

15

Публікації автора:

1.Ионно-лучевое перемешивание в многослойных периодических композициях Мо/Si / Д.Л. Воронов, Е.Н. Зубарев, В.В. Кондратенко, А.В. Пеньков, В.А. Севрюкова, Т.И. Перегон, Л.П. Тищенко // Металлофизика и новейшие технологии. – 2004.- Т.26, №6. - C. 753-763.

2.Features of diffusion mixing in Mo/Si multilayers / A.V. Penkov, D.L. Voronov, A.Yu. Devizenko, A.G. Ponomarenko, E.N. Zubarev // Функциональные материалы. - 2005. - Т. 12, № 4. - C. 750-754.

3.Температурная зависимость ионно-лучевого перемешивания в многослойных периодических покрытиях Mo/Si / А.В. Пеньков, Д.Л. Воронов, Е.Н. Зубарев, В.В. Кондратенко, А.Г. Пономаренко, В.А. Севрюкова, В.В. Бобков, Т.И. Перегон, Л.П. Тищенко // Металлофизика и новейшие технологии. - 2006. - Т. 26, № 1-2. - C. 183-192.

4.Ионно-лучевое перемешивание в многослойных периодических композициях Mo/Si и Mo/C/Si/C при облучении ионами гелия / А.В. Пеньков, Е.Н. Зубарев, О.В. Польцева, А.Г. Пономаренко, В.В. Кондратенко, В.В. Бобков, Т.И. Перегон, Л.П. Тищенко // Известия РАН, Серия Физическая. - 2006. - Т.70, № 6. - C. 917-920.

5.Ионно-лучевое перемешивание в многослойных рентгеновских зеркалах Mо/Si / Д.Л. Воронов, Е.Н. Зубарев, В.В. Кондратенко, А.В. Пеньков, Т.И. Перегон, Л.П. Тищенко // Сборник докладов 14-го Международного симпозиума “Тонкие пленки в оптике и электронике”. - Харьков 2002. – Ч.2. – С. 168-175.

6.The structure of interfaces in as-deposited, annealed and irradiated Mo/Si multilayers / E.N. Zubarev, V.V. Kondratenko, V.A. Sevryukova, V.I. Pinegin, A.V. Penkov, S. Yulin, T. Feigl, T. Kuhlmann, N. Kaiser // International conference of thin films. - Bratislava, 2002. - P. 212.

7.Initial stages of interfacial interaction in Mo/Si multilayer coatings during irradiation by He ions / A.V. Penkov, O.Yu. Devizenko, D.L. Voronov, V.V. Kondratenko, V.A. Sevryukova, E.M. Zubaryev, T.I. Peregon, L.P. Tishenko // Збірник тез Міжнародної конференції молодих науковців з теоретичної та експериментальної фізики «Еврика-2004». - Львів Україна 2004. - С.164.

8.Начальные стадии ионно-лучевого перемешивания в многослойных периодических композициях Mo/Si / Д.Л. Воронов,

16

Е.Н. Зубарев, В.В. Кондратенко, А.В. Пеньков, В.А. Севрюкова, Т.И. Перегон, Л.П. Тищенко // Сборник докладов V Международная конференция "Нелинейные процессы и проблемы самоорганизации в современном материаловедении". - Воронеж Россия 2004. - Т.2. - C. 93-95.

9.Межслоевое перемешивание в многослойных периодических композициях Mo-Si при облучении ионами гелия / Д.Л. Воронов, Е.Н. Зубарев, В.В. Кондратенко, А.В. Пеньков, В.В. Бобков, Т.И. Перегон, Л.П. Тищенко // Материалы XVII Международной конференции "Взаимодействие ионов с поверхностью". - Звенигород 2005. - Т. 2. - C. 44.

10.Interfacial mixing in Mo/Si multilayer coatings during irradiation and annealing / A.V. Penkov, O.Yu. Devizenko, D.L. Voronov, V.V. Kondratenko, A.G. Ponomarenko, E.M. Zubarev, V.V. Bobkov, T.I. Peregon, L.P. Tishenko // Abstract book of the International Conference "Crystal Materials '2005". - Kharkov 2005. - P. 211.