Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Мельник Юлія Віталіївна. Міжнародний ринок послуг в контексті транснаціоналізації економіки : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Мельник Ю.В. Міжнародний ринок послуг в контексті транснаціоналізації економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, Київ, 2008.

Дисертаційна робота охоплює теоретико-методологічні та прикладні аспекти транснаціоналізації міжнародного ринку послуг та участі України у цьому процесі. Досліджено особливості функціонування міжнародного ринку послуг в умовах глобалізації. Визначено сутність транснаціоналізації економіки як фактора трансформації природи сучасного міжнародного ринку послуг. Виявлено сучасні тенденції розвитку міжнародного ринку послуг під впливом транснаціоналізації економіки та досліджено економічний механізм його функціонування. Здійснено аналіз інвестиційної діяльності та фінансового механізму функціонування ТНК на міжнародному ринку послуг.

Визначено стратегічні пріоритети України на міжнародному ринку послуг; розроблено стратегії виходу вітчизняних компаній на цей ринок; запропоновано напрямки удосконалення інституційного забезпечення участі України у процесах транснаціоналізації міжнародного ринку послуг.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальної науково-прикладної проблеми сучасного розвитку міжнародного ринку послуг – розроблення нових теоретико-методологічних положень і розв’язання прикладних аспектів транснаціоналізації даного ринку та участі України у цьому процесі. Результати проведеного дослідження дали змогу зробити низку висновків:

1. Аналіз теоретичних концепцій дозволив дійти висновку, що формування міжнародного ринку послуг відбувається в умовах становлення постіндустріального та інформаційного суспільств і супроводжується трансформацією природи та структури ринку під впливом таких чинників, як науково-технічний прогрес, поширення процесів транснаціоналізації світової економіки, розвиток інформаційних технологій та Інтернету, політика лібералізації та зростання мобільності факторів виробництва, основним із яких є транснаціоналізація.

2. Сучасний міжнародний ринок послуг характеризується такими особливостями: основними учасниками ринку, які формують пропозицію, стають великі ТНК та їх стратегічні альянси; продовжується поглиблення міжнародного поділу праці у наданні послуг; глобальним стає сам процес виробництва послуги; надання послуги на міжнародному ринку – це інтеграція міжнародної торгівлі послугами із міжнародним рухом факторів виробництва; основний спосіб поставки на міжнародному ринку послуг – комерційна присутність виробника у країні надання послуги.

3. Транснаціоналізація світової економіки здійснює прямий та непрямий вплив на появу нових тенденцій у розвитку міжнародного ринку послуг. Виявлені у процесі дисертаційного дослідження та систематизовані за критерієм впливу явища транснаціоналізації економіки тенденції змінюють уявлення про те, що перевагами в експорті послуг володіють лише розвинуті країни світу. Цьому сприяє політика лібералізації, розвиток ІТ, електронної торгівлі послугами та втягнення країн з ринками, що розвиваються, у процеси транснаціоналізації не лише як реципієнтів ПІІ, але і як учасників цих процесів на основі сучасних форм співробітництва із ТНК – аутсорсингу, міжнародних стратегічних альянсів, неакціонерних форм взаємодії. Виявлені тенденції у розвитку міжнародного ринку послуг повинні лежати в основі формування зовнішньоекономічної політики України, зокрема, визначення її стратегічних пріоритетів на цьому ринку. Так, реформування структури експорту послуг України має здійснюватися у напрямку галузей, що визначають динаміку міжнародного ринку послуг в умовах транснаціоналізації економіки. Участь вітчизняних сервісних компаній в МСА найперспективніша на стику різних галузей, що сприятиме розробці нових послуг і технологій. Поглиблення транснаціоналізації міжнародного ринку послуг свідчить, що з метою протистояння конкуренції зарубіжних ТНК необхідне формування власного транснаціонального капіталу в сфері послуг для виходу на даний ринок шляхом комерційної присутності.

4. Аналіз економічного механізму функціонування міжнародного ринку послуг в умовах транснаціоналізації економіки, його інвестиційних та фінансових аспектів на основі запропонованих автором підходів дозволив виявити передумови для участі в ньому країн з ринками, що розвиваються: зокрема, вплив детермінант транснаціоналізації міжнародного ринку послуг (розміру ринку країни-реципієнта і його зростання, ділової присутності клієнтів сервісної ТНК у приймаючій країні, культурних відмінностей між приймаючою і країною базування ТНК, відкритості приймаючого ринку, конкурентних переваг сервісних галузей, глобальної олігополістичної реакції, концентрації галузі, здатності сервісної галузі до торгівлі, розміру ТНК та його збільшення) на рішення ТНК щодо інвестування в ту чи іншу країну; наявність потенційних галузей-реципієнтів сервісних ПІІ; наявність компаній, здатних до інвестиційної експансії, та компаній, що є потенційними цілями для поглинань зарубіжними ТНК; наявність перспектив участі країн з транзитивною економікою у взаємозв’язках на ринку через механізми аутсорсингу та створення міжнародних стратегічних альянсів.

5. Формування економічної політики України на міжнародному ринку послуг повинно включати: чітке формулювання цілей відповідно до стратегічних пріоритетів на даному ринку; розробку стратегії їхнього досягнення; оцінку потенціалу, необхідного для досягнення поставлених цілей та завдань. Визначені у дисертації стратегічні пріоритети України на міжнародному ринку послуг, обґрунтовані на основі пріоритетів розвитку економіки України в цілому, тенденцій розвитку міжнародного ринку послуг, специфіки окремих галузевих ринків та стратегічної орієнтації ТНК на ринку приймаючої країни, повинні лежати в основі таких стратегічних цілей України в міжнародній торгівлі послугами, як: підвищення конкурентоспроможності українських провайдерів на цих ринках послуг; збільшення експорту послуг пріоритетних сервісних галузей, зміна структури експорту; самостійний вихід вітчизняних підприємств на міжнародний ринок послуг шляхом комерційної присутності. Пріоритетними для експорту на міжнародний ринок повинні бути ділові послуги (комп’ютерні, професійні, послуги з досліджень та розробок); транспортні; туристичні послуги.

6. У дисертації запропоновано та обґрунтовано альтернативні стратегії для виходу вітчизняних компаній на міжнародний ринок послуг: стратегію кластеризації, стратегію аутсорсингу, стратегію транснаціоналізації. Названі стратегії можуть поєднуватися на різних етапах розвитку бізнесу. Для нових динамічних підгалузей ділових послуг доцільно використати стратегію «блакитного океану», що дозволить зайняти вільні ринкові ніші. При цьому на основі моделі «ромба Портера» визначено умови для забезпечення конкурентоспроможності України у пріоритетних галузях міжнародного ринку послуг. Побудова стратегії транснаціоналізації для виходу вітчизняних підприємств на міжнародний ринок послуг шляхом комерційної присутності повинна враховувати детермінанти транснаціоналізації, що дозволяють встановити потенційні компанії-ТНК, географічні та галузеві напрямки міжнародної експансії.

7. Успішна реалізація наведених стратегій потребує створення відповідного інституційного забезпечення та його удосконалення, основну роль у якому повинна відіграти держава. Розроблена модель удосконалення інституційного забезпечення участі України у процесах транснаціоналізації міжнародного ринку послуг визначає основні напрямки реформування: статистичне забезпечення, нормативно-правове забезпечення та удосконалення ринкових інститутів (податкової системи, фондового ринку, системи стандартизації та сертифікації послуг). Важливу роль у цьому процесі відіграють елементи зовнішнього середовища – міжнародні інститути, такі як СОТ, МВФ, Міжнародна фінансова корпорація, Світовий банк, ООН, ISO, CEN, Європейська комісія, а також ТНК як основні гравці на міжнародному ринку послуг. Разом з тим, удосконалення інституційного забезпечення участі України у процесах транснаціоналізації міжнародного ринку послуг повинно враховувати не лише світові тенденції розвитку цих процесів, але й національну специфіку формування транснаціональних структур.

Публікації автора:

Монографії:

1. Мельник Ю. Особливості корпоративного управління у транснаціональних корпораціях // Корпоративне управління в Україні : теоретико-методологічні аспекти : монографія / О.М.Сохацька, Н.П.Тарнавська, А.М.Тибінь та ін. – Тернопіль : Економічна думка, 2007. – С. 55–72.

У провідних наукових фахових виданнях:

2. Мельник А. Актуальні проблеми діяльності України на міжнародних ринках послуг у контексті вступу до СОТ / Алла Мельник, Юлія Мельник // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль, 2005. – Вип. 5, ч. 1. – С. 35–44. (Особистий внесок автора – 0,4 д.а.: визначено проблеми, які необхідно розв’язати Україні у зв’язку із приєднанням до СОТ, зокрема, проблеми статистичного обліку послуг, гармонізації правового регулювання торгівлі послугами згідно із ГАТС СОТ, підвищення конкурентоспроможності України на міжнародному ринку послуг.)

3. Мельник Ю. Трансформація природи міжнародного ринку послуг в умовах глобалізації / Юлія Мельник // Вісник Тернопільського державного економічного університету. – Тернопіль, 2006. – Вип. 1. – С. 144–152.

4. Мельник Ю. Транснаціоналізація міжнародного ринку послуг як виклик для економік постсоціалістичних країн / Юлія Мельник // Вісник Тернопільського державного економічного університету. – Тернопіль, 2006. – Вип. 5, ч. 1. – С. 151–157.

5. Мельник Ю. Міжнародний ринок послуг : теоретико-методологічні засади дослідження / Ю. Мельник // Наука молода : зб. наук. праць молодих вчених Тернопільського державного економічного університету. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. – №5. – С. 49–57.

6. Мельник Ю. Міжнародний ринок послуг на початку ХХІ століття : тенденції і перспективи розвитку / Ю. Мельник // Журнал європейської економіки / Тернопільський національний економічний університет. – 2006. – Т. 5 (№ 4). – С. 362–379.

7. Мельник Ю. Міжнародний ринок послуг в умовах транснаціоналізації економіки / Ю. Мельник // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2007. – №3. – С. 84–94.

8. Мельник Ю. Інвестиційні аспекти функціонування міжнародного ринку послуг в умовах транснаціоналізації економіки / Ю. Мельник // Ринок цінних паперів України. – 2007. – № 5–6. – С. 33–40.

9. Мельник Ю. ТНК на міжнародному ринку послуг в умовах циклічного розвитку світової економіки / Ю. Мельник // Вісник Тернопільського національного економічного університету. – Тернопіль, 2007. – Вип. 5. – С. 307–310.

10. Мельник Ю. Формування стратегічних пріоритетів України на міжнародному ринку послуг / Ю. Мельник // Вісник Тернопільського національного економічного університету. – Тернопіль, 2007. – Вип. 4. – С. 72–84.

11. Мельник Ю. Вихід українських компаній на міжнародний ринок послуг: можливості та перспективи / Ю. Мельник // Журнал європейської економіки / Тернопільський національний економічний університет. – 2007. – Т. 6 (№4). – С. 455–475.

В інших виданнях:

12. Мельник Ю. Транснациональные корпорации на рынках услуг стран с переходной экономикой / Ю. Мельник // Материалы V Международной научно-практической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых «Страны с переходной экономикой в условиях глобализации», 29–31 марта 2006 г. – М., 2006. – С. 317–320.

13. Мельник Ю. Чинники трансформації змісту і природи міжнародного ринку послуг / Ю. Мельник // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації : зб. тез доповідей ІІІ Міжнар. наук.-практ. конференції молодих вчених, 23–24 лют. 2006 р. – Тернопіль : Економічна думка, 2006. – С. 100–103.

14. Melnyk J. Rozwoj rynku uslug Ukrainy w trakcie integracji do UE / J. Melnyk // Unia Europejska. Faktyczne i potencjalne czlonkostwo. Doswiadczenia Polski i Ukrainy. – 2006. – Nr. 1. – S. 131–136.

15. Мельник Ю. Тенденції розвитку міжнародного ринку послуг як орієнтир для діяльності вітчизняних підприємств / Ю. Мельник // Праці VII міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Ч. 5. – Донецьк : ДонНУ, 2006. – С. 160–161.

16. Мельник Ю. Розвиток міжнародного ринку послуг у контексті формування «нової економіки» / Ю. Мельник // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті : національна ідентичність та тенденції глобалізації : зб. тез доповідей ІV Міжнар. наук.-практ. конференції молодих вчених, 22–23 лют. 2007 р. – Тернопіль : Економічна думка, 2007. – С. 93–96.

17. Мельник Ю. Международный рынок аутсорсинга : перспективы для стран с переходной экономикой / Ю. Мельник // Материалы VI Международной научно-практической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых «Страны с переходной экономикой в условиях глобализации», 28–30 марта 2007 г. – М., 2007. – С. 274–277.

18. Мельник Ю. Транснаціональні корпорації на міжнародних ринках наукомістких видів послуг / Ю. Мельник // Інноваційні процеси економічного розвитку : Вітчизняний та зарубіжний досвід : тези доповідей Всеукраїнської конференції молодих учених і студентів. – Тернопіль : ТНЕУ, 2007. – С. 77–79.

19. Мельник Ю. Використання стратегії кластеризації для виходу вітчизняних компаній на міжнародний ринок послуг / Ю. Мельник // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті : національна ідентичність та тенденції глобалізації : зб. тез доповідей V ювілейної Міжнар. наук.-практ. конференції молодих вчених, 21–23 лют. 2008 р. – Тернопіль : Економічна думка, 2007. – С. 61–63.

20. Мельник Ю. ІРО як інструмент підвищення репутації компанії на міжнародному ринку послуг / Ю. Мельник // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції «Інноваційно-інвестиційна модель розвитку національної економіки (Донецьк, 26 лютого 2008 р.). – Донецьк, 2008. – С. 388–391.

21. Мельник Ю. Статистичне забезпечення зовнішньої торгівлі послугами України шляхом комерційної присутності / Ю. Мельник // Тези доповідей Міжнародної конференції молодих учених і студентів «Інноваційні процеси економічного і соціально-культурного розвитку : Вітчизняний та зарубіжний досвід». – Тернопіль : ТНЕУ, 2008. – С. 244–246.