Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


101. Буркат Тетяна Леонідівна. Міжнародний маркетинг підприємств України у торговельно-економічних відносинах із США: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Українська академія зовнішньої торгівлі. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Буркат Т.Л. Міжнародний маркетинг підприємств України у торговельно-економічних відносинах із США. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01. – “Економіка, організація і управління підприємствами”. – Українська академія зовнішньої торгівлі. Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України. м. Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню актуальних теоретичних та практичних проблем втілення концепції сучасного міжнародного маркетингу у діяльність вітчизняних підприємств на ринках США. Розглянуті питання: сутність сучасної концепції міжнародного маркетингу, характерні особливості маркетингу українських підприємств на риках США, проблеми розвитку торговельного співробітництва України та США, система регулювання зовнішньоторговельних відносин та бар’єри входження до ринків США, основні напрями та методичні рекомендації по адаптації маркетингової діяльності до ринкових умов США.

В роботі доведено, що розвиток українсько-американських торговельно-економічних відносин, насамперед, залежить від активізації взаємовигідної співпраці бізнесу двох країн. Показано, що українським підприємствам є що продавати на ринках США, але для цього необхідно енергійно застосовувати сучасні методи маркетингу, в тому числі і міжнародного.

Основні узагальнюючі висновки полягають у наступному:

1. Міжнародний маркетинг відчутно змінився за останні два десятиріччя під впливом, перш за все, глобалізації світових ринків. Тому міжнародні маркетингові стратегії вітчизняних товаровиробників повинні виходити з принципових змін, що сталися у сфері міжнародних економічних стосунків: інтернаціоналізація на основі виробничо-технологічного зближення національних економік, інтенсифікація інтеграційних процесів, зміщення акцентів з торговельного на науково-технічне та виробничо-інвестиційне співробітництво, перенасиченість ринків та жорстка конкуренція, еволюція товарів від простих форм до найскладніших їх комбінацій, перехід до нецінової конкуренції у різноманітних формах та інше. Вітчизнянім товаровиробникам, щоб бути конкурентноздатними на світових ринках, в тому числі і ринках США, необхідно розширювати міжнародне науково-технічне та інвестиційне співробітництво, використовуючи поки ще існуючі переваги у вартості основних факторів виробництва.

2. Порівняльний аналіз принципів та методів маркетингової діяльності підприємств України і США на американських ринках показав, що маркетинг у його сучасній трактовці не знайшов належного втілення у практику українського бізнесу. Вибіркові дослідження свідчать, що витрати на маркетинг наших експортерів не перевищують 10 % у ціні товару, в той час як американські підприємці у себе на внутрішньому ринку витрачають на ці цілі до 70 %.

3. Обсяг і товарна структура торгівлі між Україною та США на сьогодні не відповідають потенціальним можливостям, перш за все, нашої країни. Перспективні напрями розвитку торговельних відносин Україна повинна ініціювати у напрямі збільшення експорту готової продукції з високою часткою доданої вартості. А для цього необхідно значно посилити сумісну науково-технічну та інвестиційну співпрацю, так як іншого рецепту не існує.

4. Основні проблеми у торговельних стосунках України та США: 1) заполітизованість відносин; 2) невизнання України державою з ринковою економікою; 3) дискримінація щодо надання режиму нормальних торговельних відносин, а також надання пільг передбачених Генералізованою системою преференцій США; 4) існування поправки Джексона-Веніка; 5) невиправдані антидемпінгові розслідування; 6) жорстке квотування імпорту з України.

5. У США існує жорстка система захисту внутрішнього ринку, в основі якої лежать механізми регулювання ринкової конкуренції, стандартизації та сертифікації товарів та послуг, податкова система. Для українських підприємств, які у численних випадках не знають основ цих механізмів, існуючі захисні бар’єри стають непереборні.

6. Для ефективного входження на американські ринки вітчизняні підприємства повинні мати серйозну політичну та економічну державну підтримку, узгоджену з принципами та правилами ГАТТ/СОТ.

7. Підприємство, яке визначилося щодо здійснення торговельно-збутової діяльності на ринках США повинно , перш за все, розробити чітку програму маркетингового дослідження, основою якого є система його інформаційного забезпечення. Вона повинна складатися з системних інформаційних блоків, які визначають цілі виходу підприємства на ринок, основні фактори, які формують маркетингове середовище на ринку, кон’юнктуру ринку, стан конкуренції на ринку, а також ринковий потенціал підприємства, як здатність його до конкурентної боротьби.

8. Для оцінки реальних можливостей діяльності підприємства на тому чи іншому цільовому ринку необхідно визначити економічну доцільність входження до нього. Для цього пропонується відповідна методика, за допомогою якої можливо досить точно розрахувати таку доцільність через розрахунок узагальненого показника рівня “ворожості” ринку по відношенню до конкретного підприємства та продукту.

9. На ринках США можливо реалізувати значну кількість продукції українських товаровиробників, зважаючи на критерії економічної доцільності. Якщо відповідність цим критеріям є, то необхідні певні маркетингові зусилля, які мають бути адаптованими до ринкових умов США. Це, насамперед, правильне позиціонування ціни на оптимально вибраному товарно-територіальному сегменті, чітке знання принципів американської системи збуту та проведення маркетингових комунікаційних заходів.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

1. Буркат Т.Л. Аналіз стану та перспектив подальшого розвитку торговельно-економічного співробітництва зі США. Зб. наук. праць УАЗТ „Зовнішня торгівля: право та економіка”. Вип. 1 (5). – К.: УАЗТ, 2001. – C. 229–240.

2. Буркат Т.Л. Особливості торговельно-економічного співробітництва України зі США. Зб. наук. праць УАЗТ „Зовнішня торгівля: право та економіка”. Вип. 2 (6), ч. 4. – К.: УАЗТ, 2002. – C. 109–114.

3. Буркат Т.Л., Юхименко В.В. Основні тенденції розвитку зовнішньої торгівлі України товарами та послугами. // „Актуальні проблеми міжнародних відносин”. Зб. наук. праць Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Вип. 38, ч. 1. – К.: Інститут міжнародних відносин, 2002. – C. 114–115.

Особистий внесок: визначені напрями розвитку торговельних відносин Україна–США.

4. Буркат Т.Л. Характерні особливості американської моделі міжнародного маркетингу. Зб. наук. праць УАЗТ „Зовнішня торгівля: право та економіка”. № 4 (8). – К.: УАЗТ, 2003. – C. 47–55.

5. Буркат Т.Л. Особливості регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні і США. Зб. наук. праць УАЗТ „Зовнішня торгівля: право та економіка”. № 5–6 (9–10). – К.: УАЗТ, 2003. – C. 38–42.

В інших виданнях:

6. Буркат Т.Л. У несприятливому режимі. // Політика і час. – №12. – 2002. – С.20–26.

7. Буркат Т.Л. Перспективи розвитку українсько-американських торговельно-економічних відносин. // „Вплив глобалізації на формування та розвиток зовнішньоекономічних зв’язків України”. Збірник матеріалів V міжнародної науково-практичної конференції УАЗТ. 30 травня 2002 р. –К.: УАЗТ, 2002. – С. 352–356.

8. Буркат Т.Л. Особливості регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні і США. // „Актуальні правові та економічні проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків”. Збірник матеріалів VI міжнародної науково-практичної конференції УАЗТ. 30–31 травня 2003 р. – К.: УАЗТ, 2003. – С. 237–239.