Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Онупрієнко Алла Миколаївна. Місцеві органи влади в механізмі демократичної держави : Дис... канд. наук: 12.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Онупрієнко А. М. Місцеві органи влади в механізмі демократичної держави. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових вчень. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2008.

Дисертацію присвячено загальнотеоретичному дослідженню природи місцевої влади, яка діє через відносно відокремлені інститути: місцевої виконавчої влади (місцеві державні адміністрації) та місцевого самоврядування. Представлено концепцію організації влади в Україні, яка на сучасному етапі розглядається як центральна (державна) влада, що здійснюється за принципом її поділу на три самостійні гілки – законодавчу, виконавчу і судову; місцева влада, в системі якої виокремлюється – державна (виконавча) і самоврядна влада. Досліджені та розкриті особливості співвідношення місцевих державних органів та органів місцевого самоврядування, проблеми делегування повноважень. Сформульовані концептуальні положення, рекомендації та пропозиції щодо удосконалення законодавства про місцеву владу в Україні з метою підвищення ефективності її організації та функціонування.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у встановленні загальнотеоретичних закономірностей виникнення, розвитку та функціонування місцевої влади, її природи, особливостей, місця і ролі її органів у механізмі демократичної держави. Головними науковими і практичними результатами роботи є такі висновки:

1. Поділ влади в демократичному суспільстві передбачає не лише поділ на законодавчу, виконавчу і судову владу (горизонтальний поділ), а й поділ її на центральну та місцеву владу (вертикальний поділ), де кожна з гілок, кожен рівень влади має своє функціональне призначення в суспільстві, взаємодіючи та взаємодоповнюючи один одного.

2. При здійсненні влади на місцях постійно стикаються дві протилежні тенденції – централізації та децентралізації. Держава за своєю природою прагне до централізації з метою забезпечення загальнодержавних інтересів, а територіальні громади прагнуть до самоврядування, самостійного вирішення питань місцевого значення. У будь-якому випадку критерієм оптимального співвідношення централізації і децентралізації владних повноважень стає задоволення потреб населення; на центральному рівні залишаються тільки ті повноваження, які стосуються функціонування країни в цілому, інші ж повноваження здійснюються на місцях.

3. Аналіз природи місцевої влади дає підстави вважати, що в ній одночасно поєднуються громадські й державницькі аспекти. Місцева влада – це вид публічної влади, що реалізується територіальною громадою та її органами та органами місцевої виконавчої влади, які функціонують у межах певних адміністративно-територіальних одиниць. Функціонування місцевих державних адміністрацій є втіленням концепції державної політико-правової природи місцевої влади, а діяльність територіальних громад відповідає концепції дуалізму функцій і повноважень місцевого самоврядування, має недержавну політико-правову природу, є насамперед елементом громадянського суспільства. Територіальна громада як певна самоорганізація громадян, об’єднаних за територіальною ознакою, створюється з метою задоволення в межах законодавства колективних потреб і захисту своїх законних прав та інтересів, а місцеві державні адміністрації відповідно до Конституції України та Закону “Про місцеві державні адміністрації” створюються з метою здійснення в межах своїх повноважень виконавчої влади на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

4. Юридична база функціонування органів місцевої влади є багаторівневою і складається з цілої низки взаємопов’язаних правових актів. Нормативно-правові акти охоплюють різні рівні правового регулювання місцевої влади – законодавчий, підзаконний, локальний, договірний. Ефективність функціонування системи місцевих органів влади багато в чому залежить від своєчасності удосконалення кожної з груп нормативно-правових актів. Сьогодні в правовій системі України необхідно закріпити механізми, що забезпечать: 1) стабільність місцевої влади; 2) її ефективність – здатність якісно і вчасно виконувати соціальні обов’язки; 3) підконтрольність місцевої влади; 4) відкритість і прозорість дій та рішень місцевої влади, їх доступність для населення.

5. Незважаючи на те, що функціонально органи місцевого самоврядування є досить близькими за своєю діяльністю з роботою органів місцевих державних адміністрацій, вони є різними соціальними системами. Система органів державної влади побудована на основі централізації, ієрархічності, підлеглості нижчих органів вищим, а система місцевих рад – на основі самостійності в реалізації своїх функцій.

6. Механізм демократичної держави є складним і системним утворенням, що органічно поєднує у собі різні за своєю природою елементи. Поряд з державною складовою важливу роль у механізмі держави відіграють недержавні структури, що здійснюють істотний вплив на процес реалізації державних функцій, насамперед органи місцевого самоврядування. Органам місцевого самоврядування належить особливе місце в демократичній системі управління суспільством і державою. Тому сьогодні нагальною є проблема визначення найбільш оптимальної інтеграції місцевого самоврядування в загальний механізм демократичної держави при збереженні його відносної самостійності, що дозволить місцевому самоврядуванню забезпечити необхідний баланс інтересів центральної і місцевої влади.

7. Аналіз досвіду функціонування державної виконавчої влади дозволяє вважати, що: а) проблеми виконавчої влади слід розглядати в контексті розвитку соціуму і самої системи державної влади; б) необхідним є нормативне закріплення цільових установок та функцій державної влади; в) статус місцевих державних адміністрацій вказує на те, що ці органи покликані відігравати ключову роль у реалізації державної політики та законодавства на місцях.

8. Суспільна роль виконавчої влади серед гілок державної влади визначається тим, що саме у процесі її реалізації відбувається реальне втілення в життя законів та інших нормативно-правових актів держави, практичне застосування важелів державного регулювання і управління важливими процесами суспільного розвитку. Органи виконавчої влади представлені на кожному з рівнів – і на центральному, і на місцевому, що сприяє рівномірному розподілу обсягу виконавчої влади по рівнях суспільної організації, забезпечує її нормальну роботу, сприяє вирішенню проблеми взаємоузгодження інтересів центра та місць. Місцеві державні адміністрації є частиною державного механізму, доповнюють і врівноважують органи центральної влади, представляючи державні інтереси, мають власний обсяг компетенцій і ресурсів, гарантованих законодавчо.

9. Актуальним питанням залишається гармонізація стосунків між місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Практика делегування є однією з найважливіших форм економії фінансових та людських ресурсів, оскільки виключає необхідність створення поряд з органами місцевого самоврядування додаткових структур державної виконавчої влади.

Публікації автора:

  1. Онупрієнко А.М. До питання про соціальну природу місцевих органів влади // Державне будівництво та місцеве самоврядування: Зб. наук. праць. – 2002. – Вип. 2. – С. 105-110.

  2. Онупрієнко А.М. Становлення законодавства про місцеве самоврядування: традиційні моделі і національний досвід // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – Вип. 61. – С. 44-49.

  3. Онупрієнко А.М. Розвиток законодавства про місцеві органи влади у період становлення незалежності // Державне будівництво та місцеве самоврядування: Зб. наук. праць. – 2002. – Вип. 4. – С. 113-122.

  4. Онупрієнко А.М. Сутність та принципові особливості місцевої влади // Науковий вісник Львівського юридичного інституту МВС України: Збірник / Гол. ред. В.Л. Ортинський. – Львів: Львівський юрид. інститут МВС України. – Вип. 2 (2). – 2004. – С. 258-265.

  5. Онупрієнко А.М. Делегування державних повноважень місцевим органам влади: проблеми та перспективи // Державне будівництво та місцеве самоврядування: Зб. наук. праць. – 2006. – Вип. 12. – С. 179-188.

  6. Онупрієнко А.М. Представницький характер органів місцевого самоврядування // Проблеми вдосконалення правового регулювання місцевого самоврядування: Матеріали наук.-практ. конф., Харків 4-5 грудня 2001 р. / За ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2002. – С. 101-103.

  7. Онупрієнко А.М. Місцеве самоврядування як інститут сучасної демократичної організації суспільства // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць: У 2 ч. Ч. ІІ. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ “Магістр”, 2002. – № 2 (13). – С. 233-235.

  8. Онупрієнко А.М. Державна регіональна політика як захід реформування та функціонування місцевих органів влади // Правові проблеми реформування регіональної влади: Матеріали наук.-практ. конф., м. Харків, 12 квітня 2002 р. / За ред. проф. Ю.П. Битяка. – Х.: НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування АПрН України, 2002. – С. 94-97.

  9. Онупрієнко А.М. Проблеми вдосконалення законодавства про місцеві вибори // Виборча кампанія 2002: реальність, результати, перспективи: Збірник наукових статей (за матеріалами ХІІІ Харківських політологічних читань). – Х.: Право, 2002. – С. 71-73.

  10. Онупрієнко А.М. Актуальні проблеми вдосконалення законодавства про місцеві органи влади // Нове законодавство України та питання його застосування: Тези доп. та наук. повідом. учасників наук. конф. молодих учених та здобувачів, Харків, 26-27 грудня 2003 р. / За ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – С. 38-40.

  11. Онупрієнко А.М. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування: проблеми взаємодії // Проблеми удосконалення правового регулювання місцевого самоврядування в Україні: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., м. Харків. 25 травня 2004 р. / За ред. проф. Ю.П. Битяка. – Х.: Інститут державного будівництва та місцевого самоврядування АПрН України, 2004. – С. 189-192.

  12. Онупрієнко А.М. Місцеве самоврядування в світлі конституційної реформи в Україні // Конституція України: досвід реалізації та шляхи удосконалення: Матеріали “круглого столу”, організованого і проведеного Науково-дослідним інститутом державного будівництва та місцевого самоврядування АПрН України з нагоди 10-ї річниці прийняття Конституції України.. Харків, 21 червня 2006 р. / Ред. кол.: Ю.П. Битяк, І.В. Яковюк, Г.В. Чапала. – Х.: Право, 2006. – С. 89-91.