Ястреб Віктор Павлович. Мінливість гідрологічних полів Червоного моря : Дис... канд. наук: 11.00.08 - 2008.
Анотація до роботи:
Ястреб В.П. Мінливість гідрологічних полів Червоного моря. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.08 – океанологія. – Морський гідрофізичний інститут НАН України, Севастополь, 2008.
Дисертація присвячена виявленню регіональних особливостей гідрологічних полів Червоного моря на основі статистично забезпеченого кліматичного масиву даних по температурі та солоності. Вперше побудовані схему геострофічної циркуляції вод для теплого і холодного сезонів року. Виявлені основні види синоптичної мезомасштабної мінливості гідрологічних полів Червоного моря. Синоптична мінливість представлена шельфовими хвилями, мезомасштабна – інерційними коливаннями, власними та індукованими припливами, власними сейшами та внутрішніми довгохвильовими рухами. За даними інструментальних спостережень та чисельних експериментів на основі гідродинамічних моделей одержані їх просторово-часові параметри, розраховані енергетичні характеристики в термінах доступної потенційної енергії синоптичної мінливості, і кінетичної енергії мезомасштабної мінливості. Основні результати можуть бути використані для експертизи гідротехнічних проектів в береговій зоні, інтерпретації гідрологічного режиму вод отриманого по космічних знімках.
Виявлені фізико-географічні і океанологічні умови формування та існування сезонної, синоптичної і мезомасштабної мінливості гідрологічних полів Червоного моря. Встановлені основні чинники формування сезонної мінливості термохалінної структури вод; мусонний режим вітрів, водообмін між Червоним морем і Аденською затокою і його сезонні коливання, конвективне перемішування в північній частині моря в умовах зимового вихолодження. Взаємодія цих чинників призводить до формування трьох відносно однорідних районів з особливим типом гідрологічного режиму вод: північного, південного і центрального (зони конвергенції).
Зібраний і систематизований масив первинних даних, нараховує 3854 гідрологічні станції. Дані спостережень методом послідовних наближень усереднені за площею в межах сферичної трапеції 30 х 30. На основі багаторічного масиву гідрологічних даних одержані кліматичні поля температури, солоності і густині вод для всіх сезонів року в діяльному шарі моря. Розраховані і побудовані схеми динамічної топографії, що дозволило прослідити внутрішньорічну еволюцію геострофічної циркуляції вод в умовах мусонних вітрів.
Встановлені закономірності просторового розподілу термохалінних характеристик по сезонах року. Процеси теплообміну сприяють зональному розподілу температури, солоності і густині в діяльному шарі моря, ускладненому поперечною нерівномірністю термохалінних характеристик унаслідок сезонної перебудови мусонних вітрів.
Виявлені сезонні особливості геострофічної циркуляції вод. У холодний сезон року (січень-травень) вона характеризується наявністю в північній половині моря циклонного, а в південній частині – антициклонного кругообігів. У теплу половину року (червень-грудень) характер циркуляції зберігається, але північний потік уздовж африканського берега підсилюється, що обумовлене інтенсифікацією літнього мусону.
Дані спостережень і результати теоретичних розрахунків показали, що синоптична мінливість гідрологічних полів в умовах близькості берегів обумовлена переважно баротропними і бароклінними хвильовими процесами топогенної природи. Розбіжності просторово-часових характеристик шельфових хвиль першої горизонтальної моди в південній частині моря за наслідками теоретичних розрахунків і даним спостережень не перевищують 10 %.
За даними спостережень за рівнем моря і течіями і результатам чисельної реалізації баротропної і двошарової моделей виявлені основні види мезомасштабної мінливості: інерційні коливання, сейшеподібні коливання (власні припливи) сейши, довгі гравітаційні внутрішні хвилі. Одержані уявлення про просторову структуру баротропних сейшів і запропоновані механізми генерації і поведінки довгих гравітаційних хвиль.
Публікації автора:
Кондрин А.Т., Ястреб В.П. Сейшевые колебания / Раздел в кн. А.С.Блатов, Н.П.Булгаков, В.А.Иванов, А.Н Косарев, В.С.Тужилкин «Изменчивость гидрофизических полей Черного моря».– Л.: Гидрометеоиздат, 1984.– С.207-217.
Иванов В.А., Ястреб В.П. О колебаниях уровня Черного моря // Водные ресурсы.– 1989.– № 2.– С.97-104.
Иванов В.А., Косарев А.Н., Маслов А.Ф., Ястреб В.П. Красное море.– СПб.: Гидрометеоиздат, 1992.– 206 с.
Иванов В.А., Ястреб В.П. Пространственная структура баротропных сейш Красного моря // Экологическая безопасность прибрежной и шельфовой зон и комплексное использование ресурсов шельфа.– Севастополь: ЭКОСИ-Гидрофизика, 2001.– С.70-78.
Ястреб В.П. Внутренние сейши в Красном море // Экологическая безопасность прибрежной и шельфовой зон и комплексное использование ресурсов шельфа.– Севастополь: ЭКОСИ-Гидрофизика, 2004.– С.43-57.
Ястреб В.П., Хмара Т.В. Сравнительная характеристика приливных волновых движений в морях средиземноморского типа // Экологическая безопасность прибрежной и шельфовой зон и комплексное использования ресурсов шельфа.– Севастополь: ЭКОСИ-Гидрофизика, 2005.– вып.12.– С.60-69.
Иванов В.А., Ястреб В.П. Особенности изменчивости вод в морях средиземноморского типа // Збiрник наукових праць СНУЯЕтаП.– Севастополь: СНУЯЕтаП, 2006.– Вип.1(17).– С.68-77.