Курячий Юрій Віталійович. Мінімально інвазивне лікування аутосомно-домінатного полікістозу нирок : Дис... канд. наук: 14.01.06 - 2008.
Анотація до роботи:
Курячий Ю.В.Мінімально інвазивне лікування аутосомно-домінатного полікістозу нирок. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. – Державна установа “Інститут урології АМН України”, Київ, 2008.
Дисертація присвячена підвищенню ефективності лікування хворих на аутосомно-домінантний полікістоз нирок (АДПН) шляхом обґрунтування лікувальної тактики на підставі допплерографічної об’єктивізації структурно-функціонального стану нирок та застосування мінімально інвазивних технологій. В основу роботи покладені результати вивчення “сімейного” анамнезу, клінічного перебігу, діагностики та ефективності окремих видів лікування АДПН у 50 “пасивно” та 60 “активно” виявлених хворих на АДПН. Визначені клініко-лабораторні параметри розподілу хворих на АДПН за стадіями патологічного процесу. Проведене обгрунтування показань до динамічного спостереження, консервативного, мінімально інвазивного та хірургічного лікування, а також першочерговість оперативного втручання у хворих на АДПН у залежності від розміру кіст, стану ниркової гемодинаміки, наявності хронічного пієлонефриту, артеріальної гіпертензії та ниркової недостатності. Доведена перевага мінімально інвазивних технологій та необхідність циклічного мінімально інвазивного оперативного лікування у хворих на АДПН. Лише після мінімально інвазивних оперативних втручань відновлювалась працездатність хворих.
У дисертаційній роботі проведене теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення актуальної наукової задачі – підвищення ефективності лікування хворих на аутосомно-домінантний полікістоз нирок (АДПН) шляхом активного виявлення, обґрунтування клініко-лабораторних параметрів розподілу хворих на АДПН за стадіями патологічного процесу та лікувальної тактики на підставі допплерографічної об’єктивізації структурно-функціонального стану нирок, встановлення показань до динамічного спостереження, консервативного, мінімально інвазивного та хірургічного лікування хворих на АДПН, а також першочерговості оперативного втручання з урахуванням стану ниркової гемодинаміки, вдосконалення диспансерного нагляду.
У результаті вивчення “сімейного” анамнезу означена аномалія розвитку виявлена у 69,8% найближчих родичів хворих на АДПН. При динамічному спостереженні впродовж 2 років АДПН виявлений ще у 7,7% осіб з обтяженим генеалогічним анамнезом. В усіх випадках “пасивного” виявлення хворих на АДПН (госпіталізованих з причини клінічної маніфестації хвороби) встановлені показання до окремих методів лікування (36,0% - консервативне лікування, 54,0% - мінімально інвазивне лікування та 10,0% - хірургічне лікування), тоді як 75,0% “активно” виявлених хворих підлягали лише динамічному спостереженню.
Встановлено, що у 74,5% спостережень АДПН ускладнювався хронічним пієлонефритом, у 56,4% випадків - артеріальною гіпертензією та у 30,9% хворих - хронічною нирковою недостатністю. У 74,5% хворих прогресування АДПН супроводжувалось розвитком анемії. У структурі хворих на АДПН 46,3% приходилось на латентну стадію, 31,8% - на компенсовану, 11,8% - на субкомпенсовану та 12,8% - на декомпенсовану стадію АДПН. Середній вік пацієнтів з латентною стадією АДПН (30,8±5,8 років) був достовірно меншим у порівнянні з віком пацієнтів, у яких мало місце прогресування захворювання: з компенсованою стадією – 43,4±4,8 років, субкомпенсованою стадією – 46,5±5,1 років та декомпенсованою стадією – 45,8±6,5 років.
Доведено, що клініко-лабораторні показники відображають загальний стан хворого та сумарну функцію нирок, тоді як ультразвукова допплерографія дозволяє провести роздільну оцінку функціонального стану нирок на підставі визначення показників ниркової гемодинаміки, обґрунтувати лікувальну тактику, характер та першочерговість оперативних втручань. Аналіз зв’язку між двома перемінними величинами виявив середньої сили кореляційну залежність між об’ємом нирок, максимальними розмірами кіст, рівнем креатиніну сироватки крові, концентраційним індексом, клубочковою фільтрацією плазми та показниками кровотоку в нирках у хворих на АДПН.
Доведена висока ефективність мінімально інвазивних методів лікування хворих на АДПН, про що свідчить покращення загального стану хворих, лабораторних показників та достовірне підвищення хвилинного об’єму кровотоку в ниркових артеріях: у правій - з 295,0±42,6 мл/хв до 397,4±25,4 мл/хв, у лівій – з 254,1±40,1 мл/хв до 316,8±17,2 мл/хв. Разом з тим, за результатами динамічного спостереження, відмічається погіршення об’єму кровотоку в ниркових артеріях: у правій нирковій артерії з 374,2±24,0 мл/хв до 364,6±26,5 мл/хв, у лівій нирковій артерії - з 350,2±24,5 мл/хв до 322,7±26,7 мл/хв. Після консервативного лікування не відбувалось покращення означеного показника: у правій нирковій артерії до лікування - 376,9±62,9 мл/хв, після лікування – 306,3±31,2 мл/хв, у лівій нирковій артерії до лікування - 313,7±54,0 мл/хв, після лікування – 270,7±43,2 мл/хв. Після хірургічного лікування хвилинний об’єм кровотоку в ниркових артеріях залишився на вихідному рівні: у правій до операції - 349,4±31,2 мл/хв, після операції – 330,6±31,2 мл/хв, у лівій до операції - 308,0±32,6 мл/хв, після оперції – 290,8±32,6 мл/хв.
Встановлено, що внаслідок прогресування патологічного процесу, зумовленого збільшенням розміру кіст нирок, через 6 місяців відбувається достовірне погіршення допплерометричних показників. Вищезазначене доводить необхідність ультразвукового моніторингу хворих на АДПН із визначенням показань до циклічного мінімально інвазивного лікування кожні півроку.
Публікації автора:
Сарычев Л.П. Минимально инвазивные и эндоскопические методы лечения солитарных кист почек / Сарычев Л.П., Пархомчук П.А., Филоненко А.Ф., Курячий Ю.В. // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. - 2000. - №1. - С. 14 - 17.
Особисто здобувачем проводилася діагностика, лікування хворих, статистичний аналіз і узагальнення отриманого матеріалу та формулювання висновків.
Саричев Л.П. Екстраренальне ендоскопічне лікування кістозних утворень великих розмірів / Саричев Л.П., Пархомчук П.А., Афанасьєв І.Є., Курячий Ю.В. // Вісник проблем біології та медицини. - 2003. - Вип. 3. - С. 117 - 118.
Особисто здобувачем проводилася діагностика, лікування хворих, статистичний аналіз і узагальнення отриманого матеріалу та формулювання висновків.
Саричев Л.П. Екстраренальна ендоскопічна електрохірургія кіст нирок великих розмірів / Саричев Л.П., Пархомчук П.А., Афанасьєв І.Є., Курячий Ю.В. // Урологія. - 2003. - №3. - С. 19 - 23.
Особисто здобувачем проводилася діагностика, лікування хворих, статистичний аналіз та узагальнення отриманого матеріалу і формулювання висновків.
Курячий Ю.В. Допплерографічний моніторинг хворих на полікістоз нирок / Курячий Ю.В. // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.- 2007.- Т.7., Вип.1- 2(17 - 18).- С.39 - 42.
Особисто здобувачем проводилася діагностика, лікування хворих, статистичний аналіз та узагальнення отриманого матеріалу і формулювання висновків.
Саричев Л.П., Курячий Ю.В. Клінічний перебіг, діагностика та лікування аутосомно-домінантного полікістозу нирок // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.- 2008.- Т.7., Вип.1 - 2(21 - 22).- С.363 - 367.
Особисто здобувачем проводилася діагностика, лікування хворих, статистичний аналіз та узагальнення отриманого матеріалу і формулювання висновків.
Саричев Л.П., Пархомчук П.А., Афанасьєв І.Є., Курячий Ю.В. Спосіб хірургічного лікування інтрапаренхіматозних кіст нирок // Деклараційний патент на винахід № 60568 А. - Бюл. №10, 15.10.2003.
Здобувачем проводилася діагностика, лікування хворих, статистичний аналіз отриманого матеріалу та розробка моделі винаходу.
Саричев Л.П., Пархомчук П.А., Курячий Ю.В., Афанасьєв І.Є. Спосіб хірургічного лікування кіст нирок великих розмірів // Деклараційний патент на винахід № 60567 А. - Бюл. №10, 15.10.2003.
Здобувачем проводилася діагностика, лікування хворих, статистичний аналіз отриманого матеріалу та розробка моделі винаходу.
Сарычев Л.П. Минимально инвазивные и эндоскопические методы лечения солитарных кист почек. / Сарычев Л.П., Пархомчук П.А., Филоненко А.Ф., Курячий Ю.В. // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. - 1999. - №3. - С. 60.
Курячий Ю.В. Сучасні методи динамічного моніторингу в лікуванні полікістозу нирок / Курячий Ю.В. // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії. - 2005. - Т.5., Вип. 4(12). - С.80.
Курячий Ю.В. Допплерографічний моніторинг хворих на полікістоз нирок / Курячий Ю.В. // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії. - 2006. - Т.6., Вип. 4(16). - С.150-151.
Особисто здобувачем проводилася діагностика, лікування хворих, статистичний аналіз та узагальнення отриманого матеріалу і формулювання висновків.