Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Циганок Андрій Михайлович. Мініінвазивне хірургічне лікування хворих на гострий холецистит : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 188арк. — Бібліогр.: арк. 160-188.



Анотація до роботи:

Циганок А.М. Мініінвазивне хірургічне лікування хворих на гострий холецистит. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук 14.01.03 – хірургія. Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено розв’язанню наукових задач, що передбачають покращення результатів хірургічного лікування хворих на гострий холецистит, а саме зменшення частоти післяопераційних ускладнень та конверсій, на основі клінічного та патоморфологічного обґрунтування можливостей виконання мініінвазивних оперативних втручань та удосконалення техніки операцій. На основі вивчення морфологічних змін в результаті запального процесу визначена можливість виконання мініінвазивних оперативних втручань та обґрунтований термін виконання холецистектомії лапароскопічним методом у хворих на гострий холецистит. Запропонований та удосконалений алгоритм вибору методу оперативного втручання у хворих на гострий холецистит. Поглиблені уявлення про перебіг процесів гемостазу у хворих на гострий холецистит, що дозволяє патогенетично обґрунтувати методи профілактики кровотечі до та під час лапароскопічної холецистектомії. Вироблені протипоказання до виконання лапароскопічної холецистектомії з накладанням пневмоперитонеуму у хворих на гострий холецистит із супутньою патологією серцево-судинної та дихальної систем. Удосконалений спосіб діатермокоагуляції у хворих на гострий холецистит при кровотечі з ложа жовчного міхура. Запропоновані та удосконалені способи виконання мініінвазивної холецистектомії у хворих на ускладнений гострий холецистит.

Дисертаційна робота містить новий підхід до розв’язання наукової проблеми, що передбачає покращення результатів хірургічного лікування хворих на гострий холецистит на основі клінічного та патоморфологічного обґрунтування можливостей та доцільності виконання мініінвазивних оперативних втручань та удосконалення техніки операцій.

1. На основі співставлення даних клініко-лабораторних та інструментальних методів дослідження із характером виявлених патоморфологічних змін в зоні жовчного міхура, трикутника Кало та гепатодуоденальної зв’язки під час лапаротомних операцій, тривалих мініінвазивних оперативних втручань та конверсій встановлені прогностичні фактори складності і протипоказання до виконання лапароскопічної холецистектомії та розроблений алгоритм вибору методу оперативного втручання у хворих на гострий холецистит, чутливість якого склала 78,85%, специфічність – 83,59%.

2. Виконання лапароскопічної холецистектомії у хворих на гострий холецистит є найбільш оптимальним у перші 3 доби від початку захворювання, але термін виконання мініінвазивного оперативного втручання у хворих на гострий холецистит визначається не тільки строками захворювання, а й характером клінічної картини, патоморфологічними змінами в гепатобіліарній зоні, та періодом, необхідним для здійснення передопераційного обстеження і підготовки хворого до оперативного втручання.

3. Застосування нестероїдних протизапальних засобів безпосередньо перед операцією може обумовити підвищену капілярну кровоточивість під час лапароскопічної холецистектомії. Відміна нестероїдних протизапальних засобів в передопераційному періоді дозволяє знизити дифузну кровоточивість тканин з 35% до 11% (p=0,036).

4. Моделювання підвищеного тиску в черевній порожнині за допомогою пневматичної манжетки з одночасним кардіомоніторингом у хворих з супутньою патологією серцево-судинної системи згідно запропонованому способу дає можливість прогнозувати реакцію серцево-судинної системи на підвищений внутрішньочеревний тиск і, таким чином, визначати оптимальний режим пневмоперитонеуму та протипоказання до його накладання.

5. При виявлені протипоказань до накладання пневмоперитонеуму у хворих із вираженою супутньою патологією серцево-судинної системи може бути виконана лапароскопічна холецистектомія з асистенцією із мінідоступу, яка дозволяє скоротити післяопераційний період в 2 рази в порівнянні з лапаротомною операцією та уникнути ускладнень пов’язаних з накладанням пневмоперитонеуму.

6. У хворих на гострий холецистит, ускладнений набряковою формою гострого біліарного панкреатиту при наявності рідини в сальниковій сумці недоцільно дренувати останню через вінсловий отвір. Методом вибору дренування сальникової сумки в такій ситуації є проведення дренажу через шлунково-ободову зв’язку.

7. Лапароскопічна холецистектомія з асистенцією із мінідоступу дозволяє виконати мініінвазивне оперативне втручання у хворих на гострий холецистит з вираженими патоморфологічними змінами в зоні жовчного міхура, трикутника Кало та гепатодуоденальної зв’язки і зменшити при цьому тривалість операції з 136,00±43,70 до 94,38±19,54 хвилин в порівнянні з класичною лапароскопічною холецистектомією (p<0,05), та післяопераційний період перебування в стаціонарі з 11,04±2,84 до 7,50±1,93 діб в порівнянні з традиційною (p<0,05).

8. Удосконалення тактики та технічних прийомів (спосіб зупинки кровотечі з ложа жовчного міхура під час лапароскопічної холецистектомії та пристрій для його здійснення, спосіб лікування термічних пошкоджень позапечінкових жовчних проток) під час виконання мініінвазивної холецистектомії дозволяє розширити сферу застосування мініінвазивних втручань та покращити результати оперативного лікування хворих на гострий холецистит.

Публікації автора:

1. Короткий В.М., Красовський В.О., Сидоренко Р.А., Циганок А.М. Комбіноване хірургічне лікування хворих з ускладненими формами холециститу // Клінічна хірургія. – 2004. – №4-5. – С.48. (Автором особисто проведено збір матеріалу, аналіз отриманих даних та узагальнення результатів).

2. Короткий В.Н., Глумчер Ф.С., Колосович И.В., Глоба И.В., Мирошниченко М.О., Цыганок А.М. Кровосберегающая хирургия органов брюшной полости // Біль, знеболення і інтенсивна терапія. – 2005. – №4. – С.41-47. (Автором особисто проведено збір та аналіз матеріалу, написання статті).

3. Короткий В.М., Колосович І.В., Спіцин Р.Ю., Сидоренко Р.А., Циганок А.М. Міні-інвазивні втручання в хірургічному лікуванні біліарного панкреатиту // Шпитальна хірургія. 2005. №2 (додаток). – С.28-31. (Автором проведено відбір хворих та аналіз отриманих результатів).

4. Короткий В.М., Солярик С.О., Глоба І.В., Циганок А.М. Підвищена кровоточивість при лапароскопічній холецистектомії у хворих на гострий та хронічний холецистит // Експериментальна і клінічна медицина. – 2004. – №3. – С.185-188. (Автором проведено збір матеріалу, клінічне та лабораторне дослідження, аналіз отриманих результатів та написання статті).

5. Короткий В.М., Колосович І.В., Красовський В.О., Мартинович Л.Д., Спіцин Р.Ю., Сидоренко Р.А., Циганок А.М. Хірургічна тактика у хворих на ускладнений гострий холецистит // Хірургія України. – 2005. – №2. – С.85-87. (Автором проведено набір матеріалу, клініко-інструментальні обстеження, аналіз даних та узагальнення результатів).

6. Короткий В.М., Колосович І.В., Циганок А.М. Терміни виконання оперативного втручання у хворих на гострий холецистит // Актуальні проблеми в клінічній медицині: Матеріали науково-практичної конференції (6 квітня 2006 р.). – Київ: НМУ ім. О.О. Богомольця, 2006. – С.73-74. (Автором виконано відбір хворих, аналіз та оформлення даних).

7. Короткий В.М., Колосович І.В., Шкуротян О.В., Циганок А.М. Попередження шлунково-кишкових кровотеч у хворих на механічну жовтяницю // Проблеми та перспективи судинної хірургії. Кровопостачання. Травми та поранення. Кровотеча: Матеріали науково-практичної конференції (10-11 листопада 2005 р.). – Ялта: Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського, 2005. С.80-83. (Автором проведено відбір хворих та аналіз отриманих результатів).

8. Пат. 4659 Україна, МПК А61В17/00. Спосіб хірургічного лікування хворих на ускладнений гострий холецистит / В.М. Короткий, А.М. Циганок – №20040705704; Заявл. 13.07.2004; Опубл. 17.01.2005, Бюл. №1. (Автором розроблено та запропоновано спосіб лікування, визначена його ефективність).

9. Пат. 5899 Україна, МПК А61В17/00. Спосіб оцінки ризику лапароскопічної холецистектомії у хворих з супутньою серцево-судинною патологією / В.М. Короткий, В.І. Бульда, С.О. Солярик, А.М. Циганок – №20041008291; Заявл. 13.10.2004; Опубл. 15.03.2005, Бюл. №3. (Автором проведено аналіз матеріалу та складання формули винаходу).

10. Пат. 6908 Україна, МПК А61В17/00. Спосіб припинення кровотечі з ложа жовчного міхура під час лапароскопічної холецистектомії у хворих на гострий холецистит / В.М. Короткий, А.М. Циганок – №20041210960; Заявл. 30.12.2004; Опубл. 16.05.2005, Бюл. №5. (Автором підібрано літературу та проаналізовано доцільність гемостазу).

11. Пат. 6909 Україна, МПК А61В18/14. Пристрій для зупинення кровотечі з ложа жовчного міхура під час лапароскопічної холецистектомії / В.М. Короткий, А.М. Циганок – №20041210961; Заявл. 30.12.2004; Опубл. 16.05.2005, Бюл. №5. (Автором проведено аналіз матеріалу та складання формули винаходу).

12. Пат. 9904 Україна, МПК А61В17/00. Спосіб лікування пошкоджень позапечінкових жовчних проток внаслідок лапароскопічної холецистектомії / В.М. Короткий, А.М. Циганок – №u200503752; Заявл. 20.04.2005; Опубл. 17.10.2005, Бюл. №10. (Автором виконано аналіз наукової літератури, набір матеріалу та складання формули винаходу).