Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


468. Ляшук Руслана Петрівна. Мікробіоценоз товстої кишки у хворих на цукровий діабет: дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Ляшук Р.П. Мікробіоценоз товстої кишки у хворих на цукровий діабет. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02. - внутрішні хвороби. - Київська медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика, Київ, 2004.

Дисертація містить результати дослідження видового складу та популяційного рівня мікрофлори вмісту порожнини товстої кишки у 152 хворих на цукровий діабет (ЦД). Доведено, що пробіотик лінекс є ефективним засобом лікування дисбактеріозу товстої кишки у хворих на ЦД.

Досліджено загальний функціональний стан вегетативної нервової системи (ВНС). Зокрема, при ЦД типу 1 середньої тяжкості та тривалості перебігу захворювання до п’яти років має місце переважання тонусу симпатичної нервової системи. У хворих на ЦД типу 1 тяжкого ступеня, типу 2 середньотяжкого і тяжкого ступенів та в усіх обстежених пацієнтів за тривалості захворювання шість і більше років встановлено підвищення тонусу парасимпатичного відділу ВНС.

Використання лінексу в терапії хворих на ЦД з метою нормалізації порушень мікробіоценозу кишечнику позитивно впливає на прояви дисфункції ВНС, зумовлюючи відновлення рівноваги симпатичного і парасимпатичного її відділів у більшої частини пацієнтів.

У дисертаційній роботі проведено наукове узагальнення результатів вивчення мікробіоценозу товстої кишки та впливу пробіотику лінексу на вегетативну дисфункцію у хворих на цукровий діабет опосередковано через нормалізацію мікрофлори кишечнику.

1. У більшості хворих на цукровий діабет (97,38%) виявляється порушення видового складу та популяційного рівня мікрофлори порожнини товстої кишки за рахунок часткової елімінації автохтонних облігатних видів бактерій та контамінації порожнини товстої кишки патогенними ешерихіями, умовно патогенними мікроорганізмами, які досягають високого популяційного рівня. Провідними асоціантами в мікробіоценозі порожнини товстої кишки у цих хворих є кишкові палички, бактероїди, пептокок, патогенні ешерихії, умовно патогенні ентеробактерії. При цьому біфідобактерії, лактобактерії відіграють другорядну роль.

2. Дисбактеріоз І ступеня встановлено у 5,28% хворих на цукровий діабет, ІІ ступеня - у 11,91%, ІІІ - 33,54 % та ІV ступеня - у 49,19%. Ступінь кишкового дисбактеріозу знаходиться в прямій залежності від ступеня тяжкості, тривалості захворювання, а також від його типу - при типі 2 зростає відсоток виявлення ІІІ та ІV ступенів дисбактеріозу.

3. Застосування лінексу в комплексній терапії цукрового діабету супроводжувалося суттєвим клінічним покращанням функції шлунково-кишкового тракту. Лікування призводить до деконтамінації патогенних пептострептокока, клостридій, протеїв, стафілококів та умовно патогенних анаеробних превотел, ентеробактерій та дріжджоподібних грибів роду Candida. Водночас спостерігається зростання популяційного рівня автохтонних облігатних анаеробних біфідобактерій, лактобактерій та аеробних ентерококів. На цьому тлі в порожнині товстої кишки хворих знижується популяційний рівень інших автохтонних облігатних анаеробних бактероїдів, пептокока та аеробних кишкових паличок, а також автохтонних факультативних протеїв. Після проведеного лікування у обстежених хворих спостерігається значне зниження ступеня дисбактеріозу: нормобіоценоз встановлений у 21,21%, І ступінь - у 52,84%, ІІ ступінь - у 21,28%, ІІІ - у 3,66% хворих.

4. У хворих на цукровий діабет спостерігаються істотні порушення загального функціонального стану вегетативної нервової системи. Зокрема, при цукровому діабеті типу 1 середньої тяжкості та тривалості перебігу захворювання до п’яти років має місце переважання тонусу симпатичної нервової системи. У хворих на цукровий діабет типу 1 тяжкого ступеня, типу 2 середньотяжкого і тяжкого ступенів та в усіх обстежених пацієнтів за тривалості захворювання шість і більше років встановлено підвищення тонусу парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи.

5. Використання лінексу в терапії хворих на цукровий діабет з метою нормалізації порушень мікробіоценозу кишечнику позитивно впливає на клініко-функціональні прояви дисфункції вегетативної нервової системи, зумовлюючи відновлення рівноваги симпатичного і парасимпатичного її відділів (вегетативна нейропатія за тривалості захворювання до 5 років виявлена у 23,5%, за тривалості 6 і більше років - 52,8%, а після проведеного лікування - у 5,6 % та 28,34 % відповідно).

Публікації автора:

1. Ляшук Р.П. Лікування кишкового дисбактеріозу у хворих на цукровий діабет //Буковинський медичний вісник. - 2002. - Т.6, №1. - С.82 - 85.

2. Ляшук Р.П. Стан мікрофлори порожнини товстої кишки у хворих на цукровий діабет 1-го типу залежно від тривалості захворювання //Буковинський медичний вісник. - 2002. - Т.6, №4. - С.99 - 102.

3. Ляшук Р.П., Сидорчук І.Й. Вплив цукрового діабету ІІ типу на фенотип мікрофлори порожнини товтої кишки //Експериментальна і клінічна медицина. - 2002. - №3. - С.47-51. (Здобувачем виконано: огляд літератури, проведення та аналіз лабораторних досліджень).

4. Ляшук Р.П. Функціональний стан вегетативної нервової системи у хворих на цукровий діабет //Буковинський медичний вісник. - 2004.- Т.8, №1. - С.82-87.

5. Ляшук Р.П. Стан мікрофлори порожнини товстої кишки у хворих на цукровий діабет 2-го типу //Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини.- Чернівці: БДМА. - 2002. - С.58-61.

6. Ляшук Р.П., Сидорчук І.Й., Ляшук П.М. Фітотерапія хворих на цукровий діабет //Международные дни диабета в Украине. - Днепропетровск, 1999. - Вып.4. - С.179-180. (Основний матеріал дослідження, а також підготовка тезів – авторські).

7. Ляшук Р.П., Сидорчук І.Й., Ляшук П.М., Маслянко В.А., Павлович Л.Б. Стан мікрофлори кишечнику у хворих на цукровий діабет //Международные дни диабета в Украине. - Днепропетровск, 2000. - Вып.4. - С.48-50. (Основний матеріал дослідження, а також підготовка тезів – авторські).

8. Ляшук Р.П. Дисбактеріоз кишечника у хворих на цукровий діабет І типу //Ендокринологія. - 2001, Т.6, додаток. - С.181.

9. Паньків В.І., Сидорчук І.Й., Ляшук Р.П., Маслянко В.А., Пашковська Н.В., Павлович Л.Б., Глуговська С.В. Імунний статус хворих на цукровий діабет, що страждають на дисбактеріоз кишечника //Актуальні питання клініко-лабораторної діагностики захворювань людини. - Чернівці, 2001. - С.22-23. (Основний матеріал дослідження, а також підготовка тезів – авторські).

10. Ляшук Р.П., Мардар Г.І., Глуговська С.В. Катехоламінодепонуюча функція еритроцитів у хворих на цукровий діабет //Українські медичні вісті. - Т.4, № 1. Матеріали VI з’їзду Всеукраїнського лікарського товариства. - Чернівці, 2001. - С.66. (Основний матеріал дослідження, а також підготовка тезів – авторські).

11. Ляшук Р.П. Визначення катехоламінодепонуючої функції еритроцитів у хворих на цукровий діабет 1-го типу //ІХ конгрес світової федерації українських лікарських товариств. - Луганськ-Київ-Чикаго, 2002. - С.341-342.

12. Ляшук Р.П., Ляшук П.М. Лікування кишкового дисбактеріозу у хворих на цукровий діабет 1-го типу //Розвиток санітарної мікробіології в Україні. - Чернівці, 2002. - С.75-76. (Основний матеріал дослідження, а також підготовка тезів – авторські).

13. Ляшук Р.П., Пашковська Н.В., Маслянко В.А., Павлович Л.Б., Сидорчук І.Й. Чутливість патогенних ешерихій, виділених із вмісту кишечнику хворих на цукровий діабет, до антибіотиків та антисептиків //Вісник Вінницького державного медичного університету. - Вінниця, 2002.- №2.-С.381-382. (Самостійно зібрала основний матеріал дослідження, а також підготувала тези).

14. Ляшук Р.П., Сидорчук І.Й., Каспрук Н.М. Нормалізація популяційного рівня та видового складу мікрофлори порожнини товстої кишки за допомогою біологічно активної добавки „Апітонік” у хворих на цукровий діабет 2-го типу //Українські медичні вісті. - 2003. - Т.5, № 1(63). - С.94 - 95. (Самостійно зібрала основний матеріал дослідження, а також підготувала тези).

15. Ляшук Р.П. Вегетативна нейропатія у хворих на цукровий діабет //Х Международные дни диабета в Украине. - Днепропетровск, 2003. - Вып.6. - С.54-55.

16. Ляшук Р.П. Мікробіоценоз кишечнику при цукровому діабеті в залежності від віку хворих //Матеріали V Української конференції молодих вчених, присвяченої пам’яті академіка Фролькіса. - Київ, 2004. - С.107 - 108.

17. Ляшук Р.П. Деконтамінуюча та корегуюча ефективність лінексу при комплексному лікуванні хворих на цукровий діабет типу 1 //Міжнародна науково-практична конференція „Пробіотики - ХХІ століття. Біологія. Медицина. Практика”. - Тернопіль, 2004. - С.205-206.