Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


120. Драгунова Тетяна Анатоліївна. Міграційні процеси великих міст (на прикладі м. Києва): дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / НАН України; Інститут демографії та соціальних досліджень. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Драгунова Т.А. Міграційні процеси великих міст. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України, Київ, 2005.

В дисертаційній роботі уточнений економічний зміст таких основних понять теорії міграції, як міграція населення, міграційний процес, міграційна система. Доведена стабільність і стадійність розвитку міграційного процесу, застосовано теорію мутаційності та теорію переходу до регулювання міграційного процесу великого міста. Проаналізовано динаміку кількісних та якісних показників міграційного процесу у місті Києві за останню чверть минулого та початок нинішнього століття. Розроблена методика регулювання міграційних процесів великих міст, що включає побудову гіпотетичної та фактичної моделей, їх порівняння, розрахунок на цій підставі регулятивної моделі, яка передбачає наближення фактичної траєкторії міграційного процесу до гіпотетичної. Визначені мета, принципи і функції міграційної політики, окреслені чинники її формування.

Підсумовуючи викладене в дисертаційній роботі слід зробити такі висновки.

  1. Міграція населення великого міста є складним і багатогранним економічним явищем. Адекватне відображення його вимагає застосування не лише спеціальних, але і ряду загальнонаукових та конкретнонаукових знань, які, виходячи із мети дослідження роботи, були об‘єднані в єдину систему теоретичних знань.

  2. Регулювання міграційних процесів взагалі, зокрема у великих містах, немислиме без одночасного застосування різноманітних методів дослідження. Їх узгоджене функціонування можливе в рамках загальної моделі міграційного процесу великого міста, яка в дисертаційній роботі була побудована за допомогою економічних, загальнонаукових, зокрема математичних, методів і забезпечила одержання результатів.

  3. В дисертаційній роботі регулювання міграційного процесу великого міста ґрунтується на чіткій послідовності дій, передбачає побудову моделі і визначення способів її функціонування, а саме: ситуаційний аналіз, ретроспективний аналіз, прогноз, оцінка впливу міграції на населення міста, прийняття рішень, розробка програми тощо.

  4. Побудова загальної моделі міграційного процесу великого міста має спиратися на базу теоретичних знань, в яку входить методологія, логіка, теорія відображення, метод, вчення про сутність. Особливість даної моделі в тому, що вона включає в себе блок розрахунків гіпотетичних параметрів.

  5. Регулювання міграційних процесів великого міста передбачає його адекватне відображення в минулому, сучасному і майбутньому. Важливим етапом у цьому напрямку є ретроспективний аналіз досліджуваного процесу. В дисертаційній роботі розроблений підхід, який ґрунтується на використанні гіпотетичних параметрів, що найкраще розкриває проблеми розвитку процесу в минулому.

  6. На стадії ситуаційного аналізу міграційного процесу розкриваються проблеми його сучасного стану на основі порівняння базових даних з попереднім роком, визначення стабільності і ризиків мутаційності процесу на підставі зіставлення фактичних даних з гіпотетичними розрахунками і виявлення розходжень між ними.

  7. Стадія прогнозування міграційного процесу великого міста включає розрахунки можливих варіантів динаміки міграційного процесу, що ґрунтуються на теорії випереджуючого відображення. У викладеній методиці пропонується, зберігаючи варіантність, основану на різних рівнях узагальнення міграційного процесу, здійснити змістові варіанти та варіанти, породжені умовами невизначеності. Такий підхід забезпечує наукову обґрунтованість оцінок впливу міграції населення на велике місто, умови для прийняття регулятивних рішень.

  8. Реальна оцінка варіантів прогнозів досягається при зіставленні їх з гіпотетичними розрахунками, демографічною, освітньою та професійною структурою населення міста. Ефективніші варіанти відбираються у процесі прийняття рішень. Сукупність цих дій, виконаних у певній послідовності, є необхідним алгоритмом для розробки програми регулювання міграційного процесу як складової плану соціально-економічного розвитку великого міста.

Публікації автора:

  1. Байдіна Т.А. Рівень і структура освіти мігрантів міста Києва // Зайнятість та ринок праці: Міжвід.наук.зб. - К.:НЦ ЗРП НАН і Мінпраці України, 1995.- Вип. 3.- С. 246 -252.

  2. Байдіна Т.А. Вікова структура мігрантів та ринок праці м. Києва: деякі аспекти взаємозв‘язку // Зайнятість та ринок праці: Міжвід.наук.зб. - К.:НЦ ЗРП НАН і Мінпраці України,1996.- Вип.4.- С.193-199.

  3. Хомра О.У., Байдіна Т.А. Киевский региональный рынок труда: специфика формирования // Проблемы экономики, оплаты и нормирования труда в условиях формирования рыночных механизмов: Сборник докладов международной научно-практической конференции. - Хмельницкий, 1995. - С.12-13 (Особистий внесок автора: аналіз основних показників Київського регіонального ринку праці у розрізі районів Київської області).

  4. Байдіна Т.А. Міграційна мобільність населення Києва: структура і динаміка // Матеріали міжн.наук.-практ. конф.“Управління трудовими ресурсами: проблеми, перспективи розвитку”.– Хмельницький,1997.-С.367- 370.

  5. Байдіна Т.А. Міграція населення і етнічні процеси м. Києва // Матеріали міжнародної конф. “Етнонаціональний розвиток в Україні та стан української етнічності в діаспорі: сутність, реалії конфліктності, проблеми та прогнози на порозі століття”– Київ; Чернівці: Ін-т економіки НАН України та інш. – 1997.– Частина 2. – С. 231-233.

  6. Драгунова Т.А. Ретроспективний аналіз основних показників міграційного процесу м.Києва // Україна:аспекти праці.-2003.-№6.-С.38-45.

  7. Драгунова Т.А. Просторовий аналіз міграційного процесу м. Києва // Статистика України. – 2004. - №1. – С. 73-80.

  8. Драгунова Т.А. Зовнішні міграційні зв‘язки міста Києва // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці”. – Тернопіль, 2004. – С. 45-46.

  9. Драгунова Т.А. Управління міграційними процесами великих міст // Україна: аспекти праці. - 2004.- № 5. -С. 40-48.

  10. Драгунова Т.А. Міграційні процеси у розвитку соціально-трудових відносин прикордонних областей // Вісник Технологічного університету Поділля. Серія: економічні науки. - 2004. - №3 - Том 2. - С. 121-124.