Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Загальна психологія, психологія особистості, історія психології


Яремчук Оксана Василівна. Міфологічний компонентр ментальності особистості (культурно-історичний підхід) : Дис... канд. наук: 19.00.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Яремчук О. В. Міфологічний компонент ментальності особистості (культурно-історичний підхід). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.01 – загальна психологія, історія психології. – Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського (м. Одеса), Одеса, 2004.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню міфологічного компоненту ментальності особистості в культурно-історичній парадигмі психологічної науки. Автор роботи здійснює науковий аналіз структури ментальності і міфу, для чого окреслює предметно-понятійне поле їх вивчення; аналізує структурні зв’язки міфу з іншими компонентами ментальності; виявляє значення тенденції глобальності як прояву колективного несвідомого.

Інтерпретація глобальності та етнічності в контексті зміни ментальності особистості здійснюється шляхом розгляду перших в якості полюсних тенденцій прояву міфологічного компоненту ментальності особистості в умовах культурної глобалізації.

У дисертації здійснюється наукове дослідження глобальних та етнічних вимірів архетипу Світового Дерева, задля чого запроваджено крос-культурний психосемантичний аналіз архетипу Світового Дерева, структуруючого ментальність особистості. Автор роботи співвідносить індивідуальний авторський міф як “Я”-маніфестацію архетипу Світового Дерева з даним архетипом як загальнокультурною моделлю світу.

Автор акцентує увагу на тому, що саме міф є інтегральним чинником у структурі несвідомої частини ментальності завдяки своїй давності, усталеності в індивідуальному та колективному психічному, спроможності охоплювати світ загалом та задавати координати картини світу, являтися універсальною основою для структурування психіки. Через міф як основну форму оприявнення несвідомого в ментальності можливе осягнення та вивчення таких формальних елементів ментальності, як архетип, символ, образ тощо.