Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Горячок Інна Владиславівна. Методика вивчення публіцистичних творів у старших класах загальноосвітньої школи : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Горячок І.В. Методика вивчення публіцистичних творів у старших класах загальноосвітньої школи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.02 – теорія і методика навчання (українська література). – Інститут педагогіки АПН України. – Київ, 2008.

У дослідженні запропоновано теоретично обґрунтовану та експериментально перевірену методичну систему вивчення публіцистичних творів у старших класах загальноосвітньої школи.

Представлено модель вивчення публіцистичних творів української літератури в 9–11 класах загальноосвітньої школи, визначено оптимальні форми, методи, прийоми, види навчальної діяльності і позакласної роботи під час вивчення публіцистичних творів, обґрунтовано доцільність їх використання, виявлено умови реалізації зазначеної моделі; визначено літературознавчі, психолого-педагогічні та методичні основи вивчення публіцистичних творів української літератури у старших класах, запропоновано програму факультативу «Українська публіцистика» для учнів 10–11 класів.

Експериментально доведено, що пропонована методична система розвиває в учнів уміння аналізувати публіцистичний твір, розуміти змістове наповнення, визначати авторську позицію, взаємопов’язувати публіцистику письменника із художньою творчістю, орієнтуватися у подіях суспільної дійсності, давати їм власну оцінку, критично мислити, уміти висловлювати свою думку, допомагає у самовизначенні особистості, формуванні її світогляду та сприяє всебічному розвитку старшокласників, що в цілому підвищує ефективність навчально-виховного процесу.

На підставі аналізу результатів проведеного дослідження зроблено такі висновки:

1. Створена методична система вивчення публіцистичних творів у старших класах загальноосвітньої школи ґрунтується на здобутках літературознавства, педагогіки, психології та методики викладання літератури і є цілісним утворенням, в основі якого – провідна ідея та пов’язані з нею основні проблеми.

2. Аналіз результатів проведеного формувального експерименту довів, що вивчення публіцистичних творів в 9–11 класах загальноосвітньої школи сприяє глибшому розумінню учнями літературного процесу, взаємозв’язку художнього твору й публіцистики письменників, аналізу змісту і проблематики публіцистичного твору, осягненню авторської позиції у ньому, формуванню власної оцінки суспільним явищам і подіям.

3. Ефективність упровадження напрацьованої методичної системи забезпечується дотриманням низки психолого-педагогічних умов:

систематичність, послідовність вивчення публіцистики в старших класах;

урахування психолого-вікових особливостей учнів старших класів, їхнього життєвого досвіду, самовизначення та самооцінки;

спрямування школярів на вирішення дослідницьких і творчих завдань;

формування нових життєвих орієнтирів особистості.

4. Визначено, що успішне вивчення публіцистичних творів у 9–11 класах загальноосвітньої школи залежить від наступних чинників: знання вчителем специфіки публіцистики; адекватного методичного забезпечення; правильного добору методів, прийомів і видів навчальної діяльності, які забезпечують атмосферу активного дослідницького пошуку і розумової активності школярів, сприяють самовихованню і формуванню світогляду.

5. Упровадження запропонованої методичної системи засвідчило, що ефективність її реалізації залежить від системного вивчення публіцистичних творів на всіх етапах вивчення української літератури у 9–11 класах під час вивчення як оглядових, так і монографічних тем.

6. Пріоритетне місце у запропонованій системі вивчення публіцистики в старших класах загальноосвітньої школи посідають методи шкільної лекції, бесіди, самостійної роботи, такі прийоми, як дискусія, інтерв’ю, мікрофон, проблемні запитання, “щоденник подвійних нотаток”, гронування та інші.

7. Вивчення публіцистики в старших класах загальноосвітньої школи суттєво підвищило рівень теоретичних знань учнів, сприяло розвитку практичних умінь і навичок аналізувати та розуміти публіцистичні твори, розмежовувати та взаємопов’язувати публіцистичний і художній твір, осмислювати основну ідею в публіцистиці та її траєкторію на суспільне життя, зацікавило юнаків і дівчат порушеними у творах проблемами, значно посилило навчальну мотивацію, сприяло розвиткові вміння вести дискусію, давати власну оцінку і відстоювати свою позицію, відіграло важливу роль у вихованні високих моральних якостей старшокласників.

8. У результаті проведеного експерименту укладено програму факультативу для учнів 10–11 класів загальноосвітніх шкіл “Українська публіцистика”, схвалену Міністерством освіти і науки України (див. додаток Д).

Створена система може стати основою для подальших науково-методичних пошуків: удосконалення програм з української літератури, підручників та посібників, написання методичних посібників для вчителів української літератури, введення основних елементів системи у курс методики підготовки вчителів української літератури ВНЗ.

Проблема розуміння і сприймання публіцистичного твору не вичерпується результатами виконаного дослідження, яке необхідно розглядати як один із можливих підходів до її розв’язання. У роботі розглядаються лише деякі найважливіші аспекти вивчення публіцистичних творів у 9–11 класах. Перспективи подальшої роботи вбачаються в розширенні можливостей вивчення публіцистичних творів, у встановленні взаємозв’язку української і зарубіжної публіцистики у шкільному курсі, а також у розробленні методики вивчення публіцистики на пропедевтичному етапі основної школи.

Публікації автора:

  1. Горячок І. В. Публіцистичні твори на факультативних заняттях з української літератури / І. В. Горячок // Українська література в загальноосвітній школі. – 2006. – № 4. – С. 52–54.

  2. Горячок І. В. “Хай не повернеться засуджене повік, хай не відновиться закопане, зарите…”. До вивчення памфлета І. Багряного “Чому я не хочу вертатись до СРСР?” / І. В. Горячок // Українська література в загальноосвітній школі. – 2006. – № 8. – С. 20–21.

  3. Горячок І. В. Формування публіцистичного мислення старшокласників у системі позакласних заходів / І. В. Горячок // Українська література в загальноосвітній школі. – 2007. – № 1. – С. 20–22.

  4. Горячок І. В. Шкільна лекція як ефективний метод вивчення публіцистики у старших класах загальноосвітньої школи / І. В. Горячок // Українська література в загальноосвітній школі – 2007. – № 7. – С. 22-25.

  5. Горячок І. В. Українська публіцистика. Програма факультативу для учнів 10–11 класів / І. В. Горячок, Н. О. Лаврусевич // Українська мова і література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2008. – № 3. – С. 63–68.

  6. Горячок І. В. Авторська публіцистика як спосіб протистояння тоталітарній системі (на прикладі публіцистичних творів В. Яворівського) / І. В. Горячок // Актуальні проблеми філології і перекладознавства : збірник наукових праць Хмельницького національного університету. – Хмельницький, 2007. – С. 127–130.

  7. Горячок І. В. Памфлет як жанр публіцистики у творчості М. Хвильового / І. В. Горячок // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету. Серія “Філологічні науки”. – Кам’янець-Подільський, 2007. - Вип. 15, т. 2. – С. 175-178.

  8. Горячок І. В. Психологічні умови вивчення публіцистики на уроках літератури в старших класах загальноосвітньої школи / І. В. Горячок // Гуманітарна освіта в технічних вищих навчальних закладах : збірник наукових праць Київського авіаційного університету. – К., 2007. - Вип. 15. – С. 175–179.