Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Рудницька Людмила Валентинівна. Методика вивчення індивідуального стилю письменника на заняттях з української літератури в педагогічному коледжі : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Переяслав-Хмельницький держ. педагогічний ун-т ім. Г.Сковороди. — Переяслав-Хмельницький, 2006. — 269арк. — Бібліогр.: арк. 204-218.



Анотація до роботи:

Рудницька Л. В. Методика вивчення індивідуального стилю письменника на заняттях з української літератури у педагогічному коледжі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання (українська література). – Національний педагогічний університет ім. М.П.Драгоманова. – Київ, 2007.

У дисертації теоретично обґрунтовано та практично перевірено методичну систему вивчення індивідуального стилю письменника на заняттях з української літератури у педагогічному коледжі.

Визначено критерії сформованості літературознавчо-стилістичної компетентності у майбутніх учителів початкової школи. Розроблено етапи відповідної педагогічної технології. Запропоновано методичні засади вивчення індивідуального стилю залежно від жанрової природи твору, доповнено типологію занять.

Введено до системи роботи словесника інноваційні методи і прийоми навчання, які сприяють засвоєнню теоретико-літературних знань про індивідуальний стиль; формуванню умінь визначати стильові риси творчості письменника; тлумачити конкретику художнього тексту; встановлювати діалогічні взаємозв’язки з іншими видами мистецтва, літературною традицією, напрямом; використовувати набуті знання і вміння у фаховій діяльності вчителя початкової школи.

На разі є актуальним теоретичне обґрунтування і практичне впровадження сучасної методичної системи вивчення авторського індивідуального стилю в педагогічному коледжі, оскільки існуючі наукові концепції з методики вивчення індивідуального стилю письменника не є цілісними і не спроектовані на педагогічний коледж, у практиці цей аспект літературознавчо-дидактичної роботи переважно обминається. Програма викладання української літератури в коледжі містить стилістичну проблему, проте підручники з української літератури для старшої школи (спеціальної навчальної книги для педагогічного коледжу ще не створено) лише частково реалізує програмові вказівки.

Методичну систему вибудовано за принципом формозмістової єдності стилю на всіх рівнях художньої структури (А.Ткаченко). Методичними принципами вивчення авторського індивідуального стилю вважаємо цілісність, екзистенційність, діалогізм, проблемність та принцип профорієнтації. Індивідуальний стиль є водночас категорією лінгвістики і літературознавства, тому необхідно встановлювати взаємозв’язок цих наук.

Для здійснення суб’єкт-суб’єктного навчання, закоріненого в гуманістичній педагогічній традиції, використовуємо ідею тлумачення художнього тексту як енергії, спрямованої на психологічне сприймання читача, його активну співучасть у створенні смислів (О.Потебня), тож стиль пов’язуємо з пробудженням почуттів і думки студента, його власної уяви, творчості.

Вивчення в коледжі стильової неповторності творчості окремого митця є вихідним щодо усвідомлення студентами ширших явищ (стиль епохи, літературний напрям, течія).

У викладанні застосовуємо синхронний і діахронний погляди на індивідуальний стиль, навчаємо досліджувати інволюцію стилю, враховувати такі чинники процесу, як суспільно-політичні, естетичні, національні, особисті, взаємовпливи різних видів мистецтв.

Особистісний характер рис індивідуального стилю та чинників його формування активізує самопроектування студента. Діалог між педагогом та студентами, студентами і стилістично виразними образами встановлюється завдяки емоційності занять, їх естетично-аксіологічній наповненості. Вивчення індивідуального творчого почерку письменника відбувається через розкриття „секретів” його майстерності, які допоможуть самовдосконаленню молоді, що захоплюється віршуванням та написанням художньої прози.

Принцип професійної спрямованості втілюється в акцентацію при вивченні індивідуального стилю студентами того, що доступне молодшим школярам, що присутнє в текстах, програмових для початкової школи.

Запропонована така послідовність вивчення індивідуального стилю письменника: засвоєння теоретико-літературного поняття індивідуальний стиль та суміжних понять – індивідуальна поетика, стиль епохи, літературний напрям, течія; аналіз умов, що сформували автора-особистість, його погляди на життя, мистецтво; аналіз мовно-виражальних засобів твору як спосіб спілкування автора і читача, особистісне тлумачення їхніх функцій у тексті; дослідження творчої лабораторії майстра слова; занурення у природу образів, їхні джерела і художні особливості; системне визначення рис індивідуального стилю; виокремлення у творах митця рис великих стилів – літературних напрямів і течій; з’ясування відношень авторського стилю до тогочасної літературної традиції; застосування набутих знань і вмінь у фаховій діяльності вчителя початкової школи під час рольової гри; написання стилістично виразного тексту.

Методичні засади проведення аналізу художнього твору в стилістичному аспекті відповідають жанровій природі твору. Визначаючи риси індивідуального стилю на матеріалі епічного твору, виокремлюємо аналіз авторського мовлення та мовлення персонажів; під час розгляду драматичних творів головна увага звертається на індивідуалізацію та психологічний підтекст мовлення дійових осіб; у процесі прочитання лірики ідіолектичний аспект набуває особливого значення, він нерозривно поєднаний з інтерпретацією перебігу почуттів і думок, виражених у тексті.

Індивідуальна мовностильова майстерність письменника увиразнюється за допомогою компаративного аналізу, який проводимо, зіставляючи твори двох письменників, написані на ту саму тему; твір письменства та іншого виду мистецтва.

Проводимо заняття інноваційних типів – філологічне дослідження, психологічне тлумачення, інтерпретація, лінгво-історичне дослідження, теологічно-літературознавчий екскурс, вводимо такі форми роботи, як лабораторні роботи, стилістичні практикуми, компаративні дискусії.

Експеримент довів доцільність застосування методів та прийомів інноваційного викладання української літератури задля вивчення індивідуального стилю, зокрема таких, як: аналіз художнього тексту на межі з мистецтвознавством, ділова гра, навчання напівголосом (проведення мікродискусій), робота в мікроколективах, інформаційний метод інноваційного характеру бригадне навчання, інтерактивний метод мозкового штурму, ґронування та складання діаграми Вена, накреслення опорної схеми-алгоритму та таблиці для узагальнення результатів, укладання словничка індивідуального стилю письменника, есеїстичне текстотворення. Плідно використовуємо сучасні дидактичні техніки: круглого столу, зворотного зв’язку, „аперцепції – інтеракції”, елементи сугестивного навчання, взаємонавчання, тригерну техніку, майстер-клас, які сприяють розвиткові інтелектуальної активності молодих людей та удосконалюють їхні естетичні смаки.

Як засвідчив експеримент, використання запропонованої методичної системи вивчення індивідуального стилю письменника в педагогічному коледжі сприяє формуванню в майбутніх учителів літературознавчо-стилістичної компетентності. Студенти набувають знання, потрібні для інтелігента-гуманітарія, зростає їхня внутрішня культура, вони цінують естетичне багатство національного письменства, що сприяє зміцненню національної самосвідомості; розвивають власні художні здібності, формують фахові знання і вміння.

Перспективами наукового дослідження є:

розробка методики дослідження індивідуального стилю письменника в курсі „Дитяча література”;

розробка методики дослідження творчої манери майстра слова в системі вищої освіти ІІІ-ІV рівня для бакалаврату;

дослідження методики вивчення літературних напрямів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Рудницька Л.В. Методичні засади вивчення індивідуального стилю письменника // Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди: Спеціальний випуск “Філологія”. – Переяслав-Хмельницький, 2004. – С. 60 – 70.

  2. Рудницька Л.В. Вивчення індивідуального стилю І.С.Нечуя-Левицького в аспекті використання побутовізмів (за повістю “Кайдашева сім’я”) // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету. – Вип. 8. – Кам’янець-Подільський, 2004. – С. 116 – 123.

  3. Рудницька Л.В. Методичні принципи викладання матеріалу на межі літературознавства і мовознавства // Вісник Житомирського державного університету ім. І.Франка. – Вип. 21. – Житомир, 2005. – С. 239 – 242.

  4. Рудницька Л.В. Використання біблійних образів у творчості Є.Маланюка як ознака авторського індивідуального стилю // Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди: Спеціальний. випуск “Ціннісні засади християнства в духовно-моральному становленні молоді”. – Переяслав-Хмельницький, 2005. – С. 138 – 142.

  5. Рудницька Л.В. Діалог між літературознавством і лінгвостилістикою під час вивчення індивідуального стилю письменника на лексичному рівні // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди. – Вип.8. – Переяслав-Хмельницький, 2006. – С.180-190.

Матеріали конференцій, тези наукових доповідей

  1. Рудницька Л.В. Вивчення індивідуального стилю І.С.Нечуя-Левицького на екзистенціально-діалогічній основі (за повістю “Кайдашева сім’я”) // Творча особистість вчителя як передумова інноваційних процесів у початковій школі: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (27-29 квітня 2004 р.). – Житомир, 2004. – С. 128 – 132.