Андрощук Ігор Петрович. Методика технологічної підготовки учнів старших класів сільських загальноосвітніх навчальних закладів : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2007.
Анотація до роботи:
Андрощук І.П. Методика технологічної підготовки учнів старших класів сільських загальноосвітніх навчальних закладів – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика трудового навчання. – Інститут професійно-технічної освіти Академії педагогічних наук України. – Київ, 2007.
Дисертація присвячена дослідженню проблем методики технологічної підготовки учнів старших класів сільських загальноосвітніх навчальних закладів в умовах профільного навчання. Теоретично обґрунтовано вплив агропромислового виробництва технологічну підготовку старшокласників навчальних закладів сільської місцевості. Розкрито зміст поняття “технологічна підготовка”, її стан на сучасному етапі. Визначено компоненти, критерії та рівні сформованості готовності старшокласників до сільськогосподарської діяльності.
Обґрунтовано ефективність модульного підходу та покладено його в основу розробки програми з основ сільськогосподарського виробництва для учнів старших класів сільських загальноосвітніх навчальних закладів. Розроблено та експериментально перевірено моделі організації профільної технологічної підготовки старшокласників сільських загальноосвітніх навчальних закладів. Розкрито методику технологічної підготовки з використанням лекційно-практичної, інтерактивної та проектної систем навчання.
У дисертаційній роботі представлені теоретичні узагальнення і результати дослідження змісту та методики профільного технологічного навчання в старших класах сільської загальноосвітньої школи. Проведене дослідження підтвердило правильність висунутої гіпотези і дало підстави зробити такі висновки:
Історичний аналіз тенденцій розвитку трудового навчання як навчального предмета показав, що він тісно пов’язаний із змінами й реформами в агропромисловому виробництві, що відбуваються на певних етапах його становлення. Тому технологічна підготовка учнів у сучасній сільській загальноосвітній школі не може здійснюватися відірвано від реального місцевого соціального та виробничого середовища, без глибокого аналізу і врахування соціально-економічних процесів в агропромисловому комплексі (розпаювання земель, зміни форм власності, формуванню різнотипних сільськогосподарських підприємств тощо). Це дало змогу визначити і обґрунтувати функціональні характеристики моделі сучасного робітника сільського господарства та розкрити сутність готовності старшокласників до сільськогосподарської діяльності, яку ми розуміємо, як інтегральне особистісне утворення, яке включає в себе інтереси, потреби, прагнення спрямовані на вид агропромислового виробництва, а також наявність системи відповідних знань, умінь і навичок.
У результаті дослідження встановлено, що організація трудової підготовки школярів не відповідає вимогам сьогодення і не забезпечує, зокрема, необхідних умов для підготовки старшокласників до сільськогосподарської діяльності. Сучасній технологічній підготовці на зміну ремісничому, тренувальному навчанню має прийти процес формування та розвитку творчої ініціативи, творчого пошуку та самоосвіти.
На основі аналізу психолого-педагогічної літератури визначено та обґрунтовано зміст поняття профільна технологічна підготовка, яку ми трактуємо як процес, що передбачає врахування освітніх потреб, нахилів, здібностей учнів відповідно до їх професійного самовизначення та спрямований на активне оволодіння учнями технологічних знань, умінь і навичок, формування особистісних якостей з метою забезпечення готовності їх до творчої і активної перетворювальної діяльності.
При цьому профільна технологічна підготовка розглядається як засіб диференціації та індивідуалізації навчання, що дає змогу шляхом змін у структурі, змісті та організації процесу технологічної освіти забезпечити повніше врахування інтересів, нахилів і здібностей учнів, створити умови для навчання старшокласників відповідно до їхніх професійних інтересів і намірів щодо продовження освіти.
На основі теоретичного аналізу психолого-педагогічної і методичної літератури та проведеного експериментального дослідження розроблено й обґрунтовано моделі профільної технологічної підготовки учнів старших класів сільської місцевості, які передбачають тісну співпрацю загальноосвітнього навчального закладу з різними видами сільськогосподарських об’єднань, вищими навчальними закладами та професійно-технічними навчальними закладами для надання старшокласникам більш якісної і ґрунтовнішої технологічної підготовки. До найбільш результативних відносяться “Співпраця освіти і виробництва”, “Освітньо-виробничий комплекс”, “Універсальна”.
Виявлено, що використання модульного підходу до обґрунтування змісту курсу “Основи сільськогосподарського виробництва” для старшокласників сільських загальноосвітніх навчальних закладів дозволяє забезпечити варіативність, мобільність, диференційованість, а також сприяє інтелектуальному розвитку особистості, формує її морально-духовні цінності, готує до майбутньої трудової діяльності.
Як засвідчило наше дослідження, впровадження інноваційних методик (лекційно-практичної, проектної, інтерактивної) у викладанні профільного навчання в старших класах сільської загальноосвітньої школи дозволяє не лише розширити політехнічний та технологічний світогляд, розвивати технічну творчість, а й ефективно формувати такі базові компоненти готовності старшокласника до праці в сфері агропромислового виробництва, як мотиваційний (морально-етичні, громадсько-значущі, особистісно-значущі цінності та мотиваційну спрямованість працівника), когнітивний (знання в галузі сільськогосподарського виробництва, агротехніки, агрономії, ветеринарії, технології тваринництва і рослинництва, автотракторної справи тощо) та практичний (виробнично-діагностичні, виробничо-прогностичні, виробничо-виконавські, організаційно-діяльнісні, професійно-творчі та комунікативно-управлінські уміння).
Дослідження не вичерпує всіх аспектів розглянутої в дисертації проблеми. Перспективними є обґрунтування та розробка нових форм профільного технологічного навчання старшокласників сільських загальноосвітніх навчальних закладів, вивчення впливу інших технологій навчання на рівень готовності учнів старших класів до сільськогосподарської діяльності, а також проблеми підготовки вчителів трудового навчання до впровадження цих моделей та інноваційних технологій у практику роботи загальноосвітніх навчальних закладів сільської місцевості.
Публікації автора:
Коберник О.М., Ткачук С.І., Андрощук І.П. та інші. Концепція трудової підготовки учнів сільських загальноосвітніх навчальних закладів: Проект. – Умань: УДПУ, – 2003. – 12 с.
Андрощук І.П. Лекційно-семінарська (практична) система навчання у трудовій підготовці старшокласників // Трудова підготовка в закладах освіти. – № 4. – 2004. – С. 16–20.
Андрощук І.П. Стан трудової підготовки старшокласників сільських загальноосвітніх навчальних закладів: цифри та факти. // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: Зб. наук. пр. Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини / Ред. кол.: Побірченко Н.С. (гол. ред.) та інші. – К.: Міленіум, 2004. - С. 12–20.
Андрощук І.П. Сучасні проблеми трудової підготовки учнів у сільських загальноосвітніх школах / Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Випуск 5 / Редкол.: І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 15–19.
Андрощук І.П. Сучасні проблеми трудової підготовки старшокласників сільських загальноосвітніх навчальних закладів. //Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: Зб. наук. пр. Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини / Ред. кол.: Побірченко Н.С. (гол. ред.) та інші. – К.: Міленіум, 2005. – Випуск 12. - С. 12–19.
Андрощук І.П. Соціально-педагогічні передумови профільного навчання учнів старших класів сільських загальноосвітніх навчальних закладів. // Дидактика професійної школи: Зб. наук. пр.: Випуск 3 / Ред. кол.: С.У. Гончаренко (голова), В.О. Радкевич, І.Є. Каньковський (заст. голови) та ін. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – 238 с. – С. 179–182.
Андрощук І.П. Трудове навчання старшокласників в сільських загальноосвітніх навчальних закладах. // Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи: Тези доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – С. 86–88.
Андрощук І.П. Основні підходи до розробки моделей організації технологічного навчання учнів старших класів сільських загальноосвітніх навчальних закладів // Молодь і ринок. – 2007. - № 3–4. – С. 130–135.