Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Кіршова Ольга Володимирівна. Методика підготовки магістрантів створювати професійно орієнтовані проекти на основі німецькомовних текстів : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Кіршова О.В. Методика підготовки магістрантів створювати професійно орієнтовані проекти на основі німецькомовних текстів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – Теорія та методика навчання: германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено професійно орієнтованій мовній підготовці майбутніх викладачів німецької мови для вищої школи. У роботі теоретично обґрунтовано і практично розроблено методику навчання магістрантів створення професійно орієнтованих проектів на основі німецькомовних текстів.

Узагальнено сучасні цілі та завдання професійно орієнтованої мовної підготовки магістрантів за спеціальністю “Мова та література (німецька, англійська)”. Визначено теоретичні передумови професійно орієнтованої мовної підготовки магістрантів у ході практичних занять з іноземної мови та педагогічної практики у ВНЗ; досліджено процес розвитку мовленнєвої компетенції магістрантів при створенні ними проектних робіт на практичних заняттях з іноземної мови. Досліджено процес розвитку професійно орієнтованої комунікативної компетенції магістрантів при розробці ними проектних робіт із студентами під час педагогічної практики.

Визначено методичні принципи розробки професійно орієнтованих проектів. Уточнено типологію професійно орієнтоаних проектних завдань. Укладено систему завдань та вправ для професійно орієнтованих проектів для навчання майбутніх викладачів німецької мови.

Ефективність запропонованої методики перевірено у ході експериментального навчання магістрантів-філологів. Сформульовано методичні рекомендації щодо розробки професійно орієнтованих проектів на основі німецькомовних текстів в процесі підготовки магістрантів.

Наукові та практичні результати дослідження є підґрунтям викладених нижче висновків.

Дані, отримані нами у бесідах з викладачами ІМ мовних ВНЗ України, дозволили зробити висновок про недостатній рівень професійно орієнтованої мовної підготовки майбутніх викладачів і запропонувати впровадження проектної методики у навчальний процес в магістратурі. Нами було надане визначення такого виду проектів як “професійно орієнтований” і висунуто припущення, що підготовка магістрантів створювати професійно орієнтовані проекти сприятиме вдосконаленню їх МК та ПОКК за рахунок реалізації міжпредметних зв’язків практики мовлення і психолого-педагогічних дисциплін.

У результаті аналізу нормативних документів нами були визначені цілі та завдання професійної підготовки магістрантів за спеціальністю “Мова і література (німецька, англійська)”.

З метою підвищення ефективності навчання нами були визначені також основні психологічні передумови підготовки магістрантів до викладання ІМ у ВНЗ.

Так завдання можуть бути вирішені, а мета досягнута за умов побудови процесу навчання за дидактичними принципами проблемності, зв’язку навчання із життям та практичною діяльністю, спрямованості навчання на розвиток професійної автономії, особистісно-орієнтованого навчання.

Реалізації цих принципів може сприяти впровадження проектної методики у навчально-виховний процес університетів. Самі ж професійно орієнтовані проекти мають розроблятися відповідно до таких методичних принципів, як принцип професійної спрямованості; принцип комунікативності; принцип домінування проблемних культурознавчих завдань; принцип мовленнєво-розумової активності та самостійності магістрантів.

Враховуючи те, що проект реалізується у чотири етапи (планувальний, підготовчий, презентаційний, підсумковий) нами були визначені завдання, що підлягають виконанню на кожному з етапів і наведена типологія професійно орієнтованих проектних завдань.

Відповідно до цієї типології розроблена система завдань і вправ для розвитку ПОКК магістрантів та розвитку їхньої МК у читанні та говорінні на основі проектів, що була запропонована магістрантам під час опрацювання теми “Divergenz und Konvergenz der modernen Welt”, проходження педагогічної практики у ВНЗ. Це пов’язано з тим, що методика підготовки магістрантів створювати професійно орієнтовані проекти на основі німецькомовних текстів передбачає інтеграцію практичного курсу німецької мови з методикою викладання ІМ і реалізується у дві фази: фаза тренування та фаза практики у створенні проектів.

Конкретизована модель підготовки магістрантів створювати професійно орієнтовані проекти на основі німецькомовних текстів і описана її реалізація у кредитно-модульній системі навчання у межах двох дисциплін: практичні заняття з ІМ та педагогічна практика. Таким чином нами була забезпечена так необхідна сьогодні інтеграція практичного курсу ІМ із дисциплінами психолого-педагогічного курсу, а саме – методикою викладання ІМ.

Експериментально виявлено, що для успішного розвитку ІКК і підвищення рівня сформованості таких її складових, як МК у читанні та говорінні і ПОКК магістрантів доцільно навчити їх створювати комбіновані частково керовані професійно орієнтовані проекти на основі німецькомовних текстів.

Результати експериментального дослідження інтерпретовано у методичних рекомендаціях.

Як перспектива подальшого дослідження може розглядатися розробка професійно орієнтованих проектів в різних умовах навчання інших ІМ – англійської, французької, іспанської тощо.

Публікації автора:

1. Кіршова О.В. Дидактичні передумови професійної підготовки магістрантів мовних навчальних закладів за допомогою методу проектів/ О.В.Кіршова // Вісник КНЛУ: Серія „Педагогіка та психологія”. – 2007. – №13. – С. 157-163.

2. Кіршова О.В. Експериментальне навчання майбутніх викладачів німецької мови створення професійно орієнтованих проектів / О.В.Кіршова // Наукові записки [збірник наукових статей]. Нац. пед. ун-т імені М.П.Драгоманова. (Серія педагогічні та історичні науки). – 2008. – №71. – С. 82-90.

3. Кіршова О.В. Метод проектів як засіб реалізації цілей професійної підготовки магістрантів мовних навчальних закладів / О.В.Кіршова // Вісник КНЛУ: Серія „Педагогіка та психологія“. – 2006. – №10. – С. 231-237.

4. Кіршова О.В. Модель організації процесу навчання німецької мови магістрантів на основі професійно орієнтованих проектів / О.В.Кіршова // Вісник КНЛУ: Серія „Педагогіка та психологія”. – 2006. – №.11. – С. 137-145.

5. Кіршова О.В. Проектна методика як технологія підготовки магістрантів до міжкультурного професійного спілкування / О.В.Кіршова // Наукові праці: Науково-методичний журнал. Педагогічні науки. – Миколаїв, 2008. – Т.86, № 73. – С. 160-165.

6. Кіршова О.В. Типологія професійно орієнтованих проектних завдань для підготовки магістрантів до створення проектів на основі німецькомовних текстів / О.В.Кіршова // Наукові праці: Науково-методичний журнал. Педагогічні науки. – Миколаїв, 2006. – Т. 46, № 33. – С. 147-153.

7. Кіршова О.В. Підготовка до експериментальної перевірки ефективності методики навчання магістрантів створювати професійно орієнтовані проекти на основі німецькомовних текстів //Мови у відкритому суспільстві: Матеріали III Всеукраїнської науково-практичної конференції (Чернігів, 12-13 жовтня 2007 р.). – Чернігів: Віт-сервіс, 2007. – С.47-49.