Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Покась Лілія Антонівна. Методика організації групової форми діяльності учнів основної школи на уроках географії : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун- т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 206арк. — Бібліогр.: арк. 161-181.



Анотація до роботи:

Покась Л.А. Методика організації групової форми діяльності учнів основної школи на уроках географії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання географії. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2006.

Роботу присвячено дослідженню проблеми методики організації групової форми діяльності учнів основної школи на уроках географії.

Проаналізовано стан досліджувальної проблеми в теорії та шкільній практиці навчання географії та визначено місце групової діяльності учнів у структурі різних типів уроків. Здійснено комплексний аналіз психолого-педагогічної та науково-методичної літератури з проблеми дослідження і з’ясовано об’єктивну потребу щодо модернізації вітчизняної методики навчання географії з огляду на розвиток інноваційних технологій в освіті.

Розроблено, теоретично обґрунтовано і експериментально перевірено методичну модель організації групової діяльності учнів в курсах фізичної географії. Визначено оптимальні чинники для організації навчання у складі груп, які здатні вплинути на академічну успішність учнів 6-8 класів з географії.

Шляхом педагогічного експерименту доведено, що впровадження розробленої методичної системи організації групової діяльності учнів основної школи у навчально-виховний процес з географії підвищує рівень навчальних досягнень школярів.

У дисертації запропоновано розв’язання методичної проблеми організації групової форми діяльності учнів 6-8 класів на уроках географії, яке дозволило сформулювати такі висновки:

1..Аналіз перспективного педагогічного досвіду, нагромадженого загальноосвітніми закладами, свідчить про те, що в сучасній школі проводиться значна методична робота щодо реконструювання уроку географії. Результати наукових досліджень переконливо доводять, що найбільш оптимальною формою навчання на уроках є групова форма діяльності учнів.

2. Комплексний аналіз психолого-педагогічної та методичної літератури виявив, що педагогічна проблема організації групової форми діяльності учнів у дидактиці явище не нове, але недостатньо вивчене в умовах сучасного реформування географічної освіти. Шкільна практика використання групової форми діяльності учнів у 6-8 класах підтверджує, що на уроках географії вчителі до неї звертаються епізодично, застосовуючи її переважно на уроках узагальнення знань, під час тематичного оцінювання і майже не використовують групову форму діяльності для проведення програмних практичних робіт, на етапі закріплення нового матеріалу або перевірки домашнього завдання. У ході системного дослідження проблеми з’ясовано, що питання методики застосування групової форми діяльності учнів на різних структурних етапах уроку географії недостатньо розроблено, у змісті шкільних підручників з курсів фізичної географії перевага надається індивідуальним завдання і бракує групових.

3. У процесі дослідження було розроблено і обґрунтовано методичну модель змісту організації групової форми діяльності учнів основної школи на уроках географії, яка передбачає: виявлення оптимальних умов її впливу на підвищення рівня навчальних досягнень учнів; складання групових завдань різнорівневої складності; розроблення змісту семінарських, практичних та нестандартних навчальних занять з курсів фізичної географії з використанням методики групової форми діяльності учнів.

4. Визначено місце групової форми діяльності школярів у структурі сучасного уроку географії та експериментальним шляхом доведено доцільність упровадження групової діяльності учнів 6-8 класів у навчально-виховний процес з географії за розробленою методичною моделлю.

5. Розроблено методичні рекомендації для вчителів географії щодо методики організації групової форми діяльності учнів основної школи на різних за дидактичною метою навчальних заняттях, у змісті яких знайшли відображення конкретні поради педагогам до ефективної організації діяльності учнів у складі груп на практичних, семінарських та нестандартних заняттях з фізичної географії.

6. Результати дослідження дозволяють стверджувати, що вплив групової форми діяльності на рівень навчальних досягнень учнів з фізичної географії є ефективним, якщо: комплектацію навчальних груп здійснювати з урахуванням якісного та оптимального кількісного складу; групову форму діяльності застосовувати систематично (на різноманітних за типами уроках і на різних їх структурних етапах); використовувати групові різнорівневі завданя як засіб активізації навчання школярів.

7..Надійність результатів, одержаних у ході експериментального дослідження, підтверджена методами математичної статистики. Аналіз даних показав, що рівень навчальних досягнень з фізичної географії учнів експериментальних класів порівняно з контрольними вищий. Зокрема, в експериментальних 6-х класах кількість учнів з початковим рівнем знань з географії зменшилася на 6,6 %, а з високим збільшилася на 7,2 %; у 7-х класах відповідно – на 13 % і 5,8 %; у 8-х класах не виявлено учнів з початковим рівнем знань, а з високим – зросла на 12 %. Це дає право стверджувати, що запропонована методична модель організації групової форми діяльності учнів 6-8-х класів є можливість підвищити рівень навчальних досягнень школярів з курсів фізичної географії.

Теорія і практика організації групової діяльності учнів основної школи на уроках географії не вичерпують усіх аспектів проблеми. У подальшому розв’язуванні актуальним вбачаємо дослідження організації групової форми діяльності на уроках та факультативних заняттях з географії у старшій школі, для позакласної роботи з учнями основної школи, для підготовки майбутніх вчителів географії у ВНЗ.

Публікації автора:

1. Покась Л.А. Організація групової навчальної діяльності школярів на уроках географії // Рідна школа. – 2004. – № 5. – С. 35-37.

2. Покась Л.А. Групова діяльність школярів на нестандартних заняттях з фізичної географії // Географія та основи економіки в школі. – 2005. – № 5. – С. 37-39.

3. Покась Л.А. Методичні особливості проведення семінарських занять з фізичної географії в умовах групового навчання учнів // Рідна школа. – 2005. – № 6.– С. 58-61.

4. Покась Л.А. Реалізація завдань програмних практичних робіт з фізичної географії у складі навчальних груп учнів // Рідна школа. – 2006. – № 4. – С..33-36.

5. Покась Л.А. Підвищення результативності навчання з курсів фізичної географії шляхом використання групової форми діяльності учнів // Географія та основи економіки в школі. – 2006. – № 5. – С. 46-49.

6. Покась Л.А. Групова форма навчання на уроках географії // Збірник наукових праць НПУ імені М.П. Драгоманова “Географія і сучасність”. – К.: НПУ, 2000. – Вип. 3. – С. 313-318.

7. Покась Л.А. Нестандартні уроки з фізичної географії: Навчально-методичний посібник. – К.: НПУ, 2001. – 100 с.

8. Покась Л.А. Групова навчальна діяльність на уроках географії // Географічна освіта і наука в Україні. Тези доповідей ІІ Міжнар. наук.-практ. конференції (Київ, 26-27 березня 2003 р.). – К.: ВГЛ “Обрії”, 2003. – С. 341-342.

9. Покась Л.А. Організація групової діяльності школярів на практичних роботах з фізичної географії: Методичні рекомендації. – К.: НПУ, 2004. – 40.с.

10. Покась Л.А. Застосування групової діяльності школярів на практичних заняттях з фізичної географії // Посібник “Інноваційні пошуки в сучасній освіті”. – К.: Логос, 2004. – С. 125-128.

11. Покась Л.А. Ефективність групової діяльності школярів в курсах вивчення фізичної географії // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість: Зб. матеріалів VIII Всеукр. наук.-практ. конф. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2005. – Т. 4. – С. 130-132.