Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Горчинський Сергій Володимирович. Методика формування інтересу до трудового навчання в учнів основної школи : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Горчинський С.В. Методика формування інтересу до трудового навчання в учнів основної школи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика трудового навчання – Чернігівський державний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка. – Чернігів, 2008.

Дисертаційне дослідження присвячене проблемі започаткування, формування та розвитку інтересу в учнів до трудового навчання. У дисертації проаналізовано методику організації процесу навчання, виховання та розвитку учня в процесі трудового навчання в загальноосвітніх навчальних закладах. Здійснено аналіз та експериментальну перевірку впливу інтересу в учнів до трудового навчання на їх навчальні досягнення з даного навчального предмету. На основі цього аналізу визначено підходи до проблеми формування інтересу до трудового навчання в учнів основної школи.

Запропоновані, теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені засоби впливу на інтерес в учнів до трудового навчання шляхом комплексного застосування: факторів, на основі змісту навчального матеріалу, факторів, пов’язаних з культурою праці учнів, та факторів, пов’язаних з використанням педагогічних технологій.

Визначено показники рівнів розвитку інтересу в учнів до трудового навчання. Здійснено експериментальну перевірку запропонованої методики, що позитивно впливає на рівень розвитку інтересу до трудового навчання учнів вікової групи основної школи, що підтверджує вірність наукового припущення.

Результати проведеного теоретичного та експериментального дослідження методологічних і психолого-педагогічних засад формування інтересу до трудового навчання в учнів вікової групи основної школи у процесі навчальної та позанавчальної діяльності дають підстави для таких висновків:

1. Аналіз літератури, вивчення досвіду роботи учителів шкіл показав, що в даний час проблема формування та розвитку інтересу до трудового навчання лише частково висвітлена в психолого-педагогічній літературі. Відсутні й спеціальні дослідження з даної проблеми. Практика викладання трудового навчання в школі вимагає подальшого вдосконалення роботи з формування і розвитку інтересу в учнів до трудового навчання.

Констатувальний експеримент показав, що в учнів основної школи поступово знижується інтерес до трудового навчання (46% – 5 клас, 40% – 6 клас, 37% – 7 клас, 25% – 8 клас, 14% – 9 клас). Основними причинами цього є домінування пояснювально-ілюстративного навчання, застаріла матеріальна база, низький рівень культури праці тощо.

2. Використання в дисертаційному дослідженні моделі формування інтересу в учнів до трудового навчання дозволило визначити актуальні та перспективні завдання навчально-виховного процесу, виявити, вивчити та науково обґрунтувати умови можливого зближення між ймовірними, очікуваними і бажаними змінами об’єкта, що досліджується.

Застосування методу моделювання дозволило оптимально організувати та здійснювати моніторинг процесу формування інтересу в учнів до трудового навчання, що сприяло кращому прогнозуванню шляхів підвищення ефективності цього процесу. Запропонована модель реалізується за умов врахування психолого-педагогічних та вікових особливостей учнів, центральне місце серед яких посідає комплексне бачення цієї проблеми, та при обов’язковому дотриманні педагогічних умов, саме: наявність педагогічного управління даним процесом, продуктивна співпраця вчителя, учнів та їх батьків, спрямування учнів на розвиток здібностей, розвиток творчого ставлення до навчально-трудової діяльності.

3. У трудовому навчанні є резерви для підвищення рівня розвитку інтересу в учнів до трудового навчання, а значить, і до покращення підготовки учнів до практичної діяльності.

Запропоновано комплексне використання факторів, що сприяють виникненню та розвитку інтересу в учнів до трудового навчання (фактори на основі змісту навчального матеріалу, фактори, пов’язані з культурою праці учнів, та фактори, пов’язані з використанням педагогічних технологій).

Значний позитивний вплив на формування і розвиток інтересу до трудового навчання має використання інноваційних та сучасних педагогічних технологій, відхід від пояснювально-ілюстративного навчання та застосування проектно-технологічного, проблемного, програмованого, комп’ютерного навчання, що зумовлюють ріст творчого ставлення учнів до навчання і праці, підвищують їх пізнавальну й ділову активність, сприяють розумінню я важливості трудового навчання в подальшому.

4. Враховуючи вимоги до критеріїв (об’єктивність, валідність, нейтральність до явища, що досліджується, порівнянність та застосованість при статистичних обробках), нами були розроблені спеціальні критерії оцінювання рівня розвитку інтересу в учнів до трудового навчання: питання учнів до вчителя; відповіді учнів за власним бажанням; доповнення однокласників; виникнення запитань; вибір типу завдань; прагнення до самостійності в процесі діяльності; виконання додаткових завдань; відвідування учнями технічних гуртків.

Розроблені критерії оцінювання рівня розвитку інтересу в учнів до трудового навчання, що були перевірені експериментально, дозволили провести діагностування комплексного застосування факторів, що сприяють виникненню та розвитку інтересу в учнів до трудового навчання.

Процес формування і розвитку в учнів інтересу до трудового навчання буде ефективним за умови моніторингу його рівня в кожного учня за розробленими критеріями та при своєчасному корегуванні.

5. Проведений експеримент показав дійовість вище зазначених факторів на ріст інтересу учнів до трудового навчання. Так в експериментальних класах, на відміну від контрольних, уже спостерігається не спад, а зростання інтересу до трудового навчання. Це свідчить про правильність методологічних, теоретичних та методичних підходів до проблеми, що вивчалась.

Дисертація не вичерпує всіх аспектів проблеми. Проведене дослідження дало змогу спроектувати подальший науковий пошук з цієї проблеми за такими напрямами: підготовка майбутнього вчителя до започаткування, формування та розвитку інтересу в учнів основної школи до трудового навчання; пошук нових дидактичних засобів формування в учнів інтересу до трудового навчання на основі активних методів навчання; розробка методики формування інтересу в учнів до трудового навчання в старшій школі; створення електронних підручників та посібників з трудового навчання для самостійної позаурочної роботи.

Публікації автора:

Статті у провідних фахових виданнях:

  1. Горчинський С.В., Гетта В.Г. Формування в учнів пізнавального інтересу до комп’ютерної техніки / С.В. Горчинський, В.Г. Гетта // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. Випуск 29 серія: педагогічні науки: Збірник. – Чернігів, 2005. – № 29. – С. 77–80.

  2. Горчинський С.В., Гетта В.Г. Вивчення стану формування і розвитку інтересу в учнів до трудового навчання / С.В. Горчинський, В.Г. Гетта // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. Випуск 37 серія: педагогічні науки: Збірник. – Чернігів, 2006. – № 37. – С. 55–57.

  3. Горчинський С.В. Розвиток інтересу до гурткових занять з декоративно-прикладного мистецтва / С.В. Горчинський // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету ім. Павла Тичини. – К., 2006. – Випуск 18. – С. 233–218.

  4. Горчинський С.В. Взаємозв’язок понять "інтерес", "мотив", "потреба" / С.В. Горчинський // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. Випуск 45 серія: педагогічні науки: Збірник. – Чернігів, 2007. – № 45. – С. 119–122.

  5. Гетта В.Г., Горчинський С.В. Роль технічної творчості у формуванні і розвитку інтересу до трудового навчання / С.В. Горчинський, В.Г. Гетта // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск 44. – Херсон, 2007. – С. 77–81.

  6. Горчинський С.В. Роль інформаційно-комунікативних технологій у формуванні та підтриманні інтересу в учнів до навчального предмету / С.В. Горчинський // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. Випуск 46 серія: педагогічні науки: збірник. – Чернігів, 2007. – № 46. – С. 35–37.

  7. Горчинський С.В. Формування в учнів інтересу до трудового навчання як основи професійного спрямування учнів / С.В. Горчинський // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск 47. – Херсон, 2008. – С. 103–107.

  8. Гетта В.Г., Горчинський С.В. Критерії оцінювання рівня розвитку інтересу в учнів до трудового навчання / С.В. Горчинський, В.Г. Гетта // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. Випуск 53 серія: педагогічні науки: Збірник. – Чернігів, 2008. – № 53. – С. 106–110.

  9. Горчинський С.В. Інтерес до навчального предмету як особливий вид пізнавального інтересу / С.В. Горчинський // Молодь і ринок. – 2008. –
    № 6 (41) – С. 139–142.

Тези і матеріали конференцій:

  1. Гетта В.Г., Горчинський С.В. Формування в учнів інтересу до трудового навчання як навчального предмету / С.В. Горчинський, В.Г. Гетта // Таврійський вісник освіти. Науково-методичний журнал. – Херсон, 2007. – №3 (19). – С. 15–20.

Навчально-методичні праці:

  1. Горчинський С.В. Формування та розвиток інтересу в учнів до трудового навчання / С.В. Горчинський // Методичні рекомендації для вчителів освітньої галузі "Технологія" – Чернігів, 2008. – 72 с.