Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Сажко Галина Іванівна. Методика формування ергономічних знань та умінь майбутніх інженерів- педагогів в галузі комп'ютерних технологій : Дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Українська інженерно-педагогічна академія. — Х., 2006. — 337арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 209-228.



Анотація до роботи:

Сажко Г.І. Методика формування ергономічних знань та умінь майбутніх інженерів-педагогів в галузі комп’ютерних технологій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (технічні дисципліни). – Українська інженерно-педагогічна академія, Харків, 2006.

Дисертацію присвячено проблемі формування ергономічних знань і умінь майбутніх інженерів–педагогів в галузі комп'ютерних технологій. Розроблено теоретичні і методичні основи методики формування ергономічних знань і умінь у майбутніх інженерів–педагогів в галузі комп'ютерних технологій, яка дозволяє надавати майбутнім спеціалістам необхідний для роботи в сучасному комп’ютеризованому і роботизованому виробництві обсяг знань і умінь з урахуванням в своїй діяльності “людського фактору”.

В ході експериментального дослідження було перевірено і підтверджено ефективність елементів методичної системи з формування ергономічних знань і умінь майбутніх інженерів–педагогів в галузі комп'ютерних технологій.

1. Аналіз робочих навчальних програм дисциплін комп'ютерного напряму, розроблених відповідними кафедрами УІПА і одержаних з інших університетів, що готують інженерів–педагогів, показав наступне: у жодній з дисциплін комп'ютерного напряму навчального плану підготовки майбутніх інженерів–педагогів комп'ютерного профілю не розглядаються загальні поняття ергономіки взагалі і ергономіки інформаційних технологій (ІТ) зокрема; у студентів не формуються уявлення, про роль людини в сучасних ІТ. Отже, постає необхідність розробки нового курсу «Ергономіка інформаційних технологій» для студентів вузів.

2. Розроблено, теоретично обґрунтовано, експериментально перевірено і реалізовано в навчальному процесі метод визначення змісту навчального матеріалу в предметній галузі «Ергономіка інформаційних технологій», що базується на виявленні актуальних задач ергономічного забезпечення систем «людина – техніка – середовище» і на авторському методі формування вимог до ергономічних знань і умінь майбутнього спеціаліста. Метод формування вимог до ергономічних знань і умінь майбутніх інженерів–педагогів комп'ютерних дисциплін розвиває теоретичні основи положення Міністерства освіти і науки України про порядок розробки складових частин нормативного і навчально–методичного забезпечення підготовки спеціалістів. Розвиток полягає у тому, що на етапі визначення моделей діяльності спеціаліста на первинних посадах використано метод ергономічного аналізу поколінь інформаційних технологій, що дозволив врахувати в моделі діяльності ергономічну складову. Метод формування вимог до ергономічних знань і умінь дозволяє виділяти ключові поняття предметної галузі.

3. Розроблено, теоретично обґрунтовано, експериментально перевірено і реалізовано в навчальному процесі формалізований комп'ютерно–орієнтований метод побудови, аналізу і корекції структурно–змістовної моделі навчального матеріалу. Запропонований метод розвиває відомі інженерно–інтуїтивні підходи до структуризації навчального матеріалу на основі графів і на основі матриць. Метод дозволяє визначати раціональну послідовність викладання навчального матеріалу і оперативно її корегувати в разі потреби, що особливо актуально для формування інформаційних пакетів за умов перебудови навчального процесу згідно з вимогами Болонської декларації. На основі методу і технології побудована СЗМ дисципліни «Ергономіка інформаційних технологій» і одержана раціональна послідовність викладання навчального матеріалу цієї дисципліни. Розроблений метод і програмне забезпечення є універсальними, що дозволяє використовувати їх для будь-яких дисциплін і для будь-яких предметних циклів.

Достовірність одержаних результатів забезпечується: їх опорою на відомі положення педагогічної науки, на відомі положення і методи теорії графів; обґрунтованим вибором основних допущень і обмежень, прийнятих як початкові при формулюванні постановки задачі. Достовірність одержаних результатів підтверджується реалізацією методу побудови СЗМ при організації конкретного навчального процесу; дієвістю програмного комплексу і його використання для побудови і аналізу СЗМ моделі конкретних дисциплін в УІПА та інших вузах.

4. Набула подальшого розвитку теорія модульної системи навчання, що полягає в обґрунтуванні й побудові модульної структури дисципліни «Ергономіка інформаційних технологій», адекватної до вимог і змісту діяльності фахівця в комп’ютерній галузі, формулюванні мети всіх дидактичних модулів, формуванні психолого–педагогічних умов організації навчального процесу з дисципліни «Ергономіка інформаційних технологій» з використанням модульної і мотиваційної технологій навчання, розробці мотиваційної технології модульного навчання, детальній розробці мети, організаційних форм і засобів навчання дидактично найскладніших навчаючих модулів «Помилки оператора» і «Судово-ергономічна експертиза. Основні поняття». Знання і уміння, що забезпечуються навчаючим модулем «Помилки оператора», дозволять випускникам інженерно–педагогічних комп'ютерних спеціалізацій готувати більш кваліфікованих операторів комп'ютерного набору і робітників комп’ютеризованого і роботизованого виробництва. Методичний комплекс з програмним забезпеченням для вивчення помилок діяльності людини-оператора, що виконує операторські функції, має самостійне значення для педагогіки. Це твердження базується на визначенні теми «Помилки людини-оператора» як міжпредметної в інженерній і психолого–педагогічній підготовці інженера–педагога. Знання і уміння, що забезпечуються навчаючим модулем «Судово-ергономічна експертиза. Основні поняття», дозволять випускникам інженерно–педагогічної спеціальності відділяти ергономічні причини нещасних випадків на виробництві від інших причин і тим самим сприяти встановленню об'єктивної вини персоналу у виникненні нещасних випадків. Методичний комплекс з програмним забезпеченням для навчання ергономічної експертизи нещасних випадків на виробництві також має самостійне значення для педагогіки. Це пов'язано з тим, що зазначена тема має бути обов’язковим компонентом підготовки інженера–педагога будь-якого профілю.

Достовірність одержаних результатів забезпечується їх теоретичною обґрунтованістю, тобто опорою на відомі положення педагогічної науки, на відомі положення і методи ергономіки як науки і методи теорії ефективності, надійності і якості систем «людина – техніка – середовище», на відомі положення теорії мотивації діяльності, обґрунтованим вибором основних допущень і обмежень, прийнятих як початкові при розробці дескриптивної моделі процесу навчання, відповідністю одержаних результатів положенням дидактики. В той же час достовірність одержаних результатів підтверджується реалізацією мотиваційної технології модульної організації навчання на декількох спеціальностях протягом трьох років, позитивними результатами впровадження експериментальної методики формування ергономічних знань і умінь в педагогічну практику декількох вищих навчальних закладів.

5. Вперше теоретично обґрунтовано і експериментально перевірено в навчальному процесі всі елементи методики формування ергономічних знань і умінь майбутніх інженерів–педагогів в галузі комп'ютерних технологій. Розроблений навчальний курс «Ергономіка інформаційних технологій» дозволяє внести ергономічні знання в комп'ютерну освіту студентів вузів, що є одним із засобів гуманізації освіти.

Публікації автора:

Монографії

1. Ашеров А.Т., Коваленко О.Е., Громов Є.В., Ящун Т.В., Сажко Г.І. Педагогічна спрямованість навчального процесу в інженерій педагогіці: Монографія. - Харків: Вид. УІПА, 2005. – 122 с. (Особистий вклад полягає в описанні психолого-педагогічних умов для модульної організації навчального процесу та вивченні теми “Помилки оператора”).

Навчальні посібники

2. Ашеров А.Т., Сажко Г.І. Ергономіка інформаційних технологій: оцінка, проектування, експертиза: Навч. посібник. – Харків: Вид. УІПА, 2005. – 244 с. (Особистий вклад полягає в визначенні ключових понять, послідовності викладання навчального матеріалу, в визначенні змісту п.п. 1, 3-9, 14-16).

Статті у провідних наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України

3. Сажко Г.И. Использование модульно-рейтинговой системы для саморегуляции учебно-познавательной деятельности // Проблеми інженерно-педагогічної освіти: Зб. наук. пр. – Вип. 4. –Харків: УІПА, 2003. – С. 165-171.

4. Ашеров А.Т., Сажко Г.И. Формирование требований к эргономическим знаниям и умениям будущих инженеров-педагогов // Проблеми інженерно-педагогічної освіти: Зб. наук. пр. Вип. 5. – Харків: УІПА, 2004. –- С. 208-217 (Особистий вклад полягає в постановці задачі та розробці метода).

5. Сажко Г.И. Формирование эргономической подготовки будущих инженеров-педагогов компьютерных дисциплин: актуальность проблемы // Проблеми інженерно-педагогічної освіти: Зб. наук. пр. Вип. 6. – Харків: УІПА, 2004. –- С. 111-120.

6. Сажко Г.И. Методическая система формирования эргономической подготовки будущих инженеров-педагогов компьютерного профиля // Проблеми інженерно-педагогічної освіти: Зб. наук. пр. Вип. 7. – Харків: УІПА, 2004. –- С. 187-198.

7 Сажко Г.И., Ящун Т.В. Структурирование учебного материала дисциплин компьютерного цикла // Проблеми інженерно-педагогічної освіти: Зб. наук. пр. Вип. 8. – Харків: УІПА, 2004. –- С. 140-149 (Особистий вклад полягає в постановці задачі та розробці метода).

8. Сажко Г.И. Изучение ошибок деятельности человека в процессе эргономической подготовки // Проблеми інженерно-педагогічної освіти: Зб. наук. пр. Вип. 9. – Харків: УІПА, 2005. –- С. 138-149.

9. Сажко Г.И. Компьютерно-ориентированная технология построения и корректировки структуры и последовательности изложения учебного материала (на примере дисциплины «Эргономика информационных технологий») // Проблеми інженерно-педагогічної освіти: Зб. наук. пр. Вип. 10. – Харків: УІПА, 2005. –- С. 126-134.

Статті в інших наукових журналах і збірках наукових праць, усього 9, в т.ч.:

10. Сажко Г.І. Регресійний аналіз залежності успішності студентів від виконання графіка навчальної роботи // Вісник. Сумського держ. аграрн. ун-ту. Науково-метод. журнал. Серія “Механізація та автоматизація виробничих процесів” Вип. 5. – Суми. - 2000. –- С. 237-242.

11. Ашеров А.Т., Сажко Г.И., Сабадаш В.В. Обучение эргономической экспертизе // Матеріали міжнародної науково-методичної конференції. – Харків: ХНАДУ, 2005.- С.67-70 (Особистий вклад полягає в постановці задачі, розробці метода й навчальних програмних засобів).

Статті у зарубіжних наукових журналах і збірках праць, усього 7, в т.ч.:

12. Ашеров А.Т., Капленко С.А., Сажко Г.И. Графоаналитический метод построения и анализа структурно-смысловой модели учебного материала // Ingenieur des 21. Jahrhundersts: Referate des 31. Internationalen Symposiums “Ingenieur des 21/ Jahrhunderts”/ Das Sankt-Peterburg staatliche Bergbauinstitut (Technische Universitat), 2002 (Bd/ 47). - S.509-515 (Особистий вклад полягає в постановці задачі та розробці метода).

13. Сажко Г.И. Электронное пособие по дисциплине «Эргономика информационных технологий» // Журнал для практических психологов и эргономистов. – Вып. 3(24). – Тверь. – 2003. - С. 39-40.

14. Сажко Г.И. Инструктивная обратная связь в системе саморегуляции учебно-познавательной деятельности // Инженерная педагогика: Сборник статей (выпуск 4) / Центр инженерной педагогики МАДИ (ГТУ) – М., 2003. - С.198-207.