Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Закалінська Катерина Олександрівна. Методика аудиторської оцінки системи бухгалтерського обліку : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган- Барановського. — Донецьк, 2006. — 202, [91]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 186-202.



Анотація до роботи:

Закалінська К.О. Методика аудиторської оцінки системи бухгалтерського обліку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2006.

У дисертаційній роботі досліджено проблему організаційного та методичного забезпечення оцінки якості системи бухгалтерського обліку в умовах системно-орієнтованого аудиту. Дослідження генезису наукової думки в галузі теорії систем і системного аналізу дозволило встановити, що бухгалтерський облік є системою, яка характеризується низкою взаємопов'язаних елементів. На підставі системного підходу визначено основні елементи системи, а саме: об’єкт, суб’єкт, процес та результат процесу обліку. Критичний аналіз існуючих визначень категорій «якість» і «оцінка» дозволив зробити уточнення понять «якість системи бухгалтерського обліку» та «оцінка якості системи бухгалтерського обліку». Теоретично обґрунтовано і запропоновано параметричну модель якості елементів системи бухгалтерського обліку. Розроблено концептуальні положення щодо оцінки якості системи бухгалтерського обліку на основі системного підходу.

Розглянуто методичні підходи до розробки внутрішньофірмових стандартів аудиту. Запропоновано класифікацію внутрішньофірмових стандартів аудиту за модулями. Розроблено та запропоновано технологію оцінки системи бухгалтерського обліку, яка постала основою формування змістової частини внутрішньофірмового стандарту «Оцінка якості системи бухгалтерського обліку».

Сформульовано методичні рекомендації з оцінки якості системи бухгалтерського обліку із застосуванням методу аналізу ієрархій. Специфіка запропонованої методики полягає в урахуванні вагомості кожного з критеріїв, параметрів відповідних елементів системи, що дозволяє більш об'єктивно оцінити якість.

У дисертації вирішено важливе науково-практичне завдання щодо дослідження аудиторської оцінки якості системи бухгалтерського обліку та удосконалення її методичного забезпечення, що спрямоване на підвищення ефективності аудиту та зниження його ризику.

За результатами виконаної роботи сформульовано такі висновки:

  1. Основні тенденції еволюції аудиту пов’язані із розвитком ринкових відносин і полягають у подальшому ускладненні об’єктів, завдань, функцій, методичних прийомів, принципів здійснення аудиторських процедур та інших елементів його методології та організації з метою забезпечення відповідного ступеня довіри користувачів до аудиторських звітів.

  2. Дослідження умов розвитку і адаптації аудиту в Україні дозволило констатувати, що аудит знаходиться на стадії поступового переходу від підтверджуючого до системно-орієнтованого. Це актуалізує необхідність зосередження зусиль аудиторів на оцінці якості системи бухгалтерського обліку з використанням науково-обґрунтованих методик.

Викладене вище загострює необхідність вирішення нового наукового завдання – розробки цілісної концепції оцінки якості системи бухгалтерського обліку в умовах реалізації окремих елементів системно-орієнтованого аудиту.

  1. З урахуванням наукового знання з термінознавства та критичного аналізу існуючих визначень категорій «якість» і «оцінка» зроблено уточнення поняття «якість системи бухгалтерського обліку». Воно визначено як сукупність властивостей і характеристик основних елементів системи обліку, рівень яких формується під час накопичення обліково-економічної інформації про операції та процеси з метою складання фінансової звітності. «Оцінка якості системи бухгалтерського обліку» визначається дисертанткою як цілеспрямована діяльність аудиторів по формуванню інформації про кількісні і якісні показники (характеристики і властивості), що характеризують стан кожного з елементів системи бухгалтерського обліку, а також здатність їх задовольняти потреби всіх фактичних і потенційних користувачів звітності.

  2. Одним із важливих методологічних підходів, який дозволяє окреслити параметричну модель якості системи бухгалтерського обліку є дослідження генезису наукового знання у галузі теорії систем і системного аналізу.

  3. Структуризація системи бухгалтерського обліку за основними елементами: суб'єкти, об'єкти, процес та його результат, - дозволила точніше виокремити та систематизувати параметри та критерії якості кожного з елементів системи і сформувати параметричну модель якості системи бухгалтерського обліку.

  4. Концепція оцінки якості системи бухгалтерського обліку представлена основними ключовими компонентами, а саме: дефініція «оцінка якості системи бухгалтерського обліку», мета, завдання, суб’єкти та складові сукупного об’єкта оцінки, основні її процедури. Формування концептуальних основ утворило підґрунтя для розробки напрямів реалізації системного підходу до процесу оцінки, зокрема, удосконалення та раціоналізація його організаційного і методичного забезпечення.

  5. Визначено, що основним проявом організаційного забезпечення процесу оцінки якості системи бухгалтерського обліку є розробка внутрішньої політики аудиторської фірми стосовно розробки внутрішніх стандартів її діяльності.

  6. В основу визначення змістової частини внутрішньофірмових стандартів аудиту стосовно оцінки якості системи бухгалтерського обліку покладено результати аналізу місця і змісту етапів технології оцінки в структурі діючих стандартів.

  7. На основі аналізу теоретичних досліджень з проблем аудиту та аудиторського досвіду автором запропоновано класифікацію внутрішньофірмових стандартів за модулями. Класифікаційні ознаки формують певні підстави спадкоємності внутрішньофірмових правил у відношенні до діючих міжнародних стандартів аудиту. Такий підхід до класифікації дозволяє комплексно вирішувати завдання оцінки системи бухгалтерського обліку.

  8. Побудова структури і визначення змісту внутрішньофірмового стандарту «Оцінка якості системи бухгалтерського обліку» повинні здійснюватися з урахуванням методичних підходів до розробки внутрішньофірмових стандартів аудиту. Це дозволить підвищити ступінь їх реалізації в процесі аудиторської діяльності.

  9. Формалізація основних елементів інформаційної моделі методики оцінки якості системи бухгалтерського обліку: об’єкти оцінки, мета і зміст процедур з оцінки, інформаційне забезпечення її процесу, способи і прийоми, техніка, - складає сутність цієї методики. В основу розробки моделі методики оцінки покладено теоретичні положення інформаційного моделювання.

  10. Моделювання методики оцінки якості системи бухгалтерського обліку дозволило виокремити основні організаційні, інформаційні та технологічні зв'язки між її елементами як в межах самої методики, так і поза її межами. Це створило передумови для розробки варіантів оптимальної спрямованості дій щодо оцінки з урахуванням мінімізації аудиторського ризику та витрат, пов’язаних з аудиторською діяльністю.

  11. Дослідження діючої практики реалізації вимог міжнародного стандарту 400 «Оцінка ризиків і система внутрішнього контролю» підтвердило реальність розробки і впровадження методики оцінки якості системи бухгалтерського обліку за 81 критерієм, що віддзеркалює сформовану автором параметричну модель якості оцінюваного об’єкту. Запропонована у дисертації методика принципово відрізняється від аналогів, описаних у спеціальній літературі, тим, що поряд з якісними має й кількісні показники.

  12. Ефективність методики і сформульованих методичних рекомендацій щодо її практичного втілення підтверджується застосуванням методу аналізу ієрархій. Акцент на доцільності застосування цього елементу системного аналізу дозволяє визначити не тільки локальні та інтегральні пріоритети певних критеріїв, що характеризують кожний із елементів системи, а й дозволяє обчислити глобальний пріоритет, який призначено для оцінки якості системи бухгалтерського обліку в цілому. Специфіка запропонованої методики полягає в урахуванні вагомості кожного з критеріїв, параметрів відповідних елементів системи бухгалтерського обліку, що дозволяє більш об'єктивно оцінити якість.

Результати дослідження дозволяють певним чином доповнити теоретичні основи аудиту. Використання їх у практичній діяльності аудиторських фірм забезпечить єдність і типізацію методичних основ аудиторської перевірки, що у свою чергу підвищить якість результатів аудиту фінансової звітності.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Сухарева Л.О., Воловик К.О. Сутність, фактори і прийоми формування «креативного» підходу до бухгалтерського обліку // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 235 – 243. – 0,54 друк. арк. (особистий внесок здобувача складає 0,3 друк. арк. – визначено вплив креативного обліку на якісні характеристики результату процесу бухгалтерського обліку).

  2. Воловик К.О. Дослідження умовності обґрунтування елементів обліково-економічної політики // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – С. 212 – 220. (0,5 друк. арк.)

  3. Сухарева Л.О., Закалінська К.О. Удосконалення процедури аудиту в умовах різного тлумачення балансових теорій // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – С. 236 – 244. – 0,52 друк. арк. (особистий внесок здобувача складає 0,32 друк. арк. – визначено вплив неминучості синтезу статичного і динамічного започаткування у бухгалтерському балансі на побудову методик аудиторської оцінки фінансової звітності).

  4. Сухарева Л.О., Закалінська К.О. Концептуальні основи якості бухгалтерського обліку // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – С. 88-96. – 0,54 друк. арк. (особистий внесок здобувача складає 0,32 друк. арк. – подано дефініцію «якість системи бухгалтерського обліку»).

  5. Закалінська К.О. Сутнісний аналіз зовнішніх стандартів аудиту як основа розробки політики внутрішньофірмової стандартизації // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 36-44. (0,55 друк. арк.)

  6. Закалинская Е.А. Оценка качества системы бухгалтерского учета: концептуальные основы // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ, Каштан, 2005. – С. 202-207. (0,5 друк. арк.).

Тези доповідей

  1. Закалинская Е.А. Сущностный анализ системы бухгалтерского учета в условиях системно-ориентированного аудита // Матеріли дев’ятих Ліберманівських читань «Сучасний стан і тенденції розвитку підприємництва в Україні» (м. Харків, 2 листопада 2004 р.). – Харків: ХІУ, 2005. – С. 125-130. (0,35 друк. арк.)

  2. Закалинская Е.А. Оценка системы бухгалтерского учета: сущностный анализ // Матеріли міжнародної науково-практичної конференції «М.І. Туган-Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації» (м. Донецьк, 20-21 січня 2005 р.). – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2005. – С.36-39. (0,3 друк. арк.)

  3. Закалинская Е.А. Внутрифирменные стандарты аудита как основа деятельности аудиторских фирм // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». – Харків: НТУ «ХПІ», 2005. – С. 139-142. (0,4 друк. арк.).

Інші видання

  1. Дмитренко И.Н., Закалинская Е.А. Аудит обоснованности и соблюдения учетной политики предприятия. Учебно-практическое пособие. - Донецк: «НОРД-компьютер», 2002. – 80 с. – 5,0 друк. арк. (особистий внесок здобувача складає 2,5 друк. арк. – сформульовано якісні характеристики обліково-економічної інформації під впливом можливих варіантів змін облікової політики та облікової оцінки).