Вагіс Алла Іванівна. Методичні засади застосування дидактичних засобів у навчанні фізики в класах природничого профілю : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Вагіс А.І. Методичні засади застосування дидактичних засобів у навчанні фізики в класах природничого профілю. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук із спеціальності 13.00.02 – теорія і методика навчання фізики. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова. - Київ, 2007.
У дисертації обґрунтовані теоретико-методичні засади застосування дидактичних засобів з фізики у класах природничого профілю. Встановлено, що ефективність і результативність навчання фізики учнів у класах природничого профілю підвищується, якщо використовуються спеціально призначені дидактичні засоби та реалізується компетентнісний підхід у процесі профільного навчання, який поєднує у собі особистісно орієнтований та діяльнісний підходи. Компетентнісний підхід у профільному навчанні фізики сприяє профільно-професійному самовизначенню учнів, формує профільну і предметно-профільну компетентність. Методика застосування дидактичних засобів з фізики з позиції формування профільно-предметної компетентності учня з фізики природничого профілю ґрунтується на реалізації міжпредметних зв’язків фізики з природничими дисциплінами (хімія, біологія, географія, медицина), профільно-професійному і прикладному спрямуванні навчання, формуванні загальнопредметних вмінь і метапредметних результатів навчання, застосуванні узагальнених планів роботи учнів з ДЗФ, застосуванні методу екземплярності, методу портфоліо.
Основні результати дослідження впроваджені в процес навчання фізики учнів у класах природничого профілю. Вчителям фізики для природничого профілю навчання запропоновані: навчальні програми інтегративних профільних спецкурсів “Вступ до біофізики”, “Фізика і екологія”, збірник методичних рекомендацій і дидактичних матеріалів з молекулярної фізики.
На основі аналізу літературних джерел і вивчення практики навчання фізики у сучасній профільній школі встановлено, що масове впровадження профільного навчання у старшій школі потребує розробки цілеспрямованого науково-методичного забезпечення. Дидактичні засоби з фізики для традиційного навчального процесу не в повній мірі виконують визначені завдання профільного навчання.
Проблема дослідження полягає у теоретичному узагальненні і новому вирішенні наукової задачі модернізації і розроблення ДЗФ та визначенні методичних засад їх застосування у процесі навчання фізики в класах природничого профілю.
Концептуально обґрунтована потреба впровадження компетентнісного підходу до профільного навчання фізики. Розроблена компетентнісна модель навчального процесу з фізики у класах природничого профілю за якої результатом профільного навчання фізики є сформована профільно-предметна компетентність учня.
На основі розробленої компетентнісної моделі визначені методичні засади модернізації, розроблення і застосування ДЗФ у класах природничого профілю з метою формування профільно-предметної компетентності учнів: реалізація у ДЗФ міжпредметних зв’язків фізики з природничими дисциплінами (хімія, біологія, географія, медицина); профільно-професійне і прикладне спрямування дидактичних засобів; формування метапредметних результатів навчання у ДЗФ інтегративного характеру; застосування уточнених і доповнених узагальнених алгоритмів використання ДЗФ (при розв’язуванні фізичної задачі, виконанні фізичного експерименту, вивченні приладу, роботі з довідковою і додатковою літературою з фізики); використання у навчальному процесі методу портфоліо і методу екземпляризму.
Теоретично обґрунтовані і розроблені методики застосування ДЗФ у класах природничого профілю: методика застосування навчальних фізичних задач з профільним змістом; методика застосування друкованих засобів з фізики; методика використання фізичного навчального експерименту; методика застосування ДЗФ у навчальному проектуванні; методика застосування комп’ютера і програмного забезпечення; методика оцінювання рівня навчальних досягнень з фізики учнів класів природничого профілю.
Розроблено ряд експериментальних друкованих ДЗФ для класів природничого профілю з профільним навантаженням та методика їх застосування: фізичні задачі, експериментальні завдання, творчі задачі та завдання, фронтальні досліди, лабораторні роботи з профільно-професійним, прикладним спрямуванням. Розроблені ДЗФ інтегровані в профільні спецкурси (“Вступ до біофізики”, 10-11 класи, 35 год.; “Фізика і екологія”, 11 клас, 17 год.).
Обґрунтовані і визначені рівні профільно-предметної компетентності учнів з фізики природничого профілю та критерії їх оцінювання, розроблені контрольні завдання для визначення рівня ППК для 10 класу (“Молекулярна фізика”).
За результатами проведення і статистичної обробки педагогічного експерименту підтверджена ефективність і результативність модернізованих і розроблених ДЗФ і методики їх застосування у навчанні фізики в класах природничого профілю.
Подальші дослідження можуть бути продовжені у напрямках розробки ДЗФ для профільних класів з використанням комп’ютерних технологій, реалізації компетентнісного підходу у профільному навчанні та пошуку нових форм оцінювання ППК.
Публікації автора:
Наукові статті у фахових виданнях
Вагіс А.І. Шляхи забезпечення принципу наступності навчання у вищій школі в умовах профілізації загальноосвітніх навчальних закладів // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук.пр./ Редкол.: Т.І.Сущенко (відп.ред.) та ін.-Київ-Запоріжжя.-2003. - Вип.28. -С. 319-323.
Вагіс А.І. Навчанню фізики у профільних класах – творчий підхід // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. Наук.пр./ Редкол.: Т.І.Сущенко (відп.ред.) та ін.-Київ-Запоріжжя.-2004.-Вип.32.-С. 391-396.
Вагіс А.І. Компетентнісний підхід до реалізації форм, методів і засобів навчання фізики у класах природничого профілю // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер.: Педагогіка і психологія. - Зб. Статей: Вип.8, Ч.1.-Ялта:РВВ КГУ.- 2005.-С. 65-70.
Вагіс А.І. Нові підходи до оцінювання навчальних досягнень учнів з фізики у класах природничого профілю/ / Зб. наукових праць Камянець-Подільського державного університету: Серія педагогічна: Дидактика фізики у контексті орієнтирів Болонського процесу. – Камянець-Подільський.-2005.-Вип.11.-С. 22-25.
Вагіс А.І. Формування компетентності учнів при вивченні фізики в класах природничого профілю // Наукові записки. – Вип. 60.- Серія: Педагогічні науки. - Кіровоград: РВВ КДПУ ім.В.Винниченка.-2005.-Ч.1.-С. 26-30.
Вагіс А.І., Павленко А.І. Навчальні фізичні задачі у старшій школі з профільним змістом // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. Випуск 36. Серія: педагогічні науки: Збірник у 2-х т. – Чернігів: ЧДПУ, 2006. - №36. – Т.1. – С. 130-134. (Автору належать ідеї застосування компетентнісного підходу до профільного навчання, уведення поняття профільно-предметної компетентності учнів, визнання необхідності формування метапредметних результатів навчання за допомогою фізичної навчальної задачі, інші розробки належать співавтору).
Вагіс А.І. Використання методу проектів у навчанні фізики у класах природничого профілю // Наукові записки. – Випуск 66. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка. – 2006. – Ч.2. –С. 122-127.
Вагіс А.І. Особливості застосування навчального фізичного експерименту в класах природничого профілю// Зб. наукових праць Камянець-Подільського державного університету: Серія педагогічна: Дидактика фізики у контексті орієнтирів Болонського процесу. – Камянець-Подільський. - 2006. - Вип.12.- С.186-189.
Вагіс А.І. Розробка і використання спеціальних курсів з фізики в класах природничого профілю// Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. Випуск 46. Серія: педагогічні науки: Збірник у 2-х т. – Чернігів: ЧДПУ, 2007. - №46. – Т.1. – С. 24-27.
Наукові статті
Вагіс А.І. Формування профільної компетентності – основи професійного самовизначення старшокласника // Держава та регіони: науково-виробничий журнал. - Серія: Державне управління. – Запоріжжя, 2004. - №2. – С. 17-20.
Вагіс А.І. Дидактичне наповнення змісту профільної фізичної освіти // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: Зб. Наукових праць. Випуск V: В 3-х томах.- Кривий Ріг: Видавничий відділ НметАУ, 2005. – Т.2: Теорія та методика навчання фізики.-С. 61-67.
Матеріали наукових конференцій
Вагіс А.І. Реалізація принципів особистісно орієнтованої освіти в профільних класах при гуманітарному університеті // Теорія і практика особистісно-орієнтованої освіти. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 8-10 квітня 2003 р. (2 Ч.). – Київ-Запоріжжя: Просвіта, 2003. – С. 110.
Вагіс А.І. Реалізація безперервної системи освіти у вищих навчальних закладах// Актуальні проблеми державного управління та менеджменту, 30-31 жовтня 2003 р., м. Запоріжжя. - Зб. тез доповідей: Т.1. - Ч.1. - Запоріжжя, 2003. – С. 4-5.
Вагіс А.І. Використання системи “портфоліо” у профільному навчанні// Соціально-економічна трансформація суспільства в умовах глобалізації: Матеріали Міжнародної наук.-практ. конф./ За заг. ред. В.М.Огаренка. – Мелітополь, 6 травня 2005 р. – Мелітополь, МІДМУ Гуманітарного університету “ЗІДМУ”, 2005. – С. 168-170.
Вагіс А.І., Павленко А.І. Особливості застосування узагальненого алгоритму розв’язування фізичних задач у профільному навчальному середовищі // Освітнє середовище як методична проблема: Збірник наукових праць/ Херсонський державний університет. Херсон: Видавництво ХДУ, 2006. – С. 97-100. (Автору належить ідея застосування узагальнених алгоритмів у профільному навчанні фізики з метою профільно-професійного спрямування навчання, інші розробки належать співавтору).
Вагіс А.І. Проблема компетентнісного підходу в методиці використання дидактичних засобів з фізики у профільній школі// Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції “Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України”, 25-28 вересня 2006 р., м. Ялта. – Зб. статей: Ч.1. – Ялта: РВВ КГУ, 2006. – С. 10-14.
Навчально-методичний посібник
Вагіс А.І.Молекулярна фізика. Методичні рекомендації і дидактичні матеріали для загальноосвітніх навчальних закладів природничого профілю. – Мелітополь: вид -во “Мелітополь”, 2007. – 90 с.