Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Піскун Олександра Василівна. Методичні засади використання якісних задач в особистісно-зорієнтованому навчанні фізики в загальноосвітній школі : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Піскун О. В. Методичні засади використання якісних задач в умовах особистісно орієнтованого навчання фізики в загальноосвітній школі. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання фізики. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2007.

Дисертаційне дослідження присвячене питанням використання якісних задач в умовах особистісно-зорієнтованого навчання фізики в загальноосвітній школі.

Розроблено класифікацію якісних задач з фізики, що дозволило оптимізувати процес відбору даного типу задач відповідно до мети та завдань конкретного уроку та планування уроків для учнів 7-9-х класів з використанням розв'язування якісних задач в групах.

У дисертації розкрито доцільність та необхідність внесення змін в традиційну систему навчання учнів розв’язувати якісні задачі з фізики, вплив пропонованої методичної системи на якість засвоєння учнями знань з фізики. Теоретично і експериментально обґрунтовано ефективність системи навчання учнів розв’язувати якісні задачі в групах як одного з етапів особистісно-зорієнтованого навчання фізики.

У ході дослідження були виконані усі поставлені завдання. Аналіз результатів проведеного теоретичного та експериментального дослідження дає можливість зробити наступні висновки:

1. Показано, що одне з основних положень сучасної психолого-педагогічної науки полягає у повноцінному розвитку особистості, який можливий лише при здійсненні особистісно-зорієнтованого навчання. Психолого-педагогічний аналіз діяльності учнів щодо розв’язування задач дозволяє зробити висновок, що у процесі розв’язування учнями загальноосвітньої школи якісних задач забезпечуються умови для розвитку мислення учнів, але за умов традиційного навчання здійснення діагностики та сприяння розвитку мислення учнів є більш складним завданням, ніж за умов особистісно-зорієнтованого навчання.

2. Показано, що незважаючи на те що методика розв’язування якісних задач з фізики насьогодні висвітлена на достатньому рівні, методичні розробки, які б дозволяли використовувати якісні задачі з метою реалізації особистісно-зорієнтованого підходу до учнів загальноосвітньої школи відсутні.

3. Обґрунтовано можливості вдосконалення навчального процесу з фізики та дидактичні основи методики використання якісних задач, що дозволяє реалізувати особистісно-зорієнтований підхід у навчанні фізики. Такий підхід включає: критерії відбору якісних задач відповідно до груп учнів різних рівнів знань, розробку прийомів розв’язування якісних задач (експериментальний прийом, графічний прийом, евристичний, прийом знаходження “ключових” слів, прийом граничних випадків, прийом доведення від супротивного, поділ даної задачі на підзадачі, прийом “переінакшення реальності”).

4. Доведено, що методика використання якісних задач на основі диференційованого підходу:

– дає можливість на основі раціонального поєднання традиційних і нових технологій навчання посилити мотивацію до розв’язування якісних задач з фізики і курсу фізики в цілому, активізувати навчально-пізнавальну діяльність учнів, надати навчанню творчого, дослідницького спрямування;

– стимулює розвиток як конвергентного, так і дивергентного мислення;

– дозволяє вчителю враховувати особливості мислення учнів загальноосвітньої школи в процесі розв’язування якісних задач,

– дає змогу учителю урізноманітнити форми участі учнів у навчальній діяльності, посилює керівну роль вчителя під час розв’язування учнями якісних задач;

– дає можливість використання особистісного досвіду учнів в процесі розв’язування якісних задач;

– сприяє усвідомленню та розумінню навчального матеріалу, що вивчається;

– позитивно впливає на уміння розв’язувати інші типи задач а також на самостійне складання якісних задач;

– дозволяє вчителю адаптувати умову задачі у відповідності до “зони найближчого розвитку” учнів, що значно поліпшує процес їх інтелектуального розвитку;

- дає змогу розвивати комунікативні здібності учнів;

- дозволяє знання, уміння та навички, отримані в процесі розв’язування якісних задач зробити засобом розвитку учнів.

5. Розроблено методичні рекомендації для вчителів загальноосвітніх шкіл стосовно використання якісних задач з метою реалізації особистісно-зорієнтованого підходу у навчання фізики.

6. Експериментально підтверджено, що впровадження пропонованої методики в освітній процес учнів загальноосвітньої школи сприяє підвищенню рівня їх знань та позитивної мотивації до вивчення фізики.

Публікації автора:

  1. Піскун О.В. З досвіду розв’язування якісних задач на уроках фізики //Фізика та астрономія в школі. – 2001. - №3. – с.38-40.

  2. Піскун О.В. Якісні задачі і їх місце в навчальному процесі. – Науковий вісник Київського коледжу зв'язку. – 2001. - № 3. – с. 143-149.

  3. Піскун О.В. Якісні задачі як засіб розвитку мислення учнів //Фізика та астрономія в школі. – 2001. - №5. – с.25-27.

  4. Піскун О.В. Від фізики до хімії, біології, медицини через якісні задачі//Фізика та астрономія в школі. – 2002. - №1. – с.32-34.

  5. Піскун О.В., Конопляста О. Якісні задачі як один з етапів особистісно орієнтованого навчання //Фізика та астрономія в школі. – 2002. - №5. – с.33-37.

  6. Піскун О.В. Гуманістичний аспект фізики в школі та зорієнтованість його на майбутню професію. – Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти. – Харків, 2002. – с.390-394.

  7. Піскун О.В. Гуманістична спрямованість діяльності вчителя фізики. Проблеми змісту педагогічної підготовки вчителя у контексті акіологічності освіти (історичний, теоретико-практичний аспекти): Матеріали Міжнародної наукової конференції, присвяченої 170-річному ювілею університету /За заг. ред. Л.Вовк, О.Падалка. – К.:НПУ імені М.П.Драгоманова, 2005. – с. 117-122.