Ліпська Світлана Леонідівна. Методичні засади удосконалення музично-виконавської підготовки учнів в умовах позашкільної спеціалізованої освіти : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Ліпська С.Л. Методичні засади удосконалення музично-виконавської підготовки учнів в умовах позашкільної спеціалізованої освіти. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика музичного навчання. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2007.
У дисертації досліджується проблема удосконалення музично-виконавської підготовки учнів в умовах позашкільної спеціалізованої освіти. Здійснено історико-теоретичний аналіз становлення музично-педагогічних концепцій, охарактеризовано особливості організації музичного навчання в інструментальному класі спеціалізованого позашкільного закладу. Конкретизовано сутність музично-виконавської підготовки учнів, обґрунтовано змістове наповнення її структурних компонентів, запропоновано комплексну діагностику рівнів їх сформованості.
На основі визначених методичних засад розроблено та експериментально перевірено методику удосконалення музично-виконавської підготовки учнів, зорієнтовану на їх всебічний художньо-творчий розвиток. В основу її поетапної реалізації покладено дотримання провідних напрямків роботи, врахування основних педагогічних принципів, забезпечення оптимальних організаційно-педагогічних умов та варіативне використання комплексу методів навчання. Доведено важливість одержаних результатів для подальшого розвитку теорії та методики музичної освіти.
У дисертації викладене теоретичне узагальнення та запропоноване практичне вирішення проблеми оновлення змісту позашкільної спеціалізованої освіти, що знайшло відображення у зверненні до науково-методичної спадщини музичної педагогіки, систематизації сучасних тенденцій щодо організації музичного навчання, обґрунтуванні сутності та структури музично-виконавської підготовки, розробці та апробації методики її удосконалення, зорієнтованої на всебічний художньо-творчий розвиток школярів.
Результати проведеного дослідження підтвердили висунуту гіпотезу та відповідно до поставлених завдань дозволили зробити такі висновки:
У руслі сучасних тенденцій гуманізації освітнього процесу головною метою мистецької освіти стає забезпечення можливостей духовного самовдосконалення особистості, формування її світоглядних уявлень та ціннісних орієнтацій, набуття соціокультурного досвіду. За цих умов актуальним залишається пошук нових організаційних форм та методів музичного навчання, можливостей більш широкого застосування різних засобів педагогічного впливу, що надасть змогу продовжити й примножити традиції виховання майбутнього професіонала та аматора мистецтва.
На основі узагальнення результатів теоретичного аналізу психолого-педагогічної та музикознавчої літератури встановлено, що музично-виконавська підготовка – це багатокомпонентний, цілісний процес, спрямований на оволодіння певною системою музично-теоретичних знань та практично-виконавських навичок, формування художньо-естетичного досвіду та виконавської культури, що забезпечує досягнення найкращого результату у сприйнятті, розумінні, емоційному та інтелектуальному пізнанні музичного мистецтва, всебічний розвиток індивідуальних якостей та музичних здібностей кожного суб’єкта навчання, можливість його самореалізації у музично-виконавській творчості. Визначено і науково обґрунтовано структуру музично-виконавської підготовки, яка містить чотири взаємопов’язані компоненти: пізнавально-комунікативний, емоційно-ціннісний, мотиваційно-вольовий та практично-регулятивний. Доведено, що підвищення рівня навчальних досягнень школярів відбувається за рахунок цілеспрямованого формування означених компонентів, а також продуктивної реалізації набутих знань, умінь та навичок в активній художньо-творчій діяльності.
У процесі дослідження підтверджено думку про те, що на сучасному етапі розвитку суспільства спеціалізовані позашкільні заклади займають особливе місце у соціокультурному становленні молоді, оскільки створюють комфортні умови для здобуття системних знань, умінь та навичок у галузі мистецтва, передбачають забезпечення вільного інтелектуального та духовного розвитку, вироблення свого індивідуального стилю діяльності в умовах організації власної творчості. З’ясовано, що особливість музично-виконавської підготовки в цих закладах обумовлюється їх біфункціональністю, тобто єдністю загального музично-естетичного виховання школярів та початкової фахової підготовки майбутнього музиканта-професіонала, добровільним характером та довготривалим часом перебігу в умовах дозвілля, комплексним вивченням предметів теоретичного та виконавського циклів, індивідуальною спрямованістю занять та навчально-виконавського репертуару, суб’єктивними переживаннями під час здійснення музично-творчої діяльності. Визначено, що методичними засадами удосконалення музично-виконавської підготовки учнів виступають: забезпечення особистісно-розвивального характеру музично-освітнього процесу, що уможливлює розкриття індивідуальності кожного суб’єкта навчання, задоволення його різноманітних музичних інтересів та потреб; організація цілісного пізнання учнями музичного мистецтва за рахунок єдності змісту теоретичних та виконавських дисциплін; стимулювання учнів до активної та цілеспрямованої участі в різних видах музичної діяльності, що сприяє динамічному переходу набутих знань, умінь та навичок в їх особистісне надбання; спрямування процесу навчання на формування активно-творчого ставлення до музично-виконавської діяльності шляхом розвитку інтерпретаційних умінь та вивільнення власних творчих можливостей у процесі її здійснення.
Вивчення існуючого стану музично-виконавської підготовки учнів відбувалось відповідно до визначених критеріїв та показників. Залучення значної кількості різних категорій респондентів та комплексне використання різноманітних діагностичних методів дозволило виявити ряд загальних закономірностей і протиріч, що мають місце у педагогічній практиці. За підсумками проведеної роботи зафіксовано чотири рівні музично-виконавської підготовки: низький (адаптивний), середній (операційний), достатній (продуктивний), високий (творчий). Встановлено, що серед учнів позашкільного закладу переважає середній рівень музично-виконавської підготовки (54,1%), що є наслідком суттєвих прорахунків у методиці та організаційних формах музичного навчання.
Експериментально доведено, що розроблена методика музично-виконавської підготовки значною мірою сприяє розвитку інтелектуальної, емоційної, вольової та креативної сфери особистості, формуванню виконавських якостей та музично-творчих здібностей. В її основу покладено взаємодію різних засобів педагогічного впливу, таких як застосування емоційно-образного подання навчальної інформації, створення на уроці проблемно-пошукових ситуацій, забезпечення можливості художнього спілкування в атмосфері творчості та співробітництва, доцільний підбір навчально-виконавського репертуару на основі врахування індивідуальних можливостей учнів, активізація різнобічного впливу музичного мистецтва на особистість. Використання цих засобів відбувалось за допомогою комплексу навчальних методів, а саме: методів організації художньо-пізнавальної діяльності; стимулювання інтересу й позитивної мотивації навчання; контролю і самоконтролю за виконавським результатом; становлення творчо-виконавської самостійності.
Провідними напрямками проведення дослідно-експериментальної роботи були обрані: збагачення мистецького тезаурусу учнів шляхом набуття необхідних музично-теоретичних знань, накопичення емоційно-ціннісного досвіду спілкування з музичним мистецтвом на рівні художньої цілісності, формування позитивної мотивації та інтересу до навчання, засвоєння практичних умінь та навичок для творчого вирішення виконавських завдань. Їх реалізація включала три етапи (підготовчо-кумулятивний, змістовно-рефлексивний, творчо-самостійний), кожен з яких був логічним продовженням попереднього, характеризувався певною метою та завданнями. Особливості змістового наповнення цих етапів відбились у розробленій системі музично-творчих завдань, що надало змогу об'єднати інформаційно-пізнавальну та художньо-творчу діяльність учнів у єдине ціле, спрямувати їхні зусилля у русло активізації власних можливостей.
Внаслідок проведення дослідної роботи стала очевидною доцільність впровадження у процес музичного навчання спецкурсу "Виконавське мистецтво", інтегрований зміст якого безпосередньо пов'язаний зі змістом основних навчальних дисциплін, містить теоретичну, практичну та творчу складові, передбачає залучення учнів до різних видів музичної діяльності у їх комплексній взаємодії, забезпечує індивідуальні потреби розвитку кожного в атмосфері творчості та співробітництва.
Перевірка результатів формувального експерименту здійснювалась за допомогою порівняльного аналізу рівнів музично-виконавської підготовки учнів контрольної та експериментальної груп на початку й наприкінці дослідно-експериментальної роботи. Отримані дані дозволили констатувати суттєве якісне зростання показників за кожним критерієм в експериментальній групі, що позначилося на загальному підвищенні рівня музично-виконавської підготовки учнів. Це свідчить про ефективність розробленої методики та необхідність її широкого застосування у педагогічній практиці.
Виконане дослідження не вичерпує всіх аспектів визначеної проблеми. Серед перспективних напрямків подальшого наукового пошуку слід назвати питання ефективної організації музично-виконавської підготовки учнів різних вікових категорій, створення оптимального навчально-виховного середовища для музично обдарованих дітей, з'ясування шляхів залучення їх до виконавської творчості, забезпечення якісної підготовки майбутніх педагогів до здійснення професійного керівництва процесом музично-інструментального навчання.
Публікації автора:
Ліпська С.Л. Традиції та сучасні новації в системі початкової мистецької освіти // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. Серія 14. Теорія та методика мистецької освіти: Зб. наук. праць. – Вип. 1 (6 ). – К.: НПУ, 2004. – С.204-211.
Ліпська С.Л. Проблема музично-виконавської підготовки учнів в умовах позашкільної освіти // Педагогічний процес: теорія і практика: Зб. наук. праць. – Вип. 1. – К.: П/П "ЕКМО", 2005. – С.84-93.
Ліпська С.Л. Музично-виконавська підготовка учнів: ретроспективний аналіз та сучасні тенденції // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. праць. – Вип.8. – К.-Вінниця: ООО "Планер", 2005. – С.96-102.
Ліпська С.Л. Особливості музично-виконавської підготовки учнів в умовах позашкільної спеціалізованої освіти // Вісник Житомирського університету ім. Івана Франка. – Вип. 21. – Житомир: ЖДУ, 2005. – С. 192-196.
Ліпська С.Л. Активізація творчого потенціалу учнів позашкільного закладу в процесі їх музично-виконавської підготовки // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія 14. Теорія та методика мистецької освіти: Зб. наук. праць. - Вип. 2 (7 ). – К.: НПУ, 2005. – С.138-144.
Ліпська С.Л. Оновлення змісту позашкільної освіти в контексті сучасних гуманістичних тенденцій // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. Зб. наук. праць. – Вип.9. – К.– Вінниця: ДОВ "Вінниця", 2006. – С.158-164.
Ліпська С.Л. Структурна організація процесу музично-виконавської підготовки учнів в умовах позашкільної спеціалізованої освіти // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – Тернопіль: ТНПУ, 2006. – №5. – С.116-121.
Ліпська С.Л. Діагностика сучасного стану музично-виконавської підготовки учнів в умовах навчально-виховного процесу позашкільного закладу // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського. Спец. випуск: Мистецька освіта: сучасний стан і перспективи розвитку. – Ч.ІІ. – Одеса: ПДПУ, 2007. – С.153-159.
Ліпська С.Л. Методичне забезпечення ефективності музично-виконавської підготовки учнів позашкільного закладу // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія 16. Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – Вип. 6 (16 ). – К.: НПУ, 2007. – С. 191-195.
Ліпська С.Л. Педагогічне керівництво процесом музично-виконавської підготовки учнів позашкільного закладу // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія 14. Теорія та методика мистецької освіти: Зб. наук. праць. – Вип. 4 (9 ). – К: НПУ, 2007. – С.135-140.
Ліпська С.Л. Сучасні педагогічні технології у початковій музичній освіті: спецкурс "Виконавське мистецтво" // Проблеми і перспективи розвитку початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів як ланки безперервної музичної освіти: Матеріали науково-методичної конференції. Київ, 21 - 22 березня 2005 р. – К.: ГУКМ та ОКС, 2005. – С.73-76.
Ліпська С.Л. Художньо-творчий розвиток учнів у процесі музично-виконавської підготовки // Мистецька освіта в Україні: традиції, сучасність, перспективи: Збірник тез та матеріалів ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції. Луганськ, 30 березня - 2 квітня 2005 р. – Луганськ: "Віртуальна реальність", 2005. – С. 122-124.
Ліпська С.Л. Музично-виконавська підготовка учнів позашкільного закладу як предмет педагогічних досліджень // Слов'янське музичне мистецтво в контексті європейської культури: Зб. матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції студентів та аспірантів. Вінниця, 28 листопада - 2 грудня 2005 р. – Вінниця: ВДПУ, 2005. – С.89-91.
Ліпська С.Л. Гуманістична орієнтація позашкільної освіти в умовах глобалізації суспільства // Підготовка педагогічних кадрів у вищих навчальних закладах у контексті процесів глобалізації: Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції. Умань, 17 - 18 листопада 2005 р. – К.: Міленіум, 2005. – С. 129-130.
Ліпська С.Л. Новаційні пошуки в системі початкової мистецької освіти // Молода мистецька наука України. VIII Електронна наукова конференція: Зб. матеріалів. Харків, 15 грудня 2005 р.– Харків: ХДАДМ, 2005. – №8. – С.46-48.