Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Мислінчук Володимир Олександрович. Методичні основи розробки та впровадження короткотривалих фронтальних лабораторних робіт з фізики : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Рівненський держ. гуманітарний ун-т. — Рівне, 2006. — 208арк.+ 169арк. дод. : рис. — Дві кн. одиниці. — Бібліогр.: арк. 189-208.



Анотація до роботи:

Мислінчук В.О. “Методичні основи розробки та впровадження короткотривалих фронтальних лабораторних робіт з фізики. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання фізики. – Рівненський державний гуманітарний університет, Рівне, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячене проблемі збільшення питомої ваги фронтального лабораторного експерименту в навчальному процесі з фізики основної школи за рахунок зростання кількості експериментальних дій та операцій, які виконуються учнями самостійно, систематичного проведення на уроках і в позаурочний час короткотривалих фронтальних лабораторних робіт.

У дисертації обґрунтовано науково-методичні засади розробки та впровадження короткотривалих фронтальних лабораторних робіт у процес вивчення фізики основної школи, розкрито дидактичну суть та психолого-педагогічні основи застосування КФЛР, проведено їх класифікацію, визначено місце в системі шкільного фізичного експерименту та на уроці, систематизовано та узагальнено критерії підбору та розробки КФЛР як органічної складової навчального процесу з фізики, змодельовано механізми стимулюючого впливу КФЛР на формування пізнавального інтересу, розроблено функціональну модель процесу регулювання діяльності учнів при виконанні лабораторних робіт в умовах індивідуалізації та посилення діяльнісного підходу у навчальному процесі. У ході експериментального навчання перевірено педагогічну ефективність запропонованої методики.

Результати теоретичного та експериментального дослідження методичних та психолого-педагогічних основ розробки та впровадження короткотривалих фронтальних лабораторних робіт у процес вивчення фізики основної школи повністю підтвердили висунуту гіпотезу і дозволили сформулювати такі висновки:

  1. Проблема ефективного використання короткотривалих фронтальних лабораторних робіт у навчанні фізики є актуальною, однак недостатньо розробленою у методиці. Підвищення рівня успішності, формування узагальнених експериментальних умінь, посилення мотивації навчання та пізнавальної активності в здобутті знань вимагає залучення учнів до активних форм роботи з навчальним матеріалом, до значного збільшення кількості експериментальних дій та операцій, які виконуються учнем самостійно.

  1. Введене означення короткотривалої фронтальної лабораторної роботи на основі розробки дефініції поняття “короткотривала”, з`ясоване місце короткотривалих фронтальних лабораторних робіт на уроці та в позаурочній діяльності учнів, систематизована класифікація короткотривалих лабораторних робіт - сприяють розвитку методу фронтальних лабораторних робіт.

  2. Реалізація навчальних, розвиваючих і виховних функцій короткотривалих фронтальних лабораторних робіт виступає засобом формування мотиваційної сфери діяльності учня, сприяє розвитку його пізнавальної активності, забезпечує виконання наступних психолого-педагогічних та методичних передумов: використання діяльнісного підходу для формування в учнів експериментальних умінь, урахування індивідуальних та вікових особливостей школярів, здійснення рівневої диференціації навчання.

  3. З метою підвищення рівня методичної підготовки вчителів фізики до систематичного проведення короткотривалих фронтальних лабораторних робіт у дослідженні конкретизовано вимоги до змісту навчального матеріалу, який розглядається в роботі, встановлено критерії розробки і підбору робіт відповідно до їх дидактичних функцій (узгодження прикладного матеріалу з навчальною програмою, доступність його для розуміння учнями), наведено рекомендації організаційного характеру для вчителів і систему вказівок для учня, яка забезпечує самоконтроль та саморегуляцію в процесі виконання роботи, встановлено вимоги до приладів і матеріалів, які використовуються в якості обладнання КФЛР, розроблено механізми оцінювання і контролю.

  4. Обґрунтована необхідність доповнення шкільного короткотривалого лабораторного експерименту домашніми завданнями експериментального характеру, до яких можна віднести спостереження фізичних явищ у природі й побуті, виконання фізичних дослідів, виготовлення простих саморобних приладів, виконання нескладних лабораторних робіт.

  5. Доведена ефективність поєднання нових інформаційно-комунікаційних технологій із традиційними методами навчання. Розроблено принципи постановки короткотривалих фронтальних лабораторних робіт з комп`ютерною підтримкою, що суттєво впливає на зміст, організаційні форми і методи навчання, дає нові можливості для творчого розвитку учнів і вчителів, дозволяє урізноманітнити процес навчання, впроваджувати нові ідеї з урахуванням вимог сучасності.

  6. Розроблено 65 нових, модернізовано 35 та удосконалено 28, запропонованих іншими авторами, короткотривалих фронтальних лабораторних робіт з фізики, доступних для виконання учнями 7 – 9 класів.

Результати даного дослідження можуть бути використані при розробці підручників з фізики, зошитів для лабораторних робіт та робіт фізичного практикуму, методичних і навчальних посібників для вчителів та учнів.

Отримані результати дозволили виділити перспективні напрямки подальшого розв`язання досліджуваної проблеми:

розробка системи короткотривалих фронтальних лабораторних робіт на основі запропонованої класифікації з різних розділів фізики;

розробка комплексів лабораторного обладнання, необхідного для виконання короткотривалих фронтальних лабораторних робіт;

застосування елементів розробленої методики для організації експериментальної діяльності учнів при вивченні інших предметів природничого циклу: хімії, біології, трудового навчання, географії, тощо;

розробка нового програмного забезпечення для організації лабораторної експериментальної діяльності учнів з комп`ютерною підтримкою.

Публікації автора:

1. Мислінчук В.О., Тищук В.І. Організаційні складові проведення короткотривалих лабораторних робіт з фізики в середній школі // Педагогічні науки. Збірник наукових праць. Випуск 15. Ч ІІ - Херсон: Айлант, 2000 р. С. 185-193 (особистий внесок: автором здійснено аналіз проблеми і намічені шляхи її вирішення).

2. Мислінчук В.О. Місце і роль короткотривалих фронтальних лабораторних робіт на уроках фізики // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Збірник наукових праць: Наукові записки Рівненського гуманітарного університету. Випуск 11. - Рівне, РДГУ. 2000 р. С. 119-123.

3. Мислінчук В.О. Домашні експериментальні завдання з фізики як ефективний прийом організації самостійної роботи // Проблеми методики викладання фізики на сучасному етапі. - Кіровоград. КДПУ ім. В.Винниченка. 2000 р. С. 205-207.

4. Мислінчук В.О. Формування вимірювальних умінь учнів при виконанні короткотривалих лабораторних робіт з фізики // Збірник науково-методичних праць: “Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін”. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 3. - Рівне, РДГУ. 2001 р. С. 120-125.

5. Мислінчук В.О. Дослідницька діяльність учнів при виконанні домашніх завдань з фізики // Наукові записки. - Серія: Педагогічні науки. - Засоби реалізації сучасних технологій навчання. - Випуск 34. Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка. - 2001 р. - С. 220-223.

6. Мислінчук В.О., Тищук В.І. Удосконалення електротехнічних умінь при виконанні учнями короткотривалих фронтальних лабораторних робіт з фізики // Теорія та методика вивчення математики, фізики, інформатики: Збірник наукових праць: В 3-х томах. - Кривий Ріг: Видавничий відділ КДПУ, 2001 р. - Т. 2: Теорія та методика навчання фізики. С. 223-232 (особистий внесок: автором розроблено сім КФЛР з інтегрованим змістом (фізика-трудове навчання) які сприяють формуванню узагальнених електротехнічних умінь учнів).

7. Мислінчук В.О. Особливості підготовки майбутніх вчителів фізики до проведення короткотривалих лабораторних робіт // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова / Укл. П.В. Дмитренко, О.Л. Макаренко, В.П. Сергієнко. - К.: ПНУ, 2001 р. С. 179-186.

8. Мислінчук В.О., Тищук В.І. Короткотривалі фронтальні лабораторні роботи контролювального характеру // Наукові записки - Серія: Педагогічні науки. - Випуск 42. - Кіровоград: РВЦКДПУ ім. В. Винниченка. - 2002 р. С. 136-138 (особистий внесок: автором зібрано і систематизовано теоретичні відомості).

9. Мислінчук В.О. Оцінка і контроль при виконанні короткотривалих фронтальних лабораторних робіт з фізики // Збірник науково-методичних праць: “Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін”. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 4. - Рівне, РДГУ. 2002 р. С. 67-75.

10. Мислінчук В.О., Тищук В.І. Розробка нових і збагачення змісту традиційних фронтальних лабораторних робіт з фізики // Збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів і аспірантів присвяченої 85-ій річниці Української наук. дем. револ. 15-16 квітня 2002 р. Наукові праці Кам`янець-Подільського державного педагогічного університету. Том 2. Кам`янець-Подільськ. 2002 р. С. 47-49 (особистий внесок: автором розроблений перелік КФЛР, рекомендованих для проведення у 7 – 8 класах).

11. Мислінчук В.О. Короткотривалі фронтальні лабораторні роботи як інтегруючий чинник системи шкільного фізичного експерименту // Тези доповідей VІІ всеукраїнської наукової конференції “Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики”. - К.: НПУ, 2002 р.

12. Войтович І.С., Мислінчук В.О. Формування пізнавального інтересу учнів при виконанні лабораторних робіт з фізики // Збірник науково-методичних праць: “Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін”. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 5. - Рівне, РДГУ. 2002 р. С. 51-59 (особистий внесок: автором на конкретних роботах змодельовано стимулюючий вплив КФЛР на формування пізнавального інтересу учнів, інші розробки належать співавтору).

13. Мислінчук В.О., Тищук В.І. Короткотривалі фронтальні лабораторні роботи з фізики як засіб активізації міжпредметних зв`язків // Сучасні технології в науці та освіті: Збірник наукових праць: в 3 – х томах. – Кривий Ріг: Видавничий відділ КДПУ, 2003. – Т. 2. С. 116 – 120 (особистий внесок: автором визначені основні завдання статті, обґрунтована сутність міжпредметних зв`язків у вивченні фізики, зроблено добір теоретичного матеріалу).

14. Мислінчук В.О., Тищук В.І. Сучасні проблеми оцінювання вмінь учнів при виконанні короткотривалих фронтальних лабораторних робіт з фізики // Фізика та астрономія в школі. №6. 2003 р. С. 42 – 47 (особистий внесок: автором розроблений механізм оцінювання навчальних досягнень учнів при виконанні КФЛР).

15. Мислінчук В.О. З історії впровадження лабораторних робіт в навчальний процес з фізики // Збірник науково-методичних праць: “Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін”. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 6. - Рівне, РДГУ. 2003 р. С. 38-42.

16. Мислінчук В.О. Класифікація короткотривалих лабораторних робіт з фізики // Збірник науково-методичних праць: “Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін”. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 7. - Рівне, РДГУ. 2004 р. С. 24 -35.

17. Мислінчук В.О. Основні механізми регуляції діяльності учнів при виконанні короткотривалих фронтальних лабораторних робіт із фізики // “Актуальні проблеми гуманітарної освіти”. Наукові записки Кременецького педагогічного інституту. Випуск 1. – Кременець, КПІ, 2004 р. С. 67 – 85.

18. Мислінчук В.О., Тищук В.І., Левшенюк Я.Ф. Короткотривалі фронтальні лабораторні досліди учнів при вивченні теми Кольори тіл // Збірник науково-методичних праць: “Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін”. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 8. - Рівне, РДГУ. 2005 р. С. 79 – 91 (особистий внесок: автором розроблені інструкції та обґрунтована технологія проведення трьох КФЛР).

19. Мислінчук В.О. Психолого-педагогічні особливості постановки і проведення короткотривалих фронтальних лабораторних робіт з фізики. // Тези доповідей конференції “Психолого-педагогічні засади природничо-географічної та економічної освіти: досвід, проблеми, перспективи”. – Вінниця: ВДГУ, 2005 р. – С. 65 – 67.

20. Мислінчук В.О., Тищук В.І., Шут М.І. Короткотривалі фронтальні лабораторні роботи з фізики. 7 клас: Методичний посібник для вчителів / За ред. докт. фіз.-мат. наук, професора Шута М.І. – Рівне: РВВ РДГУ, 2006. – 160 с (особистий внесок: автором розроблено інструкції 46 КФЛР, для виконання у сьомому класі).