Гайворонська Юлія Євгеніївна. Методичні основи функціонування механізму антикризового управління підприємством : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний транспортний ун-т. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Гайворонська Ю.Є. Методичні основи функціонування механізму антикризового управління підприємством. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – “Економіка, організація та управління підприємствами”. – Національний транспортний університет. Київ, 2006.
Дисертаційній роботі розглянуті методичні основи функціонування механізму антикризового управління підприємством. Аналіз сучасного стану економіки дозволив визначити економічні та організаційні умови, що впливають на діяльність підприємств.
Визначено сутність категорій “криза підприємства”, “антикризове управління”, причини та стадії виникнення кризових явищ в діяльності підприємств. Розроблено механізм антикризового управління, систематизовані його базові елементи: цілі, принципи, функції, методи.
Розроблено модель експрес-діагностики, яка дає можливість визначити, в якому фінансово-економічному стані на даний момент часу перебуває підприємство, та модель фундаментальної діагностики, яка дозволяє виявити фактори, що визначають перебування на даний момент підприємства у певному фінансово-економічному стані, а також відповідні методики з використання комп’ютерних програм.
Запропонована методика розробки стратегій підприємства як основний інструмент впровадження на підприємстві механізму антикризового управління, визначено критерії вибору стратегії та критерії оцінки ефективності впровадження стратегії.
Результати теоретичних розробок впроваджені на практиці. Використання запропонованих методик сприяло покращенню показників виробничо-господарської діяльності підприємств та підвищенню ефективності їх діяльності.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання щодо розробки методичних основ функціонування механізму антикризового управління підприємством. Одержані результати дають змогу зробити такі висновки та пропозиції:
Результати теоретичного дослідження засвідчили існування різних точок зору стосовно трактування терміну “криза підприємства”. На основі критичного аналізу існуючих трактувань терміну “криза підприємства”, нами запропоновано удосконалене визначення цього терміну, в якому кризою підприємства визнається не лише неплатоспроможність та банкрутство, але й будь-які протиріччя, які ставлять під загрозу подальший розвиток підприємства.
На основі аналізу підходів вітчизняних та зарубіжних вчених до розуміння антикризового управління запропоноване удосконалене визначення цього поняття, відповідно до якого антикризове управління – це спеціальний, комплексний процес моніторингу впливу негативних факторів на діяльність підприємства з метою забезпечення його постійного функціонування у зоні економічної безпеки, вжиття заходів щодо попередження переходу підприємства до кризової зони, а у критичних випадках з метою його максимально швидкого та ефективного виходу з кризової зони.
В роботі розроблено цілісний механізм антикризового управління підприємством, складові якого на сьогодні відокремлені та несистематизовані, що стримує розвиток цього виду управління.В дисертаційному дослідженні визначені базові елементи механізму антикризового управління підприємством: цілі антикризового управління (забезпечення стабільного функціонування підприємства у зоні економічної безпеки, попередження переходу підприємства до кризової зоні, у критичних випадках забезпечення максимально швидкого та ефективного виходу підприємства з кризової зони), принципи антикризового управління (рання діагностика кризових явищ в діяльності підприємства, терміновість та адекватність реагування на кризові явища тощо), функції антикризового управління, визначальною з яких є діагностики фінансово-економічного стану підприємства. Отже, при виборі методів антикризового управління в першу чергу необхідно приділити увагу методам проведення діагностики фінансово-економічного стану підприємства.
В світовій практиці існує значна кількість різних методів проведення діагностики, які мають як свої переваги, так і недоліки. В роботі запропонована їх класифікація в залежності від мети проведення, а саме:розподіл на методи проведення експрес-діагностики (визначення поточного стану підприємства) та методи проведення фундаментальної діагностики (аналіз причин); обґрунтована необхідність розробки взаємопов’язаних моделей, які використовують переваги існуючих методів та максимально усувають їх недоліки, – моделі експрес діагностики та моделі фундаментальної діагностики фінансового стану підприємства.
У розробленій моделі експрес-діагностики для розрахунків використовуються не просто окремі показники, що характеризують фінансово-економічний стан підприємства, а запропонована нами цілісна, збалансована система показників, що оцінює діяльність певних підрозділів підприємства (підрозділу маркетингу та матеріально-технічного забезпечення, виробничого підрозділу та фінансово-економічний підрозділу). На основі системи бальної оцінки результатів діяльності підрозділів підприємства, розробленої на підставі методу експертних оцінок з використанням нормативних та середньо галузевих значень показників, запропоновано розраховувати коефіцієнти оцінки стану окремих підрозділів підприємства та підприємства в цілому.
При використанні запропонованої моделі з’являється можливість виявлення так званих “слабких місць” на підприємстві, тобто підрозділів, які негативно впливають на роботу підприємства та не лише віднести стан, в якому перебуває на даний момент часу підрозділ підприємства до певної зони, а й простежити тенденцію зміни фінансово-економічного стану окремого підрозділу або підприємства в цілому. На основі розробленої моделі експрес-діагностики нами запропонована удосконалена методика проведення експрес-діагностики із застосуванням MS Excel.
При перебуванні окремого підрозділу підприємства або підприємства в цілому у кризовому стані або схильності до нього виникає необхідність проведення фундаментальної діагностики господарської діяльності підприємства в цілому або окремого підрозділу підприємства з метою визначити причини перебування підприємства на даний момент часу у певному економічні зоні. Запропонована нами відповідна модель створена є багатоскладовою і ґрунтується на побудові ланцюгу причинно-наслідкових зв’язків між параметрами зовнішнього та внутрішнього середовища та кінцевим результатом діяльності окремого підрозділу або підприємства в цілому . На основі моделі проведення фундаментальної діагностики нами запропонована методика проведення фундаментальної діагностики з використанням MS Excel.
Дві розроблені моделі діагностики – це основа для створення методики розробки стратегій антикризового управління, яка включає в себе основні блоки: проведення експрес-діагностики, проведення фундаментальної діагностики, вибір стратегії підприємства та оцінка отриманих результатів впровадження стратегії. У дисертаційній роботі запропоновано критерії ефективності при виборі функціональних стратегій – максимізація коефіцієнтів оцінки стану підрозділів та коефіцієнту оцінки фінансово-економічного стану підприємства в цілому, завдяки чому буде забезпечуватись досягнення цілей антикризового управління. Оцінку ефективності впровадження стратегії на підприємстві запропоновано здійснювати шляхом порівняння прогнозних значення показників оцінки стану підрозділів та підприємства в цілому, розрахованих при виборі стратегії, та фактичних значень цих коефіцієнтів, розрахованих після впровадження стратегії.
Результати виконаних наукових досліджень впроваджені на 15 підприємствах господарського об’єднання “Концерн ТЕХВОЄНСЕРВІС”, а також Державному підприємстві МОУ „Київський авторемонтний завод”, що сприяло підвищенню ефективності діяльності підприємств та забезпеченню стабільності їх функціонування. Апробація розроблених моделей та методик засвідчила можливість їх реалізації на кожному підприємстві, незалежно від форми власності. Використання зазначених методик забезпечить стабільність діяльності підприємств та можливість їх швидкої адаптації до змін в оточуючому середовищі.
Публікації автора:
Козак Л.С., Голубєва Ю.Є. Сутність кризи та особливості кризового стану підприємств в умовах реформування економіки України // Вісник НТУ. – 2004. – № 9. – С. 325-328.
Козак Л.С., Голубєва Ю.Є. Розвиток антикризового управління в сучасних умовах реформування економіки України // Вісник НТУ. – 2005 – № 10. – С. 249-250.
Козак Л.С., Голубєва Ю.Є. Деякі аспекти податкового планування // Вісник НТУ. – 2003. – № 8. – С. 360-362.
Голубєва Ю.Є. Проблемні питання проведення діагностики фінансового стану підприємства // Економіка будівництва. Науковий виробничо-економічний часопис. – 2005. – № 4 – С.18-21.
Голубєва Ю.Є. Сутність кризи та особливості фінансового стану державних підприємств Міністерства оборони України в умовах реформування економіки України // Збірник наукових праць ЦНДІ ЗСУ – 2005. – № 3/33. – С. 199-209.