Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Геодезія


Липський Валентин Тофільович. Методичні основи формування банку геопросторових даних топографічних цифрових карт: дисертація канд. техн. наук: 05.24.01 / Київський національний ун-т будівництва і архітектури. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Липський В.Т. Методичні основи формування банку геопросторових даних топографічних цифрових карт, - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.24.01. – геодезія. Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено питанням оптимізації технологій та організації виробництва по створенню, оновленню, зберіганню та видачі користувачам геоінформаційних систем топографічних цифрових карт для формування просторово-орієнтованих топографічних баз. Серед них вперше розглянуто підходи до створення системи контролю інформації на різних стадіях технологічних маршрутів та методичні основи організації роботи з нормування праці при виконанні як окремих операцій так і комплексних норм на створення номенклатурного аркуша. На базі обґрунтованої математичної моделі розроблена теорія і отримані основні формули для створення базової моделі автоматизованої картографічної системи і організаційної структури управління виробництвом. Запропоновані методики для аналізу технічних засобів і спеціалізованих технологічних програм, машинно-програмних комплексів, та методологія і структура аналізу функціональної діяльності виробництва забезпечили формування виробничих підрозділів та динамічний розвиток модулів системи і виробництва. Показано, що основним критерієм при створенні топографічних цифрових карт є система класифікації і кодування топографічних об’єктів яка впливає на об’єм номенклатурного аркуша та на його вартість. Основні результати теоретичних і експериментальних досліджень знайшли впровадження в розгортанні виробництва створеного картографічного центру топографічної служби Збройних Сил України.

В дисертаційній роботі виконані теоретичні і експериментальні дослідження, пов’язані з оптимізацією технологій для формування технологічних маршрутів по створенню топографічних цифрових карт, що забезпечують організацію просторових даних. Розроблені методики з організації та управління виробництвом. Виконано необхідний обсяг експериментальних досліджень з метою врахування в роботі створення програмно-технічних комплексів для формування виробничих підрозділів при впровадженні обґрунтованих технологічних маршрутів створення топографічних цифрових карт. На основі виконаних теоретичних і експериментальних досліджень зроблені висновки і рекомендації, основні результати яких можна сформулювати наступним чином:

1.Сьогодні за умови достатньо невеликої вартості персональних електронно-обчислювальних машин та наявності значної кількості спеціалізованих програмних продуктів, різноманітних за ціною, створено передумови для кожного бажаючого стати картографом і створювати цифрові карти для особистих потреб. Разом з тим широке застосування сучасної обчислювальної техніки у виробництві і наукових дослідженнях дозволило в їх роботі враховувати геопросторові дані, в зв’язку з чим різко зросла потреба в наявності високоточних топографічних цифрових карт, що в свою чергу загострило проблему їх створення та своєчасного оновлення і доведення до користувачів.

2.Запропонований підхід до розв’язання проблеми топографічних цифрових карт розглянуто як функціонування системи: створення – оновлення – зберігання – видачі. При цьому кожна складова системи за своєю специфікою розглянута локально з погляду впливу на роботу всієї системи за продуктивністю і якістю створених топографічних цифрових карт в залежності від технічних засобів, які використовуються в виробництві та сучасності програмного забезпечення з врахуванням підготовки фахівців, що в загальному складає вартість створеного номенклатурного аркуша топографічної цифрової карти. Результати дозволили сформулювати вимоги до розробки організаційної структури виробництва і його управління.

3.Відпрацьована система дозволила оптимізувати різноманітні технологічні маршрути на підставі застосування технічних засобів та вихідних матеріалів, що використовуються в процесі робіт, поєднавши та розділивши їх за основними напрямками створення, оновлення, зберігання та видачі користувачам топографічних цифрових карт для формування геопросторових баз в геоінформаційних системах. Результати роботи дозволили відпрацювати підходи до нової системи оновлення по вертикалі масштабного ряду топографічних цифрових карт.

4.Створення виробничого центру на базі викладених обґрунтувань з формування автоматизованої картографічної системи дозволило провести автоматизацію технологічних операцій обробки сегментного навантаження топографічних об’єктів за оптимальною інформаційною місткістю на підставі використання всіх технологій системи та завдяки прийнятої єдиної класифікації топографічних об’єктів. За технологічними звітами виробництва це дозволило скоротити на 28% затрати часу на створення номенклатурного аркуша топографічної цифрової карти.

5.Розроблені в роботі обґрунтування дозволили відпрацювати підходи до формування та організувати інформаційний архів топографічних цифрових карт, що підтвердило викладки по створенню структури та системи управління Центральним банком топографічних даних.

6.Запропонована система контролю дозволяє поряд з автоматизованими операціями врахувати роботу самоконтролю виконавця і участь в контролі керівного складу та оцінити їх роботу на підставі проведення кінцевої перевірки індивідуальним виконавцем спеціалізованого підрозділу, що дозволило встановити за технологічними звітами виробництва зменшення пропущення помилок до 18% від середньої кількості топографічних об’єктів на номенклатурному аркуші.

7.З метою забезпечення контрольованого використання створених топографічних цифрових карт запропоновані рекомендації дозволяють відпрацювати систему доступу до інформації, права її коригування та контролю з автоматизованою реєстрацією виконавця за часом та місцем.

8.Опрацьовані матеріали досліджень поряд з розробленими структурно-технологічними рекомендаціями дозволили обґрунтувати затрати часу на створення номенклатурного аркуша топографічної цифрової карти та провести проектування норм трудових затрат, що в свою чергу надало можливість відпрацювати систему планування виробництва.

9.Обґрунтування формування технологічних маршрутів за окремими операціями на створених спеціалізованих програмно-технічних комплексах дозволило за технічними квартальними звітами виробництва прискорити на 68% та зменшити вартість на 34% підготовку фахівців.

10.Робота виробничого центру дозволить за попередніми підрахунками майже вдвічі прискорити оновлення масштабного ряду топографічних цифрових карт та на порядок зменшить затрати часу, необхідного для кольорового друку тиражу топографічних карт, що в свою чергу надасть можливість готувати до видання та друкувати топографічні карти на замовлення користувача з необхідним йому навантаженням топографічних об’єктів.

Список праць за темою дисертаційної роботи

Монографія

1.Гладілін В.М., Липський В.Т., Катющенко В.М., Саліхов О.І. Курс цифрового картографування: Навчальний посібник, - Київ: КІТІ, 1998.- 65 с.

Статті в наукових виданнях

2.Липський В.Т. Вибір роздільної здатності для складання цифрових топографічних планів за растроскануючою технологією // Науково-технічний збірник. Інженерна геодезія. – К.: КНУБА, 2001. – Випуск 45 – С. 121-123.

3.Липський В.Т. Цифрові карти і інформаційна безпека // Науково-технічний збірник. Інженерна геодезія. – К.: КНУБА, 2000. – Випуск 43 – С. 110-113.

4.Липський В.Т. Принципи класифікації та кодування картографічної інформації для ЦК М 1:1000000 – 1:10000 // Науково-технічний збірник. Інженерна геодезія. – К.: КНУБА, 2000. – Випуск 42 – С. 125-131.

5.Жигулін В.М., Корольов В.М., Волчко П.І., Липський В.Т. Аналітичний огляд існуючих і перспективних систем навігації наземних рухомих об’єктів // Науково-технічний збірник. Інженерна геодезія. – К.: КНУБА, 2002. – Випуск 46 – С. 79-96.

Праці в збірниках наукових доповідей, конгресів і конференцій

6.Гладілін В.М., Липський В.Т. Головні вимоги до цифрових карт для роботи з ГІС-технологіями // Матеріали ГІС-Форуму-99. – К., 1999. – С. 129 – 134.

7.Липський В.Т. ГИС используемая Шведскими вооруженными силами // Матеріали ГІС-Форуму-2000. – К., 2000. – С. 18-21.

8.Липський В.Т. Карти і держава // Матеріали ГІС-Форуму-2000. – К., 2000. – С. 12-18.

9.Моисеенко А.А., Монастырев Ю.П., Липский В.Т. Цифровая фотограмметрическая технология обновления картографических материалов // Матеріали науково-практичної конференції „Основні напрямки розвитку фотограмметрії та дистанційного зондування в Україні. – К.: Укргеоінформ, 1996. – С. 83-91.

10.Про деякі проблеми застосування цифрових і електронних карт у військових ГІС (інформаційно-управляючих системах) тактичної ланки. Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва // Збірник наукових праць Західного Геодезичного Товариства / Жигулін В., Липський В., Андреєва Л., Гриб Ю. та інші. – Львів: Ліга-Прес, 2002. – С. 255-261.

11.Технічні вимоги до сучасних систем навігації для наземних рухомих об’єктів. VII міжнародний науково-технічний симпозіум. Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS і GIS – технології. (7 – 14 вересня 2002 року). Алушта (Крим) / Жигулін В.М., Липський В.Т., Іванов В.І., Корольов В.М., і інші. – Львів: Львівське астрономо-геодезичне товариство, 2002. – С. 98-103.

У роботах, що виконані у співавторстві постановка задач і висновки належать особисто автору.