242. Ніколаєв Олексій Михайлович. Методичне забезпечення оперативного та тематичного контролю в умовах особистісно орієнтованого навчання фізики: дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Ніколаєв О.М. Методичне забезпечення оперативного та тематичного контролю в умовах особистісно-орієнтованого навчання фізики. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук із спеціальності 13.00.02 – теорія та методика навчання фізики. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. –Київ, 2004.
Дисертація присвячена теоретико-методологічному обґрунтуванню і практичному втіленню оперативного та тематичного контролю у навчанні фізики на основі еталонних вимог. Встановлено, що в умовах переходу до пошуково-творчих схем засвоєння пізнавальних задач впровадження еталонів контролю є однією із передумов результативного навчання. Розроблено технологічні схеми, обґрунтовано методику здійснення оперативного та тематичного контролю, доведено продуктивність їх впровадження в навчально-виховний процес. Визначено завдання оперативного контролю - досягнення нижчого рівня засвоєння пізнавальної задачі. Створені на цій підставі та підтверджені практично методичні вказівки для здійснення оперативного та тематичного контролю у навчанні фізики з опорою на еталонні вимоги.
Результати теоретичного та експериментального дослідження підтверджують гіпотезу і дозволяють зробити такі загальні висновки:
На основі науково-теоретичного аналізу процесу навчання фізики виявлено, що в практиці навчальних закладів домінує зорієнтованість на фіксовані параметри умов навчання, що накладає свій відбиток на наслідки цього процесу: більшість студентів досягає середніх показників в оволодінні фізичними знаннями, що складає протиріччя з основним завданням особистісно орієнтованого навчання, не дає можливості здійснити результативне навчання фізики.
Узагальнення сучасних методів здобуття якісної фізичної освіти дозволяють зробити висновок про доцільність управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів з метою кори-гування результатами їхньої діяльності та забезпечення первинного засвоєння навчального матері-алу на рівні еталонних вимог: ЗЗ – завчені знання, НС – наслідування, РГ – розуміння головного.
На основі сформованих концептуальних засад створено технологічні схеми управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів вищих навчальних закладів 1-2 рівня акредитації в оперативному та тематичному контролі з орієнтацію на еталонні вимірники якості знань (ЗЗ, НС, РГ, ПВЗ, УЗЗ, Н, П); виявлено основні діяльнісно-особистісні характеристики оперативного та те-матичного контролю у навчанні фізики – формування на основі чіткої цілевизначеності здатності до передбачення та упередження кінцевого результату навчання, здійснення пошукової та творчої навчально-пізнавальної діяльності, формування якісно високого рівня навчальних досягнень.
Виявлено, що набуття особистістю результативних фізичних знань відбувається за умови формування здатності передбачення та упередження кінцевого результату навчально-пізнавальної діяльності з допомогою перевірки в оперативному контролі матеріальної, операційної та психологічної готовності до засвоєння навчального матеріалу.
У дисертації обґрунтовано технологію формування методичного забезпечення опера-тивного контролю психологічної готовності у навчанні фізики у вищих навчальних закладах 1-2 рівня акредитації. Доведено, що психологічна готовність обумовлюється наступними еталонами нижчого рівня відповідно до превалюючого параметра засвоєння: усвідомленість – розуміння головного (РГ), пристрасність – наслідування (НС), стереотипність – завчені знання (ЗЗ).
Доведена необхідність об’єктивізації результатів оперативного контролю як важливої умови впливу на готовність студентів до перетворювальної діяльності у предметі пізнавальної задачі та на первинні здобутки у навчанні фізики.
Визначені методичні аспекти реалізації еталонних вимірників якості знань студентів у тематичному контролі. Доведено домінуючу роль освітньо-кваліфікаційної характеристики молод-шого спеціаліста в призначенні еталонів вищого рівня – уміння застосовувати знання (УЗЗ), нави-чка (Н), переконання (П), які виступають засобами узагальнення та систематизації знань з фізики.
Доведено, що з переходом на пошуково-креативні технології навчання здійснення оперативного та тематичного контролю на основі еталонних вимірників якості знань створює надійні умови для досягнення передбачених в навчальній цільовій програмі результатів студентами вищих навчальних закладів 1-2 рівня акредитації з різним рівнем підготовки, забезпечуючи результативне навчання фізики.
На підставі результатів педагогічного експерименту доведено, що за наслідками експерименту збільшилась кількість студентів, які досягли оптимального та вищого рівня навчальних досягнень (у середньому до експерименту 32,7%, за наслідками експерименту 60%), зменшилася кількість студентів з низьким рівнем та рівнем буденних фізичних знань (у середньому до експерименту 67,3%, за наслідками експерименту 40,6%); це дає підстави стверджувати, що поставлені завдання успішно розв’язані. Експериментальна перевірка основних положень дисертації повністю підтвердила висунуту нами гіпотезу.
Результати дослідження можуть бути використані під час написання підручників з фізики, підготовки посібників щодо проблеми контролю навчальних досягнень, методичних рекомендацій для забезпечення ефективного засвоєння основних положень пізнавальних задач курсу фізики.
Дослідження варто продовжити в таких напрямках:
вдосконалення створеної нами методики на основі інформаційних технологій здійснення контролю навчальних досягнень;
дослідження педагогічної ефективності запровадження еталонних вимог під час виконання лабораторних робіт;
дослідження проблеми управління пізнавальною діяльністю студентів на основі впровадження еталонних завдань у ході навчального фізичного експерименту;
дослідження можливості на основі цілеспрямованого управління діяльністю студентів здійснення самоосвіти.
Публікації автора:
Ніколаєв О. Активізація навчальної діяльності учнів в оперативному контролі // Фізика та астрономія в школі. – 2001. – №2. – С. 28-30.
Ніколаєв О. Оперативний контроль в умовах особистісно орієнтованого навчання фізики // Фізика та астрономія в школі. – 2003. – № 3. – С. 34-36.
Ніколаєв О.М. Впровадження еталонних вимог в тематичному контролі навчально-пізнавальної діяльності з фізики // Збірник наукових праць КПДПУ: Серія педагогічна: Модель середньої фізичної освіти в умовах переходу на 12-річний термін навчання. – Коломия: ВТП “ВІК”, 2001. – Вип.7. – С. 154-157.
Ніколаєв О.М. Еталонні вимірники якості знань як засіб результативного навчання в ході лабораторного практикуму з фізики // Збірник наукових праць КПДУ: Серія педагогічна: Методологічні принципи формування фізичних знань учнів і професійних якостей майбутніх учителів фізики та астрономії. – Кам’янець-Подільський: КПДУ, 2003. – Вип. 9. – С. 33-35.
Ніколаєв О.М. Забезпечення оперативного та тематичного контролю в умовах особистісно-орієнтованого навчання фізики // Збірник наукових праць КПДПУ: Серія педагогічна: – Кам’янець-Подільський: КПДПУ, 2002. – Вип. 8. – С. 71-76.
Ніколаєв О.М. Оперативний контроль матеріального забезпечення пізнавальної задачі / Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін: Збірник науково-методичних праць. Наукові записки РДГУ. – Рівне: РДГУ, 2002. – Випуск 3. – С. 70-73.
Ніколаєв О.М. Оперативний контроль первинного засвоєння знань з фізики в умовах роботи з малими групами учнів // Збірник наукових праць КПДПУ: Серія педагогічна: Дидактики природничо-математичних дисциплін та освітніх технологій. – Кам’янець-Подільський: КПДПУ, 1999. – Вип. 5. – С. 66-71.
Ніколаєв О.М. Операційна готовність як засіб активізації опорних знань студентів з фізики // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. Серія: педагогічні науки: Збірник. – Чернігів: ЧДПУ. – 2002. – Випуск 13. – Т. 2. – С. 201-203.
Ніколаєв О.М. Формування готовності учня до засвоєння пізнавальної фізичної задачі // Збірник наукових праць КПДПУ: Серія педагогічна: Дидактики дисциплін природознавчо-математичної та технологічних освітніх галузей. – Кам’янець-Подільський: КПДПУ, 2000. – Вип. 6. – С. 172-175.
Атаманчук П.С., Николаев А.М. Целеопределенность познавательной деятельности в обучении физике // Преподавание физики в высшей школе. – 2001. – №21. – С. 10-15.
Атаманчук П.С., Ніколаєв О.М. Призначення та особливості оперативного контролю готовності студентів до засвоєння навчального матеріалу // Проблеми освіти. – 2001. – Вип. 24. – С. 159-166.
Атаманчук П.С., Ніколаєв О.М., Семерня О.М. Визначальні технологічні інновації в управлінні навчанням фізики // Збірник наукових праць. – Бердянськ: БДГУ, 2001. – С. 9-13.
Атаманчук П.С., Оленюк І.В., Ніколаєв О.М. Дидактичні основи прогнозування та управління фізичною освітою / Наукові записки: Збірник наукових статей НПУ ім. М.П. Драгоманова. – К.: НПУ, 2003. – Випуск 53. – С. 3-17.
Ніколаєв О.М. Методичні особливості оперативного контролю готовності студентів до засвоєння навчального матеріалу / Наукові праці КПДУ: Збірник за підсумками наукової конференції викладачів та аспірантів, присвяченої 85-й річниці від дня створення університету: – Кам’янець-Подільський: КПДУ, 2003.
Ніколаєв О.М. Методичні особливості проектування еталонних вимірників якості знань в системі оперативного та тематичного контролю / Наукові праці КПДПУ: Збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів і аспірантів, присвяченої 85-й річниці Української національно-демократичної революції. – Кам’янець-Подільський: КПДПУ, 2002. – С. 37-39.
Ніколаєв О.М. Передумови об’єктивізації контролю у навчанні фізики на основі використання ПЕОМ / Збірник наукових праць КПДПУ: Серія фізико-математична: –Кам’янець-Подільський: КПДПУ, 1998. – Вип. 4. – С. 44-47.
Ніколаєв О.М.Тестова підтримка системи оперативного контролю під час вивчення нових знань з фізики / Проблеми методики викладання фізики на сучасному етапі. – 36ірник статей. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка, 2000. – С. 59-61.
Атаманчук П.С., Ніколаєв О.М., Семерня О.М. Задачний підхід у реформуванні фізичної освіти / Засоби реалізації сучасних технологій навчання. – Серія: педагогічні науки: наукові записки. Вип. 34. – Кіровоград: КДПУ ім. В.Винниченка. – 2001. – С. 9-11.
Атаманчук П.С., Ніколаєв О.М., Семерня О.М. Методичні та технологічні особливості впровадження еталонних вимірників якості знань в навчанні фізики / Збірник наукових праць. – Кривий Ріг: КДПУ, 2001.