Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Сверчевська Ірина Анатоліївна. Методична система вивчення геометричних тіл у загальноосвітній школі : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 325арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 187-206.



Анотація до роботи:

Сверчевська І.А. Методична система вивчення геометричних тіл у загальноосвітній школі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02. – теорія та методика навчання математики. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. Київ, 2007.

У дисертації побудована, теоретично обґрунтована та експериментально перевірена методична система вивчення геометричних тіл. В результаті проведеного аналізу виявлено основні підходи до подання матеріалу розділу "Геометричні тіла" у підручниках та шкільних програмах з математики. Розроблено концепцію вивчення геометричних тіл на основі виділених внутрішніх та зовнішніх психолого-дидактичних умов їх вивчення та постнекласичних підходів до навчання. Виділено окремі цілі вивчення геометричних тіл у загальноосвітній школі, визначено типи структури змісту розділу "Геометричні тіла", зроблено їх порівняльну характеристику та введено компоненти цієї структури.

Розроблено методичне забезпечення для різних етапів формування понять, доведення тверджень, розвитку конструктивних умінь, навчання учнів розв’язуванню задач; пакет для всіх етапів контролю навчальних досягнень учнів; систему усних задач різних видів; методичні вказівки щодо використання програмних засобів GRAN; тестову комп’ютерну систему для контролю навчальних досягнень учнів з основних змістових модулів розділу. Запропоновано педагогічний інструментарій навчання, який забезпечує вивчення геометричних тіл. Експериментально підтверджено, що вивчення геометричних тіл у старшій школі, організоване на основі розробленої концепції та комплексного використання компонентів побудованої методичної системи, підвищує рівень геометричної підготовки учнів.

  1. На сучасному етапі переходу системи освіти на якісно новий рівень, що передбачає особистісну орієнтацію навчання, розвиток особистості учня, зростання його самостійності та творчої активності, вироблення у кожного розуміння необхідності та уміння навчатися впродовж життя, вироблення якостей мислення, необхідних для повноцінного життя і конкурентоспроможності в умовах сучасного суспільства, необхідним є забезпечення засвоєння учнями математичних знань і вмінь, які є складовими загальнолюдської культури. Значну роль у цьому відіграє геометрія, зокрема розділ "Геометричні тіла". Нові цілі, соціальний запит, зміна пріоритетів освіти в інтересах учнів вимагає побудови нової відповідної методичної системи вивчення геометричних тіл.

  2. Визначення підходів до побудови і структурування змісту розділу повинно базуватися на аналізі історії розвитку математичної думки про геометричні тіла, систематизації підходів до вивчення геометричних тіл у шкільному курсі різних часів, співставленні та порівнянні цих підходів у програмах і підручниках, виокремленні та порівнянні типів структури змісту розділу "Геометричні тіла", їх систематизації та теоретичному узагальненні.

  3. На основі аналізу постнекласичних підходів до навчання та виокремлених психолого-дидактичних умов вивчення геометричних тіл, цілей навчання та змісту розділу, форм, методів і засобів навчання розроблено концепцію вивчення геометричних тіл. Побудовано методичну систему вивчення геометричних тіл, яка орієнтована не лише на засвоєння формально-логічних тверджень, системи математичних знань і вмінь, а й на розвиток пізнавальної самостійності та інтересу, і загалом підвищує рівень навчальних досягнень учнів.

  4. Цілі та зміст розділу перебувають у тісному взаємозв’язку. Зважаючи на основні цілі вивчення геометрії, визначені у програмі, потрібно враховувати висунуті нами окремі цілі, які обумовлені новим соціальним замовленням щодо завдань освіти та специфікою розділу "Геометричні тіла". Оскільки зміст реалізує особистісно орієнтовану модель навчання, то необхідно вибирати такий тип структури змісту, який краще забезпечує доступність для учнів, науковість під час введення понять та доведення тверджень, дає змогу розширити підбір задач.

  5. Визначальним у вивченні геометричних тіл є перенесення акцентів із збільшення обсягу змісту розділу на вироблення вмінь використовувати матеріал, тобто на розвиток учня. Під час введення понять, доведення теорем, розв’язування задач, розвитку конструктивних умінь необхідно виходити з:

а) слідування запропонованим етапам формування понять і реалізації їх спеціальною системою вправ, що сприяє повному опрацюванню понять та урівноважує процеси введення поняття та його засвоєння, підсилює практичний аспект діяльності учня;

б) урахування класифікації тверджень та методичних підходів до запропонованих нами складових процесу навчання доведенням теорем; методів, форм і засобів навчання, які при цьому використовуються; здійснення алгоритмізації доведення теорем шляхом виділення етапів їх вивчення, забезпечених відповідною системою вправ, що сприяє формуванню навчальної компетентності учнів;

в) підсилення уваги до конструктивних задач, що забезпечується використанням запропонованих форм, методів і засобів розв’язування таких задач, алгоритмів зображення геометричних тіл, їх перерізів та комбінацій, системою вправ;

г) системного підходу до навчання учнів способам розв’язування задач, слідування етапам їх розв’язування та запропонованим формам, методам і засобам для кожного з них, приділення уваги до задач різних видів, використання системи усних задач, задач, які реалізують навчальну, розвивальну, виховну та контролюючу функції, визначних математичних задач.

  1. Ефективність запропонованої методичної системи зростає, якщо використовувати засоби інформаційно-комунікаційних технологій, а саме програмні засоби GRAN 2D і GRAN 3D під час проведення практичних робіт на теми: "Перерізи многогранників", "Тіла обертання", "Об’єми", для створення віртуальних моделей комбінацій геометричних тіл, які дають можливість учням з’ясувати взаємне розташування тіл, їх розміри, практично підтвердити як теоретичні відомості, так і висунуті гіпотези.

  2. Урахування сучасних вимог до освітнього процесу потребує використання нових підходів до організації контролю навчальних досягнень учнів. Якщо здійснювати контроль у такій послідовності: попередній, поточний, повторний, тематичний, підсумковий, при цьому, використовуючи запропоноване нами методичне забезпечення, то це дасть змогу оцінити успішність навчання та готовність учнів його продовжувати, корегувати та прогнозувати результати навчання, залучати особистість до планування своєї навчальної діяльності. Вдосконаленню системи контролю навчальних досягнень учнів сприяє розроблена нами програма комп’ютерного тестування під час вивчення розділу "Геометричні тіла", яка, окрім діагностики, надає можливості для розвитку і виховання учнів шляхом урізноманітнення способів застосування набутих знань та умінь у різних формах тестових завдань, включення задач з практичним змістом та запитань з історії математики.

  3. Експериментальна перевірка основних положень дисертаційного дослідження підтверджує, що практичне застосування запропонованої методичної системи підвищує рівень геометричної підготовки учнів з розділу "Геометричні тіла".

  4. Потребують подальшої розробки питання створення методичного посібника для вчителів математики для проектування вивчення розділу "Геометричні тіла" за вибраним типом структури змісту, а також дослідження можливостей застосування побудованої методичної системи для інших сучасних підходів до структурування змісту розділу "Геометричні тіла".

Публікації автора:

  1. Сверчевська І.А. Застосування золотого перерізу та його узагальнення // Математика в школі. – 2002. – № 3. – С. 45 – 47.

  2. Бевз В.Г, Сверчевська І.А. Геометричні тіла у визначних математичних задачах // Математика в школі. – 2002. – № 5. – С. 6 – 9, №6. – С. 11 – 15. (Особистий внесок: автором дисертації підібрано задачний матеріал, який редагувався та доповнювався співавтором)

  3. Сверчевська І.А. Історія розвитку математичної думки про геометричні тіла // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова / Укл. П.В. Дмитренко, Л.Л. Макаренко.– К.: НПУ, 2002.– Випуск 47.–С. 179-188.

  4. Сверчевська І.А. Методичне забезпечення діагностики навчальних досягнень з геометрії в 11 кл. // Математика в школі. – 2003. – № 6. – С. 18 – 24, № 7. – С. 13 – 15.

  5. Сверчевська І.А. Еволюція вивчення геометричних тіл у шкільному курсі стереометрії // Вісник Житомирського пед. університету. – 2003. – Вип. 13. – С. 28 – 31.

  6. Сверчевська І.А. Методичне забезпечення діагностики навчальних досягнень з теми "Об’єми і площі поверхонь геометричних тіл" (11 клас) // Математика в школі. – 2004.– № 2.– С. 18–25.

  7. Сверчевська І.А. Геометричні тіла у шкільних підручниках XVIII – початку ХХ століття // Проблеми сучасного підручника: Зб. наук. праць / Ред.кол. – К.: Педагогічна думка, 2004. – Вип. 5. – С. 131 – 137.

  8. Сверчевська І.А. Психолого-педагогічні умови підвищення продуктивності вивчення геометричних тіл // Вісник ЖДУ імені Івана Франка. – 2004. – Вип. 19. – С. 213 – 217.

  9. Сверчевська І.А. Комп’ютерне тестування при вивченні розділу "Геометричні тіла" // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія № 2. Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць / Редкол. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова. – 2005. – № 2(9). – С. 255 – 268.

  10. Сверчевська І.А. Постнекласичні підходи до навчання математики // Математика в школі. – 2005. – № 5. – С. 8 – 11.

  11. Сверчевська І.А. Компетентісний підхід до навчання учнів доведенням тверджень про геометричні тіла // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. – 2005. – Випуск 25. – С. 213 – 215.

  12. Сверчевская И.А. Устные задачи по теме "Призма" // Математика в школе. – 2002.–№ 9. – С. 51 – 55.

  13. Сверчевская И.А. Устные задачи по теме "Пирамида" // Математика в школе. – 2003. – № 4. – С. 23 – 28.

  14. Сверчевская И.А. Устные задачи по теме "Тела вращения. Площадь поверхности" // Математика в школе. – 2003. – № 9. – С. 11 – 16.

  15. Сверчевская И.А. Устные задачи по теме "Объемы многогранников" // Математика в школе. – 2004. – № 8. – С. 2 – 7.

  16. Сверчевская И.А. Устные задачи по теме "Объемы тел вращения. Площадь сферы // Математика в школе. – 2005. – № 3. – С. 5 – 11.

  17. Сверчевська І.А. Естетика уроків стереометрії в умовах диференційованого навчання // Нац. освіта: традиції і новації у контексті ідей Івана Огієнка: Зб. наук. праць / За ред. проф. М.В. Левківського. – Київ – Житомир: ЖДПУ, 2002. – С. 181 – 183.

  18. Сверчевська І.А. Підходи до вивчення геометричних тіл у педагогічній спадщині О.М. Астряба // Тези Всеукраїнської науково-практичної конференції "Актуальні проблеми теорії і методики навчання математики" (6 жовтня 2004 р.). – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2004. – С. 157 – 158.

  19. Сверчевська І.А. Психолого-педагогічні умови вивчення геометричних тіл // Освітні інноваційні технології у процесі викладання навчальних дисциплін: Зб. наук.-метод. праць / За ред. О.А. Дубасенюк. – Житомир: Вид-во ЖДУ, 2004. – С. 210 – 214.

  1. Сверчевська І.А. Технологія формування понять на уроках стереометрії у загальноосвітній школі // Перспективні педагогічні технології в системі неперервної освіти. Матеріали Всеукраїнської науково-пошукової конференції. У 2-х ч. / За ред. І.Г. Єрмакова, С.В. Рудаківської. Частина друга. – К.: КиМУ, 2005. – С. 429 – 434.

  2. Сверчевська І.А. Різні види тестування при вивченні розділу "Геометричні тіла" // Тезисы докладов международной научно-методической конференции "Евристичне навчання математики" (15 – 17 ноября 2005 г.) Донецк: Из-во ДонНУ, 2005. – С. 352 – 353.

  3. Сверчевська І.А. Еволюція вивчення геометричних тіл у шкільному курсі стереометрії // Математика. – 2003. – № 20. – С. 5 – 11.

  4. Збірник тестових завдань з математики для абітурієнтів / В.І. Беспальчук, А.В. Прус, І.А Сверчевська та ін.; За заг. ред. В.В. Михайленка. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 196 с. (Особистий внесок: автором дисертації розроблено половину задачного матеріалу розділу "Стереометрія. Задачі на обчислення".)