Сейдаметова Зарема Сейдаліївна. Методична система рівневої підготовки майбутніх інженерів-програмістів за спеціальністю "Інформатика" : Дис... д-ра наук: 13.00.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Сейдаметова З.С. Методична система рівневої підготовки майбутніх інженерів-програмістів за спеціальністю «Інформатика». – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (інформатика). – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова. – Київ, 2007.
Дисертаційне дослідження присвячене проблемі підготовки майбутніх інженерів-програмістів за спеціальністю «Інформатика» в умовах дворівневої освіти, а також з урахуванням змін в галузі комп’ютинга за останнє десятиліття.
У роботі науково обґрунтована і розроблена методична система підготовки інженерів-програмістів за спеціальністю «Інформатика», виділено фундаментальне ядро спеціальності «Інформатика», визначені теоретичні підходи до структуризації, змісту дисциплін фундаментального ядра, представлено професійний тюнінг студентів спеціальності «Інформатика», здійснюваний в рамках курсового проектування, виробничої практики і виконання підсумкових кваліфікаційних робіт.
Проведено експериментальне впровадження побудованої методичної системи в навчальний процес, що підтвердило можливість підготовки майбутніх інженерів-програмістів, які володіють необхідними когнітивними, практичними навичками, а також продемонструвало високу ефективність запропонованої методичної системи.
Входження України до загальноєвропейського простору вищої освіти, висока динаміка сучасного етапу розвитку комп’ютинга, постійне виникнення нових інформаційних технологій – все це веде до перебудови вищої освіти взагалі і підготовки інженерів-програмістів, зокрема; стимулює введення нових форм організації навчального процесу, нових методик навчання; переорієнтовує системи навчання на пріоритет розвиваючої функції навчання, стимулюючої особистість до розвитку потреб самонавчання впродовж всієї професійної кар'єри.
При підготовці майбутніх інженерів-програмістів необхідно враховувати міжнародні освітні стандарти серії Computing Curricula, галузеві стандарти вищої освіти в Україні, вимоги сучасного інтернаціонального ринку праці.
Головним завданням підготовки майбутніх інженерів-програмістів у вищих навчальних закладах III–IV рівнів акредитації стає формування у студентів в процесі навчання якостей незалежного і критичного мислення, ініціативи, здатності самостійного здобування знань і формування навичок, а також динамічної адаптації до змін, що відбуваються у комп’ютингу.
У відповідності з поставленою метою і завданнями дисертаційного дослідження в ході вивчення наукової проблеми і впровадження розроблених компонентів методичної системи отримані такі результати: з'ясовано стан теоретичної розробленості проблеми в науковій літературі і її практичної реалізації в системі підготовки майбутніх інженерів-програмістів у вищих навчальних закладах III–IV рівнів акредитації; вивчені існуючі вимоги до підготовки бакалаврів і магістрів в умовах сучасної дворівневої системи вищої освіти; визначені психолого-педагогічні основи методичної системи підготовки майбутніх інженерів-програмістів за спеціальністю «Інформатика»; визначені напрями вдосконалення структури, компонентів і змісту підготовки інженерів-програмістів.
Висновки, отримані в ході теоретичного і експериментального дослідження поставленої наукової проблеми, полягають в наступному:
Виявлені напрями розвитку методичної системи рівневої підготовки майбутніх інженерів-програмістів, а також чинники, які необхідно враховувати при розробці такої методичної системи:
п'ятикомпонентна взаємозв'язана структура, що склалася в світовій університетській освіті у сфері комп’ютинга: computer science (комп'ютерні науки), computer engineering (комп'ютерна інженерія), software engineering (програмна інженерія), information systems (інформаційні системи), information technology (інформаційні технології);
міжнародні стандарти, створені провідними професійними асоціаціями ACM, AIS, AITP, IEEE-CS: Computing Curricula Computer Science 2001 (CC 2001), Information Systems 2002 (IS 2002), Computer Engineering 2004 (CE 2004), Software Engineering 2004 (SE 2004), чорновій версії Information Technology 2005 (IT 2005), Computing Curricula 2005 (огляд стану комп’ютинга і його відображення в університетських програмах підготовки); ці стандарти враховують стрімкі зміни в комп’ютинзі в останнє десятиліття;
чотирнадцять галузей знань BOK 2001, що є базисними для спеціальностей комп’ютинга і відображені в освітньому стандарті СС 2001: (1) дискретні структури, (2) основи програмування, (3) алгоритми і їх складність, (4) архітектура і організація, (5) операційні системи, (6) мережевий комп’ютинг, (7) мови програмування, (8) робота людини з комп'ютером, (9) графіка і візуальний комп’ютинг, (10) інтелектуальні системи, (11) інформаційний менеджмент, (12) соціальні і професійний питання, (13) програмний інжиніринг, (14) обчислювальні науки і обчислювальні методи.
Проведене в дисертаційному дослідженні зіставлення міжнародного освітнього стандарту СС 2001 і існуючих вітчизняних галузевих стандартів вищої освіти ОКХ і ОПП спеціальності «Інформатика» напряму підготовки 0802 «Прикладна математика» показує певні відмінності в методології, принципах формування цих стандартів. Представляється, що розробка навчальних планів із спеціальностей комп’ютинга (напрями підготовки 0403, 0501, 0502, 1701) в Україні повинна вестися узгоджено, з врахуванням міжнародного досвіду, наявних міжнародних освітніх стандартів і попереднього національного досвіду.
Показано, що процес підготовки майбутніх інженерів-програмістів освітньо-кваліфікаційних рівнів «Бакалавр», «Магістр» за спеціальністю «Інформатика» повинен базуватися на міжнародних стандартах серії Computing Curricula, галузевому стандарті вищої освіти в Україні, базисному корпусі знань, карті професійної підготовки майбутніх інженерів-програмістів, а також повинен достатньо гнучко реагувати на сучасні тенденції розвитку сфери комп’ютинга.
Обґрунтовано значення педагогічно виваженого поєднання обов'язкових дисциплін і дисциплін варіативної частини навчального плану, при опрацюванні яких безпосередньо формуються професійні компетентності студентів, які навчаються за спеціальністю «Інформатика». Це відображено на розробленій в дисертаційному дослідженні «Карті професійної підготовки майбутніх інженерів-програмістів». Врахування цих взаємозв’язків та вживання цей карти рекомендоване при плануванні навчального процесу спеціальності «Інформатика» в вищих навчальних закладах III–IV рівнів акредитації.
Підкреслено, що для досягнення відкритості і мобільності як головний інструмент зазвичай рекомендується європейська кредитно-трансферна система ECTS, але кожен вищий навчальний заклад може використовувати і інші кредитно-трансферні системи, вивчені і описані в дисертації, такі як американська система кредитів USCS, система передавання кредитів Азіатського і Тихоокеанського регіонів UCTS, система накопичення і передавання кредитів Сполученого Королівства CATS; системи накопичення кредитів AP, CLEP, що дозволяє накопичувати кредити майбутнім студентам до початку навчання в навчальному закладі або до початку навчання на відповідному курсі.
Виявлено, що на основі Болонських принципів, кредитно-трансферних систем і систем накопичення кредитів створюються додаткові можливості для обдарованих студентів, стимули для вибору темпу освоєння навчальних дисциплін; інструментарій для формування індивідуальних освітніх траєкторій. Відмічено, що застосування новацій, пов'язаних з Болонським процесом, особливо корисно і необхідно для комп'ютерних спеціальностей.
Обґрунтовано, що для об'єктивного оцінювання навчальних досягнень студента і покращення якості освітніх послуг необхідний розвиток таких галузей педагогічної науки, як освітнє оцінювання (educational assessment) і освітні вимірювання (educational measurement). Для об'єктивного вимірювання підготовленості бакалавра до продовження освіти на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні «магістр» необхідне введення в Україні зовнішнього стандартизованого тестування, аналогічного американським тестам GRE і GMAT, що дозволить уникнути суб'єктивності, а також забезпечить право студентів на мобільність.
Сформовано поняття про фундаментальне ядро спеціальності, що включає навчальні дисципліни, ключові для успішної професійної підготовки майбутніх інженерів-програмістів («Введення в спеціальність», «Конкретна математика», «Програмне забезпечення SOHO», «Структури даних і аналіз алгоритмів», «Технологія проектування»).
Розроблена і апробована багаторічною педагогічною практикою методика навчання дисциплін фундаментального ядра спеціальності, що впливають на формування професійних компетентностей інженерів-програмістів.
Введено поняття «Професійного тюнинга»; розроблена і апробована методика організації професійного тюнинга майбутніх інженерів-програмістів за спеціальністю «Інформатика», складовими елементами якого є: технології формування професійних практичних навичок; методика організації курсового проектування з урахуванням базисного корпусу знань із спеціальності «Інформатика» і структури кар'єрних IT-кластерів інженерів-програмістів; технологія «Шестирічний шлях», що забезпечує ефективну організацію і контроль виконання підсумкового проектування для кожного освітньо-кваліфікаційного рівня підготовки «Бакалавр» (кваліфікаційна робота), «Спеціаліст» (дипломна робота), «Магістр» (магістерська робота); виконання реальних групових проектів як спосіб організації і проходження науково-виробничої практики для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр».
Розроблений інструментарій об’єктивізації і кількісних педагогічних вимірювань навчальних досягнень студентів спеціальності «Інформатика» (тести досягнень, анкети, зокрема анкета для студентів першого року навчання і анкета для випускників спеціальності «Інформатика»).
Запропонована педагогічна концепція «Енкаридж», що дидактично забезпечує ефективну адаптацію до професії студентів першого року навчання спеціальності «Інформатика». Ця концепція є технологічною компонентою традиційного освітнього середовища і сприяє її успішному функціонуванню.
Ефективність запропонованої методичної системи рівневої підготовки майбутніх інженерів-програмістів за спеціальністю «Інформатика» у вищих навчальних закладах III–IV рівнів акредитації підтверджена результатами педагогічного експерименту: існує діахронічний збіг на рівні значущості 0.95 в контрольній групі до початку і після закінчення експерименту; існує діахронічна відмінність на рівні значущості 95% в експериментальній групі до початку і після закінчення експерименту; між контрольною і експериментальною групами після закінчення експерименту є синхронічна відмінність; вірогідність відмінностей характеристик порівнюваних вибірок складає 95%.
Результати педагогічного експерименту свідчать про високу ефективність представленої в дисертаційному дослідженні методичної системи рівневої підготовки майбутніх інженерів-програмістів.
Публікації автора:
Монографія:
Сейдаметова З.С. Подготовка инженеров-программистов по специальности «Информатика». – Симферополь: Крымучпедгиз, 2007. – 480 с. – Бібліогр.: с. 329–363.
Навчальні посібники:
особисті
Сейдаметова З.С. Программное обеспечение SOHO. – Симферополь: Крымучпедгиз, 2006. – 40 с.
Сейдаметова З.С. Структуры данных и анализ алгоритмов. – Симферополь: Крымучпедгиз, 2006. – 56 с.
Сейдаметова З.С. Технология проектирования. – Симферополь: Крымучпедгиз, 2006. – 76 с.
у співавторстві
Информатика и технологии. / Под ред. Сейдаметовой З.С., Тархан Л.З. – Симферополь: КНДВ, 2004. – 180 с. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, проведене наукове керівництво і редагування першого та другого розділів, підготовлено вступи з посібника та до другого розділу).
Сейдаметова З.С., Джелдубаєв Р.С., Мустафаєва С.С., Сейдаметова С.М. Готовимся к письменному экзамену по математике: Пособие для поступающих в высшие учебные заведения. – Симферополь: Крымучпедгиз, 2005. – 240 с. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, проведене наукове керівництво і редагування, підготовлено вступ до посібника, розроблені завдання, систематизовано і розв’язано задачі).
Статті у наукових фахових виданнях:
особисті
Сейдаметова З.С. Енкаріджевий комплекс спеціальності "Інформатика" // Комп'ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць / Редкол. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова. – Випуск 2. 2000. – С. 94–98.
Сейдаметова З.С. Органайзер з дискретної математики як засіб “віртуалізації” навчального процесу // Комп'ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць / Редкол. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова. – Вип. 3. 2001. – С. 112–116.
Сейдаметова З.С. Шляхи адаптації до професії студентів першого курсу комп’ютерних спеціальностей// Комп’ютер у школі та сім’ї , № 6, 2002. – С.31–32.
Сейдаметова З.С. Класичні педагогічні методики в епоху Інтернету: глобалізація й індивідуалізація навчального процесу // Нові технології навчання. Наук-метод.зб. – К.: НМЦ ВО, 2002, вип. 33. – С. 88–94.
Сейдаметова З.С. Технологія Cookie: методика вивчення // Комп'ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць / Редкол. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова. – Випуск 6. 2003. – С. 76–92.
Сейдаметова З.С. Технічний прогрес і школа: від замовлення піцци в клас до мережного тьютора // Нові технології навчання. Наук-метод.зб. – К.: НМЦ ВО, 2003, вип.. 34. – С. 208–215.
Сейдаметова З.С. Вимірювання і візуалізація Інтернету // Комп'ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць / Редкол. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова. – Випуск 7. 2003. – С. 82–93.
Сейдаметова З.С. Требования рынка труда и гуманитарные вызовы общества при подготовке IT-специалистов // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб. Наук. Праць / Редкол. – Харків: УІПА – № 6. 2004. – С. 94–99.
Сейдаметова З.С. Навчання інженерно-технічних фахівців на основі об’єктно-орієнтованого підходу // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск 36. – Херсон: Видавництво ХДУ, 2004. – С. 287–290.
Сейдаметова З.С. Тестування: вивчення досвіду США // Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. / Кол. авт. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2004. – Вип. 39. – С. 27–33.
Сейдаметова З.С. Зміст, структура й методика навчання технології й стандартів розробки програмного забезпечення // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск 38. – Херсон: Вид-во ХДУ, 2005. – С. 344–348.
Сейдаметова З.С. Формування основних елементів професійної культури у майбутніх вчителів інформатики // Науковий часопис НПУ ім. М.П.Драгоманова. Серія № 2. Комп'ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. Наук. Праць / Редкол. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова. – № 2 (9). 2005. – С. 97–104.
Сейдаметова З.С. Методика организации курсового проектирования для студентов специальности «Информатика» в инженерно-педагогическом университете // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб. наук. праць. Випуск 10. – Харків: УІПА, 2005 – С. 253–258.
Сейдаметова З.С. Освітні комп’ютерні тести і стандарті їх розробки, проведення і оцінювання // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 2005. – № 6. – С. 76–81.
Сейдаметова З.С. Модернізація процедур вступу до магістратури за спеціальністю «Інформатика» // Постметодика, № 1 (65), 2006. – С. 51–54.
Сейдаметова З.С. Структура и некоторые дисциплины вариативной части учебного плана специальности «Информатика» // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. Зб. наук. праць, Випуск 9. Київ–Вінниця, 2006. – С. 459–462.
Сейдаметова З.С. Curriculum для магістрів спеціальності інформатика // Науковий часопис НПУ ім. М.П.Драгоманова. Серія № 2. Комп'ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць / Редкол. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова. – № 4 (11), 2006. – С. 83–88.
Сейдаметова З.С. Світові кредитно-трансферні системи вищої освіти // Нові технології навчання. Наук-метод.зб. – К.: НМЦ ВО, 2006. – Вип.42. – С. 3–7.
Сейдаметова З.С. Кредитно-модульна система і вибір учбової траєкторії // Нові технології навчання. Наук-метод.зб. – К.: НМЦ ВО, 2006. Вип.43. – С. 3–8.
Сейдаметова З.С. Метод проектів у формуванні професійної культури студентів // Дидактика професійної школи: Зб. наук. праць. Випуск 4. – Хмельницький: ХНУ, 2006. – С. 113–117.
Сейдаметова З.С. Формування компетенції оформлення проекту у студентів молодших курсів комп'ютерних спеціальностей // Теоретичні питання культури, освіти та виховання, Випуск 30. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2006. – С. 64–66.
Сейдаметова З.С. Модернізація процедур вступу в магістратуру спеціальності «Інформатика» // Збірник наукових праць. педагогічні науки. Випуск 41. –Херсон: Видавництво ХДУ, 2006. – С. 344–348.
Сейдаметова З.С. Формирование профессиональных навыков в компьютерных науках: командный и проектный подходы // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб. наук. праць – Харків: УІПА –№ 13, 2006. – С. 22–27.
Сейдаметова З.С. Зміст та модульна організація навчальної дисципліни «Структури даних і аналіз алгоритмів» // Нові технології навчання. Наук-метод. зб. – К.: Ін-тут інноваційних техн. і змісту освіти, 2006. – Вип. 45. – С. 18–23.
Сейдаметова З.С. Выпускные квалификационные работы по специальности «Информатика»: когнитивные и организационные аспекты // Проблеми сучасної освіти. Сер.: Педагогіка і психологія. – Зб. статей: Вип. 12. Ч. 1. – Ялта: РВВ КГУ, 2006. – С. 220–226.
Сейдаметова З.С. Основна проблематика навчальної дисципліни «Технологія проектування» // Науковий часопис НПУ ім. М.П.Драгоманова. Серія № 2. Комп'ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. Наук. Праць / Редкол. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова. – № 5 (12). – 2007. – С. 27–31.
Сейдаметова З.С. Содержание и модульная организация учебной дисциплины «Технология проектирования» // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми / Зб.наук.праць, – Випуск 14. Київ–Вінниця: ДОВ «Вінниця», 2007. – С. 403–408.
Сейдаметова З.С. Навчальна дисципліна «Введення в спеціальність» і адаптація студентів першого курсу комп'ютерних спеціальностей // Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. / Кол. авт.– К.: Інститут інноваційних технологій і змісту освіти, 2007. – Вип. 50. – С. 66–70.
Сейдаметова З.С. Программная инженерия и педагогические аспекты дисциплины «Технология проектирования» // Проблеми сучасної освіти. Сер.: Педагогіка і психологія. – Зб. статей: Вип. 13. Ч. 2. – Ялта: РВВ КГУ, 2007. – С. 278–284.
Сейдаметова З.С. Розробка навчальних планів в галузі комп’ютінга: історія і принципи // Комп’ютер у школі та сім’ї , № 2, 2007 – С. 6–10.
Сейдаметова З.С. Емпірична оцінка ефективності методичної системи підготовки інженерів-програмістів // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 2007. – № 6. – С. 112–118.
Сейдаметова З.С. Социометрическое исследование выпускников специальности «Информатика» // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб. наук. праць – Харків: УІПА – № 17, 2007. – С. 11–18.
у співавторстві
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Тенденції вищої освіти ХХІ ст. – десакралізація, інтернаціоналізація та інтернетизація // «Освіта і управління», 2002, т. 5, № 1 – С. 95–103. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті і здійснено ії переклад).
Сейдаметова З.С., Нариус І.В. Формирование профессионализма у магистров компьютерных специальностей на научно-производственной практике // Теоретичні питання культури, освіти та виховання, Випуск 28. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2004. – С. 110–113. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовка тексту статті, загальне редагування).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Вища освіта: зміна парадигми // Нові технології навчання. Наук-метод.зб. – К.: НМЦ ВО, 2004, вип. 37. – С. 18–24. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовка тексту статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Роль дисципліни «Конкретна математика» в підготовці фахівців з інформатики і прикладної математики // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск 39. – Херсон: Видавництво ХДУ, 2005. – С. 325–330. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовка тексту статті).
Сейдаметова З.С., Сейдаметова С.М. Особистісно-орієнтований підхід у навчанні інформатики в школах з кримськотатарською мовою навчання // Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. / Кол. авт. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, випуск 42, 2005. – С. 118–125. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, загальне редагування).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Измерения в образовании: догоняя лидеров // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб. Наук. Праць / Редкол. – Харків: УІПА – № 11, 2005. – С. 57–63. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті та переклад, виконано опрацювання результатів, підготовка тексту статті, загальне редагування).
Абдураманов З.Ш., Сейдаметова З.С. SP-компетентності: нова парадигма підготовки інженерів-програмістів // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск 42. –Херсон: Видавництво ХДУ, 2006. – С. 254–258. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовка тексту статті, загальне редагування).
Меджитова Л.М., Сейдаметова З.С. Технологія розробки, претестування і обробки освітніх тестів // Теоретичні питання культури, освіти та виховання, Вип. 31. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2006. – С. 156–160. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті та переклад, виконано опрацювання результатів, загальне редагування).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Деякі якісні і кількісні характеристики базисного корпусу знань Computing Curricula 2001 // Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. / Кол. авт.– К.: Інститут інноваційних технологій і змісту освіти, 2007. – Вип.47. – С. 40–46. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовка тексту статті, загальне редагування).
Статті:
особисті
Сейдаметова З.С. Органайзер по дискретной математике и «виртуализация» образования // «Ученые записки Крымского государственного индустриально-педагогического института», вып. 1. – Симферополь: Таврия, 2001. – С. 101–106.
Сейдаметова З.С. Когнитивные аспекты и организация выпускных квалификационных работ по специальности «Информатика» // Професіоналізм педагога у контексті Європейського вибіру України: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції «Професіоналізм педагога у контексті Європейського вибіру України», 25–28 вересня 2006 р., м.Ялта. – Зб. статей: Ч.1. – Ялта: РВВ КГУ, 2006. – С. 169–173.
Сейдаметова З.С. Как я стал палиндромом // «Мой компьютер», №4/175, 04.02–11.02.2002. – С. 36, 39.
Сейдаметова З.С. Коварное «печенье»: История, плюсы и минусы технологии cookie // «Мой компьютер», №12-13/183-184, 25.03–01.04.2002. – С. 18–19.
Сейдаметова З.С. Коварное «печенье»: Как работать, а главное, не работать с cookie // «Мой компьютер», №14/185, 01.04–08.04.2002. – С. 14–15.
Сейдаметова З.С. Коварное «печенье»: Преимущества и недостатки использования cookie // «Мой компьютер», №17–18/188–189, 22.04–29.04.2002. – С. 17, 25.
у співавторстві
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Вызов глобализации и национальные возможности: к новой парадигме высшего образования Украины // Збірник наукових праць першої міжнародної науково-практичної конференції: «Теоретико-методичні засади вдосконалення підготовки кадрів у вищих закладах освіти І – ІІ рівнів акредитації» – Київ – Запоріжжя, 1–2 червня 2000 р. – С. 104–107. (Особистий внесок: автором дисертації визначено ідею, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Нові елементи Curricula для IT-фахівців: Вебологія, Вебометрія, ... // «Інформатика та Комп’ютерне орієнтовані технології навчання»/збірник наукових праць Всеукраїнської науково-практичної конференції. м. Хмельницький, 16-18 травня 2001 року. – видавництво «Педагогічна Думка». – С. 188–190. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, здійснено добір та систематизацію матеріалу, розроблені методичні рекомендації, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Высшее образование: точка бифуркации // «Наука – практика» – научно-метод. сборник, вып.6. Донецк, 2001. – С. 21–25. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, здійснено добір та систематизацію матеріалу, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А., Ваитова З.Ш. IT-технологии: обучение в меняющемся мире // «Сучасні педагогічні технології в сфері освіти» – Зб.наук. праць/Мелітопольській державний педагогічній університет – вип.. 1. Мелітополь, 2001 (198 с.) – С. 188–190. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті, загальне редагування).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Интернет как глобальная библиотека: технология аккумуляции тематических подборок информации с помощью ресурсов Сети // Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества. Тема 2002: Электронные информационные ресурсы и социальная значимость библиотек будущего: Тр. конф. / 9-я междунар. конф. «Крым-2002». – М.: ГПНТБ России, 2002. Т.1. – С. 164–167. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, здійснено добір та систематизацію матеріалу, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Первая мировая хакерская война // «Ученые записки Крымского государственного индустриально-педагогического института. Выпуск 2» – Симферополь: Крымучпедгиз, 2001 – С. 32–38. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, здійснено добір та систематизацію матеріалу, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Талант и требования рынка труда: глобализация подготовки IT-специалистов // Наука и образование Крыма. Организация работы с одаренными детьми и молодежью в научных и образовательных организациях и учреждениях Автономной Республики Крым. – Симферополь, Издательство КНЦ, 2002. – С. 41–48. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Квантовый скачок в журналистике: угрозы и возможности для мира библиотек // Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества. Тема 2003: Библиотека и доступность информации в современном мире: электронные ресурсы науке, культуре и образованию: Тр. конф. / 10-я юбил. междунар. конф. «Крым-2003». – М.: ГПНТБ России, 2003. Т.3. – С. 1025–1027. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена загальна ідея, здійснено добір та систематизацію матеріалу, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Народження освітнього тестування в США: історія та персоналії // Вісник тестування і моніторинг в освіті, січень № 1, 2006. – С. 36–38. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, здійснено її переклад, виконано опрацювання результатів, підготовка тексту статті, загальне редагування).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Технология трансляции философии и опыта американского образования // Американська філософія освіти очима українських дослідників. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 22 грудня 2005 р. – Полтава: ПОІППО, 2005. – 281 с. – С. 166–173. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті та ії переклад, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті, загальне редагування).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Технологія трансляції філософії та досвіду американської освіти.// Вісник програм шкільних обмінів (School Exchanges Newsletters), випуск 26, 2006 – С. 4–7. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті та ії переклад, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті, загальне редагування).
Сейдаметова З.С., Меджитова Л.М. Программное обеспечение SOHO: создание инсталлятора // Информационно-компьютерные технологии в экономике, образовании и социальной сфере. – Симферополь: Крымучпедгиз, 2006. – С. 60–61. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, здійснено добір та систематизацію матеріалу, загальне редагування).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Четвертое достижение Гордона Мура // «ComputerWorld/Киев» – Украинский еженедельник по информационным технологиям и компьютерному рынку, № 48-49 (305), 20 декабря 2000 г. – С. 10. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Сектор надежды, зона печали. Состояние IT-отрасли в Крыму // «ComputerWorld/Киев», № 1 (307) 17 января 2001 г. – С. 8–10. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Виртуальный город Йококуса Кога // «ComputerWorld/Киев», № 3 (309) 31 января 2001 г. – С. 31–32. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Билингвизм для украинского Интернета: вдохновляющий пример Канады // «ComputerWorld/Киев», № 4 (310) 7 февраля 2001 г. – С. 32. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Свобода Интернет-контента: цензура, саморегуляция или здравый смысл? // «ComputerWorld/Киев», № 5 (311) 14 февраля 2001 г. – С. 30–31. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. На пути к смарт-сообществу // «ComputerWorld/Киев», № 6 (312) 21 февраля 2001 г. – С. 30–31. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Интернет катастроф и землетрясений // «ComputerWorld/Киев», № 7 (313) 28 февраля 2001 г. – С. 30–31. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Гинекей Интернета // «ComputerWorld/Киев», № 8 (314) 7 марта 2001 г. – С. 1, 30–31. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Вебометрия I. Глобус виртуального мира // «ComputerWorld/Киев» № 9 (315), 14.03.01г. – С. 30–31. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Вебометрия II. Тесный мир Всемирной Паутины // «ComputerWorld/Киев» № 10 (316), 21.03.01г. – С. 30–31. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Вебометрия III. Увидеть невидимое // «ComputerWorld/Киев» № 11 (317), 28.03.01г. – С. 30–32. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Вебометрия IV. Состязания поисковых машин // «ComputerWorld/Киев» № 12 (318), 04.04.01г. – С. 33, 35. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Точка бифуркации // «ComputerWorld/Киев» № 13 (319), 11.04.01г. – С. 33–34. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Точка бифуркации: повернем компьютер лицом к человеку // «ComputerWorld/Киев» № 14 (320), 18.04.01г. – С. 33–34. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, підготовлено текст статті).
Матеріали і тези доповідей:
особисті
Сейдаметова З.С. Энкариджевый комплекс специальности информатика // Тезисы докладов научно-методического семинара «Информационные технологии в учебном процессе», Южно-Украинский педагогический университет, 1999 г. – Одесса, 1999. – С. 24.
Сейдаметова З.С. Органайзер самостоятельной работы по дискретной математике для студентов специальности «Информатика» // Материалы V международной научно-методической конференции преподавателей Украины, России, Белоруссии «Методы совершенствования фундаментального образования в школах и вузах». Севастополь, 13 – 17 сентября 1999 г. – Севастополь, 1999. – С. 48–49.
Сейдаметова З.С. Формування професійної культури студентів спеціальності «Інформатика»: метод командних проектів // Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи: Тези доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – С. 139–140.
Сейдаметова З.С. Карта профессиональной подготовки студентов специальности «Информатика» // Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Математика, економіка, інформатика: актуальні проблеми та методика викладання» – Кіровоград: КДПУ ім.В.Винниченка, 2007. – С. 139–142.
Сейдаметова З.С. Базисный корпус знаний в области компьютинга // Інформаційні технології в навчальному процесі: Всеукраїнський науково-методичний семінар (16–19 травня 2007 р.) – Одеса: Астропринт, 2007. – С. 136–139.
у співавторстві
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Работа вузовской кафедры с выпускным курсом: создание и поддержание стимулирующей среды // Материалы VI международной научно-методической конференции преподавателей Украины, России, Белоруссии «Методы совершенствования фундаментального образования в школах и вузах» – Севастополь, 18 – 22 сентября 2000 г. – С. 34–39. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Индивидуализация обучения и глобализация преподавания: от классических педагогических моделей XIX века к всемирному кампусу Интернета // Сучасні проблеми науки та освіти. Матеріали 3-ї міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції 1 – 9 травня 2002 р., м. Ужгород. Харків: Українська Асоціація “Жінки в науці та освіти”, Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, Ужгородський національний університет. 2002 – С. 150. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Читальный зал Интернета // Тезисы VIII научно-теоретической конференции профессорско-преподавательского состава и студентов института (22 апреля – 26 апреля 2002 года) – Симферополь, НМЦ КГИПИ, 2002. – С. 35–38. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Дистанционное образование: условия развития и правовые проблемы // Дистанційне навчання – основа нової освітньої парадигми: Тези міжнародної науково-методичної конференції, 8-9 жовтня 2002. – Д.: ДНУ, 2002. – С. 13–14. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Стандартизованные тесты вместо вступительных экзаменов: опыт США // Сучасні проблеми науки та освіти. Матеріали 4-ї міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції 30 квітня – 9 травня 2003 р., м. Ялта / Харків: Українська Асоціація “Жінки в науці та освіти”, Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, Ужгородський національний університет. 2003. – С. 147. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Стандартизованное тестирование как инструмент объективности на вступительных экзаменах в вузы // Наукова-методична конференція “Впровадження нових інформаційних технологій навчання”, 15–16 квітня 2004 року: Тези доповідей. – Харків: Нац. аерокосмічний ун-т “Харк. авіац. ін-т”, 2004. – С. 238. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Измеримо ли качество образования // Матеріали третьої міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми розробки та впровадження модульної системи професійного навчання», 18-21 квітня 2005 р., частина 1, Харків, УІПА – С. 105–106. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. О технологии трансформирования системы высшего образования // VII Міжнародна науково-методична конференція «Вища технічна освіта: проблеми та перспективи розвитку в контексті Болонського процесу» (26-27 травня 2005 року): Тези доповідей. – К.: ІВЦ «Видавництво Політехніка», 2005. – С. 144–146. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Программы тестирования учителей и директоров школ США // Тезисы докладов международной научно-методической конференции (15-17 ноября 2005 г.). – Донецк: Изд-во ДонНУ, 2005. – С. 354–355. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А., Абдураманов З.Ш. Компетентность инженеров–программистов в области системного программирования // Международная научно-практическая конференция «Современная радиоэлектроника: научные исследования, подготовка кадров»: сб. материалов (по итогам работы МНПК, Минск, 20–21 апреля 2006 г.): в 3 ч. Ч. 2 / М-во образования РБ, Учреждение образования «МГВРК»; под общ.ред. проф. Н.А.Цырельчука. – Мн.: МГВРК, 2006. – С. 3–6. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті, загальне редагування).
Сейдаметова З.С., Абдураманов З.Ш. Компетентності системного програмування в підготовці інженерів–програмістів // Інформаційні технології в освіті, науці і техніці // Матеріали V Всеукраїнська конференція молодих науковців ІТОНТ-2006. Черкаси, 3–5 травня, 2006 р. – Черкаси: ЧНУ, 2006. – С. 4. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті та ії переклад, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті, загальне редагування).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Качество образования: ценности и принципы // Матеріали методологічного семінару «Проблеми якості освіти: теоретичні і практичні аспекти», 15 листопада 2006 р., Інститут педагогіки АПН України, м. Київ. – Київ, 2007. – С. 56–59. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті).
Сейдаметова З.С., Темненко В.А. Современные информационные технологии: вызов для высшего образования // Інформаційні технології в навчальному процесі: Всеукраїнський науково-методичний семінар (16–19 травня 2007 р.) – Одеса: Астропринт, 2007. – С. 139–141. (Особистий внесок: автором дисертації розроблена концепція, зібрано матеріал до статті, виконано опрацювання результатів, підготовлено текст статті, загальне редагування).