Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Містобудування та територіальне планування


808. Степанчук Олександр Васильович. Методи створення і ведення транспортно-екологічного моніторингу в крупних і найкрупніших містах (на прикладі м.Києва): дис... канд. техн. наук: 05.23.20 / Київський національний ун-т будівництва і архітектури. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Степанчук О.В. Методи створення і ведення транспортно-екологічного моніторингу в крупних і найкрупніших містах (на прикладі м. Києва). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.20 – містобудування і територіальне планування. - Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2004р.

Проведені дослідження показали необхідність розробки комплексного підходу до вирішення проблеми наслідків інтенсивного розвитку автомобільного транспорту і збереження природного середовища в містах. Визначено прийоми і методи ведення транспортного моніторингу на основі показників вибіркових обстежень величин інтенсивності дорожнього руху, як за допомогою аерокосмічних знімків, так і експрес - методів одержання інтенсивності руху й інших його характеристик (швидкості руху, затримок ).

Показано необхідність зв'язку транспортного моніторингу з екологічним моніторингом і визначене їхнє місце в системі транспортного комплексу

України. Досліджено взаємозв'язок між кількістю світлофорів і кількістю дорожньо-транспортних пригод та рівнем автомобілізації з установленням регресійних залежностей.

Вирішено задачу визначення стану транспортної системи міста по величинах вхідних потоків автотранспорту в окремі транспортні підрайони. На відміну від існуючих методів екологічного стану в містах, пропонується для підвищення надійності даних про характеристики транспортних потоків використовувати аерокосмічні знімки і сучасні методи моделювання потоків автотранспорту на вулично-дорожній мережі міст, що оптимізує процес прийняття оперативного рішення по регулюванню екологічного стану в окремих підрайонах міста.

1. Транспортно-екологічний моніторинг повинен ґрунтуватися на аналізі існуючого екологічного стану території міста з оцінкою існуючих методик розрахунку шкідливих викидів автотранспортом і надійності даних, що одержує

існуюча мережа пунктів спостереження, а також на встановленні закономірностей розподілу інтенсивності дорожнього руху на вулично-дорожній мережі із застосуванням аерокосмічної зйомки.

  1. Розроблено методику створення системи спостереження за вулично-дорожньою мережею міста, яка включає такі методи:

- проведення спостереження за транспортними потоками на вулично-дорожній мережі і їх моделювання;

- розподіл території міста на розрахункові підрайони;

- розробка екологічного паспорта міста;

3. Ведення транспортно-екологічного моніторингу повинно базуватися на проведенні вибіркових реальних обстежень транспортних вузлів і вулично-дорожньої мережі з використанням аерокосмічних знімків, а також на прогнозуванні екологічних характеристик у підрайонах міста.

4. Внаслідок проведення дисертаційного дослідження отримано такі результати:

- розроблено програму Step-1 для побудови картограм інтенсивності руху автотранспортних засобів у підрайонах міста, які при веденні транспортно-екологічного моніторингу дозволяють приймати рішення щодо перерозподілу транспортних потоків або заборону руху автотранспортних засобів на вулично-дорожній мережі у окремі години чи дні тижня;

- встановлено регресійні залежності між кількістю світлофорів і кількістю ДТП, а також між кількістю світлофорів і рівнем автомобілізації;

- встановлено типову регресійну залежність між ДТП і інтенсивністю руху.

5. Впровадження результатів дисертації в практику буде сприяти покращенню екологічного стану і коефіцієнтів використання пропускної спроможності вулично-дорожньої мережі міста.

6. Дальше дослідження повинно бути направлене на створення експертних систем транспортно-екологічного моніторингу із застосуванням новітніх ГІС технологій.

Публікації автора:

  1. Степанчук О.В. Принципи створення транспортно-екологічного моніторингу// Містобудування та територіальне планування. К.: КНУБА, 2001.-№9.-С. 275-280.

  2. Степанчук О.В. Проблеми охорони міських земель від забруднення // Землевпорядний вісник. - 2001.-№4.-С.78-81.

  3. Степанчук А.В. Экологический паспорт города // Містобудування та територіальне планування. К.: КНУБА, 2001. -№10.-С. 189-195.

  4. Рейцен Є.О., Степанчук О.В. Розробка транспортно-екологічного моніторингу в містах України // Безпека дорожнього руху України. К.: НДЦБДР, 2002, №1(12).-С. 26-32.

  5. Рейцен Є.О., Кучеренко Н.М., Степанчук О.В. Земельний кадастр і транспортний моніторинг міста //Землевпорядний вісник.-2002.-№2.- С. 28-31.

  6. Рейцен Є.О., Степанчук О.В.. До питання розробки експертних систем транспортно-екологічного моніторингу// Екологія довкілля та безпека життєдіяльності. –2002.-№ 6-С.49-53.

  7. Степанчук О.В., Рейцен Є.О. Оптимізація транспортних потоків у підрайонах міста. // Містобудування та територіальне планування. К.: КНУБА, 2003.-№15.-С. 211-224.

  8. Рейцен Е.А., Степанчук А.В. Моделирование транспортных потоков в городах и мониторинг.// Социально – экономические проблемы развития транспортных систем городов и зон их влияния / Материалы VII международной (десятой екатеринбургской) научно – практической конференции. - Екатеринбург: УрГЭУ.-2001.-с.-110-113.

  9. Степанчук О.В. Транспортно-екологічний моніторинг // Техногенно-екологічна безпека регіонів як умова сталого розвитку України: Матеріали другої науково-практичної конференції (16-19 квітня 2002 р., м. Львів ).-К.: “Знання” України. 2002.-С.287-289.

  10. Рейцен Е.А., Степанчук А.В. Разработка экологического паспорта города с учетом транспортной составляющей // Социально-экономические проблемы развития транспортных систем городов и зон их влияния: Материалы VIII международной (одиннадцатой екатеринбургской) научно-практической конференции 14-15 июня 2002 года. – Екатеринбург. 2002.-С. 133-136.

  11. Степанчук О. В. Автомобільний транспорт і екологічні проблеми великих міст України // Безпека життя і діяльності людини - освіта, наука, практика: Матеріали ІІ науково-методичної конференції. Київ.-2003.-С.184-186.