Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Пономаренко Ірина Василівна. Методи підвищення відтворної здатності корів українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Білоцерківський держ. аграрний ун-т. — Біла Церква, 2007. — 140арк. — Бібліогр.: арк. 111-136.



Анотація до роботи:

Пономаренко І.В. Методи підвищення відтворної здатності корів українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут розведення і генетики тварин УААН, с. Чубинське, 2007.

У роботі викладені результати досліджень відтворної здатності корів українських чорно-рябої та червоно-рябої молочнох порід залежно від віку, частки спадковості за голштинською породою, належності до ліній та потомства бугаїв плідників.

Вивчено зв’язок між показниками відтворної здатності та молочної продуктивності. Встановлено, що з підвищенням надою відтворна здатність має тенденцію до зниження. Досліджено вплив інтенсивності росту ремонтного молодняку на наступну відтворну здатність і молочну продуктивність. Отримані результати свідчать, що для визначення оптимального часу першого осіменіння більш важливе значення має не вік, а жива маса і загальний розвиток тварин, оскільки осіменіння телиць з низькою живою масою як в ранньому, так і в пізньому віці призводить до погіршення їх господарської цінності.

Отримані нові дані про зв’язок між тривалістю продуктивного використання корів і віком їх першого отелення та тривалістю міжотельного періоду. Вивчено характер проходження отелень у корів та його залежність від розвитку та віку корів, походження за батьком, генетичної крупноплідності потомків. Виявлені зміни відтворної здатності та молочної продуктивності після різного перебігу отелень.

1. На основі проведених досліджень встановлено вплив генетичних та середовищних факторів на відтворну здатність, молочну продуктивність і зв’язок між ними у корів українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід, оптимізація яких сприятиме удосконаленню стад молочної худоби за господарськи корисними ознаками та підвищенню економічної ефективності їх розведення.

2. Корови українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід за показниками відтворної здатності поступаються породним вимогам (760-870 днів – вік першого отелення, КВЗ – не менше 1). Вік першого отелення у корів української чорно-рябої молочної породи ВАТ „Терезине” становить 916 днів, СПП „Гейсиське” – 938 днів, у корів української червоно-рябої молочної породи відповідно – 934 і 872 дні. Коефіцієнт відтворної здатності у корів обох порід в досліджуваних господарствах знаходиться в межах 0,90-0,95.

3. Показники відтворної здатності тварин залежать від породної, лінійної належності та від походження за батьком. У досліджуваних господарствах встановлена вірогідна різниця між тваринами, що належать до різних ліній (Р >0,99) та між дочками окремих бугаїв (Р >0,999), що свідчить про можливість селекції за цією ознакою.

4. Із підвищенням надою показники відтворної здатності корів українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід (тривалість сервіс- і міжотельного періодів, вік першого отелення, коефіцієнт відтворної здатності) погіршуються. Коефіцієнт кореляції між надоєм і коефіцієнтом відтворної здатності є від’ємним і коливається в межах -0,08 – -0,62 (Р > 0,999).

5. Інтенсивне і цілеспрямоване вирощування ремонтних телиць забезпечує їхній розвиток і формування високої відтворної здатності і молочної продуктивності, що дає змогу значно знизити вік їх плідного осіменіння, скоротити непродуктивний період використання корів.

6. Тривалість продуктивного використання корів залежить від генетичних і середовищних факторів. У ВАТ „Терезине” середня тривалість продуктивного використання корів української чорно-рябої молочної породи становить 4,2 лактації, української червоно-рябої молочної породи – 4,1 лактації. У СПП „Гейсиське” відповідно – 3,3 і 2,4 лактації. Коефіцієнт господарського використання у корів обох порід знаходиться в межах 0,50-0,59, що свідчить про майже однаковий період вирощування і продуктивного використання корів. Індекс плодючості у корів обох порід знаходиться в межах 42-46.

7. На тривалість використання і довічну продуктивність корів помітний вплив здіснює вік першого отелення та тривалість міжотельного періоду. Надто ранні і надто пізні отелення корів негативно відображаються на розвитку господарськи корисних ознак. Найбільша тривалість продуктивного використання та найвищий довічний надій серед тварин української чорно-рябої молочної породи ВАТ „Терезине” мали корови із тривалістю міжотельного періоду 401-430 днів і віком першого отелення до 800 днів, серед тварин української червоно-рябої молочної породи – із тривалістю міжотельного періоду 366-400 днів і віком першого отелення 801-890 днів. У СПП „Гейсиське” у тварин обох порід найбільша тривалість продуктивного використання та найвищий довічний надій у корів із тривалістю міжотельного періоду 401-430 днів і віком першого отелення 801-890 днів.

8. У корів обох порід в досліджуваних господарствах тривалість сервіс- і міжотельного періодів зменшується до 3-4 лактації (Р>0,999). В подальшому спостерігається незначне збільшення тривалості цих періодів. З віком кількість важких отелень у корів обох порід в досліджуваних господарствах зменшується. На характер проходження отелень мають вплив батьки корів та батьки приплоду.

9. Отелення проходять без ускладнень тоді, коли жива маса телят не перевищує 6-7% маси матері. У ВАТ „Терезине” у корів української чорно-рябої молочної породи з важкими отеленнями жива маса телят коливається в межах 7,0-8,0%, у корів української червоно-рябої молочної породи – в межах 7,3-8,1%. У СПП „Гейсиське” відповідно – в межах 7,2-8,4 і 7,5-8,3%. Найбільше значення відношення маси приплоду до маси корів спостерігається у первісток.

10. У корів з важкими отеленнями української чорно-рябої молочної породи ВАТ „Терезине” індекс шилозадості на 2,8-3,4% менший, ніж у корів з легкими отеленнями, у тварин української червоно-рябої молочної породи – на 2,4-2,6%. У СПП „Гейсиське” відповідно – на 1,5-1,9 та 1,6-2,3%, що свідчить про можливість використання цього індексу для прогнозування характеру проходження отелень та для селекції за легкістю отелень.

11. У досліджуваних господарствах у корів обох порід співвідношення бугайців до теличок при важких отеленнях більше, ніж при легких, відповідно і жива маса бугайців більша (Р 0,999).

12. У ВАТ „Терезине” у корів української чорно-рябої молочної породи сервіс-період після важких отелень на 63-82 дні більший, ніж після легких, а у корів української червоно-рябої молочної породи – на 54-98 днів. У СПП „Гейсиське” відповідно – на 31-58 і 56-69 дні.

13. Впровадження основних положень дисертаційної роботи буде сприяти скороченню тривалості сервіс-періоду до 80 днів, а тривалості міжотельного періоду до 365 днів, що дасть змогу отримати додатково 85,3 грн на 1 корову в рік.

Публікації автора:

  1. Рудик І.А., Пономаренко І.В. Порівняльна характеристика корів українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід за господарськи корисними ознаками // Зб. наук. пр. Вінницького ДАУ.- Вінниця, 2005.- Вип.22, Ч.1.- С. 144–148. (Дисертантом проведено дослідження, проаналізовано матеріал, узагальнено висновки, написана стаття).

  2. Пономаренко І.В. Взаємозв’язок відтворної здатності корів українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід з молочною продуктивністю // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. Львів, 2005. Т.7 (№2), ч.3. С. 232235.

  3. Рудик І.А., Пономаренко І.В. Продуктивне використання корів українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід // Вісник Черкаського інституту АПВ: Міжвід. темат. зб. наук. праць. – Черкаси.– Вип. 5. – 2005. – С. 137–142. (Дисертантом зібрано та проаналізовано матеріал, узагальнено висновки).

  4. Рудик І.А., Пономаренко І.В. Характер проходження отелень у корів українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету.– Дніпропетровськ. – №2.– 2006.– С. 95–97. (Дисертантом проведено дослідження, проаналізовано матеріал, написана стаття).

  5. Рудик І.А., Пономаренко І.В. Плодючість корів українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід // Аграрний вісник Причорномор’я. Сільськогосподарські та біологічні науки. – Вип. 32.– Одеса: СМИЛ, 2006. – С. 90–92. (Дисертантом зібрано та проаналізовано матеріал, узагальнено висновки).

  1. Пономаренко І.В. Відтворна здатність корів залежно від віку та породності // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – 2006.–Вип. 42.– С. 7–10.

  2. Пономаренко І.В. Характер проходження отелень у корів залежно від віку // Матеріали конференції молодих вчених та аспірантів. – Чубинське, 2006. – С. 69–70.