Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Будяков Владислав Євгенович . Методи підвищення інвестиційної активності у регіоні : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Будяков В.Є. Методи підвищення інвестиційної активності у регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічний наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2009.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної науково-практичної задачі щодо підвищення інвестиційної активності у регіоні в умовах відкритості його як економічної системи. На основі теоретичного узагальнення, емпіричної перевірки і методичного забезпечення відтворювальних процесів, що відбуваються, в економіці регіону виявлені територіальні особливості експлуатації, відновлення основних засобів. Отримала подальший розвиток парадигма про регіон як економічну систему на основі синтезу положень відтворювального підходу і концепції інвестиційного клімату. Узагальнені теоретичні положення про інвестиційну привабливість регіону. Обґрунтована необхідність використання положень теорії суспільного відтворення щодо визначення місця і ролі відтворення основних засобів в активізації інвестиційних процесів у регіоні. Вдосконалені методи системно-структурного аналізу зміни параметрів регіональної економічної системи для оцінки динаміки відтворення елементів продуктивних сил. Обґрунтована необхідність і вдосконалені методи оцінки інвестиційних процесів у регіоні на основі виявлення тенденцій в змінах використання капітальних інвестицій за структурою, джерелами і формами власності. Вдосконалено методи економічного аналізу інвестиційного ризику в регіоні. Обґрунтовано заходи по підвищенню ефективності інвестиційних процесів у регіоні на основі формування регіональної промислової (інвестиційною) політики. Обґрунтовані концептуальні підходи щодо формування стратегії підвищення інвестиційної привабливості регіону. Розроблено ряд пропозицій і обґрунтована необхідність використання комплексного механізму управління інвестиційною діяльністю в регіоні.

У дисертаційній роботі здійснено сучасне розв’язання науково-прикладної задачі щодо підвищення інвестиційної активності в регіоні в умовах відкритості його як економічної системи на основі теоретичного узагальнення, емпіричної перевірки і методичного забезпечення здійснення відтворювальних процесів.

Результати виконаного наукового дослідження дозволяють сформувати ряд висновків теоретичного, прикладного і методичного характеру.

1. Встановлено, що системний характер використання окремих елементів продуктивних сил є визначальним моментом функціонування регіональної економічної системи. Проявом суті регіональної економічної системи виступає її структура. У даний час роль провідної ланки (елементу структури) в регіональній економічній системі переходить від виробничих осередків (підприємств) до територіальних як спеціалізованих відтворювальних систем. Процеси суспільного відтворення в регіональних економічних системах забезпечуються за рахунок організації і використання суспільно-виробничих і матеріально-технічних чинників, що визначають ефективність праці, забезпечують раціональне використання природних ресурсів, засобів виробництва в масштабах регіону. Вирішальною обставиною при цьому стає наявність і використання інвестицій.

2. Ареною системного відтворення основних чинників виробництва стає територія. Процеси регіоналізації перетворюються на дієвий механізм підвищення ефективності суспільного виробництва на конкретній території, забезпечення умов розширеного відтворення окремих елементів продуктивних сил. Проблема відтворення елементів продуктивних сил у сучасних умовах вирішується двома способами (або кожним окремо, або за допомогою їх поєднання): у рамках відтворювальної теорії, що передбачає комплексний розвиток регіону на основі замкнутості інвестиційного циклу в його економіці, або в рамках інвестиційної привабливості регіону, коли останній розглядається як відкрита система, а надходження інвестицій залежить від його привабливості для інвесторів.

3. Територіальна диференціація, просторова поляризація регіонів змушують здійснювати пошук сучасних форм і способів організації відтворення продуктивних сил. Однією з таких форм стає регіональна конкурентоспроможність, на чинник посилення якої перетворюється наявність і розвиненість відповідного інвестиційного ринку. Кон'юнктура регіонального інвестиційного ринку цілком впливає на інвестиційну привабливість регіону. При цьому інвестиційна привабливість регіону визначається за двома основними параметрами: інвестиційним потенціалом і інвестиційним ризиком. Регіональний інвестиційний потенціал характеризується основними макроекономічними показниками, насиченістю території чинниками виробництва, споживчим попитом населення і т.п. Інвестиційний ризик показує вірогідність втрати інвестицій і доходу від них і залежить від політичної, економічної, соціальної, екологічної і криміногенної ситуацій на даній території.

4. Виходячи з того, що структура економіки регіону може бути представлена сукупністю основних активів регіону, а визначальним чинником її структуризації виступають основні засоби, що є в наявності, тоді інвестиційна діяльність забезпечує розвиток регіональної економічної системи. Кількісні пропорції основних засобів за видами економічної діяльності стають основною характеристикою якості розвитку регіональної економічної системи. У зв'язку з цим істотно зростає значення інвестицій в основний капітал. Інтенсивність оновлення основних засобів на більш високій технологічній основі робить процес їх відтворення визначальним у формуванні і підтриманні конкурентних позицій окремих регіонів. Проблема підвищення інвестиційної активності в регіоні переноситься в площину практичних заходів, пов'язаних з розробкою і реалізацією промислової (інвестиційної) політики.

5. Результати аналізу змін параметрів регіональної економічної системи (на прикладі Донецької області) засвідчили про те, що в даний час мають місце стійкі тенденції в результативності використання окремих її елементів. Про це свідчить відповідна динаміка зростання показників фондовіддачі, фондооснащеності і продуктивності праці в економіці області. Але при цьому спостерігаються тенденції, що погіршуються, в динаміці зміни розмірів цих елементів. На цьому фоні відбувається помітне зменшення частки (питомої ваги) інвестицій у складі валового регіонального продукту, що не сприяє поліпшенню ситуації з оновленням основних засобів. Коефіцієнт зносу основних засобів як і раніше залишається дуже високим, таким, що перевищує 52%; у той же час, частка економіки області в економіці України за обсягами інвестицій в основний капітал зменшилася майже на 2%. Причиною всьому стало зниження інвестиційної активності в регіоні, зменшення його інвестиційної привабливості.

6. Аналіз основних складових інвестиційного потенціалу регіону дозволив визначити характер змін у темпах зростання обсягів виробництва валової доданої вартості (валового регіонального продукту), у темпах зростання і частці обсягів внутрішніх інвестиційних ресурсів підприємств, у динаміці інвестиційної активності, у динаміці використання основних засобів, ін. Встановлено, що вирішальною обставиною, яка не дозволяє вийти на потрібні рівні споживання інвестицій в регіоні, залишається висока питома вага обсягів внутрішніх інвестиційних ресурсів підприємств, чого явно недостатньо для потреб економіки області. При цьому в розрізі окремих видів економічної діяльності (галузей) найвища інвестиційна активність спостерігається в невиробничій сфері, що для промислового регіону не може бути достатнім і необхідним для збереження його інвестиційної привабливості.

7. Оцінка інвестиційного ризику в економіці області свідчить про те, що, не дивлячись на значні зусилля (організаційні, економічні, адміністративні і правові), спрямовані на зміни динаміки (на краще) економічних, соціальних, екологічних і криміногенних процесів, поки що не відбувається підвищення інвестиційної привабливості регіону, потрібної для залучення зовнішніх інвестицій. Як і раніше високим залишається рівень інфляції, мають місце істотні розміри дебіторської і кредиторської заборгованості, зберігається значною кількість збиткових підприємств, спостерігається криміналізація суспільства, що не знижується, не поліпшується екологічна обстановка в регіоні. Всі ці чинники безпосередньо негативно позначаються на інвестиційній привабливості і гальмують інвестиційні процеси в регіоні і, тим самим, актуалізують пошук шляхів і розробку заходів, що носять комплексний характер по підвищенню інвестиційної активності.

8. Вирішальною умовою для підвищення інвестиційної активності в регіоні стає забезпечення узгодженості в розробці і обґрунтуванні заходів щодо формування і реалізації промислової (інвестиційної) політики, розробки і реалізації стратегії інвестиційної привабливості регіону. У роботі регіональна промислова (інвестиційна) політика представлена як сукупність заходів, спрямованих на поліпшення конкурентного середовища (підвищення інвестиційної привабливості і зменшення інвестиційного ризику) в регіоні, покликаних максимізувати ефективність суспільного виробництва. При цьому цілями регіональної промислової (інвестиційної) політики визначені: виявлення структурно-інвестиційних пріоритетів розвитку господарського комплексу регіону, стратегічне управління розвитком окремих територіальних утворень, стимулювання ефективного використання виробничого потенціалу та ін.

9. Узагальнення і аналіз теоретичних положень і результатів функціонування регіону як економічної системи, інвестиційних ресурсів, що належать до використання в окремих видах економічної діяльності (галузях), дозволили визначитися з основними напрямами підвищення інвестиційної активності в регіоні. Так, формування стратегії підвищення інвестиційної привабливості регіону дозволяє забезпечити вирішення ряду завдань, пов'язаних з визначенням головної мети і другорядних цілей територіальної організації відтворення продуктивних сил, визначенням пріоритетів регіональної промислової (інвестиційної) політики, обґрунтуванням заходів щодо підвищення інвестиційної активності в регіоні, підвищенням ефективності інвестиційних процесів. Наслідком чого стає покращений імідж регіону, підвищення його інвестиційної привабливості, зростання обсягів надходження інвестиційних ресурсів на окремі підприємства і в цілому в економіку регіону.

10. З метою надання інвестиційним процесам у регіоні необхідної інтенсивності (швидкості) в потрібному напрямі в дисертаційній роботі запропонована нормативна модель комплексного механізму управління ними. Даний механізм є деякою сукупністю елементів, що складаються з мотиваційних, економічних, організаційних і правових способів взаємодії суб'єктів господарювання і впливу їх на інвестиційні процеси. Завданням кожного з названих елементів виступає забезпечення таких умов діяльності, при яких додаткові надходження інвестиційних ресурсів стають природним процесом у господарській діяльності окремих суб'єктів підприємництва (включаючи національну державу і зарубіжних нерезидентів). Тим самим досягається головна мета територіальної організації відтворення продуктивних сил, а саме: неруйнівне використання природних ресурсів, раціональне (з мінімальними витратами) використання матеріальних і трудових ресурсів, ефективна організація поєднання окремих елементів продуктивних сил між собою.

11. Отримані за результатами виконаного дослідження залежності, розроблені положення, сформульовані визначення і вимоги до формування регіональної (інвестиційної) політики визначають його теоретичну значущість. Результати аналізу, розроблені заходи щодо підвищення інвестиційної активності в регіоні становлять практичну значущість виконаного наукового дослідження.

Публікації автора:

1. Конкурентоспособность регионов: истоки, оценки и перспективы: монография / В.Н. Василенко, О.Ю. Агафоненко, В.Е. Будяков / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2008. – 363 с. (Особистий внесок здобувача: виявлено тенденції інвестиційних процесів у регіоні, оцінено регіональний інвестиційний ризик, запропоновано концепцію по формуванню стратегії підвищення інвестиційної привабливості регіону, обґрунтовано заходи щодо підвищення інвестиційної активності в регіоні).

2. Будяков В.Є. До питання про сучасні форми організації відтворення продуктивних сил / В.Є. Будяков // Менеджер. – 2007. – №2(40). – С. 97-101.

3. Будяков В.Е. Оценка инвестиционного риска в Донецкой области / В.Е. Будяков // Економіка промисловості. – 2007. – №3(38). – С. 121-132.

4. Будяков В.Е. Формирование региональной промышленной (инвестиционной) политики в современных условиях / В.Е. Будяков // Город, регион, государство: экономико-правовые проблемы градоведения: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2007. – Т. 1. – C. 112-121.

5. Будяков В.Е. Научно-методические основы формирования стратегии повышения инвестиционной привлекательности региона / В.Е. Будяков // Прометей: регіон. зб. наук. праць з економіки. – Донецьк: ІЕПД НАН України, ДЕГІ, 2007. – Вип. 3(24). – C. 62-67.

6. Будяков В.Е. К вопросу о методологических подходах по организации воспроизводства производительных сил / В.Н. Василенко, В.Е. Будяков // Экономика и право. – 2008. – № 1(20). – С. 63-70. (Особистий внесок здобувача: викладено методологічні підходи, які відображають сучасні уявлення про регіон як систему).

7. Будяков В.Е. Механизм управления повышением инвестиционной привлекательности региона / В.Н. Василенко, В.Е. Будяков // Научные труды Донецкого национального технического университета. Серия: экономическая. – Донецьк: ДонНТУ, 2007. – Вып. 32(126). – С. 79-87. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність наявності реального механізму управління інвестиційними процесами).

8. Будяков В.Є. До питання про активізацію інвестиційних процесів у регіоні / В.Є. Будяков, В.М. Василенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць: у 9 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 231, т. VІІІ. – С. 1510-1515. (Особистий внесок здобувача: розкрито основні передумови активізації регіональних інвестиційних процесів).

9. Будяков В.Е. Изменение параметров региональной экономической системы с точки зрения использования инвестиций / В.Е. Будяков, В.Н. Василенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць: у 5 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 232, т. V. – С. 1174-1180. (Особистий внесок здобувача: проаналізовано параметри регіональної економічної системи на прикладі Донецької області).

10. Будяков В.Е. Региональная инвестиционная привлекательность / В.Е. Будяков, В.Н. Василенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць: у 5 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 233, т. ІІ. – С. 532-538. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано потребу розвитку регіональних інфраструктур).

11. Будяков В.Е. Региональные экономические системы как современная форма организации производительных сил / В.Е. Будяков // Наукові концепції і практика реалізації стратегій інноваційного розвитку України та її регіонів: матеріали ІХ Все-укр. наук.-практ. конф. студентів і молодих вчених, 22 бер. 2007 р. – Донецьк: ДЕГІ, 2007. – Ч. ІІ. – С. 38-40.

12. Будяков В.Е. Региональная конкуренция как современная форма пространственного взаимодействия регионов / В.Е. Будяков // Напрями і моделі трансформації інноваційної діяльності у контексті міжнародної інтеграції: тези доп. і повідом. Міжнар. наук.-практ. конф., 18-19 жовт. 2007 р. – Донецьк: ІЕПД НАН України, 2007. – С. 280-282.

13. Будяков В.Е. Анализ изменения населения как элемента региональной экономической системы / В.Е. Будяков // «Nastolen modern vdy – 2007»: мaterily VI Мezinrodn vdecoprktick konference. – Dl 2. Ekonomick vdy. – Praha: Publishing House «Education and Science» s.r.o., 2007. – S. 52-54.

14. Будяков В.Е. Тенденции развития Донецкой области на региональном уровне / В.Е. Будяков // «Perspektywiczne opracowania nauki i techniki – 2007»: мaterialy II Midzynarodowej naukowipraktycznej konferencji. – Тум 5: Ekonomiczne nauki. Pastwowy zarzd. – Przemyl: Nauka i studia. – S. 19-22.

15. Будяков В.Е. Комплексный механизм управления инвестиционными процессами в регионе / В.Е. Будяков // Соціально-економічний розвиток України та її регіонів: проблеми науки та практики: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 22-23 трав. 2008 р. – Харків: ФОП Александрова К.М., 2008. – С. 25-27.