Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Щербатий Зеновій Євгенович. Методи консолідації західного внутріпородного типу української чорно-рябої молочної породи при використанні різних генотипових груп чорно-рябої худоби : Дис... д-ра с.-г. наук: 06.02.01 / Львівська держ. академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2002. — 320арк. — Бібліогр.: арк. 236-317.



Анотація до роботи:

Щербатий З.Є. Методи консолідації західного внутріпородного типу української чорно-рябої молочної породи при використанні різних генотипових груп чорно-рябої худоби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення і селекція тварин. – Львівська державна академія ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. - Львів, 2002 .

Теоретично обґрунтовано і практично підтверджено доцільність комплексного використання селекційних методів і генетико-біохімічних маркерів при консолідації західного внутріпородного типу української чорно-рябої молочної породи.

Вивчено рівень молочної продуктивності і генетичну структуру за типами трансферину, амілази і церулоплазміну окремих генотипових груп чорно-рябої худоби і тварин української чорно-рябої молочної породи з різною часткою спадковості за голштинами. З’ясовано найбільш бажані кінцеві генотипи тварин з урахуванням частки спадковості голштинів, яких доцільно розводити “в собі”, щоб одержати високий рівень молочної продуктивності корів.

Доведено доцільність використання при доборі як генетичних маркерів молочної продуктивності корів високої частоти алеля ТfD трансферинового локусу (0,650-0,740), окремих комплексів поліморфних білкових систем трансферину, амілази і церулоплазміну та високого (7,8-8,5 %) вмісту білка в сироватці крові корів.

З’ясовано ступінь реалізації генетичного потенціалу бугаїв голштинської, британо-фризької і української чорно-рябої молочної порід різних генотипів у стадах худоби з різним рівнем молочної продуктивності, а також з урахуванням інтенсивності росту корів-дочок бугаїв у молодому віці. Також з’ясовано, що алель ТfD трансферинового локусу є генетичним маркером трансформації спадкової інформації щодо рівня молочної продуктивності з покоління в покоління. Виявлено позитивний корелятивний зв’язок між активністю ферментів глікозофосфатізомерази, фруктозо-1,6-дифосфатази і надоєм молока за лактацію, активністю альдолази і вмістом жиру в молоці за лактацію.

Моделювання добору корів з урахуванням генетико-біохімічних маркерів засвідчило його високу ефективність, що підтверджується результатами економічної оцінки.

1. Теоретично обґрунтовано і практично підтверджено доцільність комплексного використання селекційних і генетико-біохімічних методів у роботі з виведення, удосконалення і використання системних одиниць структури породи на прикладі західного регіонального типу української чорно-рябої молочної породи великої рогатої худоби.

2. Доведено, що в процесі відтворного схрещування важливу роль відіграють як “частки спадковості” вихідних порід, так і відповідність селекційного матеріалу бажаному типу створюваної породи. Показано вирішальне значення рівня кормозабезпеченості, інтенсивності вирощування ремонтного молодняку та оцінки плідників за якістю нащадків для прийняття вирішальних рішень щодо збільшення частки поліпшуючої породи в нових генотипах (за принципом “відкритої” популяції).

3. Значна як генотипова, так і фенотипова різноманітність популяції свідчить, що для швидшої консолідації західного внутріпородного типу української чорно-рябої молочної породи необхідно розробити і впроваджувати в технологію селекційного процесу зі стадами тварин, поряд з традиційними методами оцінки, добору і підбору тварин, нові селекційні прийоми з використанням генетико-біохімічних маркерів, що базуються на сучасних досягненнях біохімічної генетики та імуногенетики.

4. Встановлено, що найвищою інтенсивністю росту і розвитку в окремі вікові періоди відзначалися телиці першої генерації як голландської, так і німецької чорно-рябої порід, які у віці 6 місяців мали живу масу 196,3 кг і 198,8 кг, у 12 місяців – 346,9 кг і 336,5 кг та у віці 18 місяців – 459,6 кг і 468,0 кг. Проте найвища жива маса після третього отелення була у завезених корів німецької чорно-рябої породи, яка становила 583,9 кг. У корів цієї породи першої і другої генерації жива маса після третього отелення становила 557,1 кг і 546,6 кг. Корови голландської чорно-рябої породи як завезені, так і першої та другої генерацій мали дещо нижчу живу масу.

5. Рівень молочної продуктивності корів голландської і німецької чорно-рябої порід першої і другої генерацій, порівняно з завезеними, знижується, а вміст жиру в молоці залишається майже незмінним. Надій молока за третю лактацію завезених корів голландської і німецької чорно-рябої порід становив 6566 кг і 6550 кг, з вмістом жиру 4,34% і 4,21% та кількістю молочного жиру 284,9 кг і 275,7 кг. У корів цих порід другої генерації надій молока за третю лактацію становив 5027,3 кг і 5286,3 кг, з вмістом жиру 4,11% і 4,12% і кількістю молочного жиру 206,6 кг та 217,7 кг, що може свідчити про кращу адаптацію тварин німецької чорно-рябої породи.

6. Більша частина корів (64%) як голландської, так і німецької чорно-рябої порід мала тип трансферину DD, дещо менша (20,7%/) - тип трансферину АD. Незначна частина корів мала такі типи трансферину, як АА (3,4%), DЕ (5,2%) і АЕ (2,6%). Частота алеля ТfА трансферинового локусу дорівнювала 0,184, алеля ТfD – 0,760 і алеля ТfЕ – 0,039. За типами амілази і церулоплазміну найбільша кількість тварин (73,5% і 60,3%) була гетерозиготною. Частота алеля АmС амілазного локусу складала 0,527 і алеля АmВ – 0,473. Частота алеля СрА церулоплазмінового локусу складала 0,446 і алеля СрВ – 0,554. Висота частоти алеля ТfD, АmС, СрВ може свідчити про їх селекційну перевагу та доцільність використання як генетичних маркерів при доборі корів і телиць української чорно-рябої молочної породи.

7. Встановлено певну залежність між ступенем гетерозиготності комплексів локусів поліморфних білкових систем трансферину, амілази і церулоплазміну та рівнем молочної продуктивності корів. Найвищим рівнем молочної продуктивності, очевидно, в результаті адитивної дії генів відзначалися корови з такими комплексами поліморфних білкових систем: ТfDD, АmВС, СрАВ; ТfАD, АmСС, СрАВ; ТfАD, АmВС, СрАВ. Зазначені комплекси поліморфних білкових систем доцільно враховувати як генетичні маркери при доборі в стадах української чорно-рябої молочної породи.

8. Моделювання добору корів за комплексом поліморфних білкових систем, гетерозиготних за трьома локусами (ТfАD, АmВС, СрАВ), порівняно з гомозиготними /ТfDD, АmСС, СрВВ/, забезпечило перевагу за надоєм молока за першу лактацію на 2355,9 кг, за третю – на 1359 кг та за кількістю молочного жиру, відповідно, на 88,6 кг і 49,5 кг. Однак при цьому проявляється тенденція до зниження вмісту жиру в молоці (на 0,06% і 0,09%).

9. При використанні голштинів у схрещуванні з місцевою чорно-рябою худобою західного регіону найвищий рівень надою молока і кількості молочного жиру був у корів з 3/4,5/8 і 9/16 частками спадковості за голштинами. Наступне зростання частки спадковості голштинської породи в господарських умовах, які склалися в основній масі господарств західного регіону, призвело до зниження як надою молока, так і кількості молочного жиру. У корів з вищою часткою спадковості за голштинами зростає тривалість сервіс-періоду, що призводить до зростання тривалості лактації і погіршення відтворних якостей корів.

10. У завезених корів голландської і німецької чорно-рябої порід, та першої і другої генерацій виявлено високий вміст білка в сироватці крові (8,25-8,50%) і низький – у корів місцевої чорно-рябої худоби (7,67%). Ступінь коливання вмісту білка був значним (8,41-15,87%), що може свідчити про його високу генетичну обумовленість і можливість використання як інтер’єрного показника при доборі в молочному скотарстві, що підтверджується результатами моделювання за цим показником добору.

11. У крові завезених корів голландської і німецької чорно-рябої порід та першої і другої генерацій, порівняно з місцевою чорно-рябою худобою, виявлено високу активність ферментів фосфоглюкомутази ФГМ (6,43-8,35 м моль/л); глюкозофосфоізомерази ГФІ (7,88-15,0 ммоль/л) і порівняно низьку активність ферменту альдолази (4,18-5,24 ммоль/л). Виявлено слабий позитивний кореляційний зв’язок між активністю глюкозофосфоізомерази (ГФІ) і надоєм молока за лактацію (r = +0,352), активністю фруктозо-1,6-дифосфатази (Ф-1,6-Д) і надоєм молока за лактацію (r = +0,362) та від’ємну кореляційну залежність між активністю альдолази і надоєм молока за лактацію (r = -0,448). Між активністю альдолази і вмістом жиру в молоці кореляційний зв'язок був позитивний при коефіцієнті кореляції +0,446.

12. У стадах західного внутріпородного типу української чорно-рябої молочної породи з рівнем молочної продуктивності 5-6 тис. кг за лактацію, високим ступенем реалізації генетичного потенціалу відзначалися бугаї голштинської породи і української чорно-рябої молочної породи з 5/8 часткою спадковості за голштинами. Порівняно низький ступінь реалізації генетичного потенціалу був у бугаїв британо-фризької породи і української чорно-рябої молочної з 1/2 часткою спадковості за голштинами. На прояв генетичного потенціалу впливає рівень молочної продуктивності стад, у яких вони використовувалися.

13. У корів-дочок голштинських бугаїв, що відзначалися високим рівнем молочної продуктивності, була порівняно висока частота алеля ТfD трансферинового локусу, яка дорівнювала 0,615-0,714. Висока частота цього алеля може бути генетичним маркером ступеня трансформації спадкової інформації з покоління в покоління і тому її доцільно враховувати при оцінці бугаїв за якістю нащадків.

14. У стадах української чорно-рябої молочної породи з недостатнім рівнем молочної продуктивності (2,5-3,5 тис. кг молока за лактацію) високий ступінь реалізації генетичного потенціалу був у голштинських бугаїв зі значною часткою спадковості німецької чорно-рябої породи. Проте вищий рівень молочної продуктивності проявлявся у корів, які відзначалися високою інтенсивністю росту в молодому віці.

15. Встановлено пряму залежність між живою масою телиць української чорно-рябої молочної породи у віці 12 і 18 місяців та рівнем їх майбутньої продуктивності. Тому, виходячи з найбільш оптимального віку першого парування телиць (16-18 місяців), жива маса телиць у віці 12 місяців повинна бути основним критерієм, який доцільно враховувати при доборі.

16. При консолідації західного типу худоби бажаними частотами алелів локусів досліджуваних поліморфних білкових систем є такі: трансфериновий локус TfA – 0,220-0,240, TfD – 0,650-0,700, TfЕ – 0,060-0,130; амілазний локус АmВ – 0,430-0,460, АmС – 0,540-0,570; церулоплазміновий локус СрА – 0,420-0,450, СрВ – 0,550-0,580.

Публікації автора:

49. Щербатий З.Є., Павлів Б.А. Продуктивні і відтворні якості корів різних генотипових груп чорно-рябої породи //Тези доповідей Всеукраїнської ювілейної наук.-практ. конф. “Генетика продуктивності тварин”, присвяченої I.Статті у фахових журналах і збірниках

1. Щербатый З.Е. Активность ферментов и молочная продуктивность коров–первотелок в разрезе отдельных типов черно-пестрого скота //Научно-технический бюллетень Украинского НИИ физиологии и биохимии сельскохозяйственных животных. -Львов, 1983. - Вып. 5.(3). - С. 48-50.

2. Щербатый З.Е. Фенотипы трансферринов разных типов черно-пестрого скота и связь их с хозяйственно-полезными признаками животных //Разведение и воспроизводство сельскохозяйственных животных на Украине /Сб. научных трудов УСХА. - К., 1984. - С. 28-29.

3. Щербатый З.Е. Использование голландской и голштино-фризской пород при разведении черно-пестрого скота в западных областях Украины //Молочное и мясное скотоводство. -К.: Урожай,1985. - Вып. 66. - С. 17-21.

4. Щербатый З.Е., Кипибида Б.В., Павлив Б.А. Результаты использования голландского и голштино-фризского скота при совершенствовании черно-пестрой породы в западных областях Украины //Молочное и мясное скотоводство /Республ. межвед. темат. научный сборник. - 1985. - Вып. 67. - С. 44-48. (Дисертант узагальнив одержані результати, сформулював висновки, описав матеріал).

5. Щербатый З.Е., Павлив Б.А., Кипибида Б.В. Племенные и продуктивные качества черно-пестрого скота с разными долями наследственности по улучшающим породам //Использование голштинской породы для интенсификации селекции молочного скота.- К., 1987. - С. 135-136. (Дисертант теоретично обґрунтував одержані результати, описав матеріал, сформулював висновки).

6. Павлив Б.А., Кипибида Б.В., Щербатый З.Е. Молочная продуктивность коров черно-пестрой породы с разными наследственными комплексами в условиях промышленной технологии // Производство молока при поточно-цеховой системе /Сб. научн. тр. УСХА - К., 1987. - С. 64-69. (Дисертант узагальнив одержані дані, сформулював висновки, описав матеріал).

7. Павлів Б.А., Щербатий З.Є., Кипибіда Б.В. Формування молочної продуктивності корів чорно-рябої породи залежно від інтенсивності росту і кровності за голштинами // Молочно-м’ясне скотарство. Республ. тематичний науковий збірник.- К: “Урожай”, 1991. - С. 44-48. (Дисертант зібрав матеріал, описав його та зробив висновки).

8. Ефективність підбору бугаїв голштинської породи до маточного поголів’я чорно-рябої породи з різним рівнем молочної продуктивності /Павлів Б.А., Щербатий З.Є., Кипибіда Б.В., Руснак П.Й., Паньків І.Я., Хмара П.І. // Молочно-м’ясне скотарство. Республ. тематичний науковий збірник.- К: “Урожай”, 1992. - С. 16-18. (Дисертант проаналізував результати підбору бугаїв, описав одержані результати і зроби відповідні висновки).

9. Щербатий З.Є., Павлів Б.А. Формування молочного типу чорно-рябої породи західного регіону України //Нові методи селекції і відтворення високопродуктивних порід і типів тварин. - Львів, 1995. - С. 159-160. (Дисертант теоретично обґрунтував створення молочного типу, зробив висновки та описав матеріал).

10. Особливості проявлення господарсько-корисних ознак у тварин голландської і німецької чорно-рябої породи в процесі акліматизації /З.Є. Щербатий, Б.А. Павлів, П.Й. Руснак, І.Я. Паньків //Нові методи селекції і відтворення високопродуктивних порід і типів тварин. - К.: Асоціація “Україна”, 1996. - С. 192-193. (Дисертант зібрав матеріал, проаналізував одержані дані, сформулював висновки).

11. Розвиток і молочна продуктивність корів окремих генерацій імпортної чорно-рябої породи /Павлів Б.А., Щербатий З.Є., Руснак П.Й., Паньків І.Я., Кропивка Ю.Г. //Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. - Львів, 1996. - С. 155-157. (Дисертант провів дослідження, зробив висновки та описав їх).

12. Ефективність моделювання добору телиць чорно-рябої породи за живою масою в окремі вікові періоди /Павлів Б.А., Щербатий З.Є., Музика Л.І., Руснак П.Й., Паньків І.Я., Кропивка Ю.Г. //Актуальні проблеми біології, медицини, ветеринарії і сільського господарства. - Львів, 1997. - С. 140-142. (Дисертант узагальнив результати добору тварин та описав їх).

13. Дослідження генетичної структури корів голландської і німецької чорно-рябої порід різних генерацій /Б.А. Павлів, З.Є. Щербатий, І.Я. Паньків, Ю.Г. Кропивка //Сучасні проблеми ветеринарної медицини, зооінженерії та технології продуктів тваринництва: Зб. стат. міжнар. наук.-практ. конф. -Львів, 1997. - С. 530-532. (Дисертант провів лабораторні дослідження, узагальнив одержані результати та описав їх).

14. Консолідація внутріпородного типу популяції молочної чорно-рябої породи західного регіону України /Щербатий З.Є., Павлів Б.А., Музика Л.І., Руснак П.Й., Паньків І.Я., Кропивка Ю.Г. //Сучасні проблеми ветеринарної медицини, зооінженерії і технології продуктів тваринництва: Зб. стат. міжн. наук.-практ. конф. -Львів, 1997. - С. 575-576. (Дисертант теоретично обґрунтував одержані дані, узагальнив їх та зробив відповідні висновки).

15. Дослідження ступеня реалізації генетичного потенціалу бугаїв чорно-рябої породи / Б.А. Павлів, З.Є. Щербатий, В.Ф. Кос, О.Г. Петрик //Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. -Львів, 1998. - С. 318-321. (Дисертант провів дослід, узагальнив одержані результати, описав матеріал).

16. Павлів Б.А., Щербатий З.Є. Як проводити оцінку розвитку і типу тілоскладу молочних корів //Сільський господар. - Львів, 1998. - С. 8-9.(Дисертант дав рекомендації для оцінки корів за розвитком та екстер’єром, сформулював висновки).

17. Особливості проявлення молочної продуктивності в корів української чорно-рябої молочної породи з різною часткою спадковості за голштинами /Б.А. Павлів, З.Є. Щербатий, І.Я. Паньків, Ю.Г. Кропивка //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького, Львів, 1998. -Вип.1. - С. 91-95. (Дисертант узагальнив одержані дані, описав їх та зробив відповідні висновки).

18. Павлів Б.А., Щербатий З.Є., Кропивка Ю.Г. Білок сироватки крові як інтер’єрний показник при оцінці молочної продуктивності корів //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького, Львів, 1999. -Вип.1. - С. 163-167. (Дисертант провів лабораторні дослідження, описав одержані результати).

19. Павлів Б.А., Щербатий З.Є., Кропивка Ю.Г. Молочна продуктивність корів чорно-рябої худоби, гомо- і гетерозиготних за окремими локусами поліморфних білкових систем //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького, Вип. 3, частина 1, 1999. - С. 221-224. (Дисертант провів моделювання добору корів за поліморфними білковими системами, зробив висновки).

20. Павлів Б.А., Щербатий З.Є. Використання генетико-біохімічних маркерів у селекційному процесі при консолідації української чорно-рябої молочної породи //Розведення і генетика тварин. Міжвідомчий тематичний науковий збірник. -К., 1999. - Вип. 31-32. - С. 172-174. (Дисертант провів лабораторні дослідження, узагальнив одержані результати та описав їх).

21. Павлів Б.А., Щербатий З.Є. Молочна продуктивність корів, її облік та оцінка //Сільський господар. - Львів, 1999. - №11-12. - С. 50-52. (Дисертант дав рекомендації щодо обліку продуктивності корів, зробив відповідні висновки).

22. Павлів Б.А., Щербатий З.Є., Кропивка Ю.Г. Поліморфізм трансферину як генетичний маркер трансформації спадкової інформації //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького. -Т. 2, частина 3. -2000. - С. 109-113. (Дисертант брав участь у проведенні досліджень, узагальнив результати та зробив висновки).

23. Szczerbatyj Z.E., Pawliw B.A. Wykorzystanie molekularno-genetycznych markerw w selekcji byda mlecznego //ywienie zwierzt jako czynnik modyfikujcy przemiany w acuchu troficznym: pasza - zwierz - czowiek, Roqw, 2000. - S. 95. (Дисертант провів лабораторні дослідження, узагальнив одержані результати та описав їх).

24. Особливості росту і прояву молочної продуктивності в корів-дочок голштинських бугаїв з різною часткою спадковості німецької чорно-рябої породи /З.Є. Щербатий, Б.А. Павлів, Ю.Г. Кропивка, М.Д. Борис //Сучасні проблеми екології та гігієни виробництва продукції тваринництва: 3б. наук. праць. –Вінниця, 2000. - С. 116-119. (Дисертант проаналізував особливості розвитку молодняка, узагальнив одержані результати, зробив відповідні висновки).

25. Щербатий З.Є. Селекційні моделі формування бажаного типу чорно-рябої породи в західному регіоні України //Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. - Львів, 1997. - С. 159-160. (Дисертант провів моделювання бажаного типу тварин).

26. Руснак П.Й., Щербатий З.Є., Кос В.Ф. Оцінка генотипу бугаїв-плідників //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького, вип. 3, частина 1, 1999. - С. 234-236. (Дисертант описав одержані результати та обґрунтував відповідні висновки).

27. Щербатий З.Є., Павлів Б.А., Кропивка Ю.Г. Генетико-селекційні параметри стада корів української чорно-рябої молочної породи //Вісник державної агроекологічної академії України. - Житомир, 2000. - С. 199-200. (Дисертант обґрунтував одержані дані, описав їх і зробив висновки).

28. Щербатий З.Є., Павлів Б.А., Кропивка Ю.Г. Адитивна дія генів комплексів поліморфних білкових систем на виявлення молочної продуктивності корів української чорно-рябої молочної породи //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького. - Т. 3 (4)Вип.1. -Львів, 2001. - С. 97-102. (Дисертант провів лабораторні дослідження, обґрунтував одержані результати, описав матеріал, сформулював висновки).

29. Szczerbatyj Z.E., Pawliw B.A. The using of Genetics- Selection parameters for the increase of efficiency selection in herds of Ukrainian black-spotted dairy breeds //I-st Polish-Ukrainian Scientific Conference, Animal sciences in the 21 century, Krakow, 2001. - S. 193-195. (Дисертант узагальнив одержані дані, описав матеріал, зробив висновки).

30. Щербатий З.Є., Павлів Б.А., Кропивка Ю.Г. Білок сироватки і активність ферментів початкових ланок гліколізу крові у корів-дочок голштинських бугаїв різних генотипів //Розведення і генетика тварин: Міжвідомчий тематичний науковий збірник.. -К.: Науковий світ, 2002. -Вип. 36. - С. 206-207.(Дисертант провів лабораторні дослідження, сформулював висновки).

31. Павлів Б.А., Кравців Р.Й., Щербатий З.Є. Раціональне вирощування телиць - запорука прояву високого генетичного потенціалу в корів щодо молочної продуктивності //Сільський господар. - Львів, 2000. - №11-12. - С. 31-32. (Дисертант узагальнив одержані результати).

32. Щербатий З.Є., Павлів Б.А., Кропивка Ю.Г. Типи трансферину і молочна продуктивність різних генотипових груп чорно-рябої худоби //Аграрна наука і практика на рубежі тисячоліть :досягнення, проблеми і задачі. -Харків, 2001. - С. 86-89. (Дисертант провів лабораторні дослідження, описав одержані результати, зробив висновки).

33. Столярчук П.З., Щербатий З.Є., Голодюк І.П. Невідкладні заходи з удосконалення молочного скотарства //Сільський господар. - Львів, 2002. - №3-4. - С. 8-10. (Дисертант теоретично обґрунтував заходи по вдосконаленню молочного скотарства на перспективу).

34. Щербатий З.Є., Павлів Б.А., Кропивка Ю.Г. Особливості росту телиць української чорно-рябої молочної породи з різною часткою спадковості за голштинами //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького. - Т. 3. Вип.2. -Львів, 2002. - С. 93-96. (Дисертант узагальнив одержані дані, описав їх, зробив висновки).

Матеріали наукових конференцій

35. Щербатый З.Е. Взаимосвязь между отдельными хозяйственно-полезными признаками у черно-пестрого скота и использование их в селекционно-племенной работе //Тез. докл. научн.-практ. конф. “Молодые ученые - Продовольственной программе”. - Львов, 1985. - С. 128.

36. Щербатый З.Е. Эффективность использования голштино-фризских и голландских производителей для улучшения морфофункциональных свойств вымени местного черно-пестрого скота //Тез. докл. научн.-практ. конф. “Молодые ученые - Продовольственной программе”. - Львов, 1985. - С. 129.

37. Щербатый З.Е., Кипибида Б.В., Павлив Б.А. Биологические особенности черно-пестрого скота разных генотипов //Тез. докл. V Всесоюзн. симпозиума “Биохимия сельскохозяйственных животных и Продовольственная программа”. - Ташкент, 1987. - С. 144. (Дисертант провів лабораторні дослідження, описав їх).

38. Щербатый З.Е., Кипибида Б.В. Наследуемость показателей крови у черно-пестрого скота различных наследственных комплексов // Тез. докл. V съезда генетиков и селекционеров Украины. - К.,1986, часть 5. - С. 135. (Дисертант обґрунтував одержані дані, зробив висновки).

39. Щербатый З.Е. Воспроизводительные качества коров разных типов черно-пестрого скота //Тез. докл. научн.-практ. конф. молодых ученых. - Львов, 1986. - С. 109.

40. Щербатый З.Е. Экстерьерно-конституциональные особенности черно-пестрого скота и использование их в селекции //Тез. докл. научн.-практ. конф. молодых ученых. - Львов, 1986. - С. 110.

41. Щербатый З.Е., Кипибида Б.В. Продуктивные качества черно-пестрого скота разных генотипов и использование их в селекции // Тез. докл. V съезда общества генетиков и селекционеров им. Вавилова. - М., 1987. - Т. 3. - С. 241. (Описав одержані результати).

42. Отбор коров черно-пестрой породы с учетом пригодности к промышленной технологии производства молока /З.Е. Щербатый, Б.В. Кипибида, Б.А. Павлив, П. И. Руснак //Матер. VII симпозиума по машинному доению с.х. животных. - Москва-Ленинград, 1988. - С. 123-124. (Дисертант обґрунтував одержані результати, описав їх, зробив висновки).

43. Щербатий З.Є. Оцінка високопродуктивних корів окремих генотипів чорно-рябої породи //Тези доп. наук.-практ. конф. молодих вчених. - Кам’янець-Подільський, 1990. - С. 64.

44. Щербатий З.Є., Півторак Я.І. Акліматизаційна здатність у проявленні племінних і продуктивних якостей імпортної чорно-рябої породи //Тези доп. наук.-практ. конф. - Львів, 1990. - С. 145. (Дисертант узагальнив одержані дані, описав їх, зробив висновки).

45. Кипибіда Б.В., Щербатий З.Є. Особливості розвитку і молочна продуктивність тварин чорно-рябої породи в залежності від їх екологічного типу //Тези доп. 47-ї наук.-виробн. конф. - Львів, 1990. - С. 57. (Дисертант узагальнив одержані дані, сформулював висновки).

46. Щербатий З.Є., Кипибіда Б.В. Технологічні особливості у прояві господарсько-корисних ознак чорно-рябої худоби різного походження //Тези доп. міжнар. наук. конф. присвяченої 110-м роковинам від дня заснування інституту (1881-1991). - Львів, 1991. - С. 25. (Дисертант описав одержані результати, сформулював висновки).

47. Щербатий З.Є., Павлів Б.А. Особливості росту живої маси молодняку чорно-рябої породи різного походження //Тези доп. 43-ї наук.-виробн. конф. Львівської академії ветеринарної медицини. - Львів, 1992. - С. 73. (Дисертант описав одержані результати, зробив висновки).

48. Кипибіда Б.В., Щербатий З.Є. Зв’язок між окремими господарсько-корисними ознаками та його використання у селекції імпортної чорно-рябої худоби //Тези доп. Українського товариства генетиків і селекціонерів ім. М.І. Вавилова. - К., 1992. - Т.1. - С. 173-174. (Дисертант узагальнив одержані дані, описав матеріал).

49.90-річчю проф. Колесника М.М. - К., 1994. - С. 45. (Дисертант обґрунтував одержані дані, описав матеріал, сформулював висновки).

50. Щербатий З.Є., Павлів Б.А. Результати використання бугаїв голштинської породи на коровах чорно-рябої породи в залежності від рівня їх продуктивності //Матер. 50-ї наук.-виробн.. конф. Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. - Львів, 1995. - С. 101-102. (Дисертант узагальнив одержані дані, описав їх, сформулював висновки).

51. Изменчивость, повторяемость и взаимосвязь показателей молочной продуктивности коров немецкой черно-пестрой породы /Б.А. Павлив, З.Е. Щербатый, И.Я. Панькив, Ю.Г. Кропывка //Корифей зоотехнической науки М.Ф. Иванов и перспективы развития специальностей по зоотехнии и ветеринарии.- Харьков, 1996. - С. 28-29. (Дисертант описав одержані дані).

52. Особенности формирования молочного типа черно-пестрого скота /З.Е. Щербатый, Б.А. Павлив, И.Я. Панькив, Ю.Г. Кропывка //Корифей зоотехнической науки М.Ф. Иванов и перспективы развития специальностей по зоотехнии и ветеринарии. - Харьков, 1996. - С. 43-44. (Дисертант теоретично обґрунтував одержані дані, описав матеріал).

53. Using of genetic-biochemical markers in selection processes with-motley stock /B. A. Pavliv, Z.E. Shcherbatyj, I.Y. Pankiv., Y.G. Kropyvka //Ukrainian-Austrian. Symposium “Agriculture: Science and Practice”. - Lviv, 1996. - P. 128-129. (Дисертант провів лабораторні дослідження, описав матеріал).

54. Павлів Б.А., Щербатий З.Є., Кропивка Ю.Г. Активність ферментів крові початкових ланок гліколізу та її зв'язок з рівнем молочної продуктивності корів чорно-рябої породи //Тези доп.VII Українського біохімічного з’їзду. - К., 1997, частина 2. - С. 63-64. (Дисертант обґрунтував одержані дані, описав матеріал, сформулював висновки).

55. Павлів Б.А., Щербатий З.Є. Інтенсифікація селекційного процесу у тваринництві шляхом використання генетико-біохімічних тестів // Інформ. бюлетень завершених наук.-техн. розробок. - Львів, 1998. - С. 46-48. (Дисертант обґрунтував одержані дані, сформулював висновки).

56. Використання бугаїв голштинської породи в стадах української чорно-рябої молочної худоби /Б.А. Павлів, З.Є. Щербатий, Ю.Г. Кропивка, І.Я. Паньків //Інформаційний листок, №99. - Львів, 1999. - С. 1. (Дисертант узагальнив одержані дані, описав їх, сформулював висновки).

57. Павлів Б.А., Щербатий З.Є., Кропивка Ю.Г. Використання молекулярно-генетичних маркерів при консолідації західного внутріпородного типу чорно-рябої худоби //Тези доп. “Молекулярно-генетичні маркери тварин” III міжнар. конф. - К., 1999. - С. 60-61. (Дисертант провів лабораторні дослідження, узагальнив одержаний матеріал, сформулював висновки).

58. Shcherbatyj Z., Pavliv B., Kropyvka Y. Effectiveness of selection modeling of Ukrainian Black-spotted cow of Dairy breed taking into account locus heterezygotig of some polymorphic protein system //III Symposium Ukraine-sterreich. Landwirschaft: Wissenschaft und Praxis. Tschernivci. -2000. - P. 121. (Дисертант обґрунтував моделювання добору корів за молочною продуктивністю).