Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Юлдашев Олексій Хашимович. Методологічні засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності : Дис... д-ра наук: 12.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Юлдашев О.Х. Методологічні засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 – господарське право, господарсько-процесуальне право. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2008.

Дисертація присвячена доктринальному обґрунтуванню сутності та змісту регуляторної політики у сфері господарської діяльності. На основі аналізу діючого законодавства, що регулює нормотворчу (регуляторну) діяльність, узагальнення зарубіжної і вітчизняної наукової літератури, запропоновано поняття нормативної моделі регуляторної діяльності; обґрунтовано висновок про те, що якість господарсько-правових актів перебуває у прямій залежності від якості методологічних засад, організації їх підготовки, прийняття та спостереження за результативністю; розроблено методологічні засади національної доктрини правового регулювання у сфері господарювання, вдосконалення цього регулювання. Виявлено та оцінено фактори (чинники), які можуть суттєво впливати на якість регуляторних актів, запропоновано їх класифікацію, нову теорію системної розробки автоматизованого пошуку правової інформації. Обґрунтовано пропозиції з уточнення ч. 1 ст. 5 ГКУ щодо “оптимального поєднання ринкового саморегулювання економічних відносин суб'єктів господарювання та державного регулювання макроекономічних процесів”, розроблено концепцію переходу до інноваційної економіки. Удосконалено існуючу організацію забезпечення якості регуляторних актів, - діючий підхід до оцінки фактичної ефективності господарсько-правових актів, визначення поняття дійсного регуляторного акту, інститут господарсько-правової відповідальності тощо.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано розв’язання важливої наукової проблеми формування методологічних засад регуляторної політики у сфері господарської діяльності. Для розв’язання цієї проблеми дисертантом проведено науковий системний аналіз наявних теоретичних конструкцій щодо сутності, змісту регуляторної діяльності і регуляторної політики у сфері господарювання, її нормативної бази, практики здійснення, а також розроблено теоретико-методологічні засади, обґрунтовано теоретико-практичні висновки стосовно вдосконалення цієї політики, підвищення результативності її впливу на регуляторну діяльність, якість і ефективність господарсько-правових актів, серед яких наступні:

1. Доводиться, що якість господарсько-правових актів у значній мірі залежить від якості методологічних засад, організації їх підготовки, прийняття та спостереження за результативністю.

Обґрунтовано методологічні засади національної доктрини правового регулювання у сфері господарювання, вдосконалення цього регулювання. Складовими цієї доктрини є: 1) філософія, ідеологія правотворення, правового регулювання у сфері господарювання, яка має існувати у явному вигляді; 2) теоретико-методологічні концепції: а) правотворення у сфері господарювання і б) вдосконалення правового регулювання господарської діяльності.

2. Аргументовано, що фактори, які можуть суттєво впливати на якість регуляторних актів, можна поділити на зовнішні (чинники зовнішнього середовища) та внутрішні (внутрішньосистемні, належні до економічної системи). До зовнішніх належать національні звичаї, в тому числі ділові, культурні традиції, панівна ідеологія в суспільстві (лібералістична, колективістська), загальноприйняті концепції права, релігійні доктрини, а також науковий апарат точних наук (системний інструментарій, методи моделювання тощо). До внутрішньо системних факторів віднесено державну економічну політику, співвідношення державного регулювання економічних відносин з їх ринковою регуляцією, наявне господарське законодавство, рівень організації, технології регуляторної діяльності (ступінь регламентації порядку розроблення і прийняття проектів правових актів у сфері господарювання, відстеження їх результативності), обсяг знань і навичок суб’єктів регуляторної діяльності стосовно здійснення нормотворення тощо.

3. Запропоновано поняття нормативної моделі регуляторної діяльності як сукупності затверджених у встановленому порядку нормативно-правових актів та інструктивно-методичних матеріалів, що моделюють технологію розроблення, погодження, прийняття та моніторингу регуляторних актів, що дозволяє застосовувати у процесі вдосконалення цієї діяльності науковий інструментарій моделювання, системного аналізу, загальної теорії систем, напрацьований в точних науках і, тим самим, суттєво підвищити наукову обґрунтованість та ефективність дослідницьких висновків, пропозицій і рекомендацій.

4. Доведено, що застосування наукової теорії системного аналізу, моделювання дозволило розвинути розуміння сутності понять регуляторного акта і моніторингу ефективності цих актів та внести пропозиції щодо вдосконалення діючого порядку їх розроблення, а також забезпечення системності регуляторних актів. Під регуляторним актом пропонується розуміти нормативно-правовий акт, що регулює економічні правовідносини, розроблений за відповідною процедурою, яка включає ряд обов’язкових етапів, серед яких значиться і моніторинг - наступне відслідковування ефективності цих актів з подальшим їх коректуванням.

Вдосконалення діючого порядку розроблення регуляторних актів можливо шляхом доповнення переліку стадій підготовки проектів цих актів такими стадіями як виявлення проблем у відповідних господарських відносинах, їх оцінка, відбір найголовніших проблем, встановлення причин їх виникнення, а також моделювання - підготовка альтернатив вирішення проблем, формулювання критеріїв вибору тої чи іншої альтернативи і вибір найкращої.

Забезпечення системності регуляторних актів можливо шляхом включення до Регламенту Верховної Ради України та Закону України від 11 вересня 2003 р. “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” вимог забезпечення відповідності планування нормотворчої діяльності таким ознакам, як послідовність, взаємопов’язаність, наступність, відповідно до яких плани робіт з підготовки проектів регуляторних актів того чи іншого державного органу господарського управління мають корегуватися із планами нормотворчої діяльності Кабінету Міністрів України, а останні мають відповідати планам законодавчих робіт.

5. Запропоновано та аргументовано: а) теорію системного проектування, на основі якої створено на практиці такий важливий інструмент регуляторної діяльності, як система автоматизованого пошуку правової інформації (АІПС-Право), в рамках якої визначено найсуттєвіші і одночасно мінімально достатні (для викладення тексту будь-якого нормативного висловлювання) ознаки, класифікатори яких можуть бути використані для створення відповідного Банку юридичної термінології, а також і для вдосконалення правового регулювання господарської діяльності: виявлення дублювання норм господарсько-правових актів, їх суперечливості тощо; б) вдосконалення існуючої організації забезпечення якості регуляторних актів шляхом комп’ютеризації таких попередньо упорядкованих етапів процесу підготовки та спостереження за результативністю регуляторних актів як: 1) участь громадськості, наукових кіл у підготовці і обговоренні проектів регуляторних актів; 2) їх моніторинг; в) вдосконалення діючого підходу до оцінки фактичної ефективності господарсько-правових актів шляхом застосування математичного інструментарію кореляційно-регресійного аналізу.

6. У рамках змістовного аспекту модернізації господарського законодавства запропоновано конкретизувати ч.1 ст. 5 ГКУ, визначивши максимізацію економічних функцій, що випливають з кейнсіанської моделі, в якості критерію оптимальності поєднання ринкового саморегулювання економічних відносин суб'єктів господарювання з державним регулюванням макроекономічних процесів, а також доповнити ст. 19 ГКУ положеннями щодо включення до основних завдань держави в галузі економіки завдання забезпечення справедливої конкуренції та підтримки національного товаровиробника шляхом здійснення результативної моральної регуляторної політики.

7. Обґрунтовано пропозиції щодо вдосконалення інституту господарсько-правової відповідальності шляхом встановлення санкцій за правопорушення у сфері регуляторної діяльності і доповнення переліку підстав для настання зазначеної відповідальності, якій підлягають регуляторні органи, такою новою підставою, як відмова в державній реєстрації (скасування цієї реєстрації) регуляторних актів у разі їх невідповідності принципам регуляторної політики, вимогам системної узгодженості.

8. Розвинуто пропозиції представників адміністративно-правової науки щодо юридичного закріплення нормотворчої (правозастосовчої) діяльності органів державної виконавчої влади як окремого (неконфліктного) виду провадження. Пропонується закріпити у ГПК положення стосовно порядку здійснення підготовки та погодження проектів господарсько-правових актів, як одного з видів господарських процесів, у вигляді самостійного розділу «Порядок здійснення регуляторної політики і регуляторної діяльності».

Публікації автора:

Монографії

1. Юлдашев О.Х. Регуляторна політика як засіб вдосконалення господарського законодавства. – К.: МАУП, 2006. – 302 с.

2. Юлдашев О.Х. Проблеми вдосконалення державної регуляторної політики в Україні. – К.: МАУП, 2005. – 336 с.

Статті у наукових фахових виданнях,

в яких відображені основні наукові результати дисертації

1. Юлдашев О.Х. Людина як мета реформування і аргумент його принципів // Держава і право. Юридичні і політичні науки: Зб. наук. праць. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2001. – Вип. 12. – С. 282-289.

2. Юлдашев О. Природно-правова цінність категорії „гідність людини” як підгрунтя будь-якого реформування (до проблеми принципів державотворення) // Вісник Академії правових наук України: Зб. наук. праць. – Харків: Право, 2002. – № 1(28). – С. 92-99.

3. Юлдашев А. Права человека и гражданское общество // Юридический вестник. – 2002. – № 3. – С. 118-120.

4. Юлдашев О.Х. Господарський кодекс: яким він має бути // Зовнішня торгівля: право та економіка: Зб. наук. праць. – К.: УАЗТ, 2004. – № 2 (14). – С. 36-39.

5. Юлдашев О.Х. Про один із підходів до підвищення міжнародної конкурентоспроможності вищої освіти в рамках Болонського процесу // Зовнішня торгівля: право та економіка: Зб. наук. праць. – К.: УАЗТ, 2004. – № 3 (15). – С. 16-21.

6. Юлдашев О.Х. Помаранчева революція і правова справедливість // Зовнішня торгівля: право та економіка: Зб. наук. праць. – К.: УАЗТ, 2004. – № 5-6 (17). – С. 167-172.

7. Юлдашев О. Методологічні проблеми створення конкурентного права в Україні // Право України. – 2004. – № 5. – С. 44-48.

8. Цвєтков В., Юлдашев О. Актуальність наукового забезпечення регуляторної діяльності // Юридична Україна. – 2005. – № 12. – С. 60-65. (Особистий внесок розробка питань щодо суті і змісту державної політики, формулювання пропозицій стосовно завдань господарської науки в напрямі вдосконалення регуляторної діяльності та підготовки держслужбовців).

9. Юлдашев О.Х. Удосконалення регулювання господарської діяльності на базі кодифікації методичного забезпечення регуляторної політики // Приватне право і підприємництво: Зб. наук. праць. – К.: НДІ приватного права і підприємництва АПрН України, 2005. – Вип.4. – С.122-128.

10. Юлдашев О.Х. Проблеми вдосконалення правового регулювання господарської діяльності // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб. науч. трудов. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2005. – С. 50-53.

11. Юлдашев О.Х. Теоретико-методологічне забезпечення правового регулювання господарської діяльності // Зовнішня торгівля: право та економіка: Зб. наук. праць. – К.: УАЗТ, 2005. – № 2-3. – С. 93-99.

12. Нагребельний В.П., Юлдашев О.Х. Вдосконалення правових засад державного регулювання економіки // Правова держава: Зб. наук. праць. – К.: Ін-т держави та права ім. В.М. Корецького НАН України, 2006. – Вип. 17. – С. 171-177. (Особистий внесок обґрунтування ролі, завдань державної регуляторної політики у вдосконаленні державного регулювання економіки та виклад пропозицій щодо їх вирішення).

13. Юлдашев О.Х. Нова ідеологія державного управління економікою // Зовнішня торгівля: право та економіка: Зб. наук. праць. – К.: УАЗТ, 2006. – № 2 (25). – С. 148-154.

14. Юлдашев О.Х. Управління нормотворчою діяльністю – найперспективніший шлях удосконалення законодавства України // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2006. – № 5 (55). – С. 41-49.

15. Юлдашев О.Х. Удосконалення нормотворчої діяльності органів державного управління у сфері економіки // Зовнішня торгівля: право та економіка: Зб. наук. праць. – К.: УАЗТ, 2006. – № 4 (27). – С. 153-156.

16. Юлдашев О.Х. Регуляторна реформа в Україні // Проблеми господарського права і методика його викладання: Зб. наук. праць. – Донецьк: ІЕПД НАН України, 2006. – С. 51-62.

17. Юлдашев О.Х. Проблеми контролю за здійсненням нормотворчої діяльності органів державного управління в сфері економіки // Вісник Академії прокуратури України. – 2006. – № 3. – С. 60-65.

18. Юлдашев О.Х. Антропологізація права як завдання філософії та теорії права // Зовнішня торгівля: право та економіка: Зб. наук. праць. – К.: УАЗТ, 2006. – № 6 (29). – С. 142-146.

19. Кузьмін Р., Юлдашев О. Складові господарсько-правових засобів запобігання економічній злочинності в Україні (концепція дослідження) // Вісник Академії прокуратури України. – 2007. – № 1. – С. 52-57. (Особистий внесок нове поняття нормативної моделі господарської діяльності, визначення завдань державної регуляторної політики у її побудові та запобіганні економічній злочинності в Україні).

20. Кузьмін Р.Р., Юлдашев О.Х. Правовий господарський порядок і економічна злочинність (питання теорії) // Зовнішня торгівля: право та економіка: Зб. наук. праць. – К.: УАЗТ, 2007. – № 2 (31). – С. 98-102. (Особистий внесок – запропонування нового підходу до розкриття суті категорії «правовий господарський порядок» та визначення значення регуляторної політики як засобу забезпечення цього порядку).

21. Юлдашев О.Х. Удосконалення методологічних засад регуляторної політики // Зовнішня торгівля: право та економіка: Зб. наук. праць. – К.: УАЗТ, 2007. – № 4 (33). – С. 191-195.

22. Юлдашев О. Методологічні засади нормотворчої діяльності органів державного управління в сфері економіки // Право України. – 2007. – № 2. – С. 98-102.

23. Кузьмін Р.Р., Юлдашев О.Х. Ефективність правозастосування та підхід до її забезпечення (теоретичні аспекти) // Вісник Академії прокуратури України. – 2007. – № 3. – С. 11 – 17. (Особистий внесок – аналіз наявних підходів до оцінки ефективності правових норм та їх застосування, висновок про можливість забезпечення її нормативної ефективності шляхом підвищення якості процесу розроблення правових норм).

24. Юлдашев О.Х. Теоретико-методологічне забезпечення регуляторної політики в сфері господарської діяльності // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2007. – № 5 (34). – С. 138-142.

Інші видання, матеріали наукових конференцій та круглих столів

1. Юлдашев О. Ще раз про систематизацію та вдосконалення відомчого господарського законодавства // Радянське право. – 1976. – № 12. – С. 41-44.

2. Юлдашев О., Завадовський М. Вимірювання і регулювання ефективності механізму матеріальної відповідальності в управлінні // Економіка Радянської України. – 1978. – № 2. – С. 37-40. (Особистий внесок застосування апарату кореляційно-регресивного аналізу для виміру ефективності державних рішень).

3. Технология програмно-целевого управления / Г.М. Добров, А.А. Коренной, А.Х. Юлдашев и др.; Под ред. Г.М. Доброва. – К.: Техніка, 1985. – 206 с. (Особистий внесок – запропонування.методології розробки цільових комплексних програм, що базується на загальній теорії систем та системному аналізі).

4. Правовые аспекты компьютеризации управления / В.Я.Рубан, А.Х. Юлдашев, В.Н. Мирошниченко и др.; Отв. ред А.Х. Юлдашев; АН УССР, Ин-т государства и права. – К.: Наук. думка, 1988. – 212 с. (Особистий внесок – запропонування методологічних засад удосконалення систем управління і регуляторної діяльності на базі системного підходу, зокрема, системного аналізу).

5. Юлдашев А.Х. Правовое обеспечение перестройки управления экономикой. – К.: О-во „Знание” УССР, 1989. – 48 с. – (Сер. 11 „Правовое воспитание”; № 5).

6. Юлдашев О. Вимоги з боку Європейського Союзу до національного законодавства та перспективи розвитку корпоративного права // Приватне право і підприємництво: Зб. наук. праць. – К.: НДІ приватного права і підприємництва АПрН України, 2003. – Вип. 3. – С. 120-127.

7. Юлдашев О. Методологічні проблеми переходу від гармонізації законодавства зі стандартами ЄС до створення конкурентного середовища // Український правовий часопис. – 2004. – Вип. № 4(9). – С. 44-56.

8. Юлдашев О.Х. Правові питання конкурентної політики в аспекті європейської інтеграції // Юридична Україна. – 2004. – № 4 (16). – С. 25-31.

9. Юлдашев О. Конкурентоспроможність національної економіки за умов глобалізації світогосподарських відносин: теорія і практика // Зовнішньоекономічна політика України як механізм реалізації національних інтересів: Зб. матеріалів VI міжнарод. наук.-практ. конф. викладачів та аспірантів, Київ, 12 трав. 2006 р. – К.: УАЗТ, 2006. – С. 39-41.

10. Юлдашев О. Про один підхід до електронного урядування // Вісник Академії управління МВС. – 2007. – № 2-3. – С.48-57.