Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Скрипник Маргарита Іванівна. Методологія та організація обліку і аналізу експортно-імпортних операцій (на прикладі підприємств пиво-безалкогольної галузі України) : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. — К., 2005. — 284арк. — Бібліогр.: арк. 188-217.



Анотація до роботи:

Скрипник М.І. Методологія та організація обліку і аналізу експортно-імпортних операцій (на прикладі підприємств пиво-безалкогольної галузі України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет, Київ, 2005.

У дисертації досліджуються організаційно-методичні аспекти обліку і аналізу експортно-імпортних операцій. Розроблено методику комплексного аналізу ефективності здійснення експортних операцій на підприємствах пиво-безалкогольної галузі, а саме запропоновано методику розрахунку інтегрального господарського ефекту, яка забезпечує можливість визначення найбільш ефективних умов проведення операцій.

Удосконалено положення законодавства наданням пропозицій щодо відображення в обліку оподаткування експортно-імпортних операцій.

Розроблено методику бухгалтерському обліку та контролю експортно-імпортних операцій підприємств пиво-безалкогольної галузі з метою надання достовірної інформації користувачам і забезпечення обґрунтованості управлінських рішень щодо цієї сфери діяльності господарюючого суб’єкта.

Запропоновано організаційну модель аналітичного дослідження інформації за експортно-імпортними операціями конкретизацією структурних елементів і визначення ролі інформації, що формується в бухгалтерському обліку, відповідно до особливостей зовнішньоекономічної діяльності.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, що виявляється у дослідженні та розробці методичних і практичних рекомендацій щодо удосконалення методики обліку й аналізу експортно-імпортних операцій підприємств пиво-безалкогольної галузі України. Проведене дослідження надає змогу зробити такі висновки та пропозиції:

1. Важливим напрямом удосконалення обліку експортно-імпортних операцій є впровадження запропонованої методики обліку, що сприятиме підвищенню реальності показників бухгалтерського обліку та достовірність фінансової звітності, а саме: розроблено методику визнання доходів і активів за видами експортно-імпортних операцій; розроблено робочий план рахунків бухгалтерського обліку, у якому надано можливість відображення товарів на різних етапах товарообороту як на території України, так і за її межами; уточнено кореспонденцію рахунків з обліку експорту та імпорту.

Доповнено перелік витрат, які відносять до первісної вартості імпортованих товарів. Обґрунтовано порядок віднесення транспортно-заготівельних витрат та комісійної винагороди під час імпорту товарів на рахунок 28 “Товари” до складу первісної вартості товарів, а експорту – до складу собівартості реалізованої продукції за умови можливості достовірної оцінки цих витрат на момент визнання доходу від реалізації товару. Зазначені пропозиції сприяють збільшенню релевантної інформації, необхідної для своєчасного прийняття управлінських рішень, підвищують достовірність оцінки первісної вартості товарів, сприяють гармонізації бухгалтерського обліку і міжнародних стандартів.

Розглянуто проблеми обліку й оподаткування витрат з фрахту, запропоновано бухгалтерське відображення витрат за видами фрахту і перевитрат, здійснених у разі простою судна у портах. На основі цього надано відповідні рекомендації з формування облікової політики підприємства. Зазначені пропозиції сприяють узгодженню даних бухгалтерського обліку та оподаткування, збільшенню достовірності інформації для прийняття управлінських рішень.

2. Запропоновано визначати балансову вартість іноземної валюти під час здійснення експортно-імпортних операцій за середньозваженим курсом у системі постійного обліку. Розроблено допоміжну відомість для контролю за визначенням балансової вартості іноземної валюти, використання якої забезпечує своєчасність розрахунків за контрактом, правильність визначення балансової вартості на будь-яку дату, можливість окремого відображення балансової вартості іноземної валюти для цілей оподаткування.

3. Розроблено модель узгодження бухгалтерського обліку та оподаткування експортно-імпортних операцій, для наочного відображення якої розроблено структурно-логічну схему. Ця модель ґрунтується на скасуванні правила “першої події” для експортних операцій, коригуванні термінів податкового обліку, редакційних уточненнях П(С)БО, удосконаленні порядку оподаткування операцій у іноземній валюті. Відповідно до зазначеної моделі запропоновано уточнення змісту Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” або врахування наведених положень при розробці проекту Податкового кодексу України, що надасть змогу наблизити дані бухгалтерського обліку та оподаткування, підвищити нейтральність і достовірність інформації у фінансовій і податковій звітності.

4. Розкрито існуючі підходи до визнання результатів операцій і обґрунтовано доцільність застосування правил ІНКОТЕРМС для визначення моменту визнання в бухгалтерському обліку доходів, витрат і активів, отриманих у результаті експортно-імпортних операцій. Цю концепцію було покладено в основу всіх пропозицій щодо методики бухгалтерсько обліку операцій, що досліджуються. Для використання правил ІНКОТЕРМС (моменту передачі ризиків і вигод) як аргумент для визначення елементу фінансової звітності було визначено положення, що бухгалтер має право відображувати в бухгалтерському обліку елемент фінансової звітності (дохід, витрати, активи за експортно-імпортними операціями) на момент, зазначений у договорі, або за датою відповідного документа базової умови поставки ІНКОТЕРМС.

5. Обґрунтовано основні методологічні підходи до побудови системи контролю за експортно-імпортними операціями; представлено у вигляді алгоритму контрольний процес управління експортно-імпортними операціями підприємств пиво-безалкогольної галузі.

Розроблено організаційну модель внутрішньовиробничого контролю та визначено етапи організації контролю за центрами відповідальності. Уточнено класифікацію видів контролю за різними ознаками та розроблено таблицю залежності і зв’язку елементів та методичних прийомів контролю за експортно-імпортними операціями підприємств пиво-безалкогольної галузі з об’єктами контролю.

6. З метою удосконалення аналітичного процесу запропоновано: виділення рівнів аналізу відповідно до масштабів досліджень; схему взаємозв’язку видів аналізу з етапами управління господарською діяльністю підприємства; уточнену класифікацію взаємозв’язків чинників та їх вплив на економічні показники експортно-імпортних операцій підприємства; порядок проведення аналізу виконання зобов’язань за зовнішньоторговельними операціями; більш раціональну методику розрахунку показників ефективності експортних поставок та алгоритм оцінки ефективності їх.

7. У дисертації виконано комплексне дослідження діяльності низки підприємств пиво-безалкогольної галузі та запропоновано: положення щодо системи управління експортно-імпортними операціями підприємств пиво-безалкогольної галузі з урахуванням стратегічних позицій та розвитку потенційних можливостей; співвідношення методів, підсистем та показників фінансового аналізу у рамках стратегічного управління експортно-імпортними операціями; єдине інформаційне забезпечення, завдяки якому реалізовано багатоваріантні розрахунки фінансового плану та створено необхідну інформаційну базу.

Перспективним засобом комп’ютеризації алгоритму комплексного аналізу став об’єктивно-орієнтований метод, який створив потужну інтерактивну систему, спроможну до динамічних змін. Для підвищення ефективності впроваджуваних рішень застосовано економіко-математичні методи, встановлено залежність оцінки від діапазону відхилення фактичного значення аналізованого показника від розрахункового. Доведено доцільність використання моделі оптимальної фінансової стійкості підприємства.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Скрипник М.І. Методика проведення аудиту з використанням спеціального програмного забезпечення // Регіональні перспективи. – 2000. – №4. – С.84-87 (загальний обсяг 0,43 друк. арк.).

  2. Скрипник М.І. Деякі аспекти стимулювання зовнішньоекономічної діяльності підприємств у векторі інвестиційної політики України // Регіональні перспективи. – 2000. – №5. – С.24-26 (загальний обсяг 0,32 друк. арк.).

  3. Скрипник М.І. Деякі аспекти класифікації об’єктів бухгалтерського обліку і контролю зовнішньоекономічної діяльності підприємств // Регіональні перспективи. – 2001. – №1. – С.88-89 (загальний обсяг 0,24 друк. арк.).

  4. Скрипник М.І. Фінансування діяльності експортерів на основні надання їм пільгових середньострокових кредитів // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наукових праць. – Вип. 124. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – С.69-76 (загальний обсяг 0,40 друк. арк.).

  5. Скрипник М.І. Вплив структури суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності на методологію бухгалтерського обліку // Регіональні перспективи. – 2002. – №1. – С.114-117 (загальний обсяг 0,47 друк. арк.).

У матеріалах і тезах конференцій:

  1. Скрипник М.І., Руденко Л.В. Оптимізація управлінських рішень для реалізації ефективної стратегії розвитку зовнішньоекономічної діяльності фірми: Зб. наукових статей ХІІ міжнародної науково-практичної конференції. - Вип. ІІ. – Чернівці, 2001. – С.214-219 (особисто автора - 0,26 друк. арк. Підготовлено та розроблено питання стратегічного аналізу і планування сучасних управлінських рішень у сфері зовнішньоекономічної діяльності).

  2. Руденко Л.В., Скрипник М.І. Специфіка ризиків у зовнішній торгівлі // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Ризикологія в економіці та підприємництві”: Зб. наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції. – К.: КНЕУ, Академія ДПС України, 2001. – С.351-353 (особисто автора - 0,05 друк. арк. Підготовлено та розроблено питання можливих шляхів упередження зовнішньоторговельних ризиків).

В інших виданнях:

  1. Скрипник М.І. Порядок обігу іноземної валюти у зовнішньоекономічній діяльності // Економіка. Фінанси. Право. – 2002. – №5. – С.34-38 (загальний обсяг 0,47 друк. арк.).

  2. Скрипник М.І. Шляхи стимулювання зовнішньоекономічної діяльності підприємств малого та середнього бізнесу // Економіка. Фінанси. Право. – 2002. – №6. – С.34-37 (загальний обсяг 0,34 друк. арк.).

  3. Скрипник М.І. Шляхи стимулювання зовнішньоекономічної діяльності підприємств малого та середнього бізнесу // Економіка. Фінанси. Право. – 2002. – №6. – С.34-37 (загальний обсяг 0,34 друк. арк.).