Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Черевко Віктор Олександрович. Методологія формування та управління фінансовими потоками регіону : дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / Черкаський держ. технологічний ун-т. — Черкаси, 2006. — 199арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 178-189.



Анотація до роботи:

Черевко В.О. Методологія формування та управління фінансовими потоками регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2006.

В дисертації досліджено процеси формування і управління фінансовим потоками регіону, розроблено методи та напрями їх вдосконалення в трансформаційній економіці.

В роботі поглиблено теорію та методологію формування та оцінки фінансового потоку регіону, визначено його економічну сутність, його роль та значення в розвитку регіональної господарської системи; удосконалено структуру фінансового потоку регіону, окремо виділено фінансові потоки основних складових регіональної економічної системи; удосконалено методичні підходи щодо управління фінансовими потоками на регіональному рівні; побудовано комплексну систему оцінки ефективності управління регіональними фінансовими потоками, що базується на взаємозв’язку основних груп показників вертикального, горизонтального, порівняльного, структурного, індексного, економіко-математичного типів оцінки; розроблено модель діагностики обсягів тіньових фінансових потоків у різних галузях економіки регіону та масштабів тіньової діяльності.

У дисертаційній роботі теоретично узагальнені і розроблені заходи з вирішення наукового завдання – поглибити теоретико-методологічні засади і практичні рекомендації з питань управління фінансовими потоками в регіоні. Це дало змогу зробити висновки науково-методологічного спрямування, основними з яких є:

1. Ґрунтовний аналіз та оцінка існуючих наукових підходів до визначення економічної сутності фінансового потоку регіону дав можливість виділити три основні ознаки даної категорії, а саме: об’єднання реальних базових понять соціально-економічних процесів суспільного життя; відображення взаємозв’язків між господарюючими суб’єктами, державними органами і домашніми господарствами з приводу виробництва, розподілу, обміну і споживання ресурсів, товарів і послуг; забезпечення фінансової взаємодії між виробниками і споживачами товарів. Чітке визначення головних ознак категорії “фінансовий потік регіону” дозволило з’ясувати його економічну сутність як сукупність потоків доходів або витрат всіх суб’єктів регіональної економічної системи.

2. Структуру загального регіонального фінансового потоку побудовано на основі групування окремих фінансових потоків за ознакою однорідності функціонування з урахуванням організаційної і фінансової єдності суб’єктів економічних відносин. Основними складовими в структурі регіонального фінансового потоку є фінансовий потік підприємств нефінансового сектора регіональної економіки, фінансових підприємств і організацій, фізичних осіб, місцевих бюджетів та державного бюджету в регіональній економіці.

3. Обґрунтовано теоретико-методологічні засади процесу управління фінансовими потоками регіону. Економічна самостійність регіону в сполученні з економічною самостійністю його підприємств є головною умовою формування ефективного управління регіональними фінансовими потоками. Це означає, що як підприємства, так і регіони в цілому, які є самокерованими системами, відшкодовують свої витрати, пов’язані з поточною діяльністю і розширенням виробництва, з власних доходів. Найважливішими принципами ефективності управління регіональними фінансовими потоками запропоновано вважати наступне: методологічну послідовність; комплексне виявлення практично всіх фінансових ресурсів, що беруть участь в економічній діяльності регіону; єдність та узгодженість інструментів і методик визначення фінансових потоків.

4. Побудовано комплексну систему оцінки ефективності управління регіональними фінансовими потоками, що базується на взаємозв’язку основних груп показників вертикального, горизонтального, порівняльного, структурного, індексного, економіко-математичного типів оцінки. Система оцінних характеристик управління фінансовим потоком регіону дає можливість досліджувати фактичний перерозподіл фінансових потоків у регіональній економіці за інституціональними секторами з відображенням динаміки фінансових потоків кожного із секторів економіки, а також очікувані зміни в перерозподілі регіональних фінансових потоків, що визначають поточний і перспективний розвиток економіки регіону.

5. Детальна оцінка процесу формування потоку місцевих бюджетів Черкаської області на протязі 1954-2005 років дала можливість довести, що за роки існування Черкаської області в обсязі та структурі доходних джерел її зведеного бюджету відбулися істотні позитивні зміни. На сьогоднішній день, основу доходної частини бюджету області становлять податкові надходження (86%), зокрема: прибутковий податок з громадян, плата за землю, податок з власників транспортних засобів та ін. Динаміка обсягу основних бюджетоутворюючих податків у 2002-2004 роках також є позитивною. Попри це процес формування потоку місцевих бюджетів в Черкаської області має певні проблеми, основними з яких можна виділити дотаційний характер бюджету; незначна частка місцевих податків та зборів в загальному обсязі податкових надходжень; низькі доходи бюджету розвитку; диспропорція у розподілі доходів зведеного бюджету області за місцевими бюджетами.

6. Аналіз фінансового потоку фізичних осіб, його динаміки та структури показав, що заощадження населення в 2005 році становили 1 383 млн. грн. або 13,4% від сукупних доходів; починаючи із 1999 року заощадження населення Черкаської області щорічно зростали – в середньому на 90%. Причинами стрімкого збільшення обсягу заощаджень населення області було виділено загальне збільшення обсягу доходів та підвищення довіри до діяльності фінансово-кредитних установ. На обсяг заощаджень населення також впливають методи та форми здійснення державної монетарної, податкової, бюджетна політики, рівень зайнятості та безробіття, вік і стать, склад сім’ї, освіта, професія, а також рух робочої сили та сезонність роботи.

7. Було виявлено проблеми, позитивні та негативні тенденції розвитку, а також особливості функціонування регіональних банківських установ на основі аналізу основних показників потоку фінансових організацій Черкаської області. Кредитно-фінансова регіональна система має всі ознаки стабільного розвитку, наявні значні позитивні зрушення на ринку фінансово-кредитних ресурсів регіону. Значний потенціал стрімкого розвитку регіональних комерційних банків та регіональної економічної системи в цілому становить грошова маса в обігу, яка знаходиться поза межами банківських установ та може бути залучена до формування потоку фінансових організацій регіону.

8. Побудовано оптимізаційну модель управління регіональними фінансовими потоками на основі методу визначення структури регіональних фінансових потоків з використанням існуючого обліку економічних операцій у регіональному банківському секторі економіки. У запропонованій в дисертаційній роботі моделі управління регіональними фінансовими потоками виділено два функціональні блоки, що відповідають класичній побудові і відображенню моделі управління. Так, перший блок моделі відображає процес управління фінансовими потоками регіону, а другий – результати такого управління.

9. Доведено необхідність відокремлення фінансових потоків, що обслуговують платіжний оборот і інвестиційний процес в регіоні. Здійснення такого розмежування позитивно впливає на розвиток регіональної економіки, забезпечуючи стійкість платіжного обороту як необхідного компонента й умови здійснення нормального режиму функціонування виробничого процесу; сприяючи організації регіональних інвестиційних ресурсів, їхньої координації, контролю, чіткому здійсненню інвестиційного процесу та загалом стабілізуючи функціонування фінансової системи регіональної економіки.

10. Система оцінки тіньових фінансових потоків у регіоні, запропонована в дисертаційній роботі, дозволяє враховувати сформовані особливості функціонування тіньового сектора економіки, а також відтворити напрямки руху тіньових фінансових потоків для наступної їхньої ідентифікації. Модель дає можливість оцінити масштаби тіньових фінансових ресурсів в регіональній економіці в цілому й у розрізі галузей при сформованих умовах господарювання, а також визначити структуру тіньової діяльності, виділити такі її види, як фіктивну і приховану, провести діагностику найбільш активних секторів тіньової діяльності.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Черевко В.О. Удосконалення методики визначення оптимальної структури регіонального фінансового потоку // Збірник праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – №14. – С. 322-325.

  2. Черевко В.О. Засади регіонального процесу управління фінансовими потоками // Вісник Полтавського національного технічного університету „Економіка і регіон”. – Полтава: ПНТУ, 2005. – №4(7). – С. 77-80.

  3. Черевко В.О. Оптимізаційна модель ефективного управління фінансовими потоками регіональної економічної системи // Збірник праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – №15. – С. 208-213.

  4. Черевко В.О. Аналіз та оцінка фінансування інноваційної діяльності в Черкаському регіоні // Економіст. – 2006. – №5(235). – С. 38-41.

  5. Черевко В.О. Модель діагностики тіньових фінансових потоків у галузях економіки регіону // Вісник Полтавського національного технічного університету „Економіка і регіон”. – Полтава: ПНТУ, 2006. – №2(9). – С. 69-71.

  6. Черевко В.О. Побудова системи оцінок процесу управління регіональними фінансовими потоками // Збірник наукових праць Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. – Кіровоград: КНТУ. – 2006. – Вип. 9. – С. 326-335.

  7. Черевко В.О. Визначення структури фінансового потоку регіону // Міжнародний науково-практичний журнал „Економіка та держава”. – 2006. – №5. – С. 53-55.

  8. Черевко В.О. Формування поняття „фінансовий потік регіону” // Научно-технический сборник „Коммунальное хозяйство городов”. Серия: Экономические науки. – Київ: Техніка. – 2006. – Вип. 70. – С. 339-345.

Матеріали наукових конференцій

  1. Черевко В.О. Удосконалення казначейської системи виконання місцевих бюджетів // Матеріали ІV міжнар. наук.-практ. конф. „Теорія і практика сучасної економіки”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2003.– С. 213-215.

  2. Черевко В.О. Проблеми оцінки регіональних фінансових потоків // Матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф. „Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2005. – С. 32-34.

  3. Черевко В.О. Роль місцевих органів влади і місцевого самоврядування в управлінні регіональними фінансовими потоками // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. „Наука та інновації – ’2005”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – Т. 11. – С. 102-104.

  4. Черевко В.О. Основні фактори ефективності управління регіональними фінансовими потоками // Матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. „Модернізація політики та управління в Німеччині та Україні у контексті євроінтеграції”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2005. – С. 127-129.

  1. Черевко В.О. Функції управління регіональними фінансовими потоками // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. „Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – Т. 3. – С. 84-86.

  2. Черевко В.О. Аналітичний напрям управління регіональними фінансовими потоками // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. „Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних та фінансових ринках”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2006. – Т. 3. – С. 18-20.