Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Будівельні конструкції, будівлі та споруди


Роговий Станiслав Іванович. Метдологія оцінки міцності нормальних перерізів бетонних і залізобетонних конструкцій на основі деформаційної розрахункової моделі : Дис... д-ра наук: 05.23.01 - 2005.



Анотація до роботи:

Роговий С.І. Методологія оцінки міцності нормальних перерізів бетонних і залізобетонних конструкцій на основі деформаційної розрахункової моделі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.23.01 – Будівельні конструкції, будівлі та споруди. – Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка, Полтава, 2005.

Запропоновано удосконалену деформаційну модель розрахунку міцності залізобетонних елементів звичайних і складних перерізів, що включають різні види і класи бетону й арматури, де у завершеному вигляді, доведеному до рівня практичного використання, реалізовано науково обґрунтовану ідею визначення граничних деформацій бетону. Розрахункова модель базується на використанні трансформованих діаграм стану, які визначають межу стійкого деформування бетону. Із використанням умов деформування у вигляді гіпотези плоских перерізів такі діаграми перетворюють систему рівнянь рівноваги в граничному стані у розв’язну. Дістали подальший розвиток наукові положення визначення граничної деформації бетону, де застосовуються належним чином вибрані рівняння рівноваги за умов однорідного або неоднорідного стиску. Удосконалено розрахункові передумови, які при аналізі граничного стану передбачають можливість урахування неодночасного досягнення максимальних зусиль у стисненому бетоні і арматурі та дозволяють диференційовано оцінювати об’єктивні характеристики міцності бетону і розрахункового опору арматури залежно від рівня граничних деформацій.

Виконано розв’язання дослідницьких і прикладних задач оцінки НДС та розрахунку міцності конструкцій при різних силових діях, експериментально обґрунтовано отримані результати і впроваджено у виробництво.

Запропоновано теоретичні узагальнення і нові вирішення актуальної науково-технічної проблеми – розробки удосконаленої нелінійної деформаційної моделі розрахунку елементів залізобетонних конструкцій простих і складних перерізів, що включають різні види і класи бетону й арматури. Внаслідок виконання комплексу теоретичних і експериментальних досліджень отримано наступні результати:

1. Реалізовано в завершеному вигляді та доведено до рівня практичного використання науково обґрунтовану концепцію визначення критичних деформацій бетону в граничному стані, що надало можливість:

– теоретично обґрунтувати фізичну сутність спільного деформування бетону й арматури та встановити особливості якісної і кількісної оцінки впливу характеристик міцності і деформативності матеріалів, а також коефіцієнта армування на характер граничних деформацій бетону;

– створити розрахункову модель, засновану на використанні трансформованих діаграм стану, які встановлюють межу стійкого деформування бетонних і залізобетонних елементів із урахуванням виду силової дії, геометричної форми перерізу, схеми армування, а також перетворюють систему рівнянь рівноваги в граничному стані у розв’язну.

2. Удосконалено положення по визначенню граничної деформації бетону. При цьому для оцінки такої деформації передбачається використання належним чином визначених умов рівноваги для однорідного або неоднорідного стиску, що дає можливість визначати граничні деформації бетону в результаті пошуку екстремального значення відповідної функції, яка визначає міцність бетонних чи залізобетонних елементів за різних силових дій.

3. Запропоновано розрахункові передумови, які для оцінки спільної роботи стиснутого бетону й арматури передбачають можливість неодночасного досягнення граничних зусиль. Це дозволяє враховувати зменшення міцності бетону, яке має місце при деформуванні в умовах низхідної гілки діаграми стану, а також уточнювати розрахунковий опір стиснутої арматури в залежності від рівня граничних деформацій бетону.

4. При оцінюванні міцності однорідно стиснутих елементів у залежності від співвідношення критичних деформацій бетону у вершині діаграми стану ebR і граничних деформацій арматури su слід розмежовувати два випадки:

при esuebR, коли напруження арматури на момент досягнення бетоном граничного опору досягають граничних значень, – в розрахунках таких елементів приймається гранична міцність бетону та арматури;

при esu>ebR, коли напруження арматури не досягають граничних значень на момент досягнення бетоном граничного опору, – для таких випадків ураховується зменшення міцності бетону, що деформується в умовах низхідної гілки діаграми, а розрахунковий опір арматури оцінюється відповідно до критичних деформацій бетону в граничному стані.

5. Сформульовано і реалізовано теоретичні основи визначення критичних параметрів, що встановлюють характер НДС і руйнування для неоднорідно стиснених елементів при однозначній або двозначній епюрі напружень у перерізі: ядрового ексцентриситету еоr, у межах якого весь переріз стиснуто; критичного ексцентриситету еоR і граничної висоти стиснутого бетону хR, які встановлюють можливість досягнення межі текучості розтягнутої арматури в граничному стані.

6. Для позацентрового стиснення передбачено різні випадки роботи при малих ексцентриситетах дії навантаження ео, що визначають якісно різний характер НДС:

– при ексцентриситетах ео еоr, у межах якого весь переріз стиснуто;

– при ексцентриситетах еоr<ео<еоR, коли з’являється розтягнута зона і напруження в розтягнутій арматурі менші граничних, а її розрахунковий опір приймається рівним RstRs .

7. Виконані експерименти свідчать, що застосування розробленої розрахункової моделі надає можливість уникати переоцінки міцності стиснутого бетону і необ'єктивної оцінки розрахункового опору стисненої арматури, що мають місце в існуючих розрахункових моделях. У порівнянні з діючою нормативною методикою за різних співвідношень кількісних і якісних характеристик бетону й арматури, близьких до реальних конструктивних параметрів, реалізація удосконаленої розрахункової моделі виключає можливу переоцінку міцності бетону (до 38%), а також необ'єктивну оцінку роботи арматури (від – 15 до +35 %).

8. Оцінка достовірності розробленої нелінійної деформаційної моделі на основі статистичного аналізу порівнянь різних експериментальних і теоретичних параметрів, у тому числі і відхилень дослідних і теоретичних значень руйнівних навантажень, які отримані з використанням розробленої розрахункової моделі і відомої моделі-аналога, свідчить про задовільну збіжність розглянутих параметрів, а також більш високу достовірність розробленої методики розрахунку в порівнянні з нормативною, що дозволяє рекомендувати результати дисертаційного дослідження для практичного впровадження.

9. Розв’язано дослідницькі і прикладні задачі оцінки НДС і розрахунку міцності бетонних і залізобетонних конструкцій при різних силових діях:

– удосконалено концептуальні основи експериментальної оцінки деформативних властивостей бетону, впровадження яких дозволяє створити більш достовірну модель діаграми стану бетону, що, в кінцевому результаті, сприяє удосконаленню нелінійної деформаційної моделі розрахунку;

– теоретично та експериментально досліджено міри впливу різних параметрів на граничні деформації бетону, що надає можливість точніше оцінювати НДС і міцність конструкцій;

– проаналізовано напружено-деформований стан лінійних бетонних і залізобетонних елементів із використанням нелінійної деформаційної моделі;

– розроблено практичні рекомендації, відповідні алгоритми та числові приклади розрахунку міцності простих і складних перерізів елементів залізобетонних конструкцій на дію згинальних моментів і поздовжніх сил;

– для однорідного (центрального) стиску вирішені різні типи задач: оцінка міцності армованих елементів, підбір розмірів перерізу і площі поздовжньої робочої арматури;

– при позацентровому стиску і згині вирішені питання оцінки різних критичних параметрів, що встановлюють характер НДС і руйнування, а також оцінки міцності залізобетонних елементів і розрахунку робочої арматури.

Усі задачі обґрунтовано теоретично і експериментально, отримали рекомендації щодо практичного використання з наступним впровадженням у виробництво.

Публікації автора:

  1. Роговой С.И. Нелинейное деформирование в теории железобетона и расчет прочности нормальных сечений. – Полтава: Полт. НТУ, 2002. – 183 с.

  2. Роговой С.И. Рекомендации по расчету прочности нормальных сечений элементов железобетонных конструкций на основе нелинейной

деформационной модели. – Полтава: ПолтНТУ, 2003. – 23 с.

  1. Роговий С.І. Посібник із розрахунку міцності нормальних перерізів елементів залізобетонних конструкцій на основі нелінійної деформаційної розрахункової моделі. – Полтава: ПолтНТУ, 2004. – 40 с.

  2. Роговий С.І. Про критерії розмежування випадків позацентрового стиснення залізобетонних елементів // Зб. наук. пр. (галузеве машинобудування, буд-во). – Полтава: ПДТУ ім. Юрія Кондратюка, 1999. – Вип. 4. – С. 50 – 55.

  3. Роговой С.И. К уточнению расчетного сопротивления бетона, работающего по закону нисходящей ветви диаграммы деформирования // Наук. вісник будівництва: Зб. наук. пр. – Х.: ХДТУБА ХОТВ АБУ, 2000. – Вип. 11. – С.113 – 117.

  4. Роговой С.И., Клименко В.И., Пахомов Р.И. Полная трансформированная диаграмма деформирования бетона при сжатии // Зб. наук. пр. (галузеве машинобудування, буд-во). – Полтава: ПДТУ ім. Юрія Кондратюка, 2000. – Вип. 6. – Ч. 2. – С. 127 – 132.

  5. Роговой С.И., Пахомов Р.И. Оценка напряженно-деформированного состояния нормального сечения при малых эксцентриситетах, не превышающих размеров ядра сечения // Наук. вісник буд-ва: Зб. наук. пр. – Х.: ХДТУБА ХОТВ АБУ, 2000. – Вип. 14. – С. 283 – 287.

  6. Роговой С.И. Обоснование сущности определения критических деформаций бетона и полная диаграмма его деформирования с учетом нисходящей ветви // Ресурсоекономні матеріали, конструкції, будівлі та споруди. – Рівне, 2000. – Вип. 5. – С. 245 – 252.

  7. Роговой С.И. Определение критического эксцентриситета, соответствующего пределу текучести растянутой арматуры, при внецентренном сжатии // Коммунальное хозяйство городов / Серия: технические науки. – К.: Техника, 2001. – Вып. 30. – С. 105 – 108.

  8. Роговой С.И. Проверка прочности железобетонных элементов при осевом сжатии // Будівельні конструкції – К.: Будівельник, 2001. – Вып. 54.– С. 557 – 562.

  9. Роговой С.И. Ядро сечения железобетонного элемента // Вісник Одеської держ. акад. буд. та архіт.– Одеса: Місто майстрів, 2001.– Вип. 3. – С. 147 – 151.

  10. Роговой С.И. К построению обобщенной модели полной диаграммы деформирования бетона // Ресурсоекономні матеріали, конструкції, будівлі та споруди // Зб. наук. пр. – Вип. 6. – Рівне, 2001.– С. 94 – 104.

  11. Роговий С.І., Пахомов Р.І. До оцінки переармування залізобетонних елементів, стиснутих з малими ексцентриситетами // Зб. наук. пр. (галузеве машинобудування, буд-во) / Полт. держ. техн. ун-т ім. Юрія Кондратюка. – Полтава: ПДТУ ім. Юрія Кондратюка, 2001. – Вип. 7. – С. 54 – 57.

  1. Роговой С.И. К определению критических деформаций в вершине полной диаграммы деформирования бетона // Коммунальное хоз-во городов / Серия: технические науки. – К.: Техніка, 2001. – Вып. 27. – С. 163 – 167.

  2. Роговий С.І. Оцінка міцності залізобетонних елементів для випадків

малих ексцентриситетів // Зб. наук. пр. (галузеве машинобудування, буд-во) /

Полт. нац. техн. ун-т ім. Юрія Кондратюка. – Полтава: ПНТУ ім. Юрія Кондратюка, 2002. – Вип. 8. – С. 45 – 49.

  1. Роговой. С.И. Модель деформирования и разрушения композитных материалов при однородном сжатии с учетом деструктивных процессов // Проблемы прочности . – 2002 – №4. – С. 132 – 139.

  2. Роговий С.І. Проблеми дослідження і реалізації діаграм стану бетону в теорії розрахунку залізобетонних конструкцій // Будівельні конструкції – К.: Будівельник, 2003. – Вып. 59. – С. 137 – 142.

  3. Роговой С.И. О некоторых направлениях совершенствования теории железобетона // Ресурсоекономні матеріали, конструкції, будівлі та споруди: Зб.наук. пр. – Вип. 9. – Рівне, 2003. – С. 280 – 288.

  4. Пахомов Р.І., Роговий С.І., Круглий Д.В. Дослідження деформацій у вершині діаграми стану бетону // Зб. наук. пр. (галузеве машинобудування, буд-во) / Полт. нац. техн. ун-т ім. Юрія Кондратюка. – Полтава: ПДТУ ім. Юрія Кондратюка, 2003. – Вип. 11. – С. 21 – 25.

  5. Роговой С.И. К расчету прочности нормальных сечений изгибаемых железобетонных элементов // Строительство, материаловедение, машино-строение: Сб. науч. тр. Вып. 30. – / Днепропетровск, 2004. – С. 166 – 171.

  6. Роговой С.И., Пахомов Р.И., Круглый Д.В. О некоторых проблемах нелинейной деформационной модели расчета железобетонных конструкций // Наук. вісник будівництва: Зб. наук. пр. – Х.: ХДТУБА ХОТВ АБУ, 2004. – Вип. 29. – С. 64 – 71.

  7. Роговий С.І. Сучасний стан та удосконалення деформаційної моделі розрахунку залізобетону // Коммунальное хоз-во городов / Серия: технические науки. – К.: Техніка, 2004. – Вып. 60. – С. 48 – 53.

  8. Спосіб одержання повних діаграм стану: Патент України 55204 А, МКІ Е04С1 / 04 / Роговий С.І., Круглий Д.В., Пахомов Р.І. (Україна). № 2002076000; Заявл. 19.07.2002; Опубл. 17.03.2003, Бюл. № 3. – С. 3.

  9. Роговой С.И., Вахненко П.Ф., Губий Н.Н., Матков Н.Г. Расчет стыков внецентренно сжатых железобетонных элементов // Изв. вузов. Стр-во и архит. – 1986. – № 2. – С. 3 – 5.

  10. Роговой С.И., Губий Н.Н. К расчету внецентренно сжатых железо-бетонных элементов // Изв. вузов. Стр-во и архит. – 1988. – № 9. – С. 9 – 13.

  11. Роговой С.И., Губий Н.Н., Мартьянов В.В. Расчет несущей способности элементов при косом внецентренном сжатии // Бетон и железобетон. – 1993. –№ 8. – С. 23 – 25.

  12. Роговой С. И. К уточнению некоторых определений и характерных точек полной диаграммы деформирования бетона при сжатии // Изв. вузов. Стр-во. – 2000. – № 11. – С. 119 – 122.

  13. Роговой С.И. К определению предельных деформаций бетона при неоднородном сжатии // Бетон и железобетон в Украине. – 2000. – № 3. – С. 10 – 14.

  14. Роговой С.И. Предельные деформации бетона при однородном и неодно-

родном сжатии // Бетон и железобетон в Украине.– 2000. – №1. – С.14–16.

  1. Роговий С.І. Уточнення розрахункового опору арматури, що стискається за законом низхідної ділянки повної діаграми деформування бетону // Вісник Львівського державного аграрного університету: Архітектура і сільськогосподарське будівництво. – Львів: Держагроуніверситет, 2001. – №2. – С. 107 – 114.

  2. Роговой С.И. К вопросу совершенствования теории железобетона // Бетон и железобетон в Украине. – 2001. – № 6. – С. 10 – 14.

  3. Роговой С. И. Моделирование полной диаграммы деформирования и усилия в бетоне неоднородно сжатого нормального // Сталезалізобетонні конструкції: Збірник наукових статей. – Вип. 5. – Кривий Ріг: КТУ, 2002. – С. 195 – 200.

  4. Роговой С.И., Пахомов Р.И. О некоторых аспектах внедрения деформационной расчетной модели железобетона // Теорія і практика експериментальних досліджень будівель і споруд: Зб. наук. пр. – Вип. – Суми: 2002. – С. 129 – 132.

  5. Роговой С.И. Пути совершенствования деформационной модели расчета железобетонных конструкций // Бетон и железобетон в Украине. – 2004. – № 1. – С. 8 – 12.

  6. Роговий С.І., Круглий Д.В. Розрахунок міцності однорідно стиснених залізобетонних елементів Сталезалізобетонні конструкції // – Кривий Ріг: КТУ, 2004. – С. 211 – 218.

  7. Роговой C.И. К расчету прочности нормальных сечений элементов железобетонных конструкций на основе нелинейной деформационной расчетной модели / Тезисы доклад. Междунар. науч.-практ. интернет конф. “Состояние современной строительной науки” – 2004. – С. 16 – 24.