Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Товажнянська Олена Леонідівна. Метаболічно-біоенергетичні аспекти патогенезу та лікування патології нервової системи при первинному гіпотиреозі : Дис... д-ра наук: 14.01.15 - 2009.



Анотація до роботи:

Товажнянська О.Л. Метаболічно-біоенергетичні аспекти патогенезу
та лікування патології нервової системи при первинному гіпотиреозі. –
Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.15-нервові хвороби. ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України», Харків, 2009.

У дисертації на основі комплексного обстеження 281 хворого із первинним гіпотиреозом (ПГ) розроблено концепцію патогенетичної ролі порушення метаболічного і біоенергетичного гомеостазу у формуванні різних варіантів неврологічних розладів при первинному гіпотиреозі. Встановлено багаторівневе ураження нервової системи при ПГ, визначено основні неврологічні форми – енцефалопатія, енцефалополіневропатія, енцефаломієлополіневропатія та нервово-м’язові синдроми, їхні клініко-інструментальні особливості та прогредієнтний перебіг у міру прогресування тяжкості первинного гіпотиреозу. Доведено, що основними патогенетичними ланками формування неврологічних ускладнень при ПГ є інтенсифікація вільнорадикального окиснення, виснаження антиоксидантного резерву, підвищення атерогенного потенціалу крові, дисбаланс нейромедіаторних систем, розвиток енергетичного дефіциту та лактатацидозу. Визначено взаємозв’язки між тиреоїдним дисбалансом, метаболічними та біоенергетичними порушеннями, клінічними та структурно-функціональними проявами неврологічного дефіциту. Виділено метаболічні критерії прогнозу шодо розвитку неврологічних порушень при ПГ. Розроблено комплексні патогенетично обгрунтовані схеми лікування неврологічних ускладнень ПГ та доведено їхню ефективність.

  1. У дисертації наведено теоретичне обгрунтування і нове розв’язання наукової проблеми встановлення ролі порушення метаболічного і біоенергетичного гомеостазу у формуванні різних варіантів неврологічних розладів при первинному гіпотиреозі для розробки патогенетичної концепції і удосконалення шляхів їхньої медикаментозної корекції.

  2. У хворих із первинним гіпотиреозом спостерігається багаторівневе ураження нервової системи з розвитком енцефалопатії різних стадій
    (100% хворих), енцефалополіневропатії (69%), енцефаломієлополіневропатії (23,8%) і нервово-м’язових синдромів (49,5%), які мають прогредієнтний тип перебігу у міру прогресування тяжкості первинного гіпотиреозу. Гіпотиреоз на тлі АІТ характеризується великою питомою вагою сукупного ураження всіх рівнів нервової системи, а післяопераційний – ізольованою енцефалопатією та нервово-м’язовими синдромами.

  3. Характерним для початкової стадії дисметаболічної енцефалопатії є переважання ерготропної регуляції і симпатикотонія, підвищення рівня тривожності, помірна гіпотимія, легкі мнестичні порушення (24–27 б. за шкалою MMSE), переважання гіперсинхронного (37,4%) та дезорганізованого типів ЕЕГ (42,8%), розвиток зовнішньої (33,3%) гідроцефалії. Прогресування енцефалопатії супроводжується зривом адаптаційних регуляторних механізмів, розвитком відносної парасимпатикотонії, вираженої депресії та когнітивного дефіциту (17–24 б. за шкалою MMSE), наявністю стійких порушень біоелектрогенезу (переважання десинхронного типу ЕЕГ і подовження латентності піку Р300), гемодинамічних (зниження швидкості кровотоку та еласто-тонічних властивостей судинної стінки) і структурних церебральних змін – гідроцефалія (93,7%) і осередки зниженої щільності (43,8%).

  4. Поліневропатичний синдром при ПГ характеризується превалюванням сенсорно-вегетативної форми (55,8%), ЕМГ-ознаками первинно демієлінізуючого ураження з подальшим аксональним пошкодженням і УЗДГ-ознаками порушення гемодинаміки в дистальних відділах кінцівок (зниження швидкості кровотоку і підвищення індексу опору). Дисфункція черепно-мозкової іннервації виявляється переважно патологією зорових та слухових шляхів, раннім діагностичним критерієм якої є зміна викликаних акустичних (збільшення латентності піку III на 52% і подовження міжпікової латентності інтервалу І-ІІІ на 32%) і зорових потенціалів (збільшення латентності на 43% і зниження амплітуди на 48% піку Р100).

  5. Мієлопатичний синдром діагностується при ПГ тяжкого ступеня, проявляється ознаками пірамідної недостатності центрального типу та є
    маркером тяжкості ураження нервової системи в умовах гіпотиреозу. Зміни нервово-м’язової системи при первинному гіпотиреозі представлені переважно гіпертрофічною міопатією (у 56,3%) і псевдоміотонією (у 59,1%),
    маркером яких є максимальне по групі хворих підвищення рівнів КФК
    (до 211,2 ± 11,7 МЕ/л) і ЛДГ (до 542,1 ± 41,1 МЕ/л) щодо контролю
    (84,4 ± 9,5 МЕ/л та 382,4 ± 22,3 МЕ/л відповідно).

  1. Важливими ланками метаболічного дисбалансу при ПГ є активація процесів ВРО (накопичення ДК, МДА, підвищення інтенсивності СХЛ і ІХЛ), пригнічення АО-резервів організму (зниження рівня глутатіону, SH-груп, вітаміну Є і С), підвищення атерогенного потенціалу крові (зростання рівня коефіцієнта атерогенності і зниження ХС ЛПВГ), порушення системи біогенних моноамінів, оксиду азоту, нейромедіаторних амінокислот (відносне переважання збудливих НАК) і дисферментемія (зниження рівня ЛФ і підвищення вмісту КФК і ЛДГ), що прямо пропорційно наростають залежно від прогресування гіпотиреозу і тяжкості його неврологічних ускладнень.

  2. У хворих із ПГ виявляється активація первинних процесів ВРО ліпідів за даними кінетики Н2О2-індукованої ХЛ (підвищення амплітуди «швидкого» спалаху в 2,9; 3,2; 3,9 і 4 рази щодо контролю при ДМЕ, ДМЕПН, ДМЕМПН і ДМНМС відповідно), а також дисбаланс про- та антиоксидантної систем (підвищення розрахункового інтегрального показника Fe2+-індукованої ХЛ в 1,9; 2,0; 3,1 і 3,1 раза відповідно), що прямо пропорційно наростають у міру прогресування тяжкості неврологічної симптоматики.

  3. Порушення клітинної ланки ліпідного обміну (за даними зниження середнього гістохімічного коефіцієнта) у хворих із ПГ пов’язане з активацією процесів ВРО ліпідів, збільшенням атерогенного потенціалу крові та
    є маркером підвищення проникності клітинних мембран, плазмово-клітинного перерозподілу вмісту ліпідів, порушення захисних функцій організму
    і тяжкості неврологічної симптоматики.

  4. Основою біоенергетичного дисбалансу при первинному гіпотиреозі
    є розвиток енергетичного дефіциту і лактатацидозу, які наростають у міру прогресування тяжкості неврологічних ускладнень ПГ, тиреоїдного дисбалансу і метаболічних порушень.

  5. Прямо пропорційне погіршення біоенергетичного стану нативних клітин букального епітелію при формуванні енцефалопатії, енцефалополіневропатії, нервово-м’язових синдромів та енцефаломієлополіневропатії (зниження ЕНЯ на 21%, 31%, 34% та 39% відповідно) є маркером тяжкості неврологічних ускладнень ПГ.

  6. Визначальну роль у розвитку неврологічних ускладнень ПГ відіграють токсико-дисметаболічні та біоенергетичні порушення. Розлади гемодинаміки є вторинним механізмом, що закріплює і посилює тяжкість неврологічної симптоматики.

  7. Маркерами дисметаболізму при ПГ на тлі АІТ є підвищення вмісту атерогенних показників ліпідтранспортної системи, що тісно пов’язано
    з розвитком оксидантного стресу, дискатехоламінемією, порушенням окисно-відновних та енергетичних процесів. Первинний гіпотиреоз після струмектомії характеризується більш вираженою активацією процесів ВРО ліпідів, яка спричиняє порушення метаболічного гомеостазу і процесів енергозабезпечення.

  8. Побудовані математичні моделі-рівняння підтверджують концепцію про взаємозв’язок змін енергетичного і метаболічного гомеостазу у хворих із неврологічними ускладненнями ПГ і дають змогу прогнозувати розвиток енергодефіциту залежно від змін оксидантно-антиоксидантної та нейрогуморальних систем, а також порушення внутрішньоклітинних процесів
    і тяжкість неврологічної симптоматики (за даними IЕНЯ) залежно від розладів метаболічних та біоенергетичних процесів в умовах ПГ.

  9. Застосування препаратів нейрометаболічної, антиоксидантної (альфа-ліпоєва кислота) і гіполіпідемічної дії (статини) на тлі гормональної
    замісної терапії сприяє поліпшенню стану метаболічного та біоенергетичного гомеостазу, регресу нейрофізіологічних та клінічних проявів неврологічних ускладнень ПГ.

Публікації автора:

  1. Товажнянская Е.Л. Метаболические аспекты формирования неврологических осложнений при первичном гипотиреозе / Е.Л.Товажнянская // Международный медицинский журнал. – 2008. – Т. 14, № 3(55). – С. 13–17.

  2. Товажнянская Е.Л. Состояние энергетического гомеостаза у больных с неврологическими осложнениями первичного гипотиреоза / Е.Л. Товажнянская // Експериментальна і клінічна медицина. – 2008. – № 3. – С. 121–125.

  3. Товажнянська О.Л. Ефективність альфа-ліпоєвої кислоти при лікуванні неврологічних ускладнень первинного гіпотиреозу / О.Л. Товажнянська // Клінічна фармація. – 2008. – № 3. – С. 8–11.

  4. Товажнянская Е.Л. Аторвастатин в лечении больных первичным
    гипотиреозом с неврологическими осложнениями и гиперлипидемией /
    Е.Л. Товажнянская // Международный медицинский журнал. – 2008. – Т. 14., № 2. – С. 22–26.

  5. Григорова И.А. Особенности формирования гипотиреоидных полиневропатий / И.А. Григорова, Е.Л. Товажнянская // Український неврологічний журнал. – 2008. – № 2. – С. 67–72. (Дисертантом проведений літературний огляд, збір та аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  6. Товажнянська О.Л. Стан церебральної гемодинаміки та ліпідного обміну у хворих на дисметаболічну енцефалопатію при гіпотиреозі / О.Л. Товажнянська // Український вісник психоневрології. – 2007. – Т. 15, вип. 3(52). – С. 22–24.

  7. Товажнянская Е.Л. Состояние процессов свободнорадикального окисления и витаминов-антиоксидантов у больных с энцефаломиелополиневропатией на фоне первичного гипотиреоза / Е.Л. Товажнянская // Український вісник психоневрології. – 2006. – Т. 14, вип. 4(49). – С. 24–27.

  8. Товажнянская Е.Л. Вегетативные пароксизмальные состояния у больных с первичным гипотиреозом / Е.Л. Товажнянская // Вісник психіатрії та психофармакотерапії. – 2006. – № 2(10). – С. 151–153.

  9. Товажнянская Е.Л. Электроэнцефалографические корреляты развития дисметаболической энцефалопатии на фоне первичного гипотиреоза / Е.Л. Товажнянская // Проблеми ендокринної патології. – 2006. – № 3. –
    С. 15–20.

  10. Григорова І.А. Особливості біоелектричної активності головного мозку у хворих з первинним гіпотиреозом залежно від тиреоїдного статусу в крові. І.А. Григорова, О.Л. Товажнянська, Н.П. Маклакова // Експериментальна і клінічна медицина. – 2006. – № 3. – С. 128–130. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів, виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  11. Товажнянська О.Л. Кінетика Fe2+-індукованої хемілюмінесценції у хворих з дисметаболічною енцефалопатією на тлі гіпотиреозу / О.Л. Товажнянська // Врачебная практика. – 2005. – № 1. – С. 80–84.

  12. Григорова И.А. Особенности спонтанной и вызванной биоэлектрической активности головного мозга при гипотиреозе / И.А. Григорова,
    Е.Л. Товажнянская, Е.А. Руднева // Международный медицинский журнал. – 2005. – № 1. – С. 42–44. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів, виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  13. Григорова І.А. Інтенсивність процесів вільно-радикального окислювання у хворих з дисметаболічною енцефалопатією на тлі гіпотиреозу /
    І.А. Григорова, О.Л. Товажнянська // Ліки України. – 2004. – № 1. – С. 24–27. (Дисертантом проведений літературний огляд, збір та аналіз даних, підготовлено роботу до друку).

  14. Григорова І.А. Стан ліпідного обміну у хворих з дисметаболічною енцефалопатією на тлі гіпотиреозу / І.А. Григорова, О.Л. Товажнянська // Актуальные проблемы медицины и биологии : зб. наук. праць. – Київ, 2004. – № 1. – С. 44–48. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів, аналізі отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  15. Сучасні аспекти вивчення гіпотиреоїдних поліневропатій / І.А. Григорова, Є.Г. Дубенко, О.Л. Товажнянська, Л.А. Ломова // Медичні перспективи. – 2004. – Т. IX, № 3. – С. 65–69. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі та аналізі даних, підготовлено роботу до друку).

  16. Товажнянская Е.Л. Состояние вегетативной нервной системы у
    больных гипотиреозом / Е.Л. Товажнянская, Л.А. Ломова // Медицина сегодня и завтра. – 2004. – № 3. – С. 95–98. (Дисертантом проведений літературний огляд, збір матеріалів, аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  17. Товажнянская Е.Л. Состояние оксидантно-антиоксидантной системы у больных гипотиреозом / Е.Л. Товажнянская // Медицина сегодня и завтра. – 2003. – № 3. – С. 166–170.

  18. Товажнянская Е.Л. Частота заболеваемости и клинические особенности гипотиреоидной полинейропатии / Е.Л. Товажнянская, Л.А. Ломова // Вісник проблем біології і медицини. – 2003. – Вип 6. – С. 71–74. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів, виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  19. Григорова И.А. Оценка степени тяжести состояния больных с патологией нервной системы на фоне гипотиреоза по показателю электроотрицательности ядер клеток буккального эпителия / И.А. Григорова, Е.Л. Товажнянская, Е.И. Залюбовская // Медицина сегодня и завтра. – 2002. – № 3. – С. 50–52. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів, виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  20. Товажнянская Е.Л. Неврологические синдромы гипотиреоза /
    Е.Л. Товажнянская, Л.А. Ломова // Врачебная практика. – 2002. – № 6. –
    С. 97–100. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів, виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  21. Товажнянська О.Л. Роль процесів вільнорадикального окислення ліпідів в ураженні нервової системи при первинному гіпотиреозі / О.Л. Товажнянська // Український медичний альманах. – 2005. – Т. 8, № 4. – С. 248–249.

  22. Основні органічні захворювання головного мозку : навч. посіб. / В.Л. Гавенко, І.А. Григорова, Г.О. Самардакова [та ін.]; за заг. ред. В.Л. Гавенка, І.А. Григорової. – Харків : НТУ «ХПІ», 2008. – 228 с. – Бібліогр.: с. 147–166. (Дані дослідження дисертантом викладені у сьомій главі посібника).

  23. Товажнянская Е.Л. Роль порушення системи біогенних моноамінів у розвитку вегетативної дисфункції у хворих з гіпотиреозом / Е.Л. Товажнянская // Український вісник психоневрології. – 2007. – Т. 15, вип. 1(50). –
    С. 125–126.

  24. Пат. №70258 А, Україна, МПК А61В10/00. Спосіб оцінки збалансованості вегетативного забезпечення хворих на гіпотиреоз / Григорова І.А., Товажнянська О.Л., Абашин В.М.; заявник та патентовласник – Харківський держ. мед. ун-т. – №20031213416; заявл. 31.12.03; опубл. 15.09.04, Бюл. № 9. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів, виконаний аналіз отриманих даних).

  1. Shvadchenko U. Disorders of power processes and cognitive dysfunction at patients with hypothyroid encephalopathy / U. Shvadchenko, O. Tovazhnyanska // 1st International Scientific Interdisciplinary Congress for medical students and young doctors. Kharkiv, 21–23 May 2008. – Kharkiv, 2008 – P. 104–105. (Дисертантом проведений літературний огляд, збір матеріалів, аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  2. Григорова І.А. Дисферментемія у хворих з патологією нервової системи на тлі первинного гіпотиреозу / І.А. Григорова, О.Л. Товажнянська // Експериментальна та клінічна ендокринологія: від теорії до практики :
    Наук.-практ. конф. з міжнар. участю. Харків, 22–23 лютого 2007 р. – Харків, 2007. – С. 38–39. (Дисертантом проведений літературний огляд, збір та аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  3. Товажнянская Е.Л. Роль оксида азота в формировании патологии нервной системы при первичном гипотиреозе / Е.Л. Товажнянская // Сучасні підходи в лікуванні захворювань. Тромбоемболічні стани : VI Конф. Харківської обласної клінічної лікарні. Харків, 2007 р. – С. 75–76.

  4. Товажнянская Е.Л. Состояние когнитивных функций у больных с гипотиреоидной энцефалопатией / Е.Л. Товажнянская // V Конф., присвячена 110-річчю Харківської обласної клінічної лікарні. Харків, 2–3 листопада 2006 р. – Харків, 2006. – С. 68–69.

  5. Григорова И.А. Изменение плазменно-клеточных показателей липидного обмена при первичном гипотиреозе / И.А. Григорова, Е.Л. Товажнянская // Метаболічні спадкові захворювання: II Український Конгрес.
    Харків, 4–7 жовтня 2005 р. – Харків, 2005. – С. 101. (Дисертантом проведений літературний огляд, збір та аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  6. Григорова И.А. Оценка степени тяжести поражения нервной системы у больных с гипотиреозом / И.А. Григорова, Е.Л. Товажнянская,
    Т.В. Колупаева // Особливості ендокринної патології в різних вікових періодах: проблеми та шляхи вирішення : Наук.-практ. конф. з міжнар. участю. Харків, 24–25 листопада 2005 р. – Харків, 2005. – С. 31–32. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів, виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  7. Григорова И.А. Состояние оксидантной и антиоксидантной систем у больных с дисметаболической энцефалопатией на фоне гипотиреоза /
    И.А. Григорова, Е.Л. Товажнянская // International Journal on immunorehabilitation. – 2004. – Т. 6, № 1. – С. 180. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів та аналізі отриманих даних, підготовлено роботу до друку)

  8. Григорова И.А. Вызванные потенциалы головного мозга при гипотиреозе / И.А. Григорова, Е.Л. Товажнянская, Е.А. Руднева // Роль сучасних методів діагностики в лікуванні та реабілітації хворих: III Конф. Харківської обласної клінічної лікарні. Харків, 10 листопада 2004 р. – Харків, 2004. –
    С. 22–23. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів, аналізі отриманих даних, підготовлено роботу до друку)

  9. Товажнянська О.Л. Стан імунної системи у хворих з гіпотиреоїдною полінейропатією / О.Л. Товажнянська, Л.А. Ломова // Український вісник психоневрології. – 2002. – Т. 10, вип. 1(30). – С. 135. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі та аналізі отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  10. Григорова И.А. Перспективы диагностики и патогенетического лечения больных с гипотиреозом / И.А. Григорова, Е.Л. Товажнянская // Патогенетичні аспекти фармакотерапії ендокринних захворювань : Наук.-практ. конф. Харків, 6–7 лютого 2002 р. – Харків, 2002. – С. 37. (Дисертантом проведений літературний огляд, збір та аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

  11. Товажнянская Е.Л. Клинические особенности полинейропатического синдрома у больных с гипотиреозом / Е.Л. Товажнянская, Л.А. Ломова // Медицина третього тисячоліття: Конф. молодих вчених ХДМУ. Харків, 17–18 січня 2001 р. – Харків, 2001. – Ч. II. – С. 62. (Дисертантом проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів та аналізі отриманих даних, підготовлено роботу до друку).