Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Казанцева Тетяна Василівна. Метаболічні порушення та структурно-функціональні зміни серця у хворих на гіпертонічну хворобу, асоційовану з цукровим діабетом другого типу та ожирінням і шляхи їх корекції : дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Буковинський держ. медичний ун-т. — К., 2007. — 139арк. — Бібліогр.: арк. 115-139.



Анотація до роботи:

Казанцева Т.В. Метаболічні порушення та структурно-функціональні зміни серця у хворих на гіпертонічну хворобу, асоційовану з цукровим діабетом другого типу та ожирінням і шляхи їх корекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11. – кардіологія. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця. – Київ, 2007.

Дисертаційна робота присвячена вивченню метаболічних змін, структурно-функціонального стану міокарда у хворих на гіпертонічну хворобу (ГХ) з проявами метаболічного синдрому та удосконаленню лікування на підставі визначення метаболічного та кардіопротективного ефектів інгібітора АПФ (еналаприлу) та агоніста імідазолінових рецепторів (моксонідину) як у монотерапії, так і в комбінації з гіпоксично-гіперкапнічними тренуваннями (ГГТ).

Встановлена порушена толерантність до глюкози в 10% та гіперінсулінемія натще в 13% хворих на ГХ без ожиріння, у хворих на ГХ із ожирінням – відповідно у 25% та 34%.

Встановлено, що гіпертрофія міокарда лівого шлуночка при ГХ прогресує за наявності інсулінорезистентності (ІР) та ожиріння і виявлялася лише в 16,7% хворих без наявності ІР та в 61,3% – з ІР.

Доведені позитивний метаболічний та кардіопротективний ефекти еналаприлу та моксонідину.

Доведена перевага комбінованої терапії (антигіпертензивна терапія + ГГТ) у хворих на ГХ із супровідним ЦД 2-го типу перед традиційною антигіпертензивною терапією у вигляді більш суттєвого покращання показників вуглеводного та ліпідного обмінів.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, яке полягає у визначенні ролі порушень вуглеводного та ліпідного обмінів у патогенезі гіпертонічної хвороби, асоційованої з цукровим діабетом 2-го типу та ожирінням й підвищенні ефективності лікування шляхом застосування медикаментозних та немедикаментозних методів (гіпоксично-гіперкапнічні тренування методом дихання через додатковий “мертвий” простір).

  1. Інсулінорезистентність виявляється в 13% хворих на гіпертонічну хворобу з нормальною масою тіла та в 34% хворих на гіпертонічну хворобу з ожирінням. Існує пряма кореляційна взаємозалежність між індексом маси тіла, окружністю талії та вмістом інсуліну крові натще; між інсуліном крові та загальним холестеролом, триацилгліцеролами.

  2. Із збільшенням складових компонентів метаболічного синдрому (ожиріння, інсулінорезистентність чи цукровий діабет 2-го типу, дисліпідемія) у хворих на гіпертонічну хворобу зростає гіпертрофія міокарда лівого шлуночка.

  3. Моксонідин, як і еналаприл, сприятливо впливає на метаболізм вуглеводів та ліпідів, добре переносяться пацієнтами, що робить його препаратом вибору для тривалої терапії гіпертонічної хвороби у хворих на цукровий діабет 2-го типу та ожиріння.

  4. Моксонідину та еналаприлу властива органопротекторна дія, яка полягає у зворотному розвитку гіпертрофії міокарда лівого шлуночка. Двадцятитижнева терапія призвела до вірогідного зменшення індексу маси міокарда лівого шлуночка у групі еналаприлу на 9,1%, у групі моксонідину – на 10,6%.

  5. Гіпоксично-гіперкапнічні тренування (ГГТ) методом дихання через додатковий „мертвий” простір у хворих на гіпертонічну хворобу сприяють потенціюванню метаболічного ефекту антигіпертензивної терапії. Вміст інсуліну крові знизився на 20% при комбінації ГГТ з еналаприлом (еналаприл без ГГТ – на 10%) та на 25% – при комбінації ГГТ з моксонідином (моксонідин без ГГТ – на 10%). Кращі результати лікування на стан ліпідного обміну досягнуті при комбінації моксонідину та ГГТ: вміст у крові триацилгліцеролів знизився на 34,5% (еналаприл та ГГТ – на 24,8%), загального холестеролу – на 18,6% (еналаприл та ГГТ – на 12,8%).

Публікації автора:

  1. Білецький С.В., Казанцева Т.В., Сидорчук Л.П., Друца І.О., Шевчук Н.М., Петринич О.А. Сучасне уявлення про метаболічний синдром // Клін. та експерим. патол. – 2003. – Т.2, №2. – С. 43-47. (Автором проведено огляд літератури, оформлення роботи).

  2. Казанцева Т.В. Вуглеводний, ліпідний обміни та синдром інсулінорезистентності у хворих на гіпертонічну хворобу // Клін. та експерим. патол. – 2005. – Т.4, №1. – С. 36-39.

  3. Казанцева Т.В., Білецький С.В. Агоніст імідазолінових рецепторів – фізіотенз у терапії хворих на гіпертонічну хворобу та цукровий діабет типу 2 // Бук. мед. вісник. – 2006. – Т.10, №2. – С. 26-29. (Автором проведено відбір та клінічне обстеження пацієнтів, статистичну обробку отриманих результатів, огляд літератури, оформлення статті та представлення її у вигляді усної доповіді).

  4. Казанцева Т.В., Білецький С.В., Ігнатюк Т.В. Вплив інсуліно-резистентності та ожиріння на перебіг гіпертонічної хвороби // Клін. та експерим. патол. – 2006. – Т.4, №4. – С. 37-39. (Автором проведено клінічне обстеження пацієнтів, статистичну обробку отриманих результатів, оформлення статті).

  5. Казанцева Т.В., Білецький С.В. Застосування гіпоксично-гіперкапнічних тренувань методом дихання через додатковий „мертвий” простір у комплексному лікуванні хворих на гіпертонічну хворобу із супутнім цукровим діабетом типу 2 // Бук. мед. вісник. – 2007. – Т.11, №1. – С. 26-29. (Автором проведено відбір та клінічне обстеження пацієнтів, статистичну обробку отриманих результатів, огляд літератури, оформлення статті та представлення її у вигляді усної доповіді).

  6. Пат. 12982UА, МПК А61Н 31/00, А61М 16/00. Спосіб використання гіпоксично-гіперкапнічних тренувань (ГГТ) у хворих на гіпертонічну хворобу (ГХ) методом дихання через додатковий „мертвий простір” / Казанцева Т.В., Каленюк В.І., Сирота В.Є. та ін. – №u200507332; Заявл. 22.07.2005; Опубл. 15.03.2006. Бюл. №3. – С. 12982.

  7. Казанцева Т.В., Петринич О.А., Савчук Т.А., Білецький С.В. Стан ліпідного та вуглеводного обміну у хворих на гіпертонічну хворобу у поєднанні з ІХС // Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини: Матеріали 85-ї підсумкової конференції. – Чернівці, 2004. – С. 99-103. (Автором проведено відбір хворих, клінічне обстеження пацієнтів, статистичну обробку отриманих результатів, оформлення роботи та представлення її у вигляді усної доповіді).

  8. Казанцева Т.В., Білецький С.В., Петринич О.А. Стан ліпідного метаболізму у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ-ІІІ ст. у поєднанні з ІХС // Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування: Матеріали регіональної науково-практичної конференції”. – Івано-Франківськ, 2004. – С. 46-48. (Автором здійснено статистичну обробку та інтерпретацію результатів дослідження, оформлення тез).

  9. Казанцева Т.В., Білецький С.В. Показники глюкозотолерантного тесту у хворих на ГХ ІІ ст. з різним індексом маси тіла // Сучасні методи діагностики і лікування в клініці внутрішніх хвороб: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Вінниця, 2004. – Т.8, №1. – С. 12-13. (Автором проведено відбір та клінічне обстеження пацієнтів, статистичну обробку та інтерпретацію отриманих результатів, оформлення тез).

  10. Казанцева Т.В., Білецький С.В. Взаємозв’язок між індексом маси тіла та інсулінорезистентністю у хворих на гіпертонічну хворобу // Терапевтичні читання пам’яті академіка Л.Т.Малої: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конфернції – Харків, 2004. – С. 18. (Автором проведено відбір та клінічне обстеження пацієнтів, статистичну обробку та інтерпретацію отриманих результатів, оформлення тез).

  1. Казанцева Т.В., Білецький С.В., Черновська Г.І., Петринич О.А. Стан ліпідного обміну та вміст деяких гормонів крові у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ-ІІІ ст. у поєднанні з ІХС // Х Конгрес СФУЛТ: Матеріали конгресу. – Чернівці-Київ-Чикаго, 2004. – С. 214-215. (Автором проведено аналіз та статистичну обробку результатів дослідження, оформлення роботи та представлення її у вигляді усної доповіді).

  2. Казанцева Т.В., Білецький С.В. Показники вуглеводного обміну у хворих на гіпертонічну хворобу в залежності від маси тіла // Бук. мед. вісник. – 2004. – Т.8, №3-4. – С. 346. (Автором проведено відбір та клінічне обстеження пацієнтів, статистичну обробку отриманих результатів, оформлення роботи та представлення її у вигляді усної доповіді).

  3. Казанцева Т.В. Абдомінальний тип ожиріння як фактор ризику розвитку артеріальної гіпертонії // Хист. – 2005, вип. 7. – С. 31.

  4. Казанцева Т.В., Білецький С.В., Супрун Л.М., Семеняк І.Ш., Петринич О.А. Стан вуглеводного, ліпідного обмінів та морфофункціональний стан міокарда у хворих гіпертонічною хворобою в залежності від індексу маси тіла // Ювілейний VІІІ з’їзд ВУЛТ: Матеріали з’їзду. – Івано-Франківськ, 2005. – С. 68. (Автором проведено відбір та обстеження пацієнтів, аналіз та узагальнення отриманих результатів, оформлення тез).

  5. Казанцева Т.В., Петринич О.А., Костреюк Л.В. Морфофункціональ-ний стан міокарда у хворих на гіпертонічну хворобу залежно від індексу маси тіла // Підготовка сімейних лікарів та моделі впровадження сімейної медицини в Україні: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Чернівці, 2005. – С. 141. (Автором проведено відбір та клінічне обстеження пацієнтів, статистичну обробку отриманих результатів, огляд літератури, оформлення роботи та представлення її у вигляді усної доповіді).

  6. Казанцева Т.В., Петринич О.А. Застосування препарату фізіотенз у лікуванні хворих на гіпертонічну хворобу та цукровий діабет типу 2 // Хист. – 2006, вип. 8. – С. 89. (Автором проведено відбір та клінічне обстеження пацієнтів, статистичну обробку отриманих результатів, огляд літератури, оформлення тез).

  7. Казанцева Т.В., Петринич О.А., Павлович Л.Б. Вплив інсулінорезистентності на перебіг гіпертонічної хвороби // Актуальні питання імунології, алергології та ендокринології: Матеріали регіональної науково-практичної конфепенції України, 2006. – С. 15-16. (Автором проведено відбір та клінічне обстеження пацієнтів, статистичну обробку отриманих результатів, огляд літератури, оформлення тез).