Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика ядра, елементарних частинок і високих енергій


Шарф Ігор Володимирович. Механізми зростання перерізів непружного розсіяння адронів в мультипериферичній моделі в межах теорії збурень : Дис... канд. наук: 01.04.16 - 2006.



Анотація до роботи:

Шарф І.В. Механізми зростання перерізів непружного розсіяння адронів в мультипериферичній моделі в межах теорії збурень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.16 – фізика ядра, елементарних частинок і високих енергій. – Одеський національний політехнічний університет, Одеса, 2006.

Дисертацію присвячено розрахунку перерізів непружного розсіяння із утворенням заданого числа вторинних частинок (парціальних перерізів) і повного переріза, як суми парціальних перерізів, в мультипериферичній моделі в межах теорії збурень методом Лапласа.

Запропоновано нове наближення, за допомогою якого аналітично розв’язано систему нелінійних рівнянь для знаходження точки умовного максимуму модуля мультипериферичної амплітуди розсіяння (за умови зберігання енергії-імпульсу та умовах масової поверхні для кожної частинки в кінцевому стані).

На основі чисельного та аналітичного аналізу властивостей умовного максимуму виявлено нові механізми зростання перерізів. Чисельно показано, що ці механізми можуть забеспечити зростання повного переріза, аналогічно тому, що спостерігається в експерименті.

Показано, що внесок в переізи інтерференційних доданків, які відповідають врахуванню діаграм зі всіма перестановками частинок в кінцевому стані є істотним.

На підставі проведених досліджень можна зробити наступні висновки:

1. Показано, що мультипериферична амплітуда розсіяння з точністю до константи є дійсною і позитивною величиною, яка має точку умовного максимуму за умови збереження енергії-імпульсу в непружному процесі, якому вона відповідає і умовах масової поверхні для частинок в кінцевому стані. Це дозволяє застосувати до розрахунку парціальних перерізів метод Лапласа, що є ефективним методом розрахунку непружних перерізів у межах мультипериферичної моделі.

2. Знайдено аналітичний та отримано чисельний розв’язок задачі на умовний максимум для мультипериферичної амплітуди розсіяння. Показано, що в с.ц.м. вихідних частинок максимум досягається при нульових значеннях поперечних компонентів імпульсів усіх частинок і бистротах, що утворюють арифметичну прогресію з різницею, яка логарифмічно зростає з і обернено – пропорційно зменшується з . Окрім того, залежність різниці від має граничну точку розгалуження, існування якої вимагається умовами унітарності. Цей результат є важливим з огляду на подальше знаходження амплітуди пружного розсіяння за допомогою умов унітарності.

3. Основною властивістю точки максимуму є зменшення віртуальностей частинок, що передають чотириімпульс уздовж “гребінки”, із зростанням енергії . Це наводить до висновку про існування в межах мультипериферичної моделі механізму зростання непружних перерізів, який не розглядався раніше.

4. Показано, що аналітично задача на умовний екстремум для мультипериферичної амплітуди може бути проаналізована за допомогою запропонованого в дисертації наближення рівних знаменників, яке дозволяє одержати результати, що добре погоджуються з результатами чисельних розрахунків.

5. Виявлений у роботі механізм зменшення віртуальностей забезпечує зростання повного перерізу розсіяння, що вимагається результатами експерименту. Додатковим механізмом зростання перерізів є збільшення “ширини” максимуму. Внаслідок того, що абсолютні величини віртуальностей можуть зменшуватися тільки до нуля із зростанням енергії, механізм зменшення віртуальностей “вимикається”, що призводить до того, що відповідні парціальні перерізи починають зменшуватися з ростом енергії . Запропонований метод розрахунку в перспективі можна використовувати для опису експериментальних даних по розсіянню адронів.

Публікації автора:

1. Русов В.Д., Зеленцова Т.М., Косенко С.І., Овсянко М.М., Шарф. І.В. Каскадна параметрізація розподілу за множинністю у непружних та взаємодіях в інтервалі енергій в с.ц.м. ГеВ. // Доповіді НАН України. – 2001. - № 5. - С. 61-66.

2. Rusov V.D., Zelentsova T.N., Kosenko S.I., Ovsyanko M.M., Sharf I.V. Cascade parametrization of multiplicsty distributions in inelastic and - interactions on energy interval in c.m.s. GeV. // Phys. Lett. - 2001, Vol. B504. – P. 213 – 217.

3. Rusov V.D., Sharf I.V. One – parameter cascade model of multiple hadrons production in inelastic hh – processes at high energies // Nucl. Phys. –2006. Vol. A764. – P. 460-475.

4. Sharf I.V., Rusov V.D. Mechanism of hadron inelastic scattering cross – section growth in the multiperipheral model within the framework of perturbation theory. // hep – ph/0605110.

5. Rusov V.D., Zelentsova T.N., Kosenko S.I., Ovsyanko M.M., Sharf I.V. Nature of fluctuations in inelastic hh – processes caused by multipomeron exchange and detection of anomalous KNO – scaling behavior at high energies. // Proc. of XXIX Intern. Symp. on Multiparticle Dynamics. – Providence (USA). – 1999. - P. 64-65.

6. Rusov V.D., Zelentsova T.N., Kosenko S.I., Ovsyanko M.M., Sharf I.V. KNO and Polakov’s multiplicity scaling in inelastic - colisions at superhigh energies // Proc. of XXХII Intern. Symp. on Multiparticle Dynamics – Alushta (Ukraine). – 2002. – P.10.

7. Sharf I.V., Rusov V.D. Mechanisms of hadron inelastic scattering cross – section growth in the multiperipheral model within the framework of perturbation theory // Proc. of Intern. Сonf. “Current Problems in Nuclear Physics and Atomic Energy”. – Kyiv (Ukraine). – 2006. – P. 113.