Ружило Софія Василівна. Механізми впливу трускавецької води "Нафтуся" на серцево-судинну систему та фізичну працездатність : Дис... д-ра наук: 14.03.04 - 2007.
Анотація до роботи:
Ружило С.В. Механізми впливу трускавецької води Нафтуся на серцево-судинну систему та фізичну працездатність. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, 2006.
Проведені пріоритетні дослідження ендотелійзалежних і ендотелійнезалежних гемодинамічних реакцій на прийом Нафтусі. Дослідження можливих механізмів різноспрямованого впливу Нафтусі на серцево-судинну систему показали, що головну роль при цьому можуть відігравати зміни судинної реактивності при лікуванні Нафтусею. По-перше, як в експериментальних, так і в клінічних дослідженнях під впливом Нафтусі виявлено ознаки дисфункції ендотелію. У хворих це проявило себе суттєвим зменшенням реакцій реактивної гіперемії після вживання Нафтусі, а у тварин – різким зменшенням ендотелійзалежних реакцій судин на ацетилхолін або їх цілковитим зникненням. По-друге, нами вперше показано, що Нафтуся підвищує інтенсивність ендотелінінкреторної реакції, що викликає дисбаланс синтетичної функції ендотелію за рахунок надлишку вазоконстрикторних факторів ендотеліального походження. Тому при наявності запальних та атеросклеротичних змін судин, швидше всього, слід чекати переважання вазоконстрикторних реакцій на Нафтусю. Погіршення гемодинаміки, яке проходить по ІІ гіподинамічному типу, може супроводжуватись відсутністю клінічного ефекту, а у пацієнтів із вираженою судинною патологією може викликати приступи ішемії, порушення ритму, гіпертонічні кризи тощо.
Результати експериментальних досліджень показали, що ендотелійнезалежні вазодилятаторні реакції в умовах дії Нафтусі зберігаються в повному об’ємі і навіть посилюються. Це також свідчить про те, що причиною гальмування вазодилятаторних реакцій є зміни реактивності не гладеньких м’язевих клітин судинної стінки, а ендотелію.
У дисертації наведені теоретичні узагальнення та реалізований експериментально-клінічний комплексний підхід у дослідженні впливу трускавецької води Нафтуся на серцево-судинну систему і фізичну працездатність, що дає змогу на новому науковому рівні проводити корекцію санаторно-курортного лікування, враховуючи типи гемодинамічних реакцій на прийом трускавецької води.
1. Основними механізмами впливу Нафтусі на серцево-судинну систему, враховуючи дані проведених пріоритетних клінічних та експериментальних досліджень, можна рахувати вплив на функціональний стан ендотелію судин, вегетативну нервову, ендокринну системи і активність трансмембранних катіонтранспортних систем регуляції.
2. В процесі досліджень вперше виявлено два принципово протилежних типи реакцій гемодинаміки на одноразове вживання води Нафтуся – гіпердинамічний кардіотонічний і гіподинамічний кардіодепресивний. І тип реакції характеризується зростанням скоротливої активності та зменшенням загального периферійного опору судин (ЗПОС), покращенням насосної функції серця, зростанням активності Na,K-та Са-АТФаз еритроцитів та підвищенням вмісту глюкагону в плазмі. ІІ гіподинамічний тип реакції характеризується негативним інотропним ефектом і збільшенням загального периферійного опору судин. Зниження скоротливої активності супроводжується погіршенням насосної функції серця, гальмуванням Nа,К- і Са-АТФаз еритроцитів та зниженням вмісту глюкагону в плазмі. Отримані два типи реакцій залежать від початкових параметрів гемодинаміки, вегетативної регуляції серця, електролітного і ліпідного обміну, активності АТФ-аз і взаємозв’язків між ними.
3. При більш детальному аналізі впливу одноразових та курсових гемодинамічних ефектів Нафтусі нами визначені 4 варіанти-типи бальнеореакцій гемодинаміки: І тип – помірно сприятлива гіпорезистивна реакція, ІІ тип – відчутно несприятлива гіподинамічна реакція; ІІІ тип – відчутно сприятлива позитивноінотропна реакція. І і ІІІ типи проходять по гіпердинамічному типу гемодинамічних реакції. ІV тип – помірно несприятлива гіперрезистивна, що відноситься, як і ІІ тип, до гіподинамічної реакції. Доведено, що за допомогою методу дискримінантного аналізу можливо прогнозувати тип бальнеореакції гемодинаміки.
4. Дослідження можливих механізмів різноспрямованого впливу Нафтусі на серцево-судинну систему показали, що головну роль при цьому можуть відігравати зміни судинної реактивності при лікуванні Нафтусею. По-перше, як в експериментальних, так і в клінічних дослідженнях під впливом Нафтусі виявлено ознаки дисфункції ендотелію. У хворих це проявило себе суттєвим зменшенням реакцій реактивної гіперемії після вживання Нафтусі, а у тварин – різким зменшенням ендотелійзалежних реакцій судин на ацетилхолін або їх цілковитим зникненням. По-друге, нами вперше показано, що Нафтуся підвищує інтенсивність ендотелінінкреторної реакції, що викликає дисбаланс синтетичної функції ендотелію за рахунок надлишку вазоконстрикторних факторів ендотеліального походження. Тому при наявності запальних та атеросклеротичних змін судин, швидше всього, слід чекати переважання вазоконстрикторних реакцій на Нафтусю.
5. Результати експериментальних досліджень показали, що ендотелійнезалежні вазодилататорні реакції в умовах дії Нафтусі зберігаються в повному об’ємі і навіть посилюються. Це також свідчить про те, що причиною гальмування вазодилятаторних реакцій є зміни реактивності не гладеньких м’язевих клітин судинної стінки, а ендотелію.
6. Виявлена чітка кореляція (R=0,75) між реакціями ниркового кровоплину на курсовий прийом Нафтусі і клінічним ефектом. Виражене клінічне покращення було отримане при підвищенні швидкісних характеристик кровотоку і зниженні резистивного індексу. При відсутності реакції ниркового кровоплину на бальнеотерапію не відмічалось і значного клінічного ефекту. У хворих з початковим нефросклерозом Нафтуся викликає гіподинамічну реакцію. У таких пацієнтів, на наш погляд, погіршення функціонального стану нирок потребує більш радикальних мір корекції, ніж санаторно-курортне лікування.
7. Вперше були виявлені 4 варіанти сумісних реакцій печінкового, шлункового та ниркового кровоплину на прийом Нафтусі і показано, що збільшення секреції і діурезу чітко корелюється із посиленням кровопостачання цих органів. Дані, отримані по контрольних групах на фоні прийому водопровідної води і дезактивованої нагріванням до 80о С Нафтусі, практично були однаковими, знаходились в межах ±2,3% (n=60) від початкових і вірогідно відрізнялись від даних основної групи (р<0,01). Враховуючи ці дані, можна констатувати, що основні гемодинамічні ефекти Нафтусі відтворюються саме органічними речовинами, присутніми в її складі.
8. При дослідженні комплексної дії Нафтусі і інших бальнеочинників курорту Трускавець на фізичну працездатність були отримані неоднозначні дані. Індекс тахікардійно-гіпертензивної реакції велоергометричного тесту, як відображення впливу бальнеотерапії на фізичну працездатність, у 47,6% спостережуваних дорослих пацієнтів і школярів суттєво зростає, у 26,2% - зміни не виходять за межі ±5%, у 26,2% величина цього індексу знижується. Виявлено чітку пряму залежність динаміки працездатності від показників гемодинаміки, активності АТФаз мембран еритроцитів та креатинфосфокінази плазми.
9. Оптимізуюча дія аеробного тренуванняпідтвердилася в спостереженнях за дорослими пацієнтами із застосуванням теренкуру і у школярів з доповненням стандартного бальнеотерапевтичного комплексу дозованим бігом.
10. Узагальнюючи отримані дані, слід підкреслити, що гемодинамічний компонент та вазомоторні реакції відіграють визначну роль у бальнеологічному ефекті мінеральної води Нафтуся. Ключове значення в реалізації цих реакцій мають стан ендотелію та нейрогуморальної регуляції у пацієнтів. При вираженій ендотеліальній дисфункції ( хворі з вираженим атеросклерозом судин серця, мозку та магістральних судин, ІХС при наявності змін на ЕКГ і ХНК > Іст., постінфарктні, з ревматизмом в активній фазі, перенесеним інфекційним міокардитом (до 6-ти міс.) або наявності ХНК > Іст., з вродженими і набутими вадами серця, стійкими порушеннями ритму (ПТ, мерехтінням передсердь, політопною чи ранньою екстрасистолією), гіпертонічною хворобою ІІст., ГХ з кризовим перебігом, симптоматичною гіпертензією ІІ ст. і >, вираженими ВСД, хворі з ендартериітом, тромбангітом з порушенням кровообігу н/кінцівок І-ІІст., мігруючим тромбофлебітом, венозною недостатністю в стадії декомпенсації чи набряково-індуративною формою, аневризмою аорти і других магістральних судин) слід дуже обережно підходити до призначення трускавецької води Нафтуся.
Публікації автора:
Монографії:
Жовчогінна дія води "Нафтуся" / Чебаненко О.І., Попович І.Л., Бульба А.Я., Ружило С.В., Перченко В.П.- К.: Комп'ютерпрес, 1997.- 103 с.
Ружило С.В., Церковнюк А.В., Попович І.Л. Актотропні ефекти бальнеотерапевтичного комплексу курорту Трускавець.-К.: Комп'ютерпрес, 2003.- 131 с.
Бальнеокардіологія. Вплив бальнеотерапії на курорті Трускавець на серцево-судинну систему та фізичну працездатність / Попович І.Л., Ружило С.В., Івасівка С.В., Аксентійчук Б.І. – К.: Комп’ютерпрес, 2005.- 229 с.
Статті:
Балановський В.П., Попович І.Л., Карпинець С.В. Про амбівалентно-еквілібраторний характер дії лікувальної води Нафтуся на організм людини // Доп. АН України. Мат., прир., техн. науки.- 1993.- № 3.- С. 154-158. ( Здобувачем самостійно виконано експеримент, статистичну обробку матеріалу, підготовлено статтю до публікації,).
Величко Л.М., Грінченко Б.В., Чебаненко Л.О., Ружило С.В. та ін. Вегетативний гомеостаз у школярів з радіаційно контрольованих територій і вплив на нього реабілітації на курорті Трускавець // Експер. та клін. фізіол. і біохім.- 1998.- 1 (1).- С. 68-76. (Здобувачем проведені дослідження гемодинамічних показників, здійснено їх аналіз та статистичну обробку).
Грінченко Б.В., Ружило С.В., Флюнт І.С. та ін. Вплив комплексної бальнеотерапії на курорті Трускавець з використанням фітоадаптогену на психофізіологічні функції та фізичну працездатність // Медична гідрологія та реабілітація.-1999.- 2, № 1.- С. 31-35. ( Здобувачем самостійно проведені клінічні дослідження фізичної працездатності, статистичну обробку матеріалу, підготовлено статтю до друку).
Гучко Б.Я., Попович І.Л., Ружило С.В. та ін. Вплив одноразового вживання біоактивної води Нафтуся на гемодинаміку передпліччя // Укр. бальнеол. журн.- 1998.- 1, № 4.- С. 39-46.( Здобувачем самостійно виконано допплерографію судин передпліччя, статистично оброблено матеріал, підготовлено статтю до друку).
Парахоняк Н.М., Аксентійчук М.І., Матіїшин Г.Й., Ружило С.В. та ін. Вплив бальнеотерапії на курорті Трускавець на центральну гемодинаміку та ліпідно-електролітний обмін // Укр. бальнеол. журн.- 1998.- 1, № 3.- С. 73-76. ( Здобувачем проведені дослідження методами реографії та допплерографії, ехокардіографію серця, підготовлено до публікації).
Перченко В.П., Ружило С.В., Кіт Є.І. та ін. Варіанти термінових реакцій вегетативної нервової системи на вживання води Нафтуся // Укр. бальнеол. журн.- 1998.- 1, № 3.- С. 67-69. (Автором провелені дослідження ехокардіографією, кардіоінтервалометрією, здійснено статистичну обробку матеріалу).
Попович І.Л., Гучко Б.Я., Білас В.Р., Ружило С.В. та ін. Метаболічні аспекти механізму дії бальнеотерапії на курорті Трускавець на центральну гемодинаміку // Укр. бальнеол. журн.- 1998.- 1, № 4.- С. 46-54. ( Автором самостійно проведено статистичну обробку отриманих результатів, підготовлено статтю до публікації).
Попович І.Л., Івасівка С.В., Ружило С.В. та ін. Вплив одноразового вживання води Нафтуся на центральну та периферійну гемодинаміку і її вегетативну регуляцію // Медична гідрологія та реабілітація.- 1999.- 2, № 1.- С. 51-57. ( Здобувачем самостійно проведено дослідження центральної та периферійної гемодинаміки, оброблено матеріал статистично та підготовлено статтю до друку).
Ружило С.В. Варіанти термінових та курсових ефектів біоактивної води "Нафтуся" на постокклюзійні вазомоторні реакції та їх вегетативний механізм // Укр. бальнеол. журн..- 2001.- № 4.- С. 23-28.
Ружило С.В. Термінові кардіотропні ефекти біоактивної води Нафтуся // Укр. бальнеол. журн.- 2001.- № 3.- С. 67-71.
Ружило С.В. Термінові кардіотропні ефекти біоактивної води Нафтуся // Мед.реабіл..курортол., фізіотер.- 2001.- № 3 (27).- С. 3-5.
Ружило С.В. Механізми термінових ефектів біоактивної води Нафтуся на гемодинаміку печінки і шлунка людини // Вісник наукових досліджень.- 2002.- № 1 (25).-С. 42-45.
Ружило С.В. Типи чутливості контрактильності міокарда до змін активності Na,K-АТФази та фактори, які їх детермінують // Укр. бальнеол. журн.- 2002.- № 2.- С. 35-40.
Ружило С.В. Ультразвукові критерії ефективності лікування хронічних пієлонефритів біоактивною водою Нафтуся // Укр. бальнеол. журн.- 2002.- № 1.- С. 49-53.
Ружило С.В., Балановський В.П. До питання про вплив води Нафтуся на роботу серця // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.- Т. 2.- 1997.- С. 59-60. (Автором проведена ехокардіографія у клінічному експерименті і підготовлено статтю до публікації).
Ружило С.В. Гучко Б.Я. Вегетативно-гормонально-гуморальні механізми термінових ефектів біоактивної води Нафтуся на гемодинаміку людини // Мед. реабіл., курортол., фізіотер.-2001.-№2 (26).- С. 12-15.(Здобувачем самостійно проведено кардоінтервалографію, підготовлено матеріал до друку).
Ружило С.В., Гучко Б.Я., Білас В.Р., Попович І.Л. Термінові реакції інтракардіальної та центральної гемодинаміки людини на вживання біоактивної води Нафтуся // Мед. реабіл., курортол., фізіотер.- 2001.- № 3 (дод.).- С. 80-91. ( Здобувачем самостійно проведені всі клінічні дослідження, статистична обробка матеріалу, підготовлено статтю до публікації).
Ружило С.В. Гучко Б.Я., Попович І.Л. Дослідження механізмів термінових ефектів біоактивної води Нафтуся на серцево-судинну систему людини // Допов. НАН України.-2001.- №2.- С. 201-205. ( Автором проведені самостійно ехокардіографія, допплерографія судин, статистичне опрацювання матеріалу. Інтерпретація та обговорення результатів здійснені разом зі співавторами).
Ружило С.В., Гучко Б.Я., Попович І.Л. Механізми амбівалентних термінових реакцій гемодинаміки на вживання біоактивної води Нафтуся // Вісник наук. дослідж.- 2001.- № 3 (23).- С. 30-34. (Здобувачем проведені ехкардіографія і допплерографія судин, здійснено аналіз та статистична обробка матеріалу, підготовлено статтю до друку).
Флюнт І.С., Гумега М.Д., Попович І.Л., Ружило С.В. Варіанти гастроренальних відносин після вживання біоактивної води "Нафтуся" та їх механізми // Експер. та клін. фізіол. і біохім.- 2001.- № 4 (16).- С. 72-82. ( Автором особисто зроблено аналіз літературних даних по даній темі стосовно інших курортів, підготовлено статтю до публікації).
Церковнюк А.В., Ружило С.В. Вплив аеробного тренування на фоні бальнеотерапії на курорті Трускавець на фізичну працездатність та її гемодинамічне і метаболічне забезпечення // Укр. бальнеол. журн.- 2001.- № 1.- С. 55-64. (Здобувачем самостійно проведені кардіоінтервалографія, реографія, велоергометрія, здійснено аналіз та статистична обробка матеріалу, підготовлено статтю до друку).
Церковнюк А.В., Ружило С.В. Оптимізація аеробним тренуванням впливу бальнеотерапії на курорті Трускавець на фізичну працездатність та системи її забезпечення // Укр. бальнеол. журн.- 2001.- № 2.- С. 39-45. ( Автором самостійно проведено клінічний експеримент, підготовлено матеріал до публікації).
Церковнюк А.В., Ружило С.В. Вплив бальнеотерапії на курорті Трускавець на вегетативне і гемодинамічне забезпечення фізичної працездатності // Галицький лікар. вісник.- 2002.- 9, № 1.- С. 100-102. (Здобувачем проведені дослідження гемодинаміки, підготовлено статтю).
Ружило С.В. Типи реакцій гемодинаміки на курс бальнеотерапії на курорті Трускавець // Укр. бальнеол. журн.- 2002.- № 3.- С. 54-61.
Ружило С.В. Модуляція біоактивною водою Нафтуся ендотелійзалежних та ендотелійнезалежних вазомоторних реакцій передпліччя людини // Експер. та клін. фізіол. і біохім.- 2002.- №3 (19) .- С. 26-29.
Ружило С.В., Гучко Б.Я. Типи термінових гемодинамічних реакцій на вживання біоактивної води Нафтуся та їх вегетативно-гуморальні механізми // Укр. бальнеол. журн.- 2002.- № 4.- С. 24-34. ( Автором самостійно проведено дослідження гемодинаміки, статистичну обробку матеріалу та підготовка статті до друку).
Церковнюк А.В., Ружило С.В. Застосування кластерного аналізу для створення образів пацієнтів курорту Трускавець // Укр. бальнеол. журн.- 2003.- № 1.- С. 33-38. ( Здобувачем самостійно проведено кластерний аналіз результатів, підготовлено статтю до публікації).
Ружило С.В., Церковнюк А.В. Варіанти актотропних ефектів бальнеотерапії на курорті Трускавець та можливості їх прогнозування методом дискримінантного аналізу // Укр. бальнеол. журн.- 2003.- № 2.- С. 41-47. (Здобувачем самостійно проведено дослідження актотропних ефектів бальнеотерапії, підготовлено статтю до друку).
Ружило С.В. Фактори, які кондиціонують поліваріантність ефектів бальнеотерапевтичного комплексу курорту Трускавець на інтракардіальну та центральну гемодинаміку // Медична гідрологія та реабілітація.- 2004.- 2, №1.- С.20-29.
Ружило С.В., Попович І.Л., Білас В.Р. Механізми інотропних ефектів бальнеотерапії на курорті Трускавець// Медична гідрологія та реабілітація.- 2004.- 2, №2.- С. 36-48. ((Здобувачем самостійно проведені дослідження гемодинаміки, проаналізовано літературу по даній темі, статистично оброблено матеріал, підготовлено статтю до друку).
Ружило С.В. Роль сечової кислоти в механізмах кардіоінотропних ефектів бальнеотерапевтичного комплексу курорту Трускавець // Медична гідрологія та реабілітація.- 2004.- 2, №4.- С.17-34.
Величко Л.М., Ружило С.В., Матіїшин Г.Й. та ін. Пошук факторів, які зумовлюють характер впливу бальнеотерапії на курорті Трускавець на атерогенність плазми // Медична гідрологія та реабілітація.- 2004.- 2, №4.- С. 46-52. ( Автором проаналізовано літературу. Статистично оброблено матеріал, підготовлено статтю до публікації).