Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Місцеве самоврядування


41. Машко Галина Вікторівна. Механізми управління місцевими бюджетами (на прикладі міста без районного розділення): дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.04 / Донецький держ. ун-т управління. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Машко Г.В. Механізми управління місцевими бюджетами (на прикладі міста без районного розділення). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.04 – Місцеве самоврядування. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2004.

Дисертація присвячена проблемам виявлення сутності, закономірностей становлення і розвитку місцевих бюджетів, їх ролі в економічній системі держави в сучасних умовах. В роботі проведено комплексне дослідження теорії і практики місцевих бюджетів, показано їх місце і роль в економічній системі держави.

В результаті аналізу існуючої практики управління місцевими бюджетами доведено необхідність впровадження таких заходів: механізму бюджетування; створення центрів фінансового обліку та центрів фінансової звітності; створення механізму балансування територіального бюджету; стратегічне управління фінансами території.

Обґрунтовано застосування логістичного підходу до розробки стратегії розвитку території і запропоновано в якості інструменту перерозподілу ресурсів і взаємного кредитування використовувати Фонд соціально-економічної підтримки інтересів населення території, в якому встановлені відповідні логістичні зв’язки між населенням, суб’єктами господарювання і органами місцевого самоврядування.

У дисертації визначена необхідність і можливості активізації ролі місцевих бюджетів в бюджетній системі країни на засадах логістизації процесів управління та розвитку територій. Зміст основних висновків і пропозицій полягає в наступному.

1. Аналіз економічної сутності місцевих бюджетів доводить, що вони є не тільки ключовим інструментом державного механізму реалізації регіональної політики в країні, але й забезпечують органи місцевої влади грошовими коштами для здійснення функцій, передбачених Конституцією України і другими законодавчими актами. Місцеві фінанси забезпечують проведення соціальної політики, вирівнювання рівнів соціального і економічного розвитку території, а також забезпечення комплексного розвитку території. При цьому об’єктивні процеси розвитку територій потребують активізації ролі місцевих бюджетів в бюджетній системі України та розробки пропозицій щодо формування ефективної системи управління фінансами території.

2. Зміна економічної системи держави та ринкові трансформації українського суспільства передбачають відновлення і зміцнення інституту місцевого самоврядування як найважливішої основи демократії, забезпечення його реальної матеріально-фінансової незалежності. У вирішенні цих складних завдань центральну роль відіграватимуть місцеві бюджети як особливі фонди фінансових ресурсів, що знаходяться у розпорядженні органів місцевого самоврядування, як надійні важелі впливу держави на її економічний розвиток, фінансову стабільність і добробут громадян.

3. Протягом останніх років відбувається значне розширення функцій і завдань місцевого самоврядування, проте воно не супроводжується одночасним і адекватним збільшенням обсягів фінансових ресурсів, які надходять в розпорядження місцевої влади. Така невідповідність призвела до виникнення суперечності у функціонуванні місцевих бюджетів, яка вимагає свого вирішення. Це пов’язано з тим, що такі фонди є основним джерелом фінансових ресурсів для органів місцевого самоврядування. Тому таку суперечність запропоновано вирішувати шляхом зміцнення доходної бази місцевих бюджетів через: впровадження механізму бюджетування; створення центрів фінансового обліку та центрів фінансової звітності; створення механізму балансування територіального бюджету; стратегічне управління фінансами території.

4. З’ясовано, що місцеві бюджети є невід’ємною складовою бюджетної системи країни і в них акумулюються до третини сукупних бюджетних ресурсів. Доведено, що потрібен зважений підхід до видів податків, об’єктів оподаткування, ставок податків. Необхідно проаналізувати вже існуючі місцеві податки і збори і для зменшення їх кількості відмовитися від малоефективних при одночасному розширенні бази оподаткування (кола платників). Потрібен також особливий підхід до надання пільг окремим платникам, що доведе економічну “розумність” місцевих податків і зборів та дозволить сполучати як інтереси платників, так і інтереси місцевого бюджету. При цьому визначено, що система місцевих податків та зборів повинна будуватися таким чином, щоб сполучати ініціативу органів місцевого самоврядування з задачами на державному рівні в межах гнучкого правового та податкового поля.

5. Виявлено, що для розвитку будь-якої території необхідна розробка і реалізація відповідної стратегії управління її фінансовими ресурсами, яка дозволяє знайти джерело фінансування, розробити ефективну методику управління фінансовими ресурсами, кадрами, інформацією, провести аналіз зовнішнього і внутрішнього середовища, сформувати прихильну громадську думку. При цьому важливим напрямком в управлінні фінансовими ресурсами території є моделювання міжгалузевих зв’язків з врахуванням доходів і податків. Важливу роль тут відіграє ефективна організація заробітної платні населення території, яка залежить від податкової, антиінфляційної політики і політики доходів.

6. Для вирішення багатьох соціально-економічних проблем територій без залучення бюджетних коштів запропонована технологія створення програми соціально-економічної підтримки інтересів населення території, яка алгоритмізує діяльність органів місцевого самоврядування, що дозволяє використовувати її неодноразово та тиражувати для рішення схожих завдань іншими муніципальними утвореннями.

7. Запропоновано органам місцевого самоврядування укріпляти свою фінансову базу за допомогою впровадження логістичної стратегії розвитку території. Додержання запропонованих в роботі принципів логістизації території дозволить досягти цілей її розвитку. Проведено порівняльний аналіз конкурентних стратегій залучення інвестицій для розвитку території, результатом чого стала розробка порівняльної таблиці конкурентних стратегій залучення інвестицій для розвитку території, яка дозволяє вибрати найбільш ефективну з них.

8. Для координування спільної роботи населення, суб’єктів господарювання і органів місцевого самоврядування на території пропонується утворити некомерційну організацію – Фонд соціально-економічної підтримки інтересів населення території, який може бути використаний як інструмент перерозподілу ресурсів та взаємного кредитування.

9. В роботі доведено, що існуюча сьогодні методика формування дохідної частини бюджету потребує вдосконалення. Це пропонується зробити за рахунок включення до формули розрахунку кошику доходів “індексу покриття”, який повинен включати такі складові: податкова, законодавча, базова, доходна.

Публікації автора:

  1. Машко Г.В. Роль регионального бюджета в формировании финансовой политики государства // Зб. наук. праць Донецької державної академії управління “Державне регулювання економіки та соціального розвитку територій та підприємств”, т. ІІІ, вип. 14, серія “Державне управління”. – Донецьк, ДонДАУ, 2002. – С. 197-205.

  1. Машко Г.В. Некоторые проблемы формирования местных бюджетов // Менеджер, 2003. – 2 (24). – С.41-45.

  2. Машко Г.В. Роль местных налогов и сборов в системе формирования местных финансов // Зб. наук. праць Донецької державної академії управління “Державне управління процесами життєдіяльності і галузевого розвитку регіону”, т.IV, вип. 25, серія “Державне управління”. - Донецьк, ДонДАУ, 2003. – С.264-273.

  3. Ларина Р.Р., Машко Г.В. Разработка стратегии привлечения инвестиций на территорию // Сб. науч. трудов. Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. . Донецк: ДонНУ, 2004. – С.291-294. Особистий внесок автора: проаналізовано можливості і необхідність залучення інвестицій на територію та їх вплив на регіональний розвиток.

  4. Машко Г.В. Место и роль налогового контроля в государственной системе финансового контроля Украины // Сб. науч. трудов. Финанасы, учет, банки. Выпуск 8. Часть 2 / Под общ.ред. П.В. Егорова. – Донецк: ДонНУ, 2002. – С.168-174.

  5. Машко Г.В. Роль местных финансов в развитии регионов // Тези доповідей. VІІІ Всеукраїнська науково-методична конференція “Проблеми економічної кібернетики” присвячена 35-річчю кафедри економічної кібернетики Донецького національного університету 6-8 жовтня 2003 р. М. Алушта. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2003. – С.231-233.