Пальона Юлія Володимирівна. Механізми порушень гуморальних систем за умов дії іонізуючого випромінювання : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2007.
Анотація до роботи:
Пальона Ю.В. Механізми порушень гуморальних систем за умов дії іонізуючого випромінювання. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Луганський державний медичний університет. - Луганськ, 2007.
Дисертацію присвячено проблемі встановлення ролі протеолітичних ферментів та їх інгібіторів, антиоксидантних ферментів та рівня ендогенної інтоксикації у розвитку пошкоджень при дії іонізуючого випромінювання, а також експериментального обгрунтування патогенетичних підходів до їх немедикаментозної корекції. Дослідження базуються на аналізі результатів експериментів, які виконані на білих щурах. Встановлено, що при дії іонізуючого випромінювання у тварин спостерігається дисбаланс в системі протеолітичних ферментів та їх інгібіторів, зростання активності антиоксидантних ферментів та підвищення рівня ендогенної інтоксикації в сироватці крові, бронхоальвеолярному змиві, тканинах тонких кишок та мозку. Превентивна дія електромагнітного випромінення надвисокої частоти призводить до зниження трипсиноподібної активності та ендогенної інтоксикації, підвищення рівня альфа-1-інгібітора протеїназ.
У дисертаційній роботі подано обгрунтування і вирішення наукової задачі - встановлення ролі протеолітичних і антиоксидантних механізмів, ендогенної інтоксикації у розвитку пошкоджень при дії гамма-випромінювання, а також експериментальне обгрунтування патогенетичних підходів до його немедикаментозної корекції за допомогою електромагнітного випромінювання надвисокої частоти. Наукова задача вирішена шляхом використання біохімічних методів дослідження. Одержані результати доповнюють і уточнюють вже існуючі дані і розкривають нові ланки патогенезу пошкоджень, викликаних іонізуючим випромінюванням, а також дозволяють обгрунтувати нові підходи до корекції патологічних змін, що розвиваються.
Одноразове тотальне опромінення організму щурів призводить до збільшення трипсиноподібної та еластазоподібної активності сироватки крові через 3 дні після дії іонізуючого випромінювання на 76 % (р<0,001) та 26 % (р<0,05), відповідно у порівнянні з контролем, і зменшення рівня альфа-1-інгібітора протеїназ, ступінь зниження якого залежить від часу, що пройшов після опромінення.
Вплив тотального гамма-випромінювання у дозі 6 Гр на активність компонентів антиоксидантної системи сироватки крові щурів призводить до збільшення рівня каталази і пероксидази, з максимальним підвищенням активності каталази на 14 добу і пероксидази на 30 добу після опромінення на 87 % і 220 % (р<0,001), відповідно. Зміни рівня супероксиддисмутази носили фазний характер з максимумом підвищення її активності на 14 день дослідження.
При дії іонізуючого випромінювання у дозі 6 Гр відбувається збільшення трипсиноподібної та еластазоподібної активності бронхоальвеолярного змиву, тканин тонкої кишки та великих півкуль головного мозку щурів. В бронхоальвеолярному змиві та тканинах тонкої кишки антитриптична активність збільшується на 61 % на 3 день и на 173 %, і на 30 день після опромінення у порівнянні з показниками контрольної групи тварин (р<0,001), а в тканинах головного мозку - знижується протягом усього періоду досліджень.
При дії гамма-випромінювання активність антиоксидантних ферментів в тканинах великих півкуль головного мозку щурів динамічно змінюється з максимальним підвищення рівня супероксиддисмутази через 24 години після опромінення на 68 % (р<0,001), а в бронхоальвеолярному змиві і тканинах тонких кишок збільшення її активності зберігається на високому рівні і на 30 день експерименту. Зміни рівня пероксидази та каталази у тканинах тонких кишок та великих півкуль мають фазний характер зі збереженням високих значень до 30 дня досліду.
Дія іонізуючого випромінювання супроводжується підвищенням рівня середньомолекулярних олігопептидів в сироватці крові, бронхоальвеолярному змиві, тканинах тонких кишок та великих півкуль головного мозку в усі терміни досліду, що свідчить про розвиток ендогенної інтоксикації. На 30 день експерименту висока концентрація середньомолекулярних олігопептидів зберігається в сироватці крові, бронхоальвеолярному змиві, тканинах тонких кишок і великих півкуль головного мозку щурів та, в середньому, в 2,5-3 рази (р<0,001) перевищує контрольні показники.
Превентивне застосування електромагнітного випромінювання надвисокої частоти зменшує пошкодження від дії іонізуючого випромінювання у дозі 6 Гр на організм щурів, що виявляється в зниженні трипсиноподібної активності і рівня ендогенної інтоксикації сироватки крові на 82 % (р<0,001) і 128 % (р<0,01), відповідно, підвищенні рівня альфа-1-інгібітора протеїназ на 33 % (р<0,001) у порівнянні з показниками, які були отримані при дії тільки тотального гамма-випромінювання.
Публікації автора:
Палёная Ю.В. Состояние протеолиза и эндотоксикоза в радиочувствительных и радиорезистентных органах крыс при действии ионизирующего излучения // Экосистемы Крыма, их оптимизация и охрана. - 2006. – Вып. 16. – С. 18-23. (Збірник внесений до переліку № 13 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 2-05/6 від 12.06.2002 р.)
Палёная Ю.В. Эндогенная интоксикация организма крыс при действии ионизирующего излучения // Світ медицини та біології. - 2006. - №2. – С.32-35. (Журнал внесений до переліку № 17 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 2-05/1 від 19.01.2006 р.)
Харченко В.З., Палёная Ю.В., Казакова В.В. Эластазоподобная активность тканей крыс при действии тотального гамма-излучения // Таврический медико-биологический вестник. - 2006. – Т. 9, № 3, ч. III. – С.204-206. (Здобувачем проведено вивчення змін еластазоподібної активності при дії гамма-випромінювання та написання статті). (Вісник внесений до переліку № 1 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 1-05/7 від 09.06.1999 р.)
Палёная Ю.В. Изменение активности антиоксидантных ферментов под влиянием тотального гамма-излучения // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2006. – № 2 (34). – С. 33-38. (Науково-практичний журнал внесений до переліку № 1 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 1-05/7 від 09.06.1999 р.)
Палёная Ю.В., Филоненко Т.Г., Казакова В.В. Морфо-биохимические изменения в тонком кишечнике при воздействии ионизирующего излучения // Учёные записки Таврического университета им. В.И. Вернадского. Серия «Биология, химия». – 2006. – Т. 19 (58), № 1. – С.80-85. (Здобувачем проведено вивчення патоморфологічних змін при моделюванні дії гамма-випромінення, написання статті). (Журнал внесений до переліку № 4 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 2-02/2 від 09.02.2000 р.)
Харченко В.З., Пальона Ю.В., Кубишкін А.В., Опришко В.В., Казакова В.В., Алієв Л.Л. Спосіб оцінки ступеня пошкодження організму при дії гамма-опромінення. Деклараційний патент на корисну модель 17295 Україна, МПК А61В5/145. Заявлений 03. 04. 06, опублікований 15. 09. 06. Бюлетень № 9. (Здобувачем проведений аналіз результатів дослідження патогенетичної корекції метаболічних порушень при дії іонізуючого випромінення, обґрунтовано и оформлено запропонований метод).
Харченко В.З., Пальона Ю.В., Чуян О.М., Темурьянц Н.А. Спосіб корекції порушень у системі протеолітичних ферментів і їхніх інгібіторів. Висновок про видачу деклараційного патенту на корисну модель, МПК А61N2/00 (Україна). Заявлений 10. 08. 06. (Здобувачем проведений аналіз результатів дослідження патогенетичної корекції метаболічних порушень при дії гамма-випромінення, обґрунтовано та оформлено запропонований метод).
Палёная Ю.В., Алиев Л.Л, Ворошилов С.С. Влияние ионизирующей радиации на процессы антиоксидантной защиты в головном мозге крыс // Материалы 77-й научно-практической конференции. – Симферополь, 2005. – С.139-140. (Здобувачем проведено вивчення біохімічних змін при моделюванні дії іонізуючого випромінювання, написання тез).
Палёная Ю.В., Харченко В.З., Алиев Л.Л. Изменение активности пероксидазы тканей мозга и сыворотки крови при действии ионизирующего излучения // IV-і читання В.В. Підвисоцького: Бюлетень матеріалів наукової конференції (26-27 травня 2005 року). – Одеса: ОДМУ, 2005. – С. 81-82. (Особисто здобувачем здійснено моделювання дії іонізуючого випромінювання, вивчення метаболічних порушень цих пошкодження, статистична обробка отриманих результатів дослідження та написання тез).
Пальона Ю.В. Зміни активності протеолітичних ферментів під впливом іонізуючої радіації // Матеріали V Всеукраїнської наукової конференції студентів та аспірантів (15-16 вересня 2005 року). – К.: КНУ, 2005. – С. 74-75.
Палёная Ю.В., Харченко В.З., Опрышко В.В., Алиев Л.Л. Состояние протеазо-ингибиторного потенциала в организме крыс при действии ионизирующего излучения // Вестник морского врача. - 2005. – Т. 1, № 1. – С. 246. (Особисто здобувачем проведено моделювання дії іонізуючого випромінювання, вивчення стану протеазо-інгібіторної системи).
Палёная Ю.В., Харченко В.З., Казакова В.В. Особенности изменения ферментативной активности тонкого кишечника в условиях действия ионизирующей радиации // Матеріали IX Міжнародної науково-практичної конференції «Наука та освіта 2006». - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2006. – Том 18. – С. 48-50. (Особисто здобувачем вивчено стан системи обмеженого протеолізу та антиоксидантної системи).
Харченко В.З., Пальона Ю.В., Алієв Л.Л., Казакова В.В. Антиоксидантні ферменти в організмі щурів при дії гамма-випромінювання // Збірник тез Другої міжнародної наукової конференції студентів і аспірантів “Молодь та поступ біології” (21-26 березня 2006 року, м. Львів). – Львів, 2006. – С. 448-449. (Здобувачем проведено моделювання дії іонізуючого випромінювання, вивчення стану антиоксидантної системи, проведений аналіз результатів дослідження).
Харченко В.З., Палёная Ю.В., Кубышкин А.В., Казакова В.В., Алиев Л.Л. Интенсивность процессов антиоксидантной защиты в головном мозге и сыворотке крови крыс под влиянием ионизирующей радиации // Материалы І Международной научно-практический конференции «Наука и технологии: шаг в будущее-2006». Том 2. Биологические науки. – Белгород: Руснаучкнига, 2006. - С. 58-59. (Особисто здобувачем проведений аналіз результатів дослідження механізмів розвитку пошкоджень при дії іонізуючого випромінення і виконано написання тез).
Харченко В.З., Палёная Ю.В., Казакова В.В., Алиев Л.Л., Бобров С.Н. Действие ионизирующего излучения на протеазо-ингибиторный потенциал бронхосмыва крыс // V-і читання В.В. Підвисоцького: Бюлетень матеріалів наукової конференції (25-26 травня 2006 року). – Одеса: ОДМУ, 2006. – С. 97. (Особисто здобувачем вивчено стан протеазо-інгібіторної системи при дії іонізуючого випромінювання та виконано написання тез).
Палёная Ю.В., Харченко В.З., Кубышкин А.В., Алиев Л.Л. Воздействие тотального гамма-излучения на ткани здоровых животных // Проблемы, достижения и перспективы развития биологических наук и практического здравоохранения, 2006. – Т. 142, № 3. – С.239-240 (Особисто здобувачем проведений аналіз результатів дослідження механізмів розвитку та патогенетичної корекції пошкоджень при дії гамма-випромінювання і виконано написання тез). (Збірник внесений до переліку № 1 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 1-05/7 від 09.06.1999 р.)
Палёная Ю.В., Харченко В.З., Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Кубышкин В.А. Коррекция нарушений протеазо-антипротеазной системы при воздействии ионизирующего излучения // VI з’їзд Українського біофізичного товариства (19-21 грудня 2006 року). – Донецьк: ДонНУ, 2006. – С.213-214 (Здобувачем проведено моделювання дії іонізуючого випромінювання та ЕМВ НВЧ, вивчення стану системи протеолітичних ферментів та їх інгібіторів та рівня інтоксикації).
Влияние сочетанного действия ЭМИ КВЧ и гамма-излучения на состояние протеазо-ингибиторной системы / Ю.В.Палёная, В.З. Харченко, А.В. Кубышкин, Н.А. Темурьянц, Е.Н. Чуян, А.А. Ворошилов // Матеріали Міжнародної наукової конференції «Механізми функціонування фізіологічних систем» (8-11 листопада 2006 року). – Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2006. – С. 116-117. (Здобувачем проведено вивчення показників протеїназ-інгібіторної системи та рівня інтоксикації при дії гамма-випромінювання і ЕМВ НВЧ та їх комбінації, написання тез).