Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Пальона Юлія Володимирівна. Механізми порушень гуморальних систем за умов дії іонізуючого випромінювання : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Пальона Ю.В. Механізми порушень гуморальних систем за умов дії іонізуючого випромінювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Луганський державний медичний університет. - Луганськ, 2007.

Дисертацію присвячено проблемі встановлення ролі протеолітичних ферментів та їх інгібіторів, антиоксидантних ферментів та рівня ендогенної інтоксикації у розвитку пошкоджень при дії іонізуючого випромінювання, а також експериментального обгрунтування патогенетичних підходів до їх немедикаментозної корекції. Дослідження базуються на аналізі результатів експериментів, які виконані на білих щурах. Встановлено, що при дії іонізуючого випромінювання у тварин спостерігається дисбаланс в системі протеолітичних ферментів та їх інгібіторів, зростання активності антиоксидантних ферментів та підвищення рівня ендогенної інтоксикації в сироватці крові, бронхоальвеолярному змиві, тканинах тонких кишок та мозку. Превентивна дія електромагнітного випромінення надвисокої частоти призводить до зниження трипсиноподібної активності та ендогенної інтоксикації, підвищення рівня альфа-1-інгібітора протеїназ.

У дисертаційній роботі подано обгрунтування і вирішення наукової задачі - встановлення ролі протеолітичних і антиоксидантних механізмів, ендогенної інтоксикації у розвитку пошкоджень при дії гамма-випромінювання, а також експериментальне обгрунтування патогенетичних підходів до його немедикаментозної корекції за допомогою електромагнітного випромінювання надвисокої частоти. Наукова задача вирішена шляхом використання біохімічних методів дослідження. Одержані результати доповнюють і уточнюють вже існуючі дані і розкривають нові ланки патогенезу пошкоджень, викликаних іонізуючим випромінюванням, а також дозволяють обгрунтувати нові підходи до корекції патологічних змін, що розвиваються.

  1. Одноразове тотальне опромінення організму щурів призводить до збільшення трипсиноподібної та еластазоподібної активності сироватки крові через 3 дні після дії іонізуючого випромінювання на 76 % (р<0,001) та 26 % (р<0,05), відповідно у порівнянні з контролем, і зменшення рівня альфа-1-інгібітора протеїназ, ступінь зниження якого залежить від часу, що пройшов після опромінення.

  2. Вплив тотального гамма-випромінювання у дозі 6 Гр на активність компонентів антиоксидантної системи сироватки крові щурів призводить до збільшення рівня каталази і пероксидази, з максимальним підвищенням активності каталази на 14 добу і пероксидази на 30 добу після опромінення на 87 % і 220 % (р<0,001), відповідно. Зміни рівня супероксиддисмутази носили фазний характер з максимумом підвищення її активності на 14 день дослідження.

  3. При дії іонізуючого випромінювання у дозі 6 Гр відбувається збільшення трипсиноподібної та еластазоподібної активності бронхоальвеолярного змиву, тканин тонкої кишки та великих півкуль головного мозку щурів. В бронхоальвеолярному змиві та тканинах тонкої кишки антитриптична активність збільшується на 61 % на 3 день и на 173 %, і на 30 день після опромінення у порівнянні з показниками контрольної групи тварин (р<0,001), а в тканинах головного мозку - знижується протягом усього періоду досліджень.

  4. При дії гамма-випромінювання активність антиоксидантних ферментів в тканинах великих півкуль головного мозку щурів динамічно змінюється з максимальним підвищення рівня супероксиддисмутази через 24 години після опромінення на 68 % (р<0,001), а в бронхоальвеолярному змиві і тканинах тонких кишок збільшення її активності зберігається на високому рівні і на 30 день експерименту. Зміни рівня пероксидази та каталази у тканинах тонких кишок та великих півкуль мають фазний характер зі збереженням високих значень до 30 дня досліду.

  5. Дія іонізуючого випромінювання супроводжується підвищенням рівня середньомолекулярних олігопептидів в сироватці крові, бронхоальвеолярному змиві, тканинах тонких кишок та великих півкуль головного мозку в усі терміни досліду, що свідчить про розвиток ендогенної інтоксикації. На 30 день експерименту висока концентрація середньомолекулярних олігопептидів зберігається в сироватці крові, бронхоальвеолярному змиві, тканинах тонких кишок і великих півкуль головного мозку щурів та, в середньому, в 2,5-3 рази (р<0,001) перевищує контрольні показники.

  6. Превентивне застосування електромагнітного випромінювання надвисокої частоти зменшує пошкодження від дії іонізуючого випромінювання у дозі 6 Гр на організм щурів, що виявляється в зниженні трипсиноподібної активності і рівня ендогенної інтоксикації сироватки крові на 82 % (р<0,001) і 128 % (р<0,01), відповідно, підвищенні рівня альфа-1-інгібітора протеїназ на 33 % (р<0,001) у порівнянні з показниками, які були отримані при дії тільки тотального гамма-випромінювання.

Публікації автора:

  1. Палёная Ю.В. Состояние протеолиза и эндотоксикоза в радиочувствительных и радиорезистентных органах крыс при действии ионизирующего излучения // Экосистемы Крыма, их оптимизация и охрана. - 2006. – Вып. 16. – С. 18-23. (Збірник внесений до переліку № 13 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 2-05/6 від 12.06.2002 р.)

  2. Палёная Ю.В. Эндогенная интоксикация организма крыс при действии ионизирующего излучения // Світ медицини та біології. - 2006. - №2. – С.32-35. (Журнал внесений до переліку № 17 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 2-05/1 від 19.01.2006 р.)

  3. Харченко В.З., Палёная Ю.В., Казакова В.В. Эластазоподобная активность тканей крыс при действии тотального гамма-излучения // Таврический медико-биологический вестник. - 2006. – Т. 9, № 3, ч. III. – С.204-206. (Здобувачем проведено вивчення змін еластазоподібної активності при дії гамма-випромінювання та написання статті). (Вісник внесений до переліку № 1 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 1-05/7 від 09.06.1999 р.)

  4. Палёная Ю.В. Изменение активности антиоксидантных ферментов под влиянием тотального гамма-излучения // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2006. – № 2 (34). – С. 33-38. (Науково-практичний журнал внесений до переліку № 1 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 1-05/7 від 09.06.1999 р.)

  5. Палёная Ю.В., Филоненко Т.Г., Казакова В.В. Морфо-биохимические изменения в тонком кишечнике при воздействии ионизирующего излучения // Учёные записки Таврического университета им. В.И. Вернадского. Серия «Биология, химия». – 2006. – Т. 19 (58), № 1. – С.80-85. (Здобувачем проведено вивчення патоморфологічних змін при моделюванні дії гамма-випромінення, написання статті). (Журнал внесений до переліку № 4 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 2-02/2 від 09.02.2000 р.)

  6. Харченко В.З., Пальона Ю.В., Кубишкін А.В., Опришко В.В., Казакова В.В., Алієв Л.Л. Спосіб оцінки ступеня пошкодження організму при дії гамма-опромінення. Деклараційний патент на корисну модель 17295 Україна, МПК А61В5/145. Заявлений 03. 04. 06, опублікований 15. 09. 06. Бюлетень № 9. (Здобувачем проведений аналіз результатів дослідження патогенетичної корекції метаболічних порушень при дії іонізуючого випромінення, обґрунтовано и оформлено запропонований метод).

  7. Харченко В.З., Пальона Ю.В., Чуян О.М., Темурьянц Н.А. Спосіб корекції порушень у системі протеолітичних ферментів і їхніх інгібіторів. Висновок про видачу деклараційного патенту на корисну модель, МПК А61N2/00 (Україна). Заявлений 10. 08. 06. (Здобувачем проведений аналіз результатів дослідження патогенетичної корекції метаболічних порушень при дії гамма-випромінення, обґрунтовано та оформлено запропонований метод).

  8. Палёная Ю.В., Алиев Л.Л, Ворошилов С.С. Влияние ионизирующей радиации на процессы антиоксидантной защиты в головном мозге крыс // Материалы 77-й научно-практической конференции. – Симферополь, 2005. – С.139-140. (Здобувачем проведено вивчення біохімічних змін при моделюванні дії іонізуючого випромінювання, написання тез).

  9. Палёная Ю.В., Харченко В.З., Алиев Л.Л. Изменение активности пероксидазы тканей мозга и сыворотки крови при действии ионизирующего излучения // IV-і читання В.В. Підвисоцького: Бюлетень матеріалів наукової конференції (26-27 травня 2005 року). – Одеса: ОДМУ, 2005. – С. 81-82. (Особисто здобувачем здійснено моделювання дії іонізуючого випромінювання, вивчення метаболічних порушень цих пошкодження, статистична обробка отриманих результатів дослідження та написання тез).

  1. Пальона Ю.В. Зміни активності протеолітичних ферментів під впливом іонізуючої радіації // Матеріали V Всеукраїнської наукової конференції студентів та аспірантів (15-16 вересня 2005 року). – К.: КНУ, 2005. – С. 74-75.

  2. Палёная Ю.В., Харченко В.З., Опрышко В.В., Алиев Л.Л. Состояние протеазо-ингибиторного потенциала в организме крыс при действии ионизирующего излучения // Вестник морского врача. - 2005. – Т. 1, № 1. – С. 246. (Особисто здобувачем проведено моделювання дії іонізуючого випромінювання, вивчення стану протеазо-інгібіторної системи).

  3. Палёная Ю.В., Харченко В.З., Казакова В.В. Особенности изменения ферментативной активности тонкого кишечника в условиях действия ионизирующей радиации // Матеріали IX Міжнародної науково-практичної конференції «Наука та освіта 2006». - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2006. – Том 18. – С. 48-50. (Особисто здобувачем вивчено стан системи обмеженого протеолізу та антиоксидантної системи).

  4. Харченко В.З., Пальона Ю.В., Алієв Л.Л., Казакова В.В. Антиоксидантні ферменти в організмі щурів при дії гамма-випромінювання // Збірник тез Другої міжнародної наукової конференції студентів і аспірантів “Молодь та поступ біології” (21-26 березня 2006 року, м. Львів). – Львів, 2006. – С. 448-449. (Здобувачем проведено моделювання дії іонізуючого випромінювання, вивчення стану антиоксидантної системи, проведений аналіз результатів дослідження).

  5. Харченко В.З., Палёная Ю.В., Кубышкин А.В., Казакова В.В., Алиев Л.Л. Интенсивность процессов антиоксидантной защиты в головном мозге и сыворотке крови крыс под влиянием ионизирующей радиации // Материалы І Международной научно-практический конференции «Наука и технологии: шаг в будущее-2006». Том 2. Биологические науки. – Белгород: Руснаучкнига, 2006. - С. 58-59. (Особисто здобувачем проведений аналіз результатів дослідження механізмів розвитку пошкоджень при дії іонізуючого випромінення і виконано написання тез).

  6. Харченко В.З., Палёная Ю.В., Казакова В.В., Алиев Л.Л., Бобров С.Н. Действие ионизирующего излучения на протеазо-ингибиторный потенциал бронхосмыва крыс // V-і читання В.В. Підвисоцького: Бюлетень матеріалів наукової конференції (25-26 травня 2006 року). – Одеса: ОДМУ, 2006. – С. 97. (Особисто здобувачем вивчено стан протеазо-інгібіторної системи при дії іонізуючого випромінювання та виконано написання тез).

  7. Палёная Ю.В., Харченко В.З., Кубышкин А.В., Алиев Л.Л. Воздействие тотального гамма-излучения на ткани здоровых животных // Проблемы, достижения и перспективы развития биологических наук и практического здравоохранения, 2006. – Т. 142, № 3. – С.239-240 (Особисто здобувачем проведений аналіз результатів дослідження механізмів розвитку та патогенетичної корекції пошкоджень при дії гамма-випромінювання і виконано написання тез). (Збірник внесений до переліку № 1 (біологічні науки) Додатку до Постанови Президії ВАК України № 1-05/7 від 09.06.1999 р.)

  8. Палёная Ю.В., Харченко В.З., Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Кубышкин В.А. Коррекция нарушений протеазо-антипротеазной системы при воздействии ионизирующего излучения // VI з’їзд Українського біофізичного товариства (19-21 грудня 2006 року). – Донецьк: ДонНУ, 2006. – С.213-214 (Здобувачем проведено моделювання дії іонізуючого випромінювання та ЕМВ НВЧ, вивчення стану системи протеолітичних ферментів та їх інгібіторів та рівня інтоксикації).

  9. Влияние сочетанного действия ЭМИ КВЧ и гамма-излучения на состояние протеазо-ингибиторной системы / Ю.В.Палёная, В.З. Харченко, А.В. Кубышкин, Н.А. Темурьянц, Е.Н. Чуян, А.А. Ворошилов // Матеріали Міжнародної наукової конференції «Механізми функціонування фізіологічних систем» (8-11 листопада 2006 року). – Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2006. – С. 116-117. (Здобувачем проведено вивчення показників протеїназ-інгібіторної системи та рівня інтоксикації при дії гамма-випромінювання і ЕМВ НВЧ та їх комбінації, написання тез).

  10. АНОТАЦІЯ